۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

چرا یخچال یکسره کار می کند؟
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

چرا یخچال یکسره کار می کند؟

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۲۱ آبان ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

برای درک علت یکسره کار کردن یخچال باید گفت که یخچال و فریزر مانند سیستم تهویه هوا در خانه یا اتومبیل شما کار می‌ کند. موتور با تغییر دادن مبرد از حالت گازی به مایع، انتقال گرما را امکان‌ پذیر و این عمل تکرار خواهد شد. صدایی که هنگام روشن شدن یخچال به گوش می رسد موتور کمپرسور است که این کار را انجام می‌ دهد.

یخچال‌ها دارای اجزای مختلفی هستند تا روند سرما سازی را تسهیل کرده و همه چیز به درستی انجام شود. این اجزا در کنار یکدیگر روند روشن شدن یخچال و خنک سازی را ممکن می‌ کنند. به همین دلیل شما شاهد روشن و خاموش شدن یخچال در بازه زمانی مشخصی هستید. در صورتی که اجزا به درستی کار نکنند در برخی موارد شاهد یکسره کار کردن یخچال خواهید بود. در چنین شرایطی فورا با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

علت یکسره کار کردن یخچال چیست و چه باید کرد؟

 • قرارگیری در مکان نامناسب

یکی از دلایل یکسره کار کردن قرارگیری یخچال در مکانی نادرست است. توصیه می‌شود که یخچال را دور از وسایل گرمازا همچون آبگرمکن و اجاق گاز قرار دهید. توجه داشته باشید که یخچال نباید در معرض مستقیم آفتاب یا جای آفتابگیر قرار گیرد. این موارد باعث می‌شود که یخچال برای خنک نگه داشتن خود به طور مدام کار کند. در فصل گرما بیشتر شاهد این اتفاق خواهیم بود. لازم به ذکر است که یخچال باید فاصله مناسبی از دیوار داشته باشد تا کمپرسور به راحتی گرمای خود را به محیط بیرونی بدهد.

 • خرابی کمپرسور

علت یکسره کار کردن یخچال، می تواند خرابی کمپرسور باشد. یخچال‌ها ساختاری کاملاً پیچیده دارند و متشکل از قطعات و واحدهای فنی زیادی هستند. کمپرسور از قطعات مهم و اصلی یخچال می باشد که باعث گردش گاز در سیکل تبرید و خنک شدن یخچال به طور یکنواخت می‌شود.
روشن و خاموش شدن دستگاه، دلیل عملکرد درست کمپرسور است. به همان میزان یکسره کار کردن یخچال فریزر هم در برخی موارد به دلیل سوء عملکرد موتور است. کمپرسور یخچال به چندین دلیل دچار مشکل خواهد شد. یکی از آن ها خراب شدن سیم پیچ ها می باشد. دلیل دیگر ضعیف شدن خود کمپرسور است. قطعا تشخیص موارد این چنین برای شما راحت نیست پس تعمیر دستگاه خود را با خیال راحت به اینانلو سرویس بسپارید.

بیشتر بخوانید:خرابی کمپرسور یخچال و تعمیر آن در استان البرز

یکسره کار کردن یخچال
یکسره کار کردن یخچال
 • کم بودن گاز

در صورت کم شدن گاز نیز شاهد یکسره کار کردن یخچال خواهیم بود. گاز یخچال یک گاز شیمیایی است که نقطه تبخیر بسیار پایینی دارد و برای خنک‌ سازی هوای اطراف متراکم می‌ شود تحت فرایندهای تبخیر و میعان قرار می گیرد و در نتیجه، تمام گرمای آن خارج می شود و دمای داخل یخچال خنک می‌ شود.
در قرن بیستم، فلوروکربن‌ها، به ویژه کلروفلوئوروکربن ها، گازهایی بودند که معمولاً در یخچال‌ فریزر ها استفاده می‌شدند. اما با گذشت زمان، آنها عمدتاً به دلیل اثر تخریب بر لایه ی اوزون از بین رفتند. در حال حاضر از گاز R134 برای یخچال‌ فریزر های معمولی و از گاز R600 برای مدل‌های ساید بای ساید استفاده می‌شود. کم شدن این گازها فرایند سرما سازی را مختل کرده و در نهایت علت یکسره کار کردن یخچال است. برای حل این مشکل باید جهت شارژ گاز با مراکز معتبر تعمیر یخچال و فریزر تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: شارژ گاز یخچال فریزر در کرج

 • خرابی تایمر دیفراست

خرابی تایمر دیفراست در یکسره کار کردن یخچال موثر است. وظیفه اصلی تایمر دیفراست، فعال کردن دیفراست یا برفک زدایی در یخچال می باشد. در یخچال های جدید و پیشرفته از مدارهای حالت جامد برای کنترل چرخه یخ زدایی استفاده می‌شود. اما در یخچال های قدیمی از این تایمر برای کنترل سیستم یخ‌ زدایی استفاده می‌ شد. تایمر چیزی بیش از یک ساعت موتور محور نیست. این قطعه فرایند یخ زدایی و خنک سازی را کنترل می‌کند.

در صورت خراب شدن این چرخه دچار مشکل شده و در نهایت شاهد یکسره کار کردن این دستگاه خواهیم بود. برای حل این مشکل نیاز به تعمیر این قطعه یا تعویض آن می باشد. به هیچ وجه خودتان برای تعویض این تایمر اقدام نکنید چون از قطعات داخلی یخچال بوده و به تجهیزات ویژه برای تعویض یا تعمیر کردن آن نیاز است.
یکی دیگر از مواردی که در رابطه با علت یکسره کار کردن یخچال باید بررسی شود، خراب شدن المنت این تایمر است. اگر المنت به درستی کار نکند، چرخه یخ زدایی انجام نخواهد شد و برفک در یخچال جمع شده و قدرت برودت یخچال کاهش پیدا می‌کند. در این حالت کمپرسور باید مدام و یکسره کار کند تا سرمای ایده آل تامین شود.

بیشتر بخوانید: نوفراست و دیفراست یخچال

 • کثیف بودن کندانسور

از دیگر علت های یکسره کار کردن یخچال را می‌توان در کثیف بودن کندانسور و کویل‌های آن جستجو کرد. کندانسور یکی از قطعات مهم یخچال به شمار می‌رود که چگالنده نیز نامیده می شود. این قطعه حکم مبدل حرارتی را دارد.

کثیف شدن کندانسور مانع تبادل حرارتی شده و در نهایت گرما به درستی از یخچال دفع نخواهد شد. این امر باعث میشود حرارت در گاز برگشتی به یخچال فریزر باقی مانده و یخچال به طور مداوم کار کند تا سرمای مورد نیاز تامین گردد. این قطعه در پشت یخچال فریزر به صورت لوله‌های ریز موازی قابل مشاهده می باشد. برای جلوگیری از خراب شدن آن نیاز است تا هر شش ماه یکبار برای انجام سرویس دوره ای با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: سرویس دوره ای لوازم خانگی در استان البرز

خرابی لاستیک و یکسره کار کردن یخچال
خرابی لاستیک و یکسره کار کردن یخچال
 • خرابی لاستیک دور درب و تاثیر آن بر یکسره کار کردن یخچال

هرچند ممکن است خراب شدن و از بین رفتن لاستیک درب اتفاقی جزئی و غیر مهم به نظر برسد اما تاثیر زیادی در یکسره کار کردن یخچال دارد. این لاستیک در نقش یک محافظ عمل می‌کند تا برودت از فضای داخلی یخچال به بیرون منتقل نشود و گرما به داخل آن نفوذ نکند. خرابی این لاستیک باعث می‌شود تا گرما به داخل یخچال نفوذ کند و موتور مدام کار کند تا یخچال را در دمای نرمال نگه دارد.

بیشتر بخوانید: تعویض لاستیک دور در یخچال فریزر

 • خرابی ترموستات، اصلی‌ ترین علت یکسره کار کردن یخچال

یکی دیگر از دلایلی که باعث یکسره کار کردن دستگاه می شود ترموستات است. در واقع ترموستات مسئول تنظیم دما و فرمان دادن به موتور یخچال برای روشن و خاموش شدن آن است. در کنار این مورد، وظیفه فرمان دادن به هیتر دیفراست را نیز بر عهده دارد. اختلال در عملکرد این قطعه باعث خواهد شد تا هیتر یخچال متوجه برفک نشده و یخچال اتومات نکند.

بیشتر بخوانید: خرابی ترموستات یخچال فریزر و تعمیر آن

 • باز و بست بیش از حد درب

از معضلات مهمی که علت یکسره کار کردن یخچال می باشد، باز و بسته شدن درب آن به صورت مدام است. این امر باعث می‌شود تا گرما از بیرون به داخل یخچال نفوذ کند. در این صورت شاهد یکسره کار کردن یخچال خواهید بود تا سرمای از دست رفته را جبران کند. پس در صورت نیاز به مواد غذایی مختلف یکباره آنها را از یخچال خارج کنید و مدام درب را باز و بسته نکنید.

باز و بست بیش از حد درب یخچال
باز و بست بیش از حد درب یخچال
 • اشکال در برد اصلی

از دیگر علت های یکسره کار کردن یخچال را می‌توان در ایرادات مربوط به سنسور و برد جستجو کرد. این قطعه باعث می‌شود ، به صورت مدام دمای داخلی یخچال شما چک شود. سپس در صورت رسیدن به حالت نرمال، فرمان قطع عملکرد به کمپرسور داده شود تا مدتی خاموش شده و استراحت کند. سنسور یخچال دارای حساسیت بالایی است و کمترین امر که مختل کننده عملکرد آن باشد، به صورت کلی به روی برودت یخچال تاثیر گذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید:خرابی برد یخچال و تعمیر آن

از یکسره کار کردن بیشتر بدانیم.

بعد از خرید یخچال و نصب آن، برای اینکه دستگاه به دمای متعادل و مناسب برسد، معمولاً تا 24 ساعت بدون وقفه کار می کند. پس از گذشت این مدت زمان یخچال باید اتومات کند. اتوماتیک کردن یخچال این اجازه را به دستگاه می دهد تا دقایق یا ساعاتی را استراحت کند. معمولاً مدت زمانی که برای کارکرد یخچال باید در نظر گرفت بین 35 الی 85 درصد از شبانه روز می باشد.

یخچال هرچند دقیقه اتومات می کند؟

اغلب عملکرد یخچال ها به گونه ای است که حدود 30 الی 40 دقیقه کار کرده و یخچال را به دمایی که برای آن تنظیم کرده اید، می رساند. سپس حدود 15 دقیقه خاموش شده و استراحت می کند.
این مسئله که اصطلاحا به آن اتومات کردن یخچال گفته می شود، از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا موجب بهبود کارایی یخچال و افزایش عمر موتور می شود. یکسره کار کردن یخچال بدون استراحت باعث خرابی کمپرسور و سایر قسمت ها شده و در نهایت باعث از کار افتادن یخچال شما خواهد شد.

اینانلو سرویس با 20 سال سابقه تمامی علل یکسره کار کردن یخچال شما را بررسی و برای رفع آن اقدام می کند. این مجموعه در تمامی نقاط استان البرز از جمله کوهسار، عظیمیه، گوهردشت، مهرشهر، اوج، کمالشهر، نظرآباد و… به صورت شبانه روزی فعالیت و خدمات رسانی دارد. اینانلو سرویس نماینده رسمی 130 برند لوازم خانگی از جمله بوش، سامسونگ، پاکشوما، ال جی، بکو، هیمالیا، امرسان و… می باشد.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

6 پاسخ

  1. همراه عزیز سلام
   این مشکل نیاز به عیب یابی داره
   امام در ابتدا چک کنید که درب یخچال باز نمونده باشه یا لاستیک دور درب خراب نباشه.

 1. دستگاه من اخیرا داره یکسره کار میکنه خیلی برام سوال بود که چه مشکلی داره ممنون بابت توضیحاتتون فک میکنم دستگاهم هم گاز خالی کرده و اینکه دقیقا کنار اجاق قرار داره .

  1. همراه عزیز اینانلو سرویس سلام
   اینکه یخچال رو کنار گاز گذاشتین کار بسیار اشتباهیه و موجب آسیب به دستگاه میشه.
   ادرستون رو ثبت کنید تا تکنسین بیاد و دستگاه رو بررسی کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields