۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

خرابی ترموستات یخچال فریزر و تعمیر آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

خرابی ترموستات یخچال فریزر و تعمیر آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۳ دی ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

خرابی ترموستات یخچال مصرف برق را افزایش داده و استهلاک دستگاه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌ دهد. ترموستات یخچال مسئولیت ثابت نگه داشتن دمای دستگاه را برعهده دارد. در صورت نبود یا خرابی ترموستات یخچال، کمپرسور یکسره کار می‌کند و عملا قادر به تنظیم دمای یخچال نخواهید بود.

خرابی ترموستات یخچال بر عملکرد یخچال و خرابی مواد غذایی اثر می گذارد. اغلب ترموستات‌ هایی که در یخچال فریزر مشاهده می کنید، به صورت الکترومکانیکی کار می‌کنند. در سال‌های اخیر با ظهور بردهای الکترونیکی سنسور ها و حسگر های الکترونیکی که با عنوان ترمیستور شناخته می‌شوند، شایع‌تر شده‌ اند.

فایل صوتی مقاله علل خرابی ترموستات یخچال فریزر

علائم خرابی ترموستات یخچال چیست؟

سوختن ترموستات یخچال کمپرسور وارد مدار نمی شود پس پروسه سرما سازی متوقف خواهد شد.
شکستگی بالبِ ترموستات یخچال برق وارد موتور نمی‌شود زیرا عملکرد ترموستات بدون بالب کاملا متوقف خواهد شد.
از کار افتادن ترموستات یخچال مواد غذایی داخل یخچال یخ زده و منجمد می شود.
خرابی ترموستات یخچال شاهد یخ ضخیمی به شکل مستطیل یا مربع در دیواره ی انتهای یخچال خواهید بود.
عدم کارکرد صحیح ترموستات یخچال کمپرسور در چنین شرایطی یکسره کار می کند.
ترموستات یخچال
ترموستات یخچال

کاربرد ترموستات یخچال

ترموستات قطعه ایست که فارغ از نوع یخچال، در تمامی آن ها اعم از جدید و قدیمی وجود دارد. تنظیم درجه یخچال, خاموش روشن شدن کمپرسور یخچال, مدت زمان اتومات یخچال و… موضوعاتی هستند که به ترموستات مربوط می شوند.اگرچه ترموستات ها فقط یک سوئیچ ساده‌ی روشن و خاموش هستند اما در صورت خرابی ترموستات یخچال به هیچ وجه خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید.

مشاهده نمایید: همه چیز درباره کمپرسور یخچال

چگونگی کارکرد ترموستات یخچال

بلو ترموستات که میله‌ی مارپیچی شکل است به طور معمول بر دیوار پشتی یخچال فریزر نصب می‌شود. گاز داخل لوله بلو منقبض یا منبسط می‌شود و باعث خاموش یا روشن شدن سوییچ می گردد. این کار به صورت مداوم تکرار می‌شود و ترموستات بین بازه‌ی دمایی مشخصی روشن و خاموش می‌شود. درجه یخچال فریزر می‌تواند متفاوت باشد که قابل تنظیم است. شاید ساختار این قطعه ساده به نظر برسد اما در صورت مشاهده خرابی ترموستات یخچال فورا با اینانلو سرویس تماس بگیرید تا به باقی قطعات آسیب نزند.

خرابی ترموستات یخچال و تاثیر آن بر کارکرد کمپرسور

ترموستات یا به عبارتی رله دما در یخچال فریزر وظیفه ثابت نگه داشتن دما را به عهده دارد. با باز شدن درب یخچال یا قرار دادن ماده غذایی گرم در آن، دمای داخل کابین یخچال بالا می‌ رود. ترموستات به موتور یخچال دستور روشن شدن می‌دهد. در این مرحله موتور روشن شده و تا وقتی که یخچال به دمای مورد نظر نرسیده، کار می‌کند. زمانی که دمای کابین یخچال ایده آل شد، ترموستات دستور خاموش شدن کمپرسور را صادر کرده و کاهش دما متوقف می‌شود.

مشاهده نمایید: خرابی کمپرسور یخچال و تعمیر آن در استان البرز

به صورت کلی ترموستات قطعه‌ مکانیکی می باشد. ترموستات وظیفه قطع و وصل کردن جریان موتور را به عهده دارد تا بتوان دمای یخچال را تنظیم و ثابت نگه دارد. اگر در هر یک از این مراحل اختلال ایجاد شود با خرابی ترموستات یخچال روبرو هستید. در یخچال‌ فریزر های قدیمی تر درجه ترموستات به صورت دستی با ولوم تنظیم دما انجام می‌شد ولی در یخچال‌های جدید که دارای نمایشگر دیجیتال هستند. در حال حاضر این عمل به صورت دیجیتالی انجام میگردد.

معایب ترموستات یخچال
معایب ترموستات یخچال

معایب شناخته‌ شده‌ ترموستات یخچال

تقریبا تمام ترموستات‌های الکترومکانیکی شامل دو حالت روشن و خاموش هستند. بنابراین وقتی که شاهد خرابی ترموستات یخچال هستید، خواهید دید که دستگاه یکسره کار می‌کند یا اصلا کار نمی‌کند.

اگر یخچال شما یکسره کار می‌کند یا همه چیز در یخچال، فریز می‌شود احتمالا با خرابی ترموستات یخچال روبرو هستید. این گونه خرابی ها ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد، اما به مراتب نادرتر از خرابی ترموستات هستند. با این وجود اگر یخچال شما کار نمی‌کند، قطعات دیگری می‌تواند از کار افتاده باشد و عامل وقوع چنین اتفاقی شود. قطعا نمی‌توانید تضمین کنید که علت آن خرابی ترموستات یخچال است.

محدوده‌ دمایی ترموستات‌ یخچال

بسیاری از ترموستات‌ ها، متناسب با جایی که قرار می‌گیرند، با طول‌ لوله یا محدوده‌ ی دمای خاص طراحی شده‌اند. نصب غلط ترموستات ممکن است منجر به نتایج نامطلوب شود. شاید یخچال شما کاملا از کار بیفتد و خنک نکند، یا ممکن است یکسره کار کند و مواد غذایی را منجمد کند.

بهتر است برای بررسی خرابی ترموستات یخچال و تعمیر آن از یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص کمک بگیرید.

تنظیم درجه و جلوگیری از خرابی ترموستات یخچال

دمای مناسب یخچال فریزر و تنظیم درجه آن از موضوعاتی هستند که به ترموستات یخچال مربوط می شوند. تنظیمات ترموستات روی دمای مناسب در فصول مختلف باعث افزایش طول عمر مواد غذایی و کاهش مصرف برق می شود. همچنین سبب کاهش استهلاک کمپرسور و افزایش طول عمر آن نیز خواهد شد. در نتیجه از خرابی ترموستات یخچال جلوگیری می شود. بهترین دما بین ۵ تا ۷ درجه سانتی‌گراد برای یخچال و منفی ۱۸ تا منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد برای فریزر می‌ باشد.

لازم به ذکر است که تنظیم دمای یخچال بر روی این اعداد تنها برای یخچال‌های دارای نمایشگر دیجیتال امکان‌پذیر است. دریخچال‌های دارای درجه تنظیم مکانیکی و بدون نمایشگر ، باید از بین اعداد ۱ تا ۵ یکی را انتخاب کنید. در این یخچال فریزرها، عدد بزرگتر به معنی کار بیشتر کمپرسور، سرمای بیشتر و دمای پایینتر می باشد.

تنظیم دمای یخچال
تنظیم دمای یخچال

انواع ترموستات یخچال

تمامی ترموستات‌های یخچال فریزر یک وظیفه را بر عهده دارند و آن ثابت نگه داشتن دمای یخچال به وسیله قطع و وصل کردن جریان برق کمپرسور می باشد. ترموستات‌های یخچال فریزر انواع مختلفی داشته و این عمل را به روش‌های مختلفی انجام می‌دهند. معمولا در خرابی ترموستات یخچال با موارد مشابه روبرو هستید.

انواع ترموستات برای یخچال عبارتند از

  • ترموستات مدل فشار بخار
  • ترموستات مدل دو قطبی
  • کنترلرهای جامد الکتریکی یا دیجیتالی

از کجا متوجه خرابی ترموستات یخچال فریزر شوید؟

  • یخچال به صورت تمام وقت روشن است و اصلا به حالت استراحت نمی رود.
  • یخچال برق دارد لامپ های آن روشن هستند اما موتور را روشن نمی شود.
  • کمپرسور یخچال را در حالی که به برق متصل است را با دست لمس کنید اگر کاملا سرد بود یعنی تعویض ترموستات لازم است. اگر کمی داغ بود می توان گفت خرابی ترموستات یخچال خیلی جدی نیست.

مسئولیت تنظیم دما، کارکرد و عدم کارکرد موتور به ترموستات واگذار شده است. این موارد بخشی از احتمالات خرابی ترموستات یخچال را نشان می دهند. البته که نیاز است خرابی ترموستات یا هر خرابی دیگر توسط افراد متخصص بررسی گردد. برای دریافت خدمات حرفه ای و مطمئن حتما با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

  • تست دستی

برای تست خرابی ترموستات یخچال کافیست محل قرارگیری ترموستات را باز کرده دو سیم ورودی و خروجی ترموستات که به موتور می رسد را بهم متصل کنید. سپس یخچال فریزر را به برق میزنیم.اگر موتور روشن نشد دلیل آن خرابی ترموستات است و اگر روشن شد سالم است.

  • تست توسط اهم متر

برای انجام این تست دو سر اهم متر را به پایه های ورودی و خروجی وصل کنید.اگر در حالت اتصال ترموستات بیزر چک داد و وقتی که ترموستات را قطع کردیم بیزر چک قطع شد ترموستات یخچال سالم است.

  • تست به روش دستی اما دقیق تر

نمیتوان به روش های ذکر شده بسنده کرد. بهتر است سیم ها را به محل قرارگیری خود وصل کنید. سپس بالب ترموستات را در دست بگیرید تا حرارت دست به آن انتقال یابد. در این حالت موتور باید شروع بکار کند. مرحله ی بعد از انجام این کار ترموستات را روی حالت کم قرار دهید و بالب آن را در محلولی از آب و یخ بگذارید اگر موتور خاموش شد یعنی ترموستات سالم است.
بهتر است تمامی این مراحل توسط تعمیر کاران حرفه ای انجام شود.

اینانلو سرویس با تعلیم تکنسین های حرفه ای، تمامی نقاط استان البرز از جمله مهرشهر، گلشهر، تهران دشت، نظرآباد و… را خدمات رسانی می کند.
اگر با نشانه های خرابی ترموستات خود مواجه شدید، به هیچ وجه نگران نباشید و فورا با اینانلو سرویس تماس بگیرید. این مجموعه نماینده رسمی 130 برند لوازم خانگی از جمله امرسان، هیمالیا، سامسونگ، پاکشوما، بوش، ال جی و…. می باشد.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields