اینانلو سرویس

اینانلو سرویس مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی در استان البرز
تعویض لاستیک دور در یخچال فریزر

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

تعویض لاستیک دور در یخچال فریزر

خواندن این مقاله 8 دقیقه طول میکشد
6 مهر 1401

لاستیک دور در یخچال یک نوار لاستیکی درز بند بوده که از قطعات ساده ولی بسیار مهم یخچال می باشد. نوار یا لاستیک دور در یخچال از ورود هوای گرم به داخل یخچال و خروج هوای سرد از آن جلوگیری می کند.

لاستیک دور در یخچال با داشتن خاصیت چسبندگی باعث بسته شدن آسان درب یخچال می شود. لاستیک دور در یخچال باعث می شود یخچال تبادل دمایی با بیرون نداشته باشد و کارکرد موتور یا کمپرسور یخچال به حداقل برسد. در صورت خراب شدن لاستیک دور در یخچال، کمپرسور برای تامین دمای خنک داخل مجبور به کار کردن بیشتر و در نتیجه استهلاک بیشتر می شود. در این هنگام جهت تعویض لاستیک دور در یخچال باید سریعا اقدام کرد.

جنس لاستیک دور در یخچال از پلاستیک بسیار مقاوم می‌باشد ولی به دلیل استفاده ی مداوم می‌تواند آسیب ببیند. مشکلاتی که برای لاستیک دور در یخچال ایجاد میشود متفاوت هستند. گاهی لاستیک تعمیر می شود ولی در مواقعی نیاز به تعویض دارد. از جمله مشکلات در یخچال خشک شدن, شل شدن, جدا شدن از درب, ترک خوردن و پارگی, چسبندگی و … است.

انواع لاستیک
انواع لاستیک

انواع لاستیک دور در یخچال کدامند؟

نوار دور درب یخچال‌ با توجه به مدل یخچال فریزرها متفاوت هستند. قبل از اقدام به خرید، باید نوع لاستیک دور در یخچال و طول دقیق آن را بررسی کنید. انواع نوار دور درب یخچال در سه دسته قرار می گیرند.

 • نوع اول نوار دور درب پیچی است.

در این مدل، نوار دور درب توسط پیچ هایی به درب یخچال وصل می شوند.

 • نوع دوم نوار دور درب چفتی است.

درب دستگاه در این مدل دارای شیاری است که نوار دور درب درون آن شیار می افتد. ساده ترین روش تعویض هم مربوط به این مدل است.

 • نوع سوم نوار دور درب چسبی یا پرسی است.

نوار دور درب در این مدل بین درب یخچال و پلاستیک داخلی یخچال توسط چسب پرس شده است. یکی از مشکلاتی که این نوع لاستیک ها دارند این است که اگر لاستیک آسیب ببیند باید کل در عوض شود.راهکار اینانلو سرویس برای تعویض لاستیک

برای تعویض آن ابتدا باید توسط یک کاتر بین درب و پلاستیک درونی دستگاه شیاری ایجاد کنید و نوار قبلی را جدا کنید. بعد از آن نوار جدید را جایگزین کنید.
بعد از جایگزینی نوار جدید توسط پیچ، نوار دور درب بدنه داخلی و خود درب را به هم پیچ کنید.
نکته ی دیگر اعدادی هستند که برای لاستیک ها به کار می روند. لاستیک‌های دور در یخچال‌ها با اعدادی معرفی می شوند که همان طول لاستیک هستند.

خرابی نوار دور درب یخچال چه علائمی دارد؟

 •  اگر موتور یا کمپرسور یخچال فریزر به صورت مداوم کار می‌کند احتمالا نوار دور درب درست عمل نمی‌کند. البته کار کردن دائم موتور می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد.
 • مواد غذایی زودتر از قبل فاسد می‌شوند احتمال دارد به خاطر ورود هوای گرم به داخل یخچال باشد.

چگونه خرابی نوار دور درب یخچال را تشخیص دهیم

در قسمت‌هایی که ترک، پارگی یا شل شدگی مشاهده کردید و یا متوجه شدید قسمتی از لاستیک از درب یخچال جدا شده باید سریعا برای رفع مشکل اقدام کنید.
اگر درب یخچال به سختی باز می شود و چسبندگی بیش از حد دارد می تواند نشانه خرابی لاستیک باشد. اگر احساس کردید نوار خشک شده و قدرت چسبندگی ندارد سعی کنید با دست خروج هوای سرد را بررسی کنید.
بهترین و ساده ترین روش استفاده از یک تکه کاغذ است. کاغذ را لای درب بگذارید و درب را ببندید. سعی کنید کاغذ را بیرون بکشید. این کار را برای تمامی دور درب تکرار کنید. حتی قسمت بالای درب یخچال که دسترسی به آن سخت است. اگر به آسانی توانستید کاغذ را بیرون بکشید به این معنی‌ است که لاستیک دور در یخچال درست عمل نمی کند، در اینجا لاستیک نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.

تعویض لاستیک دور در یخچال
تعویض لاستیک دور در یخچال

تعویض لاستیک دور در یخچال

هر کدام از انواع لاستیک های دور در یخچال فریزر روش‌ خاص خود را برای تعویض دارند. تعویض لاستیک دور درب پیچی ساده‌تر از مدل‌های پرسی و چسبی‌ است. اما برای تعویض هر کدام از این مدل ها بهتر است توسط متخصص اقدام شود تا آسیبی به دستگاه نرسد.
توجه کنید پس از تهیه لاستیک نو و قبل از تعویض, آن را درون ظرف آب داغ قرار دهید و یا با سشوار گرم کنید. این کار باعث می شود تا فرمی که در هنگام جابه‌جایی و تاخوردگی گرفته اصلاح شود. سپس می توانید آن را با مقداری وازلین چرب کنید تا دچار ترک خوردگی و خشک شدگی نشود و طول عمر بیشتری پیدا کند.

نحوه تعویض لاستیک دور در یخچال پیچی چگونه است

ابتدا با استفاده از پیچ گوشتی لاستیک دور در یخچال را کنار زده و پیچ‌ های درب را باز کنید. توجه کنید که پیچ‌ها نباید کاملا باز شوند. همین که بتوان لاستیک را از محفظه بیرون کشید کافی است. بعد از شل کردن تمامی پیچ‌ ها, لاستیک را از درب جدا کنید.

نحوه تعویض لاستیک دور در یخچال پرسی یا چسبی چگونه است

اگر با کنار زدن لاستیک پیچی مشاهده نکردید یعنی لاستیک دور در یخچال شما از نوع چسبی یا پرسی است. تعویض این لاستیک‌  ها دشوار تر از نوع پیچی‌ است. ابتدا باید گوشه لاستیک را بالا زده و با کاتر نقطه اتصال آن با درب را ببُرّید. سپس درز دور تا دور یخچال را باز کنید و لاستیک را بیرون بکشید. اگر لاستیک دور در یخچال به قدری محکم چسبیده باشد که نمی توانید آن را بیرون بکشید، باید با کاتر لاستیک را از لبه ببُرّید. حالا لاستیک جدید را داخل درز کنید و برای بهتر شدن کار هر ۱۰ سانت را چسب بزنید.

علت خشک شدن لاستیک دور در یخچال چیست؟

 • اولین دلیل طول عمر آن است.جنس نوار دور درب از پلاستیک است و طبیعی می باشد که پس از مدتی معیوب شود.
 • بی کیفیت بودن نوار دور درب عامل دیگر خشک شدن آن است.هرچقدر کیفیت نوار درب کمتر باشد طول عمر آن کمتر خواهد بود.
 • اگر درجه دمای یخچال فریزر نامناسب باشد، روی خشک شدن نوار دور درب تاثیر می گذارد.
 • نظافت و تمیز بودن نوار دور درب هم عاملی است است که روی خشک شدن آن تاثیر گذار است.
 • اگر قسمتی از نوار باز بماند نوار دور درب در مجاورت عبور هوا قرار می گیرد. این امر پس از مدتی باعث خشک شدن نوار دور درب می شود.

چه زمانی نیاز به تعویض نوار دور در یخچال است؟

اگر لاستیک دور در یخچال دچار چسبندگی شده احتمالا به علت وجود مایعات و مواد غذایی بر روی آن است. برای رفع این مشکل تنها کافی است پس از جدا کردن لاستیک آن را با آب ولرم و مواد شوینده تمیز کنید. سپس با یک حوله آن را خشک نمایید. پس از اطمینان از خشک بودن میتوانید مجدد از همان لاستیک استفاده کنید.
اگر لاستیک دور در یخچال خشک شده باشد ابتدا آن را از درب جدا کنید. سپس آن را داخل یک ظرف پر از آب جوش قرار دهید و یا با استفاده از سشوار آن را گرم کنید. معمولا پس از استفاده طولانی مدت, لاستیک دور درب خشک می شود. این مشکل اغلب با این کار برطرف شده و می‌توان مجددا از لاستیک استفاده کرد.
اگر قسمتی از لاستیک دور در یخچال دچار شل شدگی و یا افتادگی شده, ابتدا لاستیک را با آب داغ یا سشوار گرم کنید. سپس در قسمت شل شده یک دستمال یا پنبه قرار دهید. باید چند ساعت صبر کنید تا فرم بگیرد. این مشکل اغلب با این روش حل شده و نیاز به تعویض لاستیک دور در یخچال نیست.

روش تميز كردن لاستيك درب يخچال

برای تمیز کردن این قطعه مراقب باشید تا آسیبی به دستگاه نزنید و محلولی استفاده نکنید تا نوار را از بین ببرید. می توانید از یک دستمال مرطوب نرم و شیشه پاک کن استفاده کنید. بهترین راه حل برای پاک کردن آن آب و جوش شیرین است. اگر لاستیک دور در یخچال خیلی کثیف است می‌توانید از محلول سفید کننده وایتکس هم استفاده کنید. پودر صابون و آب هم بسیار می‌تواند کمک کننده باشد.

علت سخت باز شدن درب
علت سخت باز شدن درب

علت سخت باز شدن درب یخچال بوش

خرابی یخچال حتی برای چند ساعت می تواند باعث فساد مواد غذایی شود. برخی مواقع ایراداتی که برای لوازم خانگی از جمله یخچال بوجود می آید عیب های فنی نیستند. بیشتر این اشكالات به دلیل شرایط و استفاده نادرست از دستگاه بوجود می آید. سخت باز شدن در یخچال فریزر از جمله مشکلاتی است كه معمولا اشكال فنی نیست.

در قسمتی كه لولا قرار دارد، لولا به بدنه ی یخچال گیر می کند و مانع باز شدن درب یخچال می شود. در این مورد باید قسمتی كه لولا قرار دارد مورد بررسی قرار بگیرد. لاستیک های دور در باید تمیز شوند تا در به درستی باز و بسته شوند. خاك و سایر ذرات می توانند روی سطح لاستیك جمع شده و باعث ایجاد این سفت شدن در بشوند.

خرابی استپر یخچال هم یک مورد دیگر از خرابی در یخچال است. استپر قطعه ای است که وظیفه دارد درب را به سمت داخل بکشد و به آرام بسته شدن آن كمك كند. اگر به هر دلیلی این قطعه خراب شود یا گیر كند، در سخت باز و بسته می شود.

خشک شدن لاستیک دور در یخچال و از دست رفتن حالت عادی آن است. اگر لاستیک دور در یخچال نرم باشد جریان هوا را به سرعت به داخل یخچال هدایت كرده و درب را به آسانی باز می نماید.

نحوه ی نگهداری از یخچال بوش، سامسونگ و … در اینانلو سرویس

به منظور افزایش کارایی و بالا بردن عمر یخچال توصیه می شود نکات زیر را در نظر بگیرید

 • یخچال فریزر را حداقل در فاصله ۲۰ سانتی متری از دیوار قرار دهید که امکان عبور هوا وجود داشته باشد.
 • برای یخچال ساید بای ساید خود حتما از استابلایزر استاندارد خانگی استفاده کنید که از مشکلات احتمالی ناشی از نوسان برق جلوگیری شود.
 • حداکثر هر شش ماه یکبار یخچال فریزر را برفک زدایی کنید.
 • غذاهای گرم را در یخچال قرار ندهید.
 • یخچال را در سطحی تراز قرار دهید.
 • یخچال را از وسایلی مانند اجاق گاز فر یا آبگرمکن دور قرار دهید.
 • درب یخچال را برای مدت زمان طولانی باز نگه ندارید.
 • هر سال حداقل دو بار کندانسور یخچال را تمیز کنید تا گردش هوا بهتر شود.
 • شما می توانید با استفاده از سرویس دوره ای اینانلو سرویس، هر 6 ماه یکبار دستگاه های منزل خودتان را سرویس کنید. با این کار یخچال، لباسشویی، ظرفشویی و تمام دستگاه های منزل خود را بیمه می کنید.
  بیش از حد یخچال فریزر و ساید بای ساید را پر نکنید. زیرا این کار مانع جریان یافتن هوا در بین مواد غذایی می شود.

استابلایزر خانگی

به منظور افزایش کارایی و بالا بردن عمر یخچال بوش و سایر یخچال ها توصیه می شود از استابلایزر استاندارد خانگی استفاده کنید. با این کار از مشکلات احتمالی ناشی از نوسان برق جلوگیری می شود.مشکلاتی همچون سوختن برد یا موتور میتواند هزینه های بسیار بالایی را در پی داشته باشد. همچنین هر شش ماه یخچال فریزر و قطعات آن را توسط متخصصین مجرب چک کنید تا از خرابی آن جلوگیری کنید.

هزینه تعمیر یخچال بوش، سامسونگ، هیمالیا و …

قیمت تعمیر یخچال بوش با توجه به نوع خرابی و قطعات قابل تعویض متفاوت است. خدمات در منزل هزینه های حمل و نقل یخچال را کاهش می دهد و این ویژگی به تنهایی بسیار مفید واقع خواهد شد. اگر با مشاهده یک مشکل، آن را نادیده بگیرید، مشکلات بیشتری رخ می دهند.
معیوب شدن لاستیک دور در یخچال مشکلی است که موجب هدر رفتن انرژی نیز می گردد. علاوه بر این موجب کار بیشتر یخچال شده و در نتیجه عمر دستگاه شما کمتر می شود. بنابراین با تعویض لاستیک دور در یخچال نه تنها از هدر رفتن انرژی جلوگیری می گردد بلکه از فاسد شدن غذاهای داخل یخچال نیز جلوگیری می کنید. توصیه موکد این است که برای انجام این کار حتما از متخصصین مجرب کمک بگیرید. تعویض لاستیک دور در یخچال توسط نمایندگی اینانلو سرویس، از خدماتی است که متخصصین این مجموعه به شما عرضه می کنند.

 

 

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 پاسخ