۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

قطعات ماشین ظرفشویی و عملکرد آن ها
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

قطعات ماشین ظرفشویی و عملکرد آن ها

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۱۶ بهمن ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

ماشین ظرفشویی یکی از لوازم خانگی برقی پیچیده است که داخل آن قطعات مختلفی وجود دارد. هر یک از قطعات موجود در ماشین ظرفشویی وظیفه خاصی را برعهده دارند.

فایل صوتی مقاله قطعات ماشین ظرفشویی و عملکرد آن ها

این قطعات با همکاری یکدیگر و انجام وظایف خود باعث عملکرد صحیح ماشین ظرفشویی می‌شوند. اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، بهتر است با قطعات ماشین ظرفشویی آشنا شوید. آشنایی با قطعات، به شما کمک می کند تا شناخت بیشتری در مورد اجزا و قسمت های مختلف این دستگاه داشته باشید. در این صورت می توانید در صورت نیاز به پیدا کردن ایراد و تعمیر ماشین ظرفشویی، اقدامات لازم را بر اساس دانش خود نسبت به این قطعات انجام دهید.

انواع قطعات ماشین ظرفشویی
انواع قطعات ماشین ظرفشویی

قطعات ظرفشویی و دسته بندی آن ها

در ابتدا بهتر است یک دسته بندی کلی از قطعات این دستگاه به شما معرفی کنیم. به ‌طور کلی، قطعات داخل ماشین ظرفشویی شامل موارد زیر می‌شوند

دسته ناظر به عملکرد ماشین ظرفشویی

 • این قطعات در ظرفشویی دائما وضعیت دستگاه را کنترل می‌کنند.
 • در صورت بروز مشکل، با متوقف کردن ماشین ظرفشویی از ایجاد آسیب جدی‌تر به دستگاه جلوگیری می‌کند.
 • ترموستات، شیر آکوا استاپ، برد الکترونیکی، هیدروستات، تایمر، پنل انتخاب برنامه از قطعات کنترل‌گر و ناظر ماشین ظرفشویی هستند.

قطعات مصرفی در ظرفشویی

 • قطعات مصرفی ‌در ماشین ظرفشویی به قطعاتی گفته می‌شود که با اتصال جریان برق، ‌کارشان را شروع می‌کنند و عامل شستشوی ظرف‌ها در دستگاه هستند.
 • مخزن قرص، جت واش، پمپ تخلیه و هیتر حرارتی از قطعات ظرفشویی هستند که فقط نقش مصرف ‌کننده را ایفا می‌کنند.

قطعات واسطه یا منتقل کننده

این قطعات در بین قطعات مصرفی و قطعات کنترل‌ گر قرار گرفته‌اند. این قطعات باعث انتقال پیام به قطعات اصلی موجود در ماشین ظرفشویی می‌شوند.

 • سوکت ها، سیم‌ها و کابل‌های داخل دستگاه از قطعه های منتقل کننده در ماشین ظرفشویی هستند.

بیشتر بخوانید:دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

یکی از اصلی ترین قطعات ماشین ظرفشویی، برد الکترونیکی است. وظیفه برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی فرمان دادن به قطعات مختلف ظرفشویی در طی مراحل شستشو است. در صورت بودن اتصالی در سیم‌کشی‌ های ماشین ظرفشویی اولین قطعه‌ای که ممکن است دچار خرابی شود، برد الکترونیکی آن است. لازم به ذکر است بدانید هنگام ایجاد مشکلات مختلف در قطعات ظرفشویی برد اصلی خطا های مختلفی را در صفحه ‌نمایش دستگاه نمایان می‌کند. این خطاها کاربر را از وجود آن ایراد با خبر می‌ کند.

شیر برقی ماشین ظرفشویی

همانطور که می‌دانید، ماشین ظرفشویی برای انجام وظیفه خود به آب نیازمند می‌باشد. نقش این قطعه از ماشین ظرفشویی، کنترل میزان آب ورودی به دستگاه است.

بیشتر بخوانید: خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی و تعمیر آن

هیدروستات ماشین ظرفشویی

این قطعه، کنترل‌ کننده اندازه ی سطح آب ورودی به دستگاه است. هیدروستات مانع خروج و نشتی آب از داخل ماشین ظرفشویی می شود. در هر ماشین ظرفشویی دو عدد هیدروستات وجود دارد که در کنار هم  قرار گرفته‌اند. موقع خالی بودن مخزن ماشین ظرفشویی، در حین پر شدن و در زمانی که مخزن ظرفشویی به ‌صورت کامل پر شده باشد، وظیفه ی خود را انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: خرابی هیدروستات ماشین ظرفشویی و تعمیر آن

میکروسوئیچ فلوتر ظرفشویی

یکی از قطعات ماشین ظرفشویی سوئیچ است. جایگاه میکروسوئیچ فلوتر ظرفشویی در کف دستگاه است. در صورت نشتی داشتن ماشین ظرفشویی، آب خارج ‌شده از ماشین ظرفشویی به قسمت پایین و کف سینی منتقل شده و باعث بالا رفتن شناور یونولیتی می‌شود. با بالا رفت شناور یونولیتی، مسئولیت میکروسوئیچ ظرفشویی شروع می‌شود و دستور آب ریزی در ماشین ظرفشویی را به برد اصلی انتقال می‌دهد.

موتور شستشو ماشین ظرفشویی

در بین کلیه قطعات ماشین ظرفشویی، این قطعه نقش بسیار مهمی در دستگاه دارد. معیوب شدن یا خرابی آن باعث ایجاد مشکلات مختلفی مثل تمیز شسته نشدن ظرف‌ها می‌شود. وظیفه موتور شستشو در ماشین ظرفشویی این است که طی فرآیند شستشوی ظرف‌ها، محلول شستشوی موجود در ظرفشویی را با فشار زیاد به‌ سمت ظروف اسپری می‌کند. این کار باعث تمیز شدن ظرف ها می‌شود. به این قطعه جت پمپ ماشین ظرفشویی نیز می گویند.

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی
فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی ابتدا باید تمام مواد غذایی باقیمانده در ظرف‌ها را تمیز کنید و سپس آن‌ها را داخل دستگاه قرار دهید. گاهی ممکن است مواد غذایی همچنان بر روی ظروف باقی ‌مانده باشد و به درون ماشین ظرفشویی راه پیدا کند. برای جلوگیری از مسدود شدن مسیر تخلیه ماشین ظرفشویی، فیلترهایی وجود دارد که مانع ورود تکه های مواد غذایی یا ذرات ریز به  طرف پمپ تخلیه می شود. فیلتر ماشین ظرفشویی شامل دو مدل  کف و لوله‌ ای می باشد.

بیشتر بخوانید: علت نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی چیست؟

ریل قفسه و محور ماشین ظرفشویی

در کنار قفسه موجود در ماشین ظرفشویی، قطعه دیگری به نام ریل وجود دارد. ریل قفسه باعث راحت‌ تر حرکت کردن قفسه به سمت داخل و بیرون می‌شود. استفاده طولانی ‌مدت از ماشین ظرفشویی ممکن است باعث خرابی این قطعه شود. به همین دلیل، لازم است در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی، غلطک آن چک کنید. خراب شدن این غلطک باعث بروز مشکلات مختلفی مانند بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی، نشتی آب از ماشین ظرفشویی، عدم  تخلیه درست آب، عدم شستشوی صحیح ظرف‌ها و… شود.

سایر قطعات ماشین ظرفشویی

علاوه بر قطعات ماشین ظرفشویی که به آن پرداختیم، قطعات دیگری در ماشین ظرفشویی وجود دارد که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می شود.

 • درختچه سیم‌ کشی

داخل ظرفشویی، درخت سیم‌کشی وجود دارد که فرمان‌های صادر شده از برد را به قطعات ظرفشویی منتقل می کند.

 • سنسور دما

با رسیدن دمای آب به میزان مشخص ‌شده، سنسور دما دستور قطع کردن المنت ماشین ظرفشویی را به برد فرمان می‌دهد.

 • المنت کف

نقش المنت در ماشین ظرفشویی این است که آبی را که از پمپ شستشو عبور می‌کند، گرم کند .

 • پمپ تخلیه

پمپ تخلیه وظیفه خارج کردن آب کثیف تولید شده در ماشین ظرفشویی را برعهده دارد.

 • محفظه ی شوینده ماشین ظرفشویی

درون این محفظه دو جایگاه برای ریختن مایع جلا دهنده و ریختن پودر یا قرص ماشین ظرفشویی وجود دارد.

تعمیر و تعویض قطعات ظرفشویی
تعمیر و تعویض قطعات ظرفشویی

تعمیر و تعویض قطعات ظرفشویی

همانطور که می‌دانید، قطعات ماشین ظرفشویی از گذشته تاکنون تغییرات بسیاری داشته اند. به همین دلیل، باید در صورت خرابی دستگاه برای جلوگیری از آسیب های بیشتر و ایجاد هزینه‌های اضافی، از یک تعمیرکار متخصص و باتجربه کمک بگیرید.

اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی و مجاز بیش از 130 برند همچون سامسونگ، پاکشوما، الجی، دوو، اسنوا، جی پلاس، بکو، بلومبرگ و…  زیر نظر اتحادیه استان البرز مشغول به فعالیت می باشد.

شما می‌توانید در صورت بروز  مشکلات مختلف در ماشین ظرفشویی خود با اینانلو سرویس تماس بگیرید و تعمیرات دستگاه خود را به تعمیرکاران متخصص این نمایندگی بسپارید. تکنسین های اینانلو سرویس دانش روز را در زمینه تعمیرات انواع لوازم خانگی دارند .اینانلو سرویس برای تعمیر لوازم خانگی از  قطعات اورجینال و فابریک استفاده می کنند. قطعات استفاده شده توسط تکنسین های اینانلو سرویس دارای 6 ماه گارانتی هستند.

بیشتر بخوانید: تعمیر ماشین ظرفشویی در البرز کرج

خرید شوینده و قطعات ماشین ظرفشویی

بهتر است در نظر داشته باشید که خرید شوینده برای ماشین ظرفشویی، کاری ساده نیست و باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. اینانلو سرویس شوینده های اورجینال و با کیفیت را با قیمتی مناسب در اختیار مشتریان می گذارد.

بهترین انتخاب برای خرید آنلاین شوینده، اکسسوری و قطعات ظرفشویی کدام فروشگاه می باشد؟

بعضی افراد جهت صرفه جویی در زمان و هزینه های خود، سعی دارند تا خرید شوینده های ماشین ظرفشویی را به صورت اینترنتی و آنلاین انجام دهند. به همین دلیل اینانلو سرویس ، این امکان را برای مشتریان عزیز  فراهم کرده است. شما می توانید با مراجعه به وبسایت اینانلو سرویس درخواست خرید شوینده را ثبت کنید. کارشناسان ما در اینانلو سرویس قطعات مورد نیاز را درب منزل به شما تحویل می دهند.

برای خرید حضوری قطعات ظرفشویی و لوازم جانبی به کجا باید مراجعه کرد؟

آیا شما هم جزو افرادی هستید که ترجیح می دهید مواد شوینده ماشین ظرفشویی را به صورت حضوری خریداری کنید ؟ آیا به دنبال یک فروشگاه مطمئن می گردید؟ چرا به اینانلو سرویس مراجعه نمی کنید؟

اینانلو سرویس برای رفاه حال تمامی مصرف کنندگان و مشتریان خود، فروشگاهی حضوری را نیز برپا کرده است شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های اینانلو سرویس در غرب و شرق استان البرز خرید حضوری قطعات و لوازم جانبی ماشین ظرفشویی را انجام دهید. همچنین می توانید با خرید حضوری از مشاوره کارشناسان اینانلو سرویس  استفاده کنید. لازم به ذکر است که کلیه قطعات ماشین ظرفشویی  و لوازم جانبی که از طریق اینانلو سرویس به فروش میرسند، فابریک  و اصل بوده و هیچ مشکلی برای ماشین ظرفشویی شما ایجاد نخواهند کرد.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields