۰۲۶-۳۶۱۹۱

۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

نوفراست و دیفراست یخچال

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

نوفراست و دیفراست یخچال

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
14 شهریور 1401

نوفراست یخچال چیست؟ تحولی دیگر در صنعت ساخت یخچال که باعث شد خلاصی از شر برفک تا حدودی به واقعیت بپیوندد.

نوفراست به یخچال هایی اطلاق می شود که برفک نمی زنند. این تکنولوژی تحولی تازه در صنعت لوازم خانگی از جمله یخچال است که طی چند سال گذشته به خوبی توانسته با برفک مقابله کند. برفکی که در یخچال های کمبی یا دیفراست بسیار دردسر آفرین است. برفک زدن یخچال با وجود پدیده نوفراست تقریباً به امری غیرممکن تبدیل شد.

برفک یخچال چیست

زمانی که هوای گرم از اطراف یک جسم سرد عبور میکند، مقداری از رطوبت خود را به صورت قطرات آب از دست میدهد. هر چقدر رطوبت هوا بیشتر باشد، تفاوت دمای بین هوا و جسم فوق بیشتر میشود. در نتیجه سرعت تشکیل قطرات آب افزایش پیدا میکند.

جایخی و یا صفحاتی که وظیفه خنک سازی را در یخچال به عهده دارند سرد هستند. وقتی درب یخچال باز شود و یا غذای گرم داخل یخچال گذاشته شود، مقداری هوای گرم وارد یخچال می شود. در این مرحله مقداری از رطوبت هوا به صورت آب و کمی به صورت لایه هایی از برفک در قسمت سردتر یخچال ظاهر میشود. این برفک، عمل تبادل حرارتی بین بدنه سرد و هوای داخل یخچال را دچار نقص میکند. در نتیجه سبب خواهد شد که یخچال به خوبی کار نکند.

 

نوفراست (NoFrost) به چه معناست

نوفراست در اصطلاح انگلیسی یعنی یخچال بدون برفک است. در انواع یخچال‌های نوفراست و یا بدون برفک، در درون یخچال هیچ‌گونه برفکی دیده نمی‌شود. این به این معنی نیست که برف وجود ندارد بلکه برفک توسط پنل‌های خنک‌کننده از بین می‌رود.

ویژگی نوفراست یخچال

بهترین ویژگی آن را می توان در برفک نزدن یخچال عنوان کرد. چرا که آرزوی بسیاری از افراد این بود که یخچال بدون برفک کار کند. این فناوری تنها یخچال های با برند خارجی را در بر نمی گیرد، بلکه یخچال های ایرانی نیز از این فناوری بهره می برند.
آنچه برای بسیاری از ما جالب است، این است که چطور ممکن است یخچال دیگر برفک نزند؟ پدیده کاملاً جالبی است که گاهی دستخوش برخی تحولات می شود. تحولاتی مانند برفک زدن که خلاف بدون برفک بودن را ثابت می کند. می پرسید چگونه؟ با ما همراه باشید و مقاله مربوط به نوفراست یخچال را از دست ندهید.

یخچال نوفراست
یخچال نوفراست

تفاوت میان دیفراست و نوفراست یخچال

در یخچال های دیفراست پس از اینکه حجم یخ به اندازه نیم سانت رسید، می بایست یخچال خاموش شود. پس از آن مواد غذایی به طور کامل از فریزر خارج شود. یخچال تمیز شود و در نهایت مجدداً مواد غذایی در یخچال فریزر چیده شود. به نظر میرسد روند خسته کننده ای باشد. شاید بپرسید آیا راه آسان تری وجود دارد؟

سوال بسیار خوبی بود. بله یخچال نوفراست راه حال ساده تر و آسان تری است که می توان به شما معرفی کرد. دیفراست و نوفراست نقطه مقابل یکدیگر هستند. نوفراست یا بدون برفک و دیفراست یا با برفک دو طراحی متفاوت هستند.
دیفراست یخچال های با برفک هستند که نوع کمبی یا یخچال فریزر های قدیمی از این قبیل یخچال ها هستند. ناگفته نماند به تازگی یخچال های کمبی نیز به نوفراست مجهز شده اند.

یخچال دیفراست
یخچال دیفراست

یخچال های ساید بای ساید

این یخچال ها اولین نوع یخچال های نوفراست بودند که توانستند به لحاظ ظاهری و عملکردی محبوبیت بسیار زیادی کسب کنند. بوجود آمدن برفک در این مدل یخچال ها به امری غیرممکن تبدیل نشده و هنوز جای بسی کار دارد.

آنچه مسلم است این است که شما دیگر کمتر با پدیده ای به نام برفک روبرو می شوید. نیازی به برفک زدایی نخواهید داشت. البته این بدان معنا نیست که یخچال را به حال خود رها کنید و دیگر به نگهداری از آن توجه نکنید.
مهمترین تفاوت در این دو نوع یخچال میزان انجماد و نوع انجمادی است که برای مواد غذایی رقم میخورد. شما به وضوح در تصویر زیر متوجه می شوید مواد غذایی در یخچال های نوفراست تازه تر می ماند. برخلاف آن در دیفراست، تازگی مواد غذایی از بین می رود.

چه زمانی نوفراست یخچال دچار مشکل می شود؟ چه زمانی یخچال نوفراست برفک می زند؟ اینها سوالاتی هستند که در ادامه به کمک تکنسین های اینانلو سرویس به آنها پاسخ خواهیم داد.

یخچال های ساید نوفراست
یخچال های ساید نوفراست

عملکرد نوفراست یخچال

اتفاق متفاوتی که در نوفراست یا سیستم بدون برفک رخ می دهد این است که تنظیم دما به طور مکرر انجام می شود. زمانی که دمای فریزر به اندازه تعریف شده میرسد، سیگنالی برای برد ارسال می شود. برد به عنوان مرکز فرمان، دما را دریافت می کند و دستور بعدی را صادر می کند.

در صورتی که دما بسیار پایین باشد، فرمان افزایش دما صادر می شود. در این بازه زمانی که دما در حال افزایش است، بخشی از یخ تشکیل شده در فریزر آب می شود. آب حاصل از ذوب شدن برفک، شبنم یا مواد منجمد از طریق یک لوله باریک خارج می شود.
سنسورهایی که در یخچال نوفراست کار گذاشته شده اند، وظیفه بررسی دما به طور مکرر و ارسال سیگنال برای برد را دارند. در صورتی که دما به اندازه ای که باید برسد افزایش یافت، فرمان پایان افزایش دما صادر می شود. البته این اتفاق با یک وقفه همراه خواهد بود تا آب حاصل از ذوب شدن فرصتی برای تخلیه داشته باشد.
اگر یک بازه زمانی برای تخلیه آب وجود نداشته باشد، ممکن است آب در لوله ها منجمد شود و مسیر تخلیه آب را ببندد. این چرخه آنقدر تکرار می شود تا یخچال نوفراست کارکرد صحیح خود را حفظ کند. پدیده برفک را دیگر شاهد نخواهیم بود و به راحتی مواد غذایی را از فریزر خارج خواهیم کرد.

انواع یخچال نوفراست
انواع یخچال نوفراست

مزایا و معایب یخچال نوفراست

با توجه به تمامی صحبت هایی که شد به نظر می رسد یخچال های نوفراست بسیار بهتر از یخچال های دیفراست هستند. بله همینطور است. چرا که حداقل از شر برفک زدن یخچال خلاص می شوید.
مزایای یخچال های بدون برفک در بدون برفک بودن آنها است که امری مسلم و واضح است. مواد غذایی شما برای مدت زمان طولانی تری حفظ می شود، پس در زمان شما نیز صرفه جویی خواهد شد.
یکی دیگر از مهمترین مزایای نوفراست یخچال این است که شما از شر تمامی مراحل آب کردن یخ و برفک و پاکسازی یخچال فریزر دیفراست خلاص خواهید شد.

عیب بزرگی که می توان برای این نوع یخچال ها مطرح کرد آب شدن مکرر مواد غذایی مانند گوشت است. مواد غذایی را در نظر بگیرید که آب شده و مجدداً می بایست یخ ببندد. در این میان احتمال فاسد شدن مواد غذایی مانند گوشت وجود دارد. این موضوع به نحوی به تنظیمات یخچال بدون برفک باز می گردد. تنظیمات یخچال نوفراست برای تنظیم دمای مناسب برای انجماد و افزایش دما است.

ویژگی یخچال نوفراست
ویژگی یخچال نوفراست

افزایش طول عمر یخچال

در نهایت گفته ای که می توان در مورد خرید یا عدم خرید این نوع یخچال ها بیان کرد این است که نوفراست یخچال بسیار سیستم فوق العاده ای دارد. درصد خرابی آن کمتر است، به شرط اینکه از آنها به درستی مراقبت و نگهداری کنید.
آخرین آمار خرابی یخچال ها در اینانلو سرویس و فصل تابستان سال جاری نشان می دهد میزان خرابی و از کار افتادن یخچال فریزرهای دیفراست بسیار بیشتر است. صفحه ای که انتهای یخچال قرار دارد، در صورت خرابی ترموستات دچار برفک می شود. در صورتی که این روند ادامه پیدا کند، برفک سنگین تر خواهد شد. در نتیجه سرمایش یخچال به مرور کاهش پیدا می کند.

الزام آب شدن برفک‌های یخچال به چه دلیل می باشد

لایه‌های برفک بر روی لوله‌های خنک‌کننده حکم عایق انتقال برودت را دارند. بنابراین ضریب انتقال برودت را کاهش می‌دهند و در نتیجه سرما کم می‌شود.

توصیه تکنسین های اینانلو سرویس به شما عزیزان این است که درب یخچال را زیاد باز نگذارید. دمای آن را دستکاری نکنید و بگذارید تنظیمات دما طبق تنظیمات کارخانه باشد. از تعمیر شخصی چنین یخچال هایی پرهیز کنید، چرا که به شدت این کار می تواند برای یخچال مخرب باشد. با اینانلو سرویس همراه باشید. ما آموزش های بسیاری برای شما در نظر داریم.

رفع ایراد یخچال با اینانلو سرویس

چنانچه شما ساکن کرج، هشتگرد، مهرشهر، فردیس، جهانشهر، کردان، محمد شهر، گوهردشت، طالقان و یا هر نقطه ی استان البرز باشید برای تعمیر لباسشویی خود می توانید با شماره 02636191 تماس بگیرید. اینانلو سرویس نماینده رسمی بیش از 130 برند لوازم خانگی می باشد. شما می توانید برای نصب و یا تعمیر یخچال فریزر، لباسشویی، ظرفشویی، ماکروفر و لوازم برقی منزل خود با نمایندگی مجاز اینانلو سرویس تماس بگیرید. تفاوتی نمی کند برند دستگاه شما الجی، سام، سامسونگ، پاکشوما، بلومبرگ، جنرال هاوس، تی سی ال، آیگه، امرسان و… و یا هر برند دیگری باشد. اینانلو سرویس در 7 روز ایام هفته پاسخگوی شما عزیزان می باشد. همچنین با ثبت سفارش در سایت اینانلو سرویس می توانید از 10 درصد تخفیف ویژه بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

27 پاسخ

 1. استفاده می‌کنیم خانوادگی از اطلاعاتتون، لطفا بیشتر اطلاعات بزارید درباره لوازم خانه.ممنون

 2. سلام ممنون از سایت خوبتون
  در مورد یخچال ترموستاتی و دیجیتال هم و تنظیمات آنها مطلب بذارید ممنون میشم

 3. سلام ممنون از سایت خوبتون
  اگر امکانش هست مطلبی راجع به تنظیم دمای یخچال بذارید و این ک تنظیم دما یخچال و فریزر در فصل های مختلف متفاوت هست یا خیر

 4. سلام وقت بخیر یه سوال داشتم از خدمتتون چرا بعضی وقتا دستگاه های نوفراست هم برفک میزنن؟ مخصوصا دستگاه های پارس؟

  1. سلام و عرض ادب
   در مواقعی که یخچال نوفراست شما برفک میزند یعنی مشکلی در سیستم دستگاه وجود دارد که باید یک فرد متخصص این مورد را بررسی کند. اگر یخچال شما برفک می زند حتماً با اینانلو سرویس تماس بگیرید تا مشکل زودتر برطرف شود.

 5. سپاسگزارم یخچالمون عالی شده بابت استابلیرز ک واسه سایدمون نصب کردین ممنونم دیگه خیالمون راحت شدبابت افتادولتاژ نواسن برق تشکرویژه دارم ازمجموعه اینانلو سرویس بابت خدمات عالیشون 🙏🙏🙏

 6. سلام، ممنون از گروه خدمات مجاز اینانلو
  امروز مطالب خوبی راجع به یک سری از دستگاه ها در اینستاگرام شما دیدم که منو خیلی کمکم کرد ممنون میشم که مطالب آموزشی کم نشه و همینطور ادامه دار باشه .

 7. سلام ممنونم بابت اطلاع رسانی و آگاهی دادن شما ک مارو یاری میکنید و کمک میکنید که ما هزینه الکی نکنیم و خودمون بعضی از مشکلات و حل کنیم

 8. لطفا بابت بردهای اینورتر هم توضیحات بذارید و آیا استفاده از استابلایزر میتونه در محافظت دستگاه واقعا تاثیر گذار باشه ؟

  1. سلام و عرض ادب
   در حال حاضر خیر
   ما به عنوان نماینده رسمی تعمیر لوازم خانگی، سرویس دوره ای و فروش محصولات جانبی مثل رسوب گیر، شوینده های اصل، جرم گیر، استابیلایزر، سختی گیر و قطعات دستگاه ها را داریم.

 9. بابت مطالبتون خیلی ممنونم
  و فقط یه سوال داشتم یه مطلب تو سایت لوازم برقی خوندم که یخچال نوفراست خیلی به نوسان برق حساسه و حتما برای خرابی کمتر باید از استابلایزر استفاده بشه
  اگه میشه یه مطلب واسه دلیل ربط استابلایزر و نوفراست بزارین و اینکه اصلا خودتون دارین ؟ ارائه می‌دین یانه؟

 10. ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیارمون میگذارین
  مواد غذایی داخل یخچالمون یخ میزنه چه کاری باید انجام بدیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *