۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

10 علت نشتی آب از یخچال و راه حل آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

10 علت نشتی آب از یخچال و راه حل آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۲۳ آبان ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

اگر با نشتی آب یخچال مواجه شدید این احتمال وجود دارد که مشکل پیش آمده چندان جدی نباشد. اما برای پیشگیری از بروز خسارات احتمالی یا حادثه ناشی از سر بودن کف آشپزخانه، باید سریعا نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید.

نشتی آب یخچال از جمله مشکلاتی است که ابدا نباید نادیده بگیرید. چرا که نشتی آب یخچال، هم به خود دستگاه و هم به کف آشپزخانه آسیب وارد خواهد کرد. گاها تعلل در تعمیر یا خطا در برطرف کردن آن‌ها، می‌تواند منجر به ضرر های مالی گزاف شود. با دقت و اجرای مراحل این مطلب خودتان می‌توانید موارد ساده ای را که باعث آب دادن یخچال شما شده‌اند، حل کنید. اما برطرف نمودن علل پیچیده نشتی آب یخچال بدون دانش و تخصص، می‌تواند سبب آسیب دیدن قطعات ایجاد خطر و همچنین زیان های مالی شود.

مشکل علت
نشتی آب از زیر یخچال
 • خراب شدن المنت کف
 • گرفتگی لوله تخلیه
 • کم شدن برودت و عرق کردن دیواره
آبریزی در کف یخچال
 • خراب شدن المنت
 • گرفتگی فاضلاب
 • عرق کردن بدنه یخچال
ریختن آب روی موتور
 • آب حاصل از عملیات دیفراست روی بدنه موتور سرازیر می شود
آبریزی در پشت یخچال
 • سوراخ شدن شلنگ
 • پوسیدگی کاسه کمپرسور
 • جدا شدن اتصالات
 • جدا شدن فیتینگ های فیلتر
 • دیفراست بیش از اندازه
 • آب شدن برفک های متصل به لوله کمپرسور به دلیل شارژ گاز بیش از حد
آبریزی از آبسردکن خراب شدن سوئیچ پدال آبسردکن

علل نشتی آب یخچال

1. ایراد لاستیک درب یخچال

یکی از عواملی که می تواند سبب جمع شدن آب زیر یخچال شود مربوط به لاستیک درب یخچال است. هر عاملی همچون مواد غذایی یا گرد و خاک، که مانع محکم بسته شدن درب شود، می تواند مسبب نشتی آب یخچال شود. اگر به دلیل خراب یا پوسیده بودن درزگیرهای درب، هوای بیرون وارد یخچال شود، باعث ایجاد رطوبت بیش از حد در یخچال می شود. به این ترتیب آب اضافی به داخل سینی تخلیه ریخته و از آنجا به بیرون از یخچال و بر روی زمین سرریز می کند.
برای اینکه متوجه شوید علت نشتی آب یخچال شما این مسئله است باید دو مورد را چک کنید. اول اینکه لاستیک کاملا به درب یخچال متصل باشد. امکان دارد فرسودگی باعث شود لاستیک به درب یخچال متصل نباشد. دوم اینکه یخچال تراز باشد. تراز نبودن یخچال، باعث درست بسته نشدن درب می‌شود.

بیشتر بخوانید: تعویض لاستیک دور در یخچال فریزر

نشتی آب یخچال به دلیل پوسیدگی لاستیک درب یخچال
نشتی آب یخچال به دلیل پوسیدگی لاستیک درب یخچال

2. مسدود شدن لوله تخلیه ی یخچال

جمع شدن آب داخل یخچال معمولا به دلیل مسدود شدن لوله ی تخلیه آب است. یخچال‌ های بدون برفک، یک چرخه یخ‌ زدایی دارند که یخ و برفکی که ممکن است روی سیم‌ پیچ ‌های اواپراتور به وجود آیند را ذوب می‌ کنند. آب ناشی از ذوب شدن این یخ‌ها به داخل سینی که در خارج از یخچال قرار دارد هدایت می‌شود. گاهی ممکن است گرفتگی لوله تخلیه آب یخچال به وسیله ی ذرات غذا، یخ یا کیسه‌ های پلاستیکی مسبب جمع شدن آب در یخچال شود. در نتیجه مشکل نشتی آب یخچال پیش می آید.

3. پوشیده شدن اواپراتور از یخ یا برفک

اگر یخچال هنگام کار صدای غیر طبیعی می دهد و داخل آن سرد نمی‌ شود، ممکن است یخ زیادی درون آن جمع شده باشد. علت معمول افزایش دما این است که اواپراتور با یخ پوشیده شده است و با دیفراست تمیز نمی‌شود. بنابراین هوا قادر به عبور از فن و خنک کردن داخل یخچال نمی باشد. این امر باعث نشتی آب یخچال می‌شود.

بیشتر بخوانید:نوفراست و دیفراست یخچال

نشتی آب یخچال به دلیل برفک
نشتی آب یخچال به دلیل برفک

4. پر شدن آب در سینی تخلیه یخچال و جمع شدن آب در زیر یخچال

یخچال‌ دارای یک سینی تخلیه می باشد که نزدیک به کمپرسور یا زیر یخچال قرار دارد. آب حاصل از چرخه یخ‌ زدایی در این سینی جمع می شود. در این چرخه، یخچال آب را به داخل سینی تخلیه می‌ریزد. بنابراین آب با گرمای کمپرسور یخچال تبخیر می‌ شود. گذر زمان ممکن است باعث شکستگی سینی شود در نتیجه نشتی آب یخچال رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: خرابی کمپرسور یخچال و تعمیر آن در استان البرز

5. خرابی مجموعه یخساز و آبسردکن یخچال

یکی از عوامل نشتی آب یخچال می تواند مربوط به یخساز باشد. اتصالات لوله‌های آب به یخساز یخچال پس از مدتی می‌تواند شل شود. همچنین ممکن است پیچ و مهره‌ها به مرور دچار فرسودگی و ترک‌خوردگی شوند. این دو موضوع منجر به نشت آب در زیر یخچال می‌ شوند. همچنین شلنگ های پلاستیکی می‌توانند ترک بخورند، سوراخ شوند یا تحت فشار دچار پیچ‌ خوردگی شوند.
این امر در نهایت می تواند باعث نشت آب و جمع شدن آب در یخچال شود. اگر نشت آب از زیر یخچال است و مشکل از سینی تخلیه نبوده، لوله آب منتهی به یخساز را چک کنید. این لوله معمولا در قسمت بیرونی یخچال قرار دارد. اگر مشکل از شلنگ یخساز یا آبسردکن باشد، آب از آن چکه می‌کند و در کف آشپزخانه جاری می‌شود.

بیشتر بخوانید: علل خرابی یخساز یخچال و تعمیر آن

6. جمع شدن آب در زیر جامیوه ای

وقتی آب زیر جا میوه ای یا کف یخچال جمع می‌شود، به احتمال زیاد یکی از قطعات سیستم دیفراست به مشکل برخورده است. خرابی این قطعات می‌تواند مربوط به خرابی سنسور دیفراست یخچال، المنت یا هیتر، ترموفیوز، یخ زدن مسیر خروجی آب و گرفتگی لوله آب یخچال باشد. این خرابی ها می تواند مسبب نشتی آب یخچال شود.

نشتی آب در زیر یخچال
نشتی آب در زیر یخچال

7. خرابی شیر ورودی آب یخچال

اگر آب از پشت یخچال نشتی داشته باشد نشان دهنده این است که شیر آب یا لوله آب نشتی دارد. یخچال را از برق بکشید و لوله آبی که از دیوار به یخچال می‌آید را بررسی نمایید. حتی امکان دارد پیچ باز و بسته کردن شیر آب هم چکه کند. تمامی لوله های جریان آب را چک کنید و مطمئن شوید که هیچ کدام سوراخ نشده باشند. همچنین اطمینان حاصل کنید که لوله آب از جایش در نرفته باشد. به این صورت می توانید مشکل نشتی آب یخچال را رفع نمایید.

8. مشکل فیلتر آب یخچال

یکی از دلایل آب ریختن داخل یخچال به علت فیلتر آب در یخچال فیلتردار است. وقتی فیلتر آب را دیر به دیر تعویض کنید، فیلترتان دچار رسوب گرفتگی می‌شود. رسوبات تشکیل شده در داخل فیلتر آب، باعث می شود شلنگ ترک بخورد. در نتیجه نشتی آب یخچال رخ می‌دهد.

9. ایراد مخزن آب یخچال

امکان دارد نشتی از مونتاژ مخزن آب باشد. مونتاژ مخزن آب را به دقت بررسی کنید تا محل نشت آب را پیدا کنید.

10. نشت آب از فریزر در یخچال های کمبی یا ساید بای ساید

آب دادن فریزر یخچال احتمالا به دلایل زیر پیش می‌آید.

 • شلنگ مربوط به تصفيه آب درست نصب نشده است.
 • هیتر یا گرمکن درست کار نمی کند.
 • رطوبت زیاد محیط که می‌تواند ناشی از مجاورت یخچال با سینک باشد.
تعمیر نشتی آب یخچال
تعمیر نشتی آب یخچال

تعمیر نشتی آب یخچال در اینانلو سرویس

نشتی آب یخچال می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. جمع شدن آب کف، زیر یا پشت یخچال، نشان‌دهنده خرابی بخش خاصی از یخچال است. با توجه به مطالب بالا، علل ساده‌ ای که رفع آنها بی‌ خطر است را می‌ توانید خودتان برطرف کنید. اما برای رفع مواردی که پیچیده و نیازمند دانش و تخصص هستند، بهتر است از مرکز تخصصی مجاز تعمیر یخچال استفاده کنید.
توصیه می‌کنیم بدون داشتن تجربه کافی اقدامی نکنید تا از خسارات مالی و آسیب به خودتان پیشگیری کنید. حل بسیاری از این موارد به راحتی و در اسرع وقت توسط تکنسین حرفه‌ای یخچال امکان‌پذیر است.
اینانلو سرویس با داشتن بیش از 20 سال سابقه تعمیرات لوازم خانگی، در سریعترین زمان مشکل شما را رفع میکند. نمایندگی مجاز اینانلو سرویس با داشتن شعبات فعال در کرج، از بهترین تکنسین های استان البرز در این مجموعه استفاده کرده است.
شما در هر نقطه از استان البرز اعم از مهرشهر، عظیمیه، جهانشهر، فردیس، هشتگرد، نظرآباد، چهارباغ و… باشید، برای نصب و یا تعمیر دستگاه خود می توانید با شماره 02636191 تماس بگیرید. همچنین با ثبت سفارش در سایت اینانلو سرویس می توانید از 10 درصد تخفیف بهره مند شوید.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields