اینانلو سرویس

اینانلو سرویس مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی در استان البرز
محافظ برق یا استابلایزر چیست و چگونه یک محافظ برق خوب انتخاب کنیم؟

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

محافظ برق یا استابلایزر چیست و چگونه یک محافظ برق خوب انتخاب کنیم؟

خواندن این مقاله 8 دقیقه طول میکشد
13 تیر 1401

 اینانلو سرویس در این مقاله به شما در شناخت محافظ برق خانگی قدرتمند کمک می کند. انتخاب درست یک محافظ برق، از ضررهای فراوان نظیر سوختن و آسیب برد لوازم خانگی و به دنبال آن ضرر های مالی شدید جلوگیری می کند. خرید یک محافظ برق خوب به شما در نگهداری لوازم خانگی کمک می کند.

خسارت های ناشی از نوسانات ولتاژ و فرکانس برق، هزینه های سنگینی دارد. این نوسانات باعث آسیب های جدی و در برخی موارد آتش سوزی می شود. با استفاده از یک محافظ برق خوب می توانیم از بروز این خسارات جلوگیری کنیم.

محافظ برق یا استابلایزر چیست
محافظ برق یا استابلایزر چیست

با رسیدن فصل گرما، بازار تعمیر لوازم خانگی بسیار داغ است. به دلیل قطع برق های متعدد، یکی از مشکلات رایج در تعمیر لوازم خانگی، سوختن برد دستگاه ها می باشد.

خسارت های ناشی از نوسانات ولتاژ و فرکانس برق، هزینه های سنگینی دارد. این نوسانات باعث آسیب های جدی و در برخی موارد آتش سوزی می شود. با استفاده از یک محافظ برق خوب می توانیم از بروز این خسارات جلوگیری کنیم.

 استابلایزر چیست؟

استابلایزر از نظر لغوی به معنای تثبیت کننده یا کنترل کننده ولتاژ برق است. محافظ برق یا استابلایزر به دستگاهی گفته می شود که روی لوازم خانگی نصب می شود تا آنها را در برابر نوسان برق محافظت کند. از گذشته تا به امروز این محصول با اسم های مختلفی معرفی شده است. عناوینی مانند ترانس محافظ برق، محافظ یخچال، چند راهی برق و … که اکثر مردم با آنها آشنایی نسبی دارند از این قبیل اصطلاحات هستند.

هر یک از این محصولات ویژگی های متفاوتی دارند. به عنوان مثال یکی از این ویژگی بهترین محافظ برق، تنظیم دستی بود که در پی آن افراد اقدام به افزایش و کاهش ولتاژ می کردند.
استابلایزر به نوعی محافظ برق کلی و قدرتمند خانگی و صنعتی به شمار می آید که تثبیت ولتاژ را به صورت اتوماتیک انجام می دهد. یعنی شما نیازی به تنظیم دستی آن مانند فیوز یا ترانس های قدیمی ندارید. بلکه تنها استابلایزر خانگی را به دستگاه های مورد نظر خود متصل می کنید. استابلایزر خانگی، برق را دریافت می کند و به صورت اتوماتیک آن را با ولتاژ استاندارد روانه دستگاه می کند.

استابلایزر
استابلایزر

اینانلو سرویس علاوه بر تعمیر لوازم خانگی، محصولات جانبی مانند محافظ برق خانگی را به شما ارائه می دهد. محصولات با کیفیت و دارای گارانتی که عملکرد صحیح دستگاه شما را تنظیم می کنند، در تخصص ما هستند. برای تهیه این محصول تنها یک تماس از سوی شما کافی است تا کارشناسان ما این محصول را برای شما ارسال کنند.

مهار نوسان برق با محافظ برق

محافظ برق خانگی به گونه ای عمل می کند که شما نوسان برق را متوجه نمی شوید. درست زمانی که شما فکر می کنید که برق قطع شده، برق در مدار خانه شما در حال گردش است. با این حساب که برق قطع شده، شما هیچ یک از دستگاه ها را خاموش نمی کنید.

دستگاه به طور طبیعی باید با ولتاژ 220 ولت کار کند. اتفاقی که افتاده این است که ولتاژ به 100 الی 110 ولت رسیده و این بدترین حالت ممکن برای یک یخچال، لباسشویی، ماشین ظرفشویی و سایر لوازم خانگی است.

این وضعیت را نمی توان ایده آل تلقی کرد. چرا که برق در نوسان است و اندازه نوسان آن مشخص نیست و امکان آسیب دیدگی شدید و در نتیجه هزینه های سنگین تعمیرات و تعویض قطعات سوخته به همراه دارد. در چنین وضعیتی دستگاه در آسیب پذیر ترین حالت ممکن قرار دارد.

اگر دستگاه کارکرد خود را با این رویه ادامه دهد، از دست خواهد رفت. سوختن دستگاه شما به معنای خرید دستگاه جدید است اما آیا در وضعیت اقتصادی فعلی خرید لوازم خانگی امکان پذیر است؟
به طبع محافظت از لوازم خانگی کاری است که شما باید به آن توجه کنید.

استابلایزر از نوسانات برقی جلوگیری می کند
استابلایزر از نوسانات برقی جلوگیری می کند

محافظ برق استاندارد

تنها با خرید یک محافظ برق قدرتمند می توان از دستگاه ها در برابر نوسان برق محافظت کرد. اما نکته مهم و حائز اهمیت، استفاده از محافظ برق استاندارد و ایمن می باشد.

متاسفانه افراد سودجو با تولید محافظ برق تقلبی با برد های داخلی ضعیف و پخش مویرگی در بازار لوازم الکتریکی، مردم را با قیمت های ارزان تر، به خرید ترغیب می کنند و مردم بدون اطلاع از کیفیت محافظ برق، اقدام به خرید آن می نمایند.

غافل از اینکه این محافظ های برق تقلبی، به هیچ عنوان قادر به جلوگیری از نوسانات برق نبوده و خود عاملی در سوختن و آتش سوزی لوازم خانگی می شوند و ما را به یاد این جمله می اندازد که هر ارزانی بی حکمت نیست.

نحوه عملکرد محافظ برق استابلایزر استاندارد

استابلایزر نامی است که بسیاری از افراد هنوز آشنایی چندانی با آن ندارند. ما اینجا قصد داریم در مورد محافظ برق استابلایزر خانگی با شما صحبت کنیم. استابلایزر نوعی محافظ برق خانگی است که به خوبی می تواند از دستگاه های متصل به خود در برابر نوسانات برق محافظت کند. نوساناتی که شما هرگز متوجه آن نمی شوید.

استابلایزر خانگی، برق را با هر ولتاژی دریافت می کند و مناسب ترین ولتاژ را برای لوازم خانگی شما فراهم می کند. در صورت افزایش بیش از اندازه ولتاژ، دستگاه را خاموش می کند. همچنین در صورت کاهش بیش از اندازه ولتاژ نیز دستگاه شما را خاموش خواهد کرد.

حال سوال اساسی اینجاست که تفاوت استابلایزر خانگی و محافظ برق معمولی در چیست. در صورت ایجاد نوسان، محافظ برق، جریان برق را قطع میکند و دستگاه خاموش می شود.اما در چنین شرایطی استابلایزر، جریان برق مناسب مناسب را به دستگاه شما می رساند. استابلایزر خانگی به شما اطمینان می دهد لوازم برقی از جریان بی نوسان الکتریسیته تغذیه خواهند کرد. در واقع کم و زیاد شدن ولتاژ یا نوسان های ناگهانی را خنثی می کند و ولتاژ نرمال و صاف را به دستگاه می رساند.

مهار نوسانات برق توسط استابلایزر
مهار نوسانات برق توسط استابلایزر

استابلایزر چگونه کار می کند؟

استابلایزر برق ورودی را دریافت می کند و آن را برای دستگاه هایی که به آن متصل هستند در حالت استاندارد تنظیم می کند.

در بهترین حالت ممکن می توان عملکرد آن را مشابه دستگاه تصفیه در نظر گرفت. بدین صورت که دستگاه محدوده ی امنی را برای ارسال ولتاژ به دستگاه ها در نظر می گیرد.

استابلایزر یک محافظ هوشمند دارای مصارف خانگی، اداری و صنعتی است. این محصول قابل استفاده برای کامپیوتر و لوازم خانگی است. این محافظ، از لوازم برقی شما در برابر صاعقه، افزایش و کاهش نوسانات ناگهانی و دائمی ولتاژ برق محافظت میکند.

لوازم خانگی از قبیل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، جاروبرقی، یخچال فریزر، ساید بای ساید، تصفیه آب و … و لوازم اداری نظیر ماشین های اداری، پرینتر، کامپیوتر و… به استابلایزر نیاز دارند.

دو محدوده امن و خطر در استابلایزر تعریف شده اند. در محدوده خطر، برد فرمان قطعی برق را صادر می کند و عملاً شما با خاموش شدن دستگاه ها روبرو خواهید شد. به محض اینکه ولتاژ برق را در وضعیت امن متوجه شود، برق را متصل می کند تا شما بتوانید از لوازم خانگی خود استفاده کنید.

آنچه به نظر می رسد این است که استابلایزر برق را به طور مکرر قطع می کند اما چنین نیست. بلکه این اتفاق در استابلایزر به شکل متفاوت تری نسبت به محافظ برق های معمولی رخ می دهد.

محافظ برق یا استابلایزر؟
محافظ برق یا استابلایزر؟

محصولات مشابه استابلایزر

شاید شما با فیوزهای مینیاتوری یا ترانس برق که در گذشته استفاده می شدند، آشنایی داشته باشید. این نوع محافظ های دستی امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در صورت بروز نوسان برق، فیوز یک هشدار به افراد خانه می دهد و آنها به صورت دستی ولتاژ آن را افزایش یا کاهش می دهند. 

محافظ جان لوازم خانگی نیز دستگاهی است که در ورودی منزل شما و در کنار جعبه تقسیم قرار می گیرد. در صورت بروز نوسان برق، این دستگاه جریان برق را قطع می کند. با این روش از بروز صدمه به دستگاه شما جلوگیری می کند.

طراحی استابلایزر به گونه ای است که این عملکرد را به صورت اتوماتیک انجام می دهد. یعنی دیگر نیازی نیست شما ولتاژ را به صورت دستی افزایش دهید. از سویی دیگر استابلایزر مانند یک ترانس کاهنده و ترانس افزاینده عمل می کند.

محصولات مشابه استابلایزر
محصولات مشابه استابلایزر

انواع محافظ برق خانگی

محافظ برق خانگی در انواع مختلفی تولید و عرضه می شود که هر یک کاربر خاص خود را دارند. استفاده از هر یک از انواع محافظ نیز به نوع مصرف کاربر بستگی دارد.

محافظ برق معمولی

محافظ برق های معمولی که میان مردم مرسوم تر هستند در برخی شرایط نمی توانند آنگونه که باید به شما کارایی لازم را بدهند. بروز اتصالی داخلی و ایجاد جرقه و آتش سوزی از ایرادات رایج محافظ های برق معمولی غیر استاندارد می باشد. نحوه عملکرد این نوع محافظ ها فقط بر اساس کاهش و افزایش فرکانس بوده و باعث قطع شدن برق می شود.

محافظ برق معمولی خانگی
محافظ برق معمولی خانگی

انواع استابلایزر

۲ نوع استابلایزر استاندارد برای مصرف لوازم خانگی وجود دارد. برخی از دستگاه های استابلایزر، قابلیت پشتیبانی از تعداد محدودی دستگاه را دارند. نمونه هایی نیز وجود دارند که می توانند تمامی لوازم خانگی را تحت پوشش قرار دهند.

محافظ برق 3200

استابلایزر 3200 برای دو دستگاه طراحی شده است. یعنی شما نمی توانید یک سه راهی به آن متصل کنید و چند دستگاه دیگر را به آن محافظ برق استابلایزر متصل کنید. این بدان معنا است که شما تنها می توانید دو دستگاه را به آن متصل کنید. به عنوان نمونه می بایست یک لباسشویی و ماشین ظرفشویی را به آن متصل کرد.

استابلایزر 3200 استاندارد
استابلایزر 3200 استاندارد

محافظ برق 7200

استابلایزر 7200 نوع متفاوت تری است که به عنوان محافظ برق کل ساختمان نیز شناخته می شود. این نوع از محافظ های قدرتمند این قابلیت را دارند که کلیه لوازم خانگی شما را پوشش دهند و در برابر نوسان برق محافظت کنند. برای نصب می بایست آن را روی برق ورودی خانه نصب کرد.

بهترین محافظ برق خانگی

با توجه به مطالب عنوان شده می توان گفت که استابلایزر می تواند تنها گزینه مطمئن برای محافظت از لوازم خانگی شما در برابر خطرات قطع برق باشد.
یک استابلایزر با توجه به عملکردی که دارد می تواند به خوبی از دستگاه های شما در برابر نوسان برق محافظت کند.

با خرید یک استابلایزر شما می توانید از برق بهینه تر استفاده کنید. پس چرا با شتاب بیشتری این کار را نکنید؟ گاهی شتاب در خرید برخی محصولات، باعث می شود شما بهترین بهره وری را از لوازم خانگی خود داشته باشید. هزینه خرید یک استابلایزر در برابر هزینه خرید لوازم خانگی بسیار کمتر است. اگر به دنبال خرید این محصول هستید، آن را تنها از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

خرید محافظ برق استابلایزر از اینانلو سرویس

اینانلو سرویس یکی از ارائه دهندگان این محصول در استان البرز است. شما از هر نقطه از استان البرز و استان های دیگر می توانید این محصول را خریداری کنید. ما کیفیت و گارانتی این محصول را برای شما تضمین می کنیم. اینانلو سرویس نماینده رسمی تعمیر لوازم خانگی و ارائه دهنده محصولات جانبی در استان البرز است که بیش از یک دهه در این زمینه فعالیت می کند.
اینانلو سرویس نماینده رسمی تعمیر لوازم خانگی در استان البرز است. ما مفتخریم که بیش از دو دهه موفقیت های بسیاری را به نام خود ثبت کرده ایم. تعمیر لوازم خانگی، سرویس دوره ای، تعویض قطعات و فروش محصولات جانبی که کارکرد دستگاه را بهبود می بخشند، بخشی از فعالیت های ما در استان البرز هستند.

شما از هر نقطه از استان البرز همچون گوهردشت، شاهین ویلا، کردان، هشتگرد و… که هستید می توانید خدمات ما را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید. برای خرید یک محافظ برق استابلایزر می توانید از طریق سایت اقدام به ثبت درخواست نمایید. همچنین از طریق تماس با 02636191 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *