۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

علت ماندن لکه آب روی ظروف در ظرفشویی
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

علت ماندن لکه آب روی ظروف در ظرفشویی

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۵ بهمن ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

هنگامی که درب ماشین ظرفشویی خود را باز میکنید، انتظار دارید که تمامی ظروف تمیز شده باشند. اما گاهی ممکن است که ظروف را از دستگاه ماشین ظرفشویی خارج نمایید و لکه های آب را روی آن ها مشاهده کنید.

در این هنگام است که به فکر رفع علت ماندن لکه آب روی ظروف در ماشین ظرفشویی می‌افتید‌. این مشکل در ظرفشویی ال جی، آیگه، سامسونگ، بوش، جنرال هاوس، دوو، پاکشوما و… رخ می دهد. اینانلو سرویس با بررسی دلایل باقی ماندن لکه آب روی ظروف در ماشین ظرفشویی، به شما در حل این مشکل کمک می کند.

فایل صوتی علت ماندن لکه آب روی ظروف در ظرفشویی

دلایل باقی ماندن لکه آب روی ظروف در ماشین ظرفشویی
 1. سختی آب مصرفی در ماشین ظرفشویی
 2. شور بودن آب مصرفی در ماشین ظرفشویی
 3. مواد شوینده ی نامناسب در شست و شوی ظروف در ماشین ظرفشویی
 4. استفاده بیش از حد از مواد شوینده
 5. قرار دادن ظروف بیش از ظرفیت ماشین ظرفشویی و همچنین چیدمان نادرست آن ها
باقی ماندن لکه روی ظروف در ظرفشویی
باقی ماندن لکه روی ظروف در ظرفشویی

دلایل باقی ماندن لکه آب روی ظروف در ماشین ظرفشویی

باقی ماندن لکه روی ظروف در ماشین ظرفشویی می‌تواند علت های گوناگونی داشته باشد که به بررسی آن می پردازیم.

 1. سختی آب مصرفی در ماشین ظرفشویی

شایع‌ترین دلیل باقی ماندن لکه آب روی ظروف، میزان سختی آب می باشد. آب سخت مملو از مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم می‌باشد. این آب می‌تواند سبب ایجاد لک روی ظروف شود. وجود مقداری از مواد معدنی در آب طبیعی میباشد‌ و به طور کلی آب دارای مقداری مواد معدنی می باشد. این مواد می توانند لوله ها، اتصالات و قطعات ماشین ظرفشویی را دچار مشکل کنند. با مشاهده لکه آب روی ظروف، متوجه خواهید شد که آب بیش از حد سخت شده است.

 1. شور بودن آب مصرفی در ماشین ظرفشویی

آب شور حاوی مقدار بالایی نمک می باشد که می‌تواند باعث ایجاد لکه آب روی ظروف شود. اگر لکه های سفیدی روی ظروف مشاهده کردید ابتدا باید مطمئن شوید که آب مصرفی، آب سخت نمی باشد. در این شرایط امکان دارد که لکه های روی ظروف به دلیل نمک بیش از حد موجود در آب به وجود آمده باشد.

یک راه حل بسیار ساده برای تشخیص میزان سختی و یا شوری آب وجود دارد. اگر لکه آب روی ظروف به آسانی و تنها با کمی آب از بین می روند، دلیل لک شدن ظروف، رسوبات نمک می باشند. ولی اگر برای از بین بردن لکه ها نیاز به فرایند شستشوی کامل میباشد، وجود لکه ها ناشی از آب سخت می باشد.

 1. مواد شوینده ی نامناسب در شست و شوی ظروف در ماشین ظرفشویی

مواد شوینده ی ماشین ظرفشویی با یکدیگر برابر نیستند و تفاوت هایی دارند. اکثر شوینده های ماشین ظرفشویی زمانی که آب نرم می باشد بسیار خوب عمل می کنند. اما اگر آب حتی کمی سخت باشد، دیگر کارایی لازم را ندارد. برخی شوینده ها هستند که می‌توانند با سختی آب مقابله کنند و استفاده از آن ها در آب سخت بهتر می باشد. این شوینده ها قادر هستند ظروف را حتی در آب سخت نیز تمیز کنند. بنابراین لازم است که از مواد شوینده ی با کیفیتی جهت شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده شود. با استفاده از شوینده ی مناسب، از ایجاد لکه آب روی ظروف جلوگیری کنید. اینانلو سرویس بهترین مواد شوینده را با قیمتی مناسب در اختیار مشتریان می گذارد. کافی است با شماره 36191-026 تماس بگیرید تا در اسرع وقت شوینده مورد نیازتان را درب منزل تحویل بگیرید.

 1. استفاده بیش از حد از مواد شوینده

پس از خرید ماشین ظرفشویی، اولین چیزی که به آن احتیاج خواهید داشت خرید مواد شوینده ی مورد نیاز ماشین ظرفشویی برای آن است. تفاوتی نمی کند ماشین ظرفشویی شما از کدام برند است، انواع شوینده های ماشین ظرفشویی بوش، ال جی، سامسونگ و… یکسان می باشد. با خرید شوینده ی مناسب و اورجینال، از ایجاد لکه آب روی ظروف جلوگیری کنید. شما می توانید شوینده های اورجینال و اصل را از نمایندگی مجاز اینانلو سرویس تهیه نمایید.

 1. قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی بیش از ظرفیت و همچنین چیدمان نادرست آن ها

چیدمان نادرست و قرار دادن بیش از ظرفیت ظرفها در ماشین ظرفشویی باعث می‌شود تا آب از تماس مستقیم با تمامی سطوح منحرف گردد. اگر قابلمه و تابه های بزرگ دارید باید آنها را به صورت جداگانه در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا عملکرد دستگاه بهبود یابد. تمامی علت های موجود برای ایجاد لکه آب روی ظروف در ماشین ظرفشویی دارای راه حل می باشد.

پیشگیری از ایجاد لکه روی ظروف در ظرفشویی
پیشگیری از ایجاد لکه روی ظروف در ظرفشویی

پیشگیری از ایجاد لکه آب روی ظروف در ماشین ظرفشویی

اگر می‌خواهید که ظروف بدون هیچ لکه‌ای در ماشین ظرفشویی شسته شوند، بهتر است که مایع جلا دهنده را به برنامه ظرفشویی اضافه کنید. وظیفه ی مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی، شستشوی تمیز و براق کردن ظروف می‌باشد. مایع جلادهنده سبب محافظت از ظروف شیشه‌ای در مقابل خط و خش و بهبود فرایند خشک‌سازی ظروف در ماشین ظرفشویی می‌شود. همچنین از ایجاد لکه آب روی ظروف در ماشین ظرفشویی جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: علت عدم آبگیری ماشین ظرفشویی و راه حل آن

سازوکار مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی

مایع جلا دهنده در ماشین ظرفشویی سبب شکستن ساختار آب می شود و باعث می شود آب با سطحی یکنواخت بر روی ظروف جریان یابد. عملکرد جلا دهنده باعث می شود جای قطرات آب و لکه آب پس از خشک شدن ظروف روی آن‌ها باقی نماند.

نکته ی قابل توجه این است که پودر شستشو نمی‌تواند وظیفه ی مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی را انجام دهد. مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی، مکمل نمک در فرایند شستشو بوده و باعث پاک شدن آثار رسوب از سطح ظروف می‌شود. همچنین اگر درجه جلادهنده بالا باشد، یعنی مایع جلادهنده بیش از اندازه اسپری میشود. در نتیجه ی این امر ظروف حالت لَزِج پیدا میکنند.

وظایف مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

 • از باقی ماندن لکه آب روی ظروف جلوگیری می کند
 • محافظت از ظروف شیشه‌ای و بلور در برابر خط و خش
 • ایجاد درخشندگی و شفافیت بیشتر در ظروف
 • افزایش سرعت فرایند خشک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

مایع جلادهنده فیری

مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی فیری باعث براقی و درخشندگی ظروف داخل ماشین ظرفشویی می شود. این محصول از ایجاد لکه روی ظروف جلوگیری کرده و به خشک شدن ظروف کمک می کند. لکه و سفیدک روی ظروف در ماشین ظرفشویی به دلیل باقی ماندن قطرات آب ایجاد می شود. مایع جلا دهنده فیری در ماشین ظرفشویی، در آخرین مرحله خشک کردن روی ظروف پاشیده می شود. با استفاده از جلادهنده، قطره های آب باقی مانده روی ظروف از بین رفته و باعث درخشندگی و براق شدن ظروف خواهد شد.

بیشتر بخوانید: خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی و تعمیر آن

راه حل جلوگیری از ایجاد لکه آب روی ظروف

برای جلوگیری از ایجاد لکه آب روی ظروف، استفاده از سختی گیر آب توصیه می شود. سختی گیر یا یونیزه مواد معدنی موجود در آب سخت را با فرایندی به نام تبادل یونی از بین می‌برند.

شست و شوی ظروف نقره در ماشین ظرفشویی

اگر ظروف شما از جنس نقره باشد، امکان دارد که وجود گوگرد در آب باعث ایجاد لک روی ظروف نقره در ماشین ظرفشویی شود. حتی وجود مقدار کمی گوگرد در آب، میتواند در تماس با ظروف نقره واکنش نشان دهد. زمانی که گوگرد با نقره تماس پیدا کند می‌تواند سولفید نقره ایجاد نماید. این ماده، ظاهر نقره ای ظروف را تیره می کند. لکه های سیاه روی ظروف نقره به معنای ته نشین شدن گوگرد می باشد.

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد لکه آب روی ظروف نقره، خشک کردن ظروف بلافاصله بعد از شست و شو می باشد. همچنین می توان از سیستم های تصفیه آب استفاده کرد. دستگاه تصفیه آب، گوگرد موجود در آب را قبل از رسیدن آب به ماشین ظرفشویی خارج می کند.

سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی
سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی

سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی

احتمالا تجربه ی سفیدک زدن روی ظرف پس از شست و شو در ماشین ظرفشویی داشته اید. پس از شستشو مشاهده می کنید که لیوان ها و ظروف بلوری به صورت لکه دار و کدر از ظرفشویی بیرون می آیند. لکه روی ظروف و چرب شدن ظرف ها به دلایل مختلف می تواند بوجود بیاید. وجود آب سخت و شستشو با آب سخت می تواند یکی از دلایل این سفیدک زدن ظروف باشد. در این شرایط، لزوم استفاده از جلادهنده بیشتر حس می شود. مخزن جلادهنده و نمک را شارژ نمایید و به تمیز کردن مکرر فیلتر کف بپردازید.

بیشتر بخوانید: خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی و تعمیر آن

دلیل خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی

خش افتادن معمولا ارتباط مستقیم با نمک، قرص و پودر ظرفشویی دارد. استفاده از شوینده های نامرغوب، سبب خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی می شود. دلیل اصلی این اتفاق خراب بودن مخزن نمک می باشد. در صورت بروز این مشکل، درب مخزن نمک را چک کنید. با خراب بودن این درب، نمک به بیرون از مخزن نشت کرده و این باعث خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی می شود.

رفع مشکل باقی ماندن لکه آب روی ظروف با اینانلو سرویس

اینانلو سرویس مرکز تخصصی نصب و تعمیر لوازم خانگی از جمله تعمیر یخچال، جاروبرقی، ظرفشویی، لباسشویی، ماکروفر و… در استان البرز می باشد. این مجموعه با داشتن سابقه 20 ساله و داشتن مجوز رسمی و نمایندگی 130 برند لوازم خانگی، آماده خدمات رسانی شبانه روزی در هفت روز هفته و بدون تعطیلی به شما عزیزان می باشد. 

تعمیر لوازم خانگی در استان البرز

از جمله برند های تحت پوشش اینانلو سرویس می توان به سامسونگ، ال جی، اسنوا، دوو، فرسان، پاکشوما، کرال، کندی، کروپ، مدیدیا، جنرال آدمیرال، آکس، زیرووات، دکستر، مابه، آیگه، جنرال الکتریک، وایت هاوس، فروزان، سامیا، یوش، پارس، هیوندای، مولتی مکس، تکنولایو، هاردستون، مجیک چف، دنیس، دیپوینت، فایر، تجا، بنس، الیو، بلومبرگ، مدیا، امرسان، گوردیک، گوفر، یخساران، یوشیتا، گلدن برگ، برتینو، اکسنت، یواستار، یور پلاس، هیمالیا، دیامونته، نیکسان، التتو، اسکای ورد، رنزو، اکولوکس، جی سان، سوزوکی، کنوود، گرنیه، برتا، ایران شرق، گراند صنعت، بلوتینی، آزمایش، سینور، سیلور آیس، لایف، تسلا، تی سی ال، ایکس ویژن، سیلوان، سونیل، نسکو، هاویلوکس، ویرپول، اورست، انیس، سایلون، جنرال بریجن، فیلور، تکسان خزر، دونار، ناب استیل، وستل و…. اشاره کرد.

تعمیر ظرفشویی در استان البرز

این مرکز تمامی خدمات خود را با ارائه گارانتی 6 ماهه تعمیرات و ضمانت کیفیت انجام کار ارائه می دهد. شما در هر نقطه از استان البرز همچون فردیس، مارلیک، ملارد، محمدشهر، مشکین دشت، شهرک ناز، شهرک بعثت، واریان شهر، رزکان نو، شیخ آباد، حسین آباد، شهرک بنفشه، عظیمیه، مصباح ، هفت تیر، آزادگان، طالقانی، شاهین ویلا، گوهردشت، دهقان ویلا، حصارک، کمالشهر، مهرشهر، گلشهر، کوی کارمندان، باغستان، شهر جدید هشتگرد، هشتگرد قدیم، نظرآباد، هیو، گلسار، کردان، کوهسار، آبیک، طالقان، مهرویلا، جهانشهر، کیانمهر، کوی مهر، تهران دشت، کمالشهر،صفادشت، رجائی شهر، تنکمان، مهدی آباد، چهارباغ، پیشاهنگی، لشکرآباد، شهرک رضوانیه و… جهت دریافت خدمات مورد نظر با شماره 02636191 تماس بگیرید. همچنین با ثبت سفارش در سایت اینانلو سرویس می توانید از 10 درصد تخفیف بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields