اینانلو سرویس

نماینده رسمی بیش از 130 برند معتبر با تضمین قیمت و گارانتی 6 ماهه، سامسونگ، دوو، بوش، هیمالیا، دیپوینت، اسنوا، ال جی، امرسان،پاکشوما و ...

اینانلو سرویس مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی در استان البرز

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

علت نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی چیست؟

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
2 اسفند 1401

نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی مساله ای است که برخی از کاربران این دستگاه با آن رو به رو هستند.

فایل صوتی مقاله علت نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی چیست؟

وظیفه ی بازوهای آب پاش این است که جریان آب را روی ظروف داخل ماشین هدایت می کنند. این قطعه هم به مرور زمان می تواند دچار استهلاک شود و از کار بیفتد. در این صورت، آب به درستی و به اندازه کافی به ظروف نمی رسد در نتیجه ظرفها به خوبی تمیز نمی شوند. بنابراین یکی از دلایل تمیز نشدن ظروف را می توان نتیجه ی از کار افتادن بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی به شمار آورد. دلایل نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی به برند خاصی مربوط نبوده و در مورد تمام مدل ها و برندهای ظرفشویی اعم از سامسونگ، ال جی، دوو، بوش، بکو، جنرال هاوس و… کارایی دارند.

وظیفه ی بازوی آبپاش

 • بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی برای پاشش آب و مایع ظرفشویی در ماشین ظرفشویی استفاده می شود.

علت نچرخیدن آبپاش

 • باقی ماندن غذا بر روی بازوهای آبپاش
 • چیدمان اشتباه ظروف در ماشین ظرفشویی
 • خرابی جت پمپ
 • انسداد مسیر آب ورودی
 • محکم نبودن بازوی آبپاش در جای خود
 • خراب شدن تیغه های هلیکوپتری
 • آلودگی پمپ و فیلترهای ظرفشویی

نحوه ی تست عملکرد بازوی آب پاش

 •  ماشین ظرفشویی را از برق بکشید.
 • قفسه های بالایی و پایینی را بیرون بیاورید.
 • با دست اهرم آب پاش را بچرخانید. به نحوی که بازوی آبپاش بتواند آزادانه حرکت کند.

آموزش تمیز کردن بازوی آبپاش

 • قبل از هر کاری بهتر است ماشین ظرفشویی را از برق بکشید.
 • سبدهای ماشین ظرفشویی را بردارید.
 • در مرحله ی بعد آبفشان را باز کرده و خارج کنید.
 •  هر چیزی که در آن گیر کرده است را بردارید و سوراخ های آبپاش را با خلال دندان تمیز کنید.
 • ورودی آب به آبپاش را تمیز کرده و از باز بودن آن مطمئن شوید.
 • در انتها آبپاش را به همان شکلی که باز کردید ببندید.

نحوه ی تعویض بازوی آبپاش

 • ماشین ظرفشویی را از برق بکشید.
 • سبد های ماشین ظرفشویی را بردارید.
 • جهت تعویض بازوی پایینی آن را به سمت بالا بکشید و بازوی جدید را جایگزین کنید.
 • هنگام نصب بازوی جدید باید صدای کلیک مانندی بشنوید که نشان دهنده جا افتادن درست بازوی اسپری می باشد.
 • برای تعویض بازوی بالایی نیز باید آن را به سمت پایین کشیده و بازوی جدید را جایگزین کنید.
 • در آخر سبد ها را دوباره در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.
بازوی آبپاش ظرفشویی
بازوی آبپاش ظرفشویی

کاربرد بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

آبپاش ماشین ظرفشویی برای پاشش آب و مایع ظرفشویی روی ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده می شود. اگر بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی آسیب ببیند، ظروف را نمی تواند به درستی تمیز کند. اگر بازوی این قطعه به دلیل فرسودگی و یا گرمای بیش از حد شکسته شود، باید آن را تعویض کرد. معمولاً بازوی آبپاش در زیر شیر ماشین ظرفشویی قرار دارد.

موارد مربوط به نگهداری و استفاده نادرست از ماشین ظرفشویی را نیز می توان عامل این مشکل دانست. زمانی که ماشین ظرفشویی روشن می شود، چرخه ی تمیز کردن باید شروع شود. ابتدا باید پمپ جت، آب را از شیر ورودی بکشد. سپس با مواد شوینده در مایع ظرفشویی  آن را مخلوط کند. در مرحله ی بعد، آب از سوراخ های اسپری ماشین ظرفشویی عبور می کند. بدین صورت چرخش بازوی پاشش آب توسط ماشین ظرفشویی انجام می شود.

دلایل نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی

بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی برای بهبود قدرت تمیز کنندگی و عملکرد کلی ماشین ظرفشویی کاملا ضروری است. اگر این بازو از کار بیفتد، ماشین ظرفشویی ظروف را به درستی تمیز نمی کند. دلایل نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی به شرح زیر می باشد.

 1. باقی ماندن خرده های غذا بر روی بازوهای آب پاش

شایع‌ترین دلیلی که سبب می شود آبپاش ماشین ظرفشویی نچرخد، باقی‌ ماندن غذا روی بازو می باشد. در اثر استفاده ی مکرر، ذرات غذا در قسمت داخلی بازوی آبپاش جمع شده و از عملکرد این بخش جلوگیری می کند. برای حل مشکل در این شرایط باید سعی کنید بازو را با دست بچرخانید. اگر برداشتن آن از دستگاه کارساز نبود، باید سعی کنید تمام قسمت های غذا و کثیفی انباشته شده در اطراف بازو را تمیز کنید. می توانید با استفاده از یک مسواک، تمامی کثیفی ها را از بین ببرید.

 1. چیدمان نادرست و غیر اصولی ظروف در ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات دلیل عدم چرخش آبپاش ماشین ظرفشویی، خرابی خاصی نیست و تنها به دلیل قرارگیری اشتباه ظروف می باشد. کاربران ماشین ظرفشویی، علت این مشکل را خرابی آبپاش ماشین ظرفشویی می دانند. در حالی که برای رفع این مشکل کافیست ظروف را در ظرفشویی درست بچینید. برای این منظور باید ظروف بلند را از دستگاه خارج کرده یا زیر دستگاه قرار دهید تا با آبپاش تماس نداشته باشند. گاهی ممکن است متوجه شوید که دسته یک ظرف یا ظروف باریک از کف ماشین ظرفشویی جدا شده و در مسیر چرخش گیر می کنند. بنابراین پس از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی، بازوی ماشین ظرفشویی را با دست بچرخانید و مطمئن شوید که مسیر چرخش مسدود نشده باشد.

 1. خرابی جت پمپ

جت پمپ یا جت موتور یک پمپ کوچک در ماشین ظرفشویی است که آب مخزن داخل آبپاش را به گردش در می آورد. این پمپ، مرحله ی شستشو و آبکشی را به وسیله ی آبپاش ماشین ظرفشویی کامل می کند. اگر این پمپ آسیب ببیند، آب داخل دستگاه گردش نمی کند و آبی در آبپاش وجود نخواهد داشت تا روی ظروف پاشیده شود. گاهی خود پمپ سالم است اما گیر کردن مقدار کمی غذا باعث مسدود شدن پمپ شده و این قسمت نمی تواند به درستی کار کند. تعمیر جت پمپ نیاز به داشتن دانش و ابزار خاصی دارد. برای رفع این مشکل از اینانلو سرویس کمک بگیرید.

آبپاش ماشین ظرفشویی
آبپاش ماشین ظرفشویی
 1. انسداد در مسیر آب ماشین ظرفشویی

از شایع ترین دلایل خرابی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی، انسداد در مسیر آب می باشد. اگر آب به اندازه ی کافی وارد ماشین ظرفشویی نشود بازوی آبپاش باز نمی شود. یک روش برای تست ماشین ظرفشویی از نوع بی صدا این است که درب ماشین ظرفشویی را بعد از اتمام چرخه شستشو باز بگذارید. سپس بررسی کنید که آیا کف ماشین ظرفشویی خیس است یا خیر.

اگر این اتفاق نیفتاد احتمالا مشکل شما مربوط به تامین آب کافی و مناسب است. در این صورت باید لوله ی ورودی آب را بررسی کنید. در واقع وظیفه ی شیر ورودی، کنترل  جریان آب به داخل ماشین ظرفشویی می باشد. معمولاً این شیر در سمت چپ پایین ماشین ظرفشویی قرار می گیرد. برای تعمیر آبپاش ماشین ظرفشویی در این مورد، باید از طریق برداشتن پنل درب جلو، به شیر ورودی آب دسترسی پیدا کنید.

 1. محکم نبودن بازوی آبپاش در محل قرار گیری

گاهی خرابی آبپاش ماشین ظرفشویی، در اثر نصب نادرست این قطعه می باشد. اگر به دنبال دلیلی برای روشن نشدن ماشین ظرفشویی خود هستید، مطمئن شوید که آبپاش ها به درستی در جای خود قرار گرفته اند.

 1. خراب شدن تیغه های هلیکوپتری ماشین ظرفشویی

گاهی علت خرابی آبپاش ماشین ظرفشویی باید در سایر قسمت های مربوط به آبپاش بررسی شود. تیغه یکی از قطعاتی است که در صورت خرابی، عملکرد جت پمپ را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. اگر غذا به تیغه ها بچسبد یا سرعت تیغه ها کند شود، چرخاندن تیغه ها غیرممکن است. برای رفع این مشکل باید تیغه هلیکوپتری بررسی و در صورت لزوم تعویض شود.

 1. آلودگی پمپ و فیلترهای ماشین ظرفشویی

اگر پمپ ماشین ظرفشویی به هر دلیلی مسدود شود یا کار نکند، بازوی آبپاش به درستی کار نخواهد کرد. قدرت حرکت بازو تا حد زیادی بستگی به پمپ آب دارد. بنابراین در صورت گرفتگی یا کثیف شدن فیلتر و پمپ، نیروی لازم برای چرخش بازو حاصل نمی شود. چنانچه پمپ و فیلتر، با ذرات غذا یا زباله مسدود شده باشند، باید کاملا تمیز شوند تا بازوهای آبپاش قدرت فشار آوردن را داشته باشند. با انجام سرویس دوره ای اینانلو سرویس هر 6 ماه یکبار، باعث بهبود راندمان کار ماشین ظرفشویی و کیفیت عملکرد آن می شوید.

تست عملکرد بازوی آبپاش
تست عملکرد بازوی آبپاش

نحوه ی تست عملکرد بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی ال جی و بوش

بررسی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی یک فرایند نسبتاً ساده می باشد. در ابتدا ماشین ظرفشویی را خاموش کرده و سیم آن را از پریز برق جدا کنید. سپس قفسه های بالایی و پایینی ماشین ظرفشویی را از هم جدا کنید. اهرم آب پاش را با دست بچرخانید. اگر بازوی آبپاش سالم باشد، می تواند آزادانه حرکت کند و پس از چرخاندن آن، چندین بار بچرخد. اگر بازوی آب پاش به سختی حرکت کند ممکن است معیوب باشد و باید تعویض یا تعمیر شود.

در این صورت، باید بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی را بیرون بکشید. سپس سوراخ ها را بررسی کنید و ببینید با آهک یا ذرات غذا مسدود نشده باشند. در اثر مرور زمان این انسدادها ایجاد می شود و باعث می شود آب پاش ماشین ظرفشویی خراب شود و چرخش متوقف شود. سپس آن را به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت در آب صابون قرار دهید. برای انجام این کار می توانید از اینانلو سرویس کمک بگیرید.

نحوه ی تمیز کردن بازوی آبپاش

اسپری آبپاش ماشین ظرفشویی در کف آن قرار دارد. ممکن است این آبپاش در اثر ورود خرده‌ های غذایی و یا سایر اشیای کوچک، مسدود شود و عملکرد آن با اختلال مواجه شود. برای بررسی آن، قفسه پایینی را بردارید و دسته آبپاش را با دست بچرخانید. اگر مشکلی در حرکت آن باشد این قسمت نیاز به تمیز دارد. گاهی خرابی ماشین ظرفشویی را می توان با تمیز کردن برطرف کرد. برای پاک کردن مراحل زیر را دنبال کنید.

 • قبل از انجام هر کاری باید دستگاه را از برق بکشید.
 • سبد ماشین ظرفشویی را خارج کنید.
 • آبفشان را باز کنید و بیرون بیاورید.
 • هر چیزی که در آن گیر کرده است را بردارید و سوراخ های آبپاش را با خلال دندان تمیز کنید.
 • از باز بودن ورودی آب به آبپاش مطمئن شوید و آن را تمیز کنید.
 • نهایتا آبپاش را به همان شکلی که باز کردید ببندید.

نحوه تعویض کردن بازوی آبپاش

بهتر است تعویض آبپاش ماشین ظرفشویی توسط افراد متخصص انجام شود تا بی تجربگی شما باعث آسیب به آبپاش یا سایر قطعات نشود. بعد از خارج کردن سبدهای ظرفشویی، برای تعویض بازوی پایینی باید آن را به سمت بالا بکشید و بازوی جدید را جایگزین کنید. هنگام نصب بازوی جدید باید صدای کلیک مانندی بشنوید که نشان دهنده جا افتادن درست بازوی اسپری می باشد. جهت تعویض بازوی بالایی نیز باید آن را به سمت پایین کشیده و بازوی جدید را جایگزین کنید. در آخر سبد ها را دوباره در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.

تعمیر آبپاش ماشین ظرفشویی در اینانلو سرویس

با توجه به پیچیدگی بخش ها و قطعات ماشین ظرفشویی، لازم است که هرگونه اقدام برای تعمیرات آن توسط تکنسین های مجرب و ماهر انجام گردد. همچنین به دلیل وجود فناوری های جدید در این دستگاه، تعمیرات آن نیاز به ابزار و دستگاه های پیشرفته و استفاده از متدهای جدید دارد. اینانلو سرویس با داشتن دو شعبه فعال در کرج و هشتگرد، تعمیر و نصب لوازم خانگی شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهد. شما در هر کجای استان البرز از جمله مهرشهر، جهانشهر، فردیس، کردان، چهارباغ، هیو، نظرآباد، طالقان و… که باشید، تنها کافیست با شماره 02636191 تماس بگیرید. همچنین با ثبت سفارش در سایت اینانلو سرویس می توانید از 10 درصد تخفیف ویژه بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *