۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

علت برق گرفتگی بدنه یخچال
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

علت برق گرفتگی بدنه یخچال

خواندن این مقاله 8 دقیقه طول میکشد
۲۵ دی ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

برق گرفتگی خفیف ناشی از لمس بدنه لوازم خانگی مخصوصا یخچال ممکن است برای خیلی از ما پیش آمده باشد.

فایل صوتی مقاله علت برق گرفتگی بدنه یخچال

از طرفی یخچال فریزر وسیله ای است که تمامی اعضای خانواده در طول روز بارها با آن تماس دارند پس برق داشتن بدنه یخچال می‌تواند آزاردهنده باشد.

برق دار بودن بدنه یخچال برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده است. بسیاری از مواقع به صورت ناگهانی دست ما با بدنه لوازم برقی تماس پیدا کرده و متوجه شدیم دارای برق هستند. این اتفاق ناخوشایند بوده و با هر بار تکرار شدن سبب برق گرفتگی هر چند خفیف می‌شود. اما نباید از این مسئله، ساده عبور کنید.

در صورتی که بدنه لوازم برقی شما برق دارد، باید علت آن را جویا شوید. دلیل برق گرفتگی بدنه لوازم برقی به عوامل مختلفی مربوط می‌شود. این موضوع بیشتر در یخچال اتفاق می افتد. در هنگام باز و بسته کردن درب، برداشتن و گذاشتن مواد غذایی و تمیز کردن یخچال دست ما دائما با بدنه در تماس است و متوجه برق گرفتگی خواهیم شد.

۷ علت برق داشتن بدنه یخچال

 • معیوب بودن دو شاخه، سیم برق یا پریز یخچال
 •  فرسوده شدن سیم‌های داخلی یخچال
 •  معیوب بودن و خرابی ترموستات
 • معیوب بودن موتور یخچال
 •  معیوب بودن لامپ درون یخچال
 • معیوب بودن برد الکترونیکی یخچال
 •  دلیل برق داشتن بدنه یخچال نداشتن رطوبت است

 علت برق داشتن بدنه یخچال چیست؟

یخچال فریزرها از سیستم الکترونیکی پیچیده‌ای برخوردار هستند و برق زیادی را در خود ذخیره می‌کنند. ممکن است با ایجاد کوچکترین ایراد, برق را به بدنه یخچال وارد کنند. این برق بسیار ضعیف و ناچیز‌ است و نمی‌تواند آسیب‌های جدی به شما وارد کند.

با توجه به خطرناک بودن کار با برق, توصیه می‌کنیم در صورت احساس وجود برق در بدنه یخچال, برای جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر برای یخچال فریزر و یا آسیب‌های جانی حتما از یک متخصص فنی کمک بگیرید.

 علت برق داشتن بدنه یخچال
علت برق داشتن بدنه یخچال

علت برق گرفتگی بدنه یخچال

برق موجود در بدنه یخچال می‌تواند ضعیف یا قوی باشد که با توجه به این شدت و ضعف می‌توان میزان جدی بودن مشکل را حدس زد. برق گرفتگی  که هنگام لمس بدنه یخچال احساس می‌کنید می‌تواند ناشی از یک اتفاق کوچک, مثل پوشیدن لباس پشمی در زمستان و لمس کردن یخچال تا موضوعات جدی تر مثل ایراد داشتن کمپرسور یخچال باشد.

به هر حال با توجه به گستردگی سیم کشی یخچال و اینکه سیم‌ ها در داخل بدنه هستند، گاهی بررسی تمامی آن‌ها به دلیل پلمپ بودن بدنه یخچال ممکن نیست. در اغلب موارد نمی توان به طور قطعی گفت که مشکل از کدام قسمت است. موارد زیر از دلایل برق گرفتگی در بدنه یخچال می باشد.

۱- وجود ایراد در دو شاخه، سیم برق یا پریز یخچال

اولین گام برای بررسی مشکل برق گرفتگی بدنه یخچال, بررسی روکش کابل برق یخچال و پریز برق است. اگر کابل برق یخچال فرسوده و روکش آن از بین رفته یا پریز مشکل دارد از یک تکنسین فنی کمک گرفته و مشکل را برطرف کنید.

۲- فرسایش سیم کشی داخلی یخچال

از دلایل برق گرفتگی بدنه یخچال می‌تواند فرسوده شدن سیم کشی داخلی و از بین رفتن روکش سیم‌های یخچال باشد. در بعضی از یخچال فریزرها امکان دسترسی به داخل یخچال از طریق باز کردن بخشی از بدنه وجود دارد ولی اغلب نمی توان پلمپ کابین یخچال را باز و به سیم‌ها دسترسی پیدا کرد.

۳-خراب بودن ترموستات

اصلی ترین وظیفه ترموستات تنظیم دمای یخچال بر حسب دمای دلخواه مصرف کننده است. قطعی سیم اتصال به زمین ترموستات، وجود نویز سر کنتاکت‌های ترموستات، از بین رفتن عایق‌های داخلی ترموستات و یا سیم کشی داخلی میتواند برق را از ترموستات به بدنه منتقل کند. این موضوع می تواند باعث برق گرفتگی بدنه یخچال شود.

مشاهده نمایید: خرابی ترموستات یخچال فریزر و تعمیر آن

۴- خراب بودن کمپرسور یخچال

وجود ایراد در کمپرسور و یا قطعات داخلی آن می تواند منجر به ایجاد برق گرفتگی در بدنه یخچال شود. گاهی موتور نیم‌سوز شده میتواند بدنه یخچال را برق‌دار کند. در صورت وجود ایراد در کمپرسور برای بررسی‌دقیق و رفع ایراد از برق گرفتگی بدنه با اینانلو سرویس تماس بگیرید. اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی بیش از 130 برند  همچون سامسونگ، بوش، الجی ،دیپوینت، هیمالیا و …تعمیرات انواع لوازم خانگی را در کلیه مناطق البرز انجام می دهد.

مشاهده نمایید: خرابی کمپرسور یخچال و تعمیر آن در استان البرز

۵- معیوب بودن سرپیچ و لامپ درون یخچال

معیوب بودن و یا سوختن سرپیچ لامپ داخل یخچال می تواند باعث اتصال سیم‌های آن به بدنه و برق گرفتگی بدنه یخچال فریزر شود. در این صورت باید سرپیچ عوض شود و یا سیم‌هایی که دچار فرسایش شده تعویض و عایق بندی شود.

۶- معیوب بودن برد الکترونیکی یخچال

ممکن است برق از برد به بدنه منتقل شود. یعنی برد نمی تواند جریان برق موجود در خود را به ارت متصل کند و این برق به بدنه منتقل شده و باعث احساس برق گرفتگی در بدنه خواهد شد.

مشاهده نمایید: خرابی برد یخچال و تعمیر آن

۷- دلیل برق داشتن بدنه یخچال نداشتن رطوبت است

یخچال و فریزر هایی که سیستم یخ زدایی برای کنترل دما دارند، نسبت به الکتریسیته ساکن حساس‌ هستند. پس در مناطقی که آب و هوای خشک دارند ممکن است الکتریسیته ساکن باعث برق گرفتگی در بدنه یخچال شود. برای حل  این مشکل بهتر است فضای آشپزخانه را مرطوب نگه دارید.

رفع برق گرفتگی بدنه یخچال
رفع برق گرفتگی بدنه یخچال

چگونه برق گرفتگی بدنه یخچال را برطرف کنیم

همانطور که گفته شد عیب یابی دقیق برای وجود برق در بدنه یخچال می‌تواند کاری بسیار سخت می باشد. وجود برق القایی در بدنه لوازم برقی اتفاقی بسیار طبیعی‌ است و تولید‌کنندگان لوازم خانگی این برق را به وسیله سیم ارت به زمین انتقال می‌دهند. پس وقتی بدنه یخچال شما برق دارد به این معنی‌ست که یخچال این برق القایی را به زمین انتقال نمی دهد. برای رفع این مشکل از سیم اتصال به زمین استفاده کنید.

از روش‌های تاثیر گذار برای رفع مشکل برق گرفتگی بدنه یخچال استفاده از سیم ارت یا سیم اتصال به زمین است. اگر بدنه یخچال فریزر برق دارد یعنی برق اضافی با ارت به زمین انتقال پیدا نمی‌کند.

در صورت قدیمی بودن ساختمان و موجود نبودن پریز دارای ارت, تکنسین‌های ناوارد و غیر حرفه ای  اقدام به اتصال این سیم به لوله آب می‌کنند. این کار به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود چرا که از نظر ایمنی می تواند بسیار خطرناک باشد. ممکن است در اثر یک اتصال کوچک برق, آب ساختمان برق‌دار شده و برای کسانی که در حال مصرف از آب هستند آسیب های جانی به همراه داشته باشد.

پس اگر به هر دلیلی نمی‌توانید یخچال را به ارت وصل کنید از روش‌های زیر استفاده کنید

 • در هنگام تردد در آشپزخانه از دمپایی پلاستیکی استفاده کنید
 • جلوی یخچال فریزر موکت یا فرش پهن کنید
 • محیط اطراف یخچال فریزر را خشک نگه ‌دارید

پس اگر یخچال فریزر شما به درستی کار می کند و مشکلی در عملکرد ندارد پیشنهاد می‌کنیم برای برطرف کردن برق گرفتگی بدنه یخچال از راهکارهای فوق استفاده کنید.

در صورتی که برق موجود در بدنه بسیار زیاد است با شماره 02636191  و 02691300200 اینانلو سرویس تماس بگیرید. تکنسین های اینانلو سرویس در اسرع وقت برای تعمیر و رفع ایراد دستگاه مراجعه می کنند.

سیم ارت یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

سیم ارت در یخچال فریزر و سایر لوازم خانگی به این منظور وجود دارد که جریان القایی از بدنه لوازم خانگی به داخل زمین منتقل شود. معمولا در سیم کشی داخلی یخچال فریزر ها اغلب قطعات مصرفی مانند کمپرسور,فن ها,برد دستگاه و… دارای سیمی به عنوان سیم ارت می‌باشند.

در انتها همه این سیم ها به یکدیگر متصل شده و از طریق دو شاخه یخچال فریزر به پریز متصل می شوند. دقت کنید که خانه هم باید چاه ارت داشته باشد و همچنین سیم کشی ارت هم باید از چاه ارت به پریزهای خانه متصل باشد. در غیر این صورت جریان القایی به زمین انتقال پیدا نمی کند و باعث برق گرفتگی بدنه می شود.

ایراد های نداشتن ارت در یخچال فریزر یا سیم کشی منزل و راه حل آن

ممکن است بر اثر نویز در قطعات مصرفی  به دلیل استهلاک در یخچال فریزر، برق القایی با قدرت بسیار کمی ایجاد شود. در قسمت هایی از بدنه که تراکم رنگی پایین یا بدون رنگ باشد برق گرفتگی در بدنه را حس می کنیم. در برخی مواقع این آزار دهنده است و باید راه حلی برای آن پیدا کرد. بهترین راه با کمترین خطر استفاده از پاپوش غیر رساناست یا می توان از موکت در جلوی درب یخچال فریزر استفاده کرد تا مسیر عبور این جریان را به بدن قطع کنیم.

تعمیر برق گرفتگی بدنه یخچال
تعمیر برق گرفتگی بدنه یخچال

جمع بندی

ایراد های ریزی که در وسایل برقی مشاهده می‌کنیم اگر برطرف نشود باعث خطرات جدی و جبران نا پذیری می‌شوند. بهتر است همیشه ایرادهای کوچک را بررسی کنیم تا باعث حوادث ناگوار نشوند. برق گرفتگی بدنه یخچال یا برق داشتن بدنه ساید هم یکی از این موارد ریز و کوچک است که اگر جدی گرفته نشود ممکن است گاهی موجب آسیب های جبران نشدنی شود.

اگر بدنه یخچال شما برق دارد و با انجام راهکار های بالا مشکل برطرف نشد برای تعمیر یخچال فریزر با شماره 36191-026  و 02691300200 تماس بگیرید. اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی بیش از 130 برند همچون سامسونگ، ال جی، اسنوا، دوو، فرسان، پاکشوما، کرال، کندی، کروپ، مدیدیا، جنرال آدمیرال، آکس، زیرووات، دکستر، مابه، آیگه، جنرال الکتریک، وایت هاوس، فروزان، سامیا، یوش، پارس، هیوندای، مولتی مکس، تکنولایو، هاردستون، مجیک چف، دنیس، دیپوینت، فایر، تجا، بنس، الیو، بلومبرگ، مدیا، امرسان، گوردیک، گوفر، یخساران، یوشیتا، گلدن برگ، برتینو، اکسنت، یواستار، یور پلاس، هیمالیا، دیامونته، نیکسان، التتو، اسکای ورد، رنزو، اکولوکس، جی سان، سوزوکی، کنوود، گرنیه، برتا، ایران شرق، گراند صنعت، بلوتینی، آزمایش، سینور، سیلور آیس، لایف، تسلا، تی سی ال، ایکس ویژن، سیلوان، سونیل، نسکو، هاویلوکس، ویرپول، اورست، انیس، سایلون، جنرال بریجن، فیلور، تکسان خزر، دونار، ناب استیل، وستل و…. آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز می باشد. هزینه خدمات انجام شده توسط اینانلو سرویس طبق نرخ مصوب اتحادیه است. فاکتور رسمی به مشتریان عزیز  ارائه می شود. شما می توانید با بارگذاری فاکتور در پنل ثبت گارانتی از ضمانت 6 ماهه تعمیرات انجام شده استفاده کنید. اینانلو سرویس به واسطه داشتن شعب فعال در سطح استان البرز هر زمان که اعلام خرابی کنید و نیاز به تعمیر لوازم خانگی خود داشته باشید در یک قدمی شماست. از جمله مناطق تحت پوشش اینانلو سرویس می توان به فردیس، مارلیک، ملارد، محمدشهر، مشکین دشت، شهرک ناز، شهرک بعثت، واریان شهر، رزکان نو، شیخ آباد، حسین آباد، شهرک بنفشه، عظیمیه، مصباح ، هفت تیر، آزادگان، طالقانی، شاهین ویلا، گوهردشت، دهقان ویلا، حصارک، کمالشهر، مهرشهر، گلشهر، کوی کارمندان، باغستان، شهر جدید هشتگرد، هشتگرد قدیم، نظرآباد، هیو، گلسار، کردان، کوهسار، آبیک، طالقان، مهرویلا، جهانشهر، کیانمهر، کوی مهر، تهران دشت، کمالشهر،صفادشت، رجائی شهر، تنکمان، مهدی آباد، چهارباغ، پیشاهنگی، لشکرآباد، شهرک رضوانیه و… اشاره کرد. برق گرفتگی خفیف ناشی از از لمس کردن لوازم خانگی برقی مخصوصا یخچال احتمال دارد برای خیلی از ما پیش آمده باشد. یخچال فریزر نیز وسیله ای است که تمامی اعضای خانواده در روز بارها با آن تماس دارند پس برق داشتن بدنه این دستگاه می‌تواند آزاردهنده باشد. با توجه به اینکه یخچال فریزرها, به خصوص یخچال فریزرهای جدید و ساید بای ساید از سیستم الکترونیکی پیچیده‌ای برخوردارند و برق زیادی را در خود ذخیره می‌کنند احتمال دارد با ایجاد کوچکترین اختلال، برق را به بدنه یخچال فریزر وارد کنند. هرچند این برق القایی و ناچیز‌ بوده و نمی‌تواند آسیب‌های جدی به شما وارد کند. با توجه به خطرناک بودن کار با برق، اینانلو سرویس توصیه می کند در صورت احساس وجود برق در بدنه یخچال، برای جلوگیری از ایجاد اختلالات بیشتر برای یخچال فریزر و آسیب‌های جانی برای شخص شما، در صورت نداشتن تخصص، حتما از یک متخصص مجرب کمک بگیرید.

 

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

2 پاسخ

  1. همراه عزیز اینانلو سرویس سلام
   آیا ساختمان محل سکونت شما مجهز به چاه ارت هست؟
   بفرمایید تا بیشتر راهنماییتون کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields