۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

خرابی فن یخچال فریزر و تعمیر آن در البرز کرج
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

خرابی فن یخچال فریزر و تعمیر آن در البرز کرج

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۲۳ آذر ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

فن داخلی یخچال که روی بدنه قرار دارد، وظیفه خنک کردن داخل یخچال فریزر را برعهده دارد. در برخی مدل های یخچال فریزر فن دیگری نیز برای خنک کردن اختصاصی موتور یخچال تعبیه شده است.

خرابی فن یخچال به کمپرسور و باقی قطعات نیز آسیب بزند پس باید تعمیرات و بررسی آن را جدی گرفت. یک فن به نام فن تبخیر در یخچال فریزر وظیفه برقراری جریان هوا در سیم پیچ کمپرسور را برعهده دارد. اما مهم‌ترین فن به کار رفته در یخچال‌ها که تاثیر بسزایی در عملکرد کلی آن دارد، فن کندانسور دستگاه است. فن کندانسور در مجاورت موتور قرار دارد.

فایل صوتی مقاله خرابی فن یخچال فریزر و تعمیر آن در البرز کرج

 

علل خرابی فن یخچال
 • اصابت ضربه
 • نوسانات برق
 • گرد و غبار و عدم استفاده از سرویس دوره ای 6 ماهه
 • استفاده طولانی مدت از دستگاه
 • تشکیل یخ در اطراف فن

نحوه عملکرد فن کندانسور یخچال فریزر

فن کندانسور مانند تمام فن‌ های دیگر دارای ساختمان ساده ای است. بدیهی است که تمام لوازم برقی دارای قطعه‌ای به نام فن می باشند. وظیفه ی فن، خنک کردن موتور دستگاه است. خرابی فن یخچال، باعث داغ شدن بیش از حد کندانسور دستگاه شده و عملکرد کلی آن را با اختلال مواجه می‌کند. به همین خاطر، فورا با مراکز تعمیرات یخچال تماس بگیرید تا از ایجاد مشکلات بزرگ‌ تر در دستگاه جلوگیری شود. خرابی فن از جمله مشکلاتی است که حتما باید توسط کارشناسان مجرب رفع شود. چرا که لازمه یک تعمیر اصولی و صحیح،  آشنایی کامل با نحوه عملکرد آن قطعه است.

فن یخچال فریزر
فن یخچال فریزر

علت خرابی فن

برای جلوگیری از خرابی فن بهتر است هر 6 ماه یک بار آن ها را سرویس کنید. سرویس فن یخچال و روغن کاری آن باعث می شود که طول عمر بیشتری داشته باشد. برد الکترونیکی یخچال وظیفه دارد براساس تنظیمات انجام شده، قدرت برق دریافتی توسط فن یخچال را کنترل کند تا آن ها بتوانند متناسب با شرایط و تنظیمات کار کنند.

به گردش در آمدن هوا در اطراف کویل ها یکی از مراحل مهم سرد سازی یخچال به شمار می رود. عدم کارکرد یا خرابی فن یخچال در گردش هوا اختلال ایجاد می کند و در نتیجه یخچال فریزر شما به اندازه کافی خنک نخواهد شد.

نشانه های دیگر خرابی فن یخچال پر سروصدا کار کردن آن ها است. عیب یابی و تعمیر فن‌ یخچال اهمیت زیادی دارد و حتما باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود. فن‌ یخچال های معمولی و ساید بای ساید عملکرد تقریبا یکسانی دارند و نحوه تعمیر آن ها تفاوت زیادی با یکدیگر نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: خرابی برد یخچال و تعمیر آن

انواع فن یخچال فریزر

 • فن کندانسور یخچال فریزر

همه ی یخچال‌ ها‌ فن کندانسور ندارند. اما اکثر یخچال فریزر های جدید بدون برفک دارای فن کندانسور هستند که وظیفه دارد کویل های کندانسور را خنک نگه دارد. این فن در پشت یخچال شما قرار گرفته است. اگر هنگام جا به جایی به قسمت فن ضربه وارد شد و احتمال دادید که با خرابی فن یخچال مواجه هستید فورا با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

فن کندانسور هوا را در طول کویل ها به گردش در می آورد تا گرمای آن توسط کویل ها گرفته شود. هوا را از سینی تخلیه عبور می دهد تا مایعی که در اثر برفک زدایی داخل سینی تخلیه جمع شده، تبخیر گردد. فن کندانسور یخچال فریزر دارای موتور است و انرژی مورد نیاز خود را از آن دریافت می کند.

 •  فن کمپرسور یخچال فریزر

فن کمپرسور در قسمت پشتی و نزدیک به کف یخچال در کنار کمپرسور قرار دارد و وظیفه آن خنک کردن کمپرسور می باشد. این فن، هوا را میان سیم پیچ های موتور به گردش درمی آورد و باعث کم شدن دمای کمپرسور خواهد شد. اگر در هر یک از این مراحل اختلالی ایجاد شود با خرابی فن یخچال مواجه می شوید.

بیشتر بخوانید: خرابی کمپرسور یخچال و تعمیر آن در استان البرز

 • فن اواپراتور یخچال فریزر

فن اواپراتور داخل فریزر تعبیه شده است. وقتی که موتور کار می کند فن اواپراتور هوا را به طرف کویل های اواپراتور می کشد. در این حال انتقال گرمای هوا به گاز یخچال به خوبی انجام گردد. اگر از قسمت فریزر صداهای ناهنجار شنیده می شود احتمالاً مسئله خرابی فن اواپراتور یخچال است.

 • فن داخلی یخچال فریزر

این فن در داخل بدنه یخچال تعبیه شده است. این فن هوای خنک داخل یخچال را به گردش در می آورد تا دمای تمام بخش های یخچال یکنواخت و یکسان باشد. در برخی از یخچال های پیشرفته سیستم های جدیدتری جایگزین فن داخلی شده اند.

علت خرابی فن کندانسور یخچال فریزر

اکثر یخچال فریزر های جدید برای خنک کردن کندانسور از یک فن استفاده می‌کنند که فن کندانسور نامیده می شود. محل قرار گیری فن کندانسور زیر یخچال و نزدیک موتور می‌باشد. کندانسور شامل سیم پیچ هایی می شود که فن کندانسور با عبور دادن هوا از میان آنها باعث خنک شدن شان می‌گردد. همزمان با کمپرسور و موتور تبخیر، موتور فن کندانسور نیز شروع به کار می‌کند. خرابی فن یخچال تمامی این روند را مختل می کند.

نشانه های خرابی فن

 • زمانی که صدای زیادی از یخچال به گوش می‌رسد ممکن است مشکل از فن کندانسور باشد.
 • اگر داخل یخچال خنک نیست نیز ممکن است، علت آن خرابی فن کندانسور باشد.
 •  اگر یخچال خیلی زود به زود روشن و خاموش می‌ شود، ممکن است از فن کندانسور باشد.
نشانه خرابی فن
نشانه خرابی فن

تست فن کندانسور یخچال فریزر

 • یخچال فریزر را از برق بکشید.
 • پنل پشت یخچال فریزر را جدا کنید.
 • گرد و غبار فن کندانسور یخچال را تمیز کنید
 • کندانسور یخچال فریزر را نیز از گرد و غبار تمیز کنید.
 • اگر موتور فن و تیغه ها دارای پوسیدگی بود، نیاز به تعویض دارند. در صورت مشاهده خرابی فن یخچال فریزر به هیچ وجه خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید زیرا ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای شما داشته باشد.
 • برخلاف ساختمان ساده آن، کارکرد این فن در یخچال بسیار حائز اهمیت است. با خرابی فن یخچال، کندانسور نیز تولید سرما را متوقف خواهد کرد. حتی ممکن است طی زمان کوتاهی باعث سوختن کمپرسور یخچال شود.

علت خرابی فن یخچال چیست یا چرا فن کندانسور کار نمی‌کند؟

 • ضربه و تاثیر آن بر خرابی فن

وارد شدن ضربه به فن کندانسور می‌تواند باعث از کار افتادن موتور آن یا شکستن پره‌های فن شود. عوامل بسیاری مانند جابه‌جایی یخچال و … می‌تواند باعث خرابی فن یخچال شوند.

 • نوسانات برق و تاثیر آن بر خرابی

یخچال فریزر وسیله ای الکتریکی است و قطعات آن نیز با استفاده از این انرژی کار می‌کنند. نوسانات برق می‌تواند تمامی قسمت‌های یخچال را تحت‌الشعاع قرار دهد و باعث بروز اختلال در هر یک از قسمت های آن شود. فن کندانسور نیز یکی از همین بخش‌ها است. نوسان برق از دلایل شایع خرابی فن یخچال می باشد.

بیشتر بخوانید: استابلایزر یا محافظ جان لوازم خانگی

 • گردوغبار و تاثیر آن بر خرابی فن

اگر پشت یخچال شما فاقد پوشش باشد، گردوغبار روی کمپرسور آن می‌نشیند. این گردوخاک به پره‌های فن نفوذ می‌کند و می‌تواند باعث خرابی فن یخچال شود. برای جلوگیری از این موضوع کافیست به سرویس های دوره ای یخچال توجه داشته باشید. اینانلو سرویس توصیه می کند هر شش ماه یکبار از خدمات سرویس دوره ای استفاده کنید تا به افزایش طول عمر دستگاه کمک کرده باشید.

 • استفاده طولانی مدت از دستگاه و تاثیر آن بر خرابی

قطعه فن یخچال، مانند باقی قطعات طول عمر مشخصی دارد و پس از  کارکرد طولانی مدت توانایی عملکرد آن کاهش می یابد. در این مرحله نیز سرویس های دوره ای توصیه می شود تا پیش از خرابی های جدی، دستگاه توسط کارشناسان اینانلو سرویس بررسی گردد.

 • ایجاد یخ در اطراف فن و تاثیر آن بر خرابی فن

مشکل یخ زدگی در اطراف فن معمولا در یخچال‌های نوفراست اتفاق می‌ افتد و در نهایت نیز منجر به کند شدن و خرابی فن یخچال خواهد شد.

یخ زدن فن یخچال
یخ زدن فن یخچال

دلیل یخ زدن فن یخچال فریزر چیست؟

همانطور که گفته شد فن یخچال فریزر در بعضی یخچال‌های نوفراست یخ می‌ زند. یخ ایجاد شده روی پره‌های فن‌ها باعث خرابی فن یخچال می شود.

این امر باعث ایجاد صدای ناهنجار در پشت یخچال شده و در نهایت با خرابی فن یخچال، یخچال نیز عمل تولید سرما را متوقف خواهد کرد. علت یخ زدگی فن یخچال می‌تواند خرابی تایمر دیفراست، هیتر دیفراست، المنت و… باشد.

حتما برای بررسی دقیق‌تر و رفع ایراد دستگاه با یک متخصص تماس بگیرید. می توانید با شماره 02636191 تماس حاصل فرمایید تا تعمیرکاران اینانلو سرویس در اسرع وقت در محل شما حاضر شوند. اینانلو سرویس نماینده رسمی 130 برند لوازم خانگی مانند سامسونگ، الکترواستیل، هیمالیا، امرسان، بوش، پاکشوما، ال جی و… می باشد. اگر با هرگونه خرابی یخچال مواجه شدید فورا با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

2 پاسخ

  1. همراه عزیز اینانلو سرویس سلام
   ممکنه ایراد به فن مربوط باشه
   لطفا با شماره 02636191 تماس بگیرید تا تکنسین دستگاه رو به صورت دقیق و تخصصی بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields