۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

علت عدم آبگیری ماشین ظرفشویی و راه حل آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

علت عدم آبگیری ماشین ظرفشویی و راه حل آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۱۷ بهمن ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

ممکن است شما هم با این شرایط روبرو شده باشید که ماشین ظرفشویی تان درست زمانی که به شدت به آن نیاز دارید، آبگیری نمی کند. مطمئنا اصلا شرایط مطلوبی نیست. اما دلیل ایجاد این مشکل چیست؟ آیا قطعه یا قطعات خاصی آسیب دیده اند؟ چطور می توان این مشکل را برطرف کرد؟

فایل صوتی مقاله علت عدم آبگیری ماشین ظرفشویی و راه حل آن

علت عدم آبگیری ماشین ظرفشویی می تواند به دلیل خرابی در قطعاتی مثل شیر ورودی آب و یا شناور و سوئیچ شناور و حتی برد فرمان باشد، هر کدام از این قطعات باید به صورت جداگانه توسط تعمیرکار با تجربه بررسی شود.

ما در اینانلو سرویس به شما می گوییم که دلیل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی چیست. علاوه بر آن، راهکار و روش هایی را آموزش می دهیم تا از ایراد های احتمالی و بروز آسیب به ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

ماشین ظرفشویی پر از آب نمی شود؟

اگر ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند، موارد زیر باید به ترتیب بررسی شود تا علت اصلی عدم آبگیری ظرفشویی مشخص شود و سپس برای تعمیر دستگاه اقدام کرد.

شیلنگ و شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند، اولین موضوعی که باید بررسی شود، اطمینان از درستی عملکرد سیستم تامین آب به دستگاه است. معمولا در زیر سینک و یا حوالی آن، یک لوله یا شیلنگ آب وجود دارد که به قسمتی از پایین ماشین ظرفشویی وصل شده است و با یک شیر کنترل می شود. این شیر ورودی و شیلنگ وظیفه تامین آب از لوله کشی منزل شما تا دستگاه ظرفشویی را برعهده دارند.

از عدم انسداد شیلنگ، نبود پیچ و خم و هرگونه پارگی و شکاف در آن مطمئن شوید. سپس از باز بودن شیر اطمینان حاصل کنید. بعد از آن بررسی کنید که فشار آب خیلی پایین نباشد، زیرا شیر برقی ظرفشویی برای عملکرد صحیح خود به یک حداقل میزان فشار آب نیاز دارد.

ممکن است در هنگام نصب ماشین ظرفشویی، تکنسین مربوطه شیر و شیلنگ اشاره شده را به طریق دیگری و یا در جای دیگری غیر از زیر سینک سر هم بندی کرده باشد. در این صورت باید از محل ورود شلنگ به پایین دستگاه شروع کرده و آن را تا مبدا دنبال کنید.

شیلنگ و شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی
شیلنگ و شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی

شیر برقی ماشین ظرفشویی

اگر مشکل از تامین آب به ظرفشویی نباشد، قطعا ایراد یکی از قطعات، دلیل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی است. مهمترین قطعه ای که باید توسط تکنسین مجرب بررسی شود، شیر برقی ظرفشویی است. آبگیری دستگاه توسط شیر برقی انجام می شود.

شیر برقی در پایین ماشین ظرفشویی و در پشت پنلی قرار دارد که در پایین درب دستگاه دیده می شود. برای دسترسی به آن، باید ابتدا پنل جلویی که روی درب قرار گرفته را باز شود و سپس پنل پایین آن باز شود تا امکان مشاهده شیر برقی باشد.

شیر برقی آب دارای دو سیم برق و دو شیلنگ متصل شده به آن می باشد که یکی از آنها آب را از لوله کشی منزلتان تا شیر برقی منتقل می کند. شیلنگ دیگر آب را از شیر برقی به داخل محفظه شستشوی ظرفشویی هدایت می کند. شیر برقی توسط شناور و تایمر یا برد فرمان ظرفشویی کنترل می شود.

بیشتر بخوانید: خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی و تعمیر آن

بررسی شیر برقی

ابتدا باید رسیدن جریان برق به شیر برقی و فعال بودن آن بررسی شود. اگر در حین مرحله آبگیری، جریان آب از مبدا به سمت به شیر برقی برقرار بود و سیم کشی آن هم مشکلی نداشت. اما همچنان ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کرد، پس ایراد مربوط به شیر برقی است و باید تعویض گردد. اگر در شیر ورودی آب جریان ندارد و جریان برق به آن نمی رسد، باید چک شود که قطعی جریان در کدام قطعه اتفاق افتاده است؟ در شناور یا در تایمر ؟برد الکترونیکی ظرفشویی ایراد دارد یا سوئیچ قفل درب ظرفشویی دچار مشکل شده است.

توجه کنید در شیر برقی، شیلنگ متصل به آن که عمل آبرسانی به شیر را انجام میدهد فیلتر کوچکی دارد که در انتهای آن قرار گرفته است. ممکن است این فیلتر توسط املاح و رسوبات مسدود شده باشد. پیشنهاد اینانلو سرویس برای جلوگیری از انسداد شیلنگ شیر برقی با رسوبات استفاده از فیلتر یونیزه می باشد.

بیشتر بخوانید: علت ماندن لکه آب روی ظروف در ظرفشویی

شناور و سوئیچ شناور ظرفشویی

شناور قطعه ای گنبدی شکل از جنس پلاستیک می باشد که در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد. وظیفه ی شناور  تعیین سطح آب مناسب برای ظرفشویی می باشد. هنگامی که ماشین ظرفشویی از آب پر می شود، شناور به همراه آب بالا می آید. زمانی که سطح آب به حد تعیین شده برسد، با درگیر کردن سوئیچ شناور که در زیر آن قرار گرفته است به شیر برقی دستور قطع شدن و توقف آبگیری را صادر می کند.

ممکن است شناور ظرفشویی توسط باقیمانده مواد غذایی و یا املاح و رسوبات سخت شده آب در وضعیت بالا گیر کرده باشد و نتواند پایین بیاید. همچنین باید سوئیچ شناور بررسی شده و وضعیت سلامت سوئیچ و سیم کشی آن مشخص شود.

آبگیری ماشین ظرفشویی
آبگیری ماشین ظرفشویی

سوئیچ قفل درب ظرفشویی

ماشین ظرفشویی برای تشخیص باز بودن درب یک سوئیچ قفل دارد. طبق اصول ایمنی، موقعی که درب دستگاه باز است کارکرد دستگاه شروع نمی شود و یا متوقف خواهد شد. آبگیری کردن ظرفشویی  نیز به همین شکل است. لذا در صورتی که سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی ایراد داشته و معیوب باشد، ممکن است در حالی که درب بسته است آن را باز تشخیص دهد و مانع آبگیری دستگاه می شود.

سوئیچ قفل درب پشت پنل داخلی درب قرار دارد و به کمک یک مولتی تر می توان رسیدن برق به آن را بررسی کرد. در صورتی که ایراد مربوط به سوئیچ باشد، با تعویض آن می توان به راحتی مشکل را حل کرد.

بیشتر بخوانید: تعمیر ماشین ظرفشویی در البرز کرج

تایمر یا برد فرمان ماشین ظرفشویی

تایمر در مدل های قدیمی ظرفشویی و برد الکترونیکی در مدل های جدید مسئولیت ارتباط بین قسمت های مختلف دستگاه و ارسال فرمان شروع به کار هر بخش را برعهده دارد. اگر تایمر یا همان برد فرمان ایراد داشته باشد، ممکن است برخی قطعات مثل شیر برقی، سوئیچ شناور یا سوئیچ قفل درب از کار بیفتند و جریان برق به آنها نرسد.

احتمال خراب بودن برد کمتر از موارد دیگریست که به آنها اشاره کردیم. بنابراین ابتدا باید موارد گفته شده را بررسی کرد و اگر مشکل همچنان برقرار بود، در نهایت به سراغ برد فرمان برویم.

اگر ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند ، ممکن است به دلیل گرفتگی و مسدود بودن پمپ و بازوهای آبپاش باشد. در بعضی مدلهای ظرفشویی قابلیتی به نام محافظت در برابر نشتی آب وجود دارد. هنگام وجود نشتی یا آبریزی در ماشین ظرفشویی، این قابلیت فعال شده و با جلوگیری از باز شدن شیر برقی مانع ورود آب به دستگاه می شود.

اختلال در پمپ تخلیه باعث به طور کلی پمپ تخلیه طراحی شده برای ماشین ظرفشویی از دو پروانه برخوردار است. آب از قسمت بالای این پروانه ها وارد محفظه ماشین ظرفشویی می شود و قسمت پایین تر آب را به بخش تخلیه پمپاژ می کند. برخی وقت ها ممکن است خرده های غذا یا شیشه های شکسته مانع از چرخیدن این پروانه ها شوند که این مسئله می تواند از دلایل عدم آبگیری ماشین ظرفشویی باشد. از این جهت همواره باید حواستان به تمیز بودن پروانه پایین و پروانه بالا باشد.

بیشتر بخوانید: قطعات ماشین ظرفشویی و عملکرد آن ها

عدم تخلیه ماشین ظرفشویی

در صورتی که ماشین ظرفشویی نتواند آب را کامل و صحیح تخلیه کند، از ورود آب تازه به داخل محفظه دستگاه جلوگیری می شود. برای بررسی این مشکل ابتدا باید پنل جلویی ظرفشویی را باز کرد . در صورتی که این قسمت دچار زنگ زدگی شده باشد، باید شلنگ تخلیه را تعویض کنید. شلنگ را از قسمت ورودی خارج نموده و در صورت دیدن هر نوع آلودگی باید آن را  تمیز کرد.

مشاهده نمایید: علت نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی چیست؟

نتیجه گیری از دلایل وارد نشدن آب به ماشین ظرفشویی

در این مقاله عواملی که می توانند علت عدم آبگیری در ماشین ظرفشویی باشند، را بررسی کردیم. بسیاری از این مشکلات را می توان به راحتی عیب یابی و برطرف کرد. اگر علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی شما پیچیده باشد، تعمیر آن کمی دشوار می باشد. بهتر است برای این کار یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی باتجربه از اینانلو سرویس دستگاه را کارشناسی و عیب یابی کند. سپردن کار تعمیر به تکنسین متخصص از مرکز مجاز اینانلو سرویس از وارد شدن مشکلات احتمالی به دستگاه جلوگیری می کند.

اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی و مجاز بیش از 130 برند لوازم خانگی همچون سامسونگ، بوش، پاکشوما، دوو، اسنوا، کندی، کرال، جنرال هاوس، مجیک و… به صورت 24 ساعته پاسخگوی تمامی مشتریان عزیز می باشد. تکنسین های اینانلو سرویس با دانش روز آشنا هستند و توانایی تعمیر هر نوع دستگاه از هر برندی را دارند. شما می توانید برای اعلام خرابی و ثبت درخواست تعمیر با شماره ی 36191-026 تماس بگیرید یا درخواست خود را در وبسایت اینانلو سرویس ثبت کرده و از 10% تخفیف بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields