۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

خرابی کمپرسور یخچال و تعمیر آن در استان البرز
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

خرابی کمپرسور یخچال و تعمیر آن در استان البرز

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۲۸ دی ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

مهمترین قسمت یخچال شما کمپرسور یا همان موتور است. موتوری که گاز تبریدی را دور تا دور سیستم می‌گرداند و سرما سازی می کند.

از کمپرسور به عنوان قلب سیستم یخچال یاد می شود. لازم به ذکر است خرابی کمپرسور یخچال از جمله مشکلاتی است که باید فورا توسط تعمیرکار حرفه ای بررسی گردد. مبرد یا گاز در یخچال، توسط کمپرسور، درون لوله پمپ می‌شود. این پمپ الکتریکی کوچک در محفظه‌ ای مهر و موم شده قرار دارد.

فایل صوتی مقاله خرابی کمپرسور یخچال و تعمیر آن در استان البرز

۸ مورد از نشانه های خرابی کمپرسور یخچال

 خرابی کمپرسور یخچال
 • سرو صدای زیاد هنگام استراحت یخچال
 • یخچال روشن است ولی کمپرسور کار نمی‌کند
 • گرم شدن یخچال و شل شدن مواد غذایی
 • پریدن فیوز هنگام به برق زدن یخچال
 • موتور کار می‌کند اما فضای داخل کابین گرم است
 • کمپرسور کار نمی‌کند و از پشت یخچال صدای تیک             تیک می آید
 • داغ شدن بیش از حد کمپرسور
 • بوی سوختگی از یخچال فریزر

اجزاء تشکیل دهنده ی کمپرسور یخچال فریزر

کمپرسور یخچال مجموعه ای مکانیکی است که از قطعاتی مانند میل لنگ، پیستون و سوپاپ ها تشکیل می شود. میلنگ داخل محفظه کمپرسور یخچال قرار دارد. این قطعه با چرخش خود باعث می شود پیستون مانند یک تلمبه عمل کند. با باز و بسته شدن سوپاپ ها، گاز موجود در سیلندر و لوله ها به گردش درمی آید.

گاز به صورت مداوم از لوله ی برگشت مکیده شده و با فشار به لوله ی رفت وارد می شود. در نتیجه گاز سرما ساز مرتب در حال حرکت بوده و عمل سرما سازی انجام خواهد شد. هر اتفاقی که در این روند اختلال ایجاد کند باعث خرابی کمپرسور خواهد شد.

وظیفه کمپرسور یخچال فریزر

کمپرسور یخچال وظیفه ی گردش و فشرده سازی گاز یا مبرد فریون در درون لوله های اواپراتور را بر عهده دارد.  مبرد در کندانسور خنک شده و تبدیل به مایع می گردد. لوله های کمپرسور شامل لوله ی مخصوص شارژ گاز، لوله ی رفت یا لوله فشار گاز، لوله ی برگشت یا لوله مکش گاز هستند. تکنسین متخصص و با تجربه اینانلو سرویس با بررسی این مسیر به راحتی می تواند علت خرابی کمپرسور را تشخیص دهد.

کمپرسور یخچال فریزر
کمپرسور یخچال فریزر

سیکل تبرید توسط کمپرسور یخچال فریزر

گاز از لوله رفت با فشار وارد کندانسور و بعد درایر یا همان فیلتر تصفیه گاز می شود. پس از فیلتر و خنک شدن، گاز وارد اواپراتور یا لوله های خنک کننده خواهد شد. مجددا وارد لوله برگشت کمپرسور شده و این سیکل مدام تکرار می شود. اختلال در اواپراتور و حتی درایر نیز ممکن است باعث خرابی کمپرسور شود.

خرابی کمپرسور یخچال فریزر و علائم آن

معمولا اکثر موتور ها پس از مدتی دچار استهلاک می شوند. در این مواقع شما با خرابی کمپرسور مواجه خواهید شد. آن ها اغلب برای همیشه به خوبی کار نمی‌کنند و در نهایت به یکی از دلایل زیر از کار خواهند افتاد.

 • ایراد الکتریکی و تاثیر آن بر خرابی کمپرسور یخچال

شایع‌ ترین اتفاقی که برای موتور یخچال می‌افتد خرابی الکتریکی است. بدیهی است زمانی که کمپرسور از نظر الکتریکی خراب می‌شود، از کار می‌ افتد و دیگر کار نمی کند. اغلب صدای تق تق یخچال یا وز وز را از رله‌ می‌شنوید که سعی می‌کند کمپرسور از کار افتاده را راه بیندازد.

مشاهده نمایید: صدای تق تق یخچال از چیست؟

در پی خرابی کمپرسور یخچال گاهی صدای ترق ترق ایجاد می‌شود. به ویژه در زمان نصب یخچال باید به موارد زیادی توجه داشت و به صورت استاندارد دستگاه را نصب کرد. مثلا اگر یخچال فریزر تراز نباشد، فشار بیشتری به موتور وارد خواهد شد در نتیجه با خرابی کمپرسور یخچال مواجه می شویم.

 • گیرپاژ و تاثیر آن بر خرابی کمپرسور

اگر این اتفاق رخ دهد معمولا کمپرسور متوقف می‌شود و دوباره صدای تق تق وز وز را می‌شنوید. صدای تق تق مربوط به رله است که تلاش می‌کند تا دستگاه را راه‌اندازی کند. این اتفاق می‌تواند در ابتدای عمر دستگاه نیز رخ دهد اما خیلی شایع نیست و اغلب نتیجه‌ی مشکلات نصب نادرست می باشد. به طور کلی هر عاملی که در کارکرد موتور و عملکرد استاندارد آن اختلال ایجاد کند، عمر مفید موتور را کاهش می دهد.

خرابی کمپرسور و تعویض آن

تعویض کمپرسور یا همان موتور یخچال یک تعمیر کاملا تخصصی است و قطعا کار شما نخواهد بود. تعویض کمپرسور های معمولی به این صورت است که لوله‌های کمپرسور جدید را به لوله‌های یخچال فریزر جوش می دهند. برای اتصال لوله کمپرسور هایی که گاز قابل اشتعال دارند مانند R600 راهی دیگری به نام سیستم فشرده‌ سازی با عنوان Lokring شناخته می‌شود، نیز وجود دارد.

چرا در خرابی کمپرسور یخچال از Lokring استفاده می‌کنند؟

برای جلوگیری از خطر آتش سوزی، در منزل مشتری جوشکاری انجام نمی شود. مواد کاربردی در این روش شامل هزینه های زیادی می باشد. گاز مبرد جدیدی که در سیستم‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد R600a است و قابلیت اشتعال بالایی دارد. اگر دمای اطراف آن بالا باشد می‌تواند به بدترین شکل ممکن منفجر شود.

در تعویض کمپرسور بعد از اینکه تمام کارهای اتصالات لوله را انجام دادند، باید مدار گاز و کمپرسور را وکیوم کنند. در مرحله ی بعد شارژ گاز انجام خواهد شد. وزن گاز مصرفی نکته ی حساس و قابل توجهی می باشد. بعد از شارژگاز باید مجدد سیستم را مهر و موم کرد. همانطور که می دانید بررسی خرابی کمپرسور و تعمیر آن نیازمند تخصص و مهارت بالا در این زمینه می باشد، پس به هیچ وجه خودتان اقدام به تعمیر نکنید.

خرابی کمپرسور یخچال فریزر
خرابی کمپرسور یخچال فریزر

نشانه های خرابی کمپرسور یخچال فریزر

 • صداهای غیر معمول از موتور یخچال فریزر
 • افزایش دمای داخل یخچال فریزر
 • برفک و یخ زدگی بیش از حد در بخش هایی از یخچال فریزر
 • از کار افتادن فن کمپرسور یخچال فریزر
 • استارت زدن بیش از حد معمول موتور یخچال فریزر

افزایش عمر مفید و جلوگیری از خرابی کمپرسور

عمر مفید کمپرسور حدود 10 سال می باشد، البته اگر با هیچ گونه نوسان برق و ضربه مواجه نشود. بعد از 10 سال ممکن است شاهد خرابی کمپرسور یخچال باشیم.
از جمله نشانه های متداول خراب شدن کمپرسور می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • صدای آزار دهنده و ناهنجار
 • عدم برودت
 • سوختگی ناشی از اتصالات و نوسانات برق
 • سوختگی داخلی کمپرسور

حداکثر زمان عمر کمپرسور یخچال فریزر 20 سال می باشد. هرموقع با نشانه های خرابی کمپرسور مواجه شدید باید با مرکز تعمیرات یخچال فریزر تماس بگیرید. می توانید با شماره تماس 02636191 در هر نقطه از استان البرز مانند کوهسار، عظیمیه، کمالشهر، فردیس، گوهردشت و… تماس بگیرید. اینانلو سرویس با تیم حرفه ای خود مشکلات شما را بررسی و تعمیر یخچال را به بهترین نحو انجام خواهد داد.

تعمیر خرابی کمپرسور یخچال
تعمیر خرابی کمپرسور یخچال

بررسی عوامل خرابی کمپرسور یخچال توسط اینانلو سرویس

 •  وجود صدای زیاد هنگام کار نکردن یخچال

وجود سرو صدای غیر عادی هنگام کار کردن موتور می‌ تواند یکی از نشانه های خرابی کمپرسور یخچال باشد. اما به این معنا نیست که حتما موتور این دستگاه خراب شده است زیرا سر و صدای اضافی می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. ممکن است پایه های نگهدارنده کمپرسور معیوب شده و در هنگام لرزش، موتور صدا تولید کند. ممکن است یخچال تراز نباشد و صدای شنیده شده از فن یخچال باشد.

 • یخچال فریزر روشن است اما کمپرسور یخچال کار نمی‌کند.

از دیگر نشانه های خرابی کمپرسور یخچال، کار نکردن این قطعه می باشد. واضح است که اگر موتور یخچال کار کند شما صدای موتور را خواهید شنید. لازم به ذکر است که موتور یخچال همیشه کار نمی‌کند. اگر در فاصله زمانی طولانی، برای مثال تا یک ساعت، صدایی از موتور این وسیله نشنیدید، می تواند یکی از نشانه های خرابی کمپرسور باشد.

 • گرم شدن داخل کابین یخچال فریزر و شل شدن مواد غذایی

یکی دیگر از نشانه های خرابی کمپرسور می‌تواند گرم شدن فضای داخل کابین باشد. در این صورت مواد غذایی درون فریزر از حالت انجماد خارج شده و شل می‌ شوند. برای اطمینان بیشتر می توانید از یک دماسنج برای اندازه گیری دمای داخل کابین استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر با خرابی کمپرسور یخچال مواجه باشیم دیگر عملیات تولید سرما انجام نخواهد شد. البته که این نشانه می‌تواند دلایل دیگر نیز داشته باشد.

 • پریدن فیوز هنگام به برق زدن یخچال

اگر یخچال را به برق می زنید و لحظه روشن شدن موتور، فیوز خانه قطع می‌شود به احتمال زیاد خرابی کمپرسور را درپیش داریم.

 • کمپرسور کار می کند اما فضای داخل کابین گرم است

در حالی که موتور یخچال روشن باشد اما سرمایش نداشته باشیم احتمالا مشکلی در سیکل تبرید وجود دارد. موتور می تواند از فشار افتاده و توان به حرکت درآوردن گاز مبرد را از دست داده باشد. البته که عدم وجود گاز هم بی تاثیر نیست.

 • کمپرسور کار نمی‌ کند و از پشت یخچال صدای تیک تیک به گوش می رسد

در صورت عدم کارکرد موتور و شنیدن صدای تیک تیک از آن، احتمال خرابی کمپرسور وجود دارد اما نمی توان از آن اطمینان داشت. در این حال احتمال خرابی رله استارت و اختلال در سیکل تبرید وجود خواهد داشت.

خرابی کمپرسور در یخچال‌ های سامسونگ

شرکت سامسونگ یکی از تولیدکنندگان مطرح جهان در حوزه لوازم خانگی از جمله انواع یخچال و فریزر می باشد. محصولات برند سامسونگ دارای دوام و زیبایی فوق‌العاده ای هستند. توجه داشته باشید که استهلاک، شیوه نادرست استفاده و نگهداری و مواردی چون نوسانات برق می‌تواند موجب خرابی کمپرسور یخچال سامسونگ شود. نوسانات برق شایع ترین دلیل خرابی کمپرسور های یخچال می باشد. برای جلوگیری از آسیب های نوسان برق از استابلایزر استاندارد خانگی  استفاده کنید.

اینانلو سرویس با سابقه 20 ساله در زمینه بررسی و تعمیر کمپرسور یخچال های برند های مختلف مانند جنرال الکتریک، پاکشوما، ال جی، سامسونگ، بوش، اسنوا، امرسان و… فعالیت می کند. برای بررسی دستگاه خود با شماره 02636191 تماس بگیرید. حتی می توانید از طریق سایت ثبت درخواست کنید تا شامل 10% تخفیف شوید.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields