۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی و تعمیر آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی و تعمیر آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

شیر برقی یا آکوا استاپ Aqua Stop، از قطعات مهم در ماشین ظرفشویی می باشد. این قطعه مهم جریان آب وارد شده به دستگاه را کنترل می کند.

فایل صوتی مقاله آکوا استاپ ماشین ظرفشویی چیست؟

هنگامی که در زمان ورود آب به ماشین ظرفشویی هرگونه نشتی تشخیص داده شود، آکوا استاپ فورا از ورود آب به دستگاه جلوگیری می کند. همچنین هنگامی که هیدروستات تشخیص دهد که آب مورد نیاز ظرفشویی تامین شده است، دستور قطع شدن شیر برقی توسط برد داده می شود. در این حال دیگر آب وارد دستگاه نخواهد شد و مانع از نشت آب در کف آشپزخانه و منزل شما می شود. خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی روند منظم این سیستم را مختل خواهد کرد.

علائم خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی نشت آب به بیرون از دستگاه
آب با فشار کم وارد دستگاه می شود
آب اصلا وارد دستگاه نمی شود
ظاهر شدن ارور روی صفحه نمایشگر دستگاه
عدم شستشوی صحیح ظروف
تجمع آب در مخزن هنگامی که دستگاه خاموش است

شیر برقی یا آکواستاپ یک قطعه پلاستیکی است که دارای یک قسمت مستطیل شکل می باشد که به شیر ورودی آب متصل می شود. این قطعه دارای یک شلنگ است و انتهای آن به ماشین ظرفشویی متصل می گردد. قطع و وصل شدن این قطعه نیز توسط برد فرمان کنترل می شود. همچنین آکواستاپ جزء قطعاتی است که در سال های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی به ماشین های ظرفشویی اضافه شده است. اما امروزه تقریبا تمام ماشین های ظرفشویی مجهز به اکو استاپ می باشد. در صورت خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی، تعمیر آن را به اینانلو سرویس بسپارید.

اکواستاپ ماشین ظرفشویی
اکواستاپ ماشین ظرفشویی

نحوه ی کارکرد اکواستاپ ماشین ظرفشویی چگونه می باشد؟

همانطور که بیان شد، آکواستاپ آب مورد نیاز دستگاه را از شیر ورودی تامین و وارد دستگاه می کند. در این قسمت یک سنسور شمارش آب وجود دارد، که میزان آب وارد شده به دستگاه را اندازه گیری کرده و می سنجد. هنگامی که آب به میزان تعیین شده رسید، برد دستور قطع شدن آب را صادر می کند. در نتیجه آکواستاپ اجازه ی ورود آب به دستگاه را نخواهد داد. در مرحله ی بعد آب وارد شده در دستگاه توسط موتور پمپاژ می شود و توسط بازو های اسپری روی ظروف اسپری می گردد. خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی در عملکرد کلی دستگاه اختلال ایجاد می کند.

اهمیت سالم بودن و عدم خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی

شیر برقی یا اکواستاپ، آب موجود در ماشین ظرفشویی و آب مورد نیاز برای شستشوی ظروف را تامین می کند. اگر شیر برقی باز نشود، آب وارد دستگاه نخواهد شد و ظروف کثیف باقی می ماند. از نشانه های  آن نیز کم بودن سطح آب در دستگاه و سر و صدای زیاد پمپ می باشد. اما بلعکس، یعنی اگر شیر برقی بسته نشود، آب به صورت مداوم و یکسره وارد دستگاه می شود.

در چنین شرایطی سینی کف ماشین ظرفشویی پر از آب می گردد در نتیجه باعث نشت آب به بیرون خواهد شد. پس اگر شیر برقی دستگاه به درستی باز یا بسته نشود، تحت هر دو شرایط مشکل ساز خواهد بود و باید آن را تعمیر و یا تعویض کرد. خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی خود را به افراد غیر حرفه ای نسپارید تا باعث افزایش هزینه های شما نشود.

نشت آب و خرابی اکواستاپ

در صورت خرابی اکواستاپ، هنگام آبگیری دستگاه، ورود آب به دستگاه قطع نمی شود. به صورت پیوسته آب وارد دستگاه می گردد و در نتیجه منجر به نشت آب به بیرون دستگاه خواهد شد. معمولا در این شرایط روی صفحه نمایشگر ارور مربوطه ظاهر می شود. همچنین نشت آب را در پایین دستگاه مشاهده خواهید کرد.در صورت مشاهده نشت آب، باید فورا دوشاخه را از پریز برق جدا کنید.

تعمیراکواستاپ ماشین ظرفشویی
تعمیراکواستاپ ماشین ظرفشویی

فشار کم آب و خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علائم خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی، کند وارد شدن آب به داخل دستگاه است. در نتیجه ی این اتفاق، ظروف بعد از اتمام شستشو کاملا کثیف باقی می مانند. دلیل آن این است که میزان آب برای شستشو کافی نبوده و در زمان تعیین شده، آب کمی وارد دستگاه شده است.

عدم آبگیری و خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی

همچنین یکی دیگر از علائم خرابی اکواستاپ، وارد نشدن آب به دستگاه می باشد. در این صورت احتمالا دریچه ورودی آکواستاپ اصلا باز نشده و یا این که مسدود شده و یا این که ممکن است، اتصالات به خوبی وصل نشده باشند. در نتیجه اگر آب قبل از وارد شدن به دستگاه به بیرون هدایت شود، دچار نشت آب خواهد شد.

نمایش ارور روی صفحه نمایشگر و خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی

ارور هایی که با خرابی اکواستاپ نمایش داده می شوند در هر ماشین ظرفشویی متفاوت اند.

 • در ماشین ظرفشویی بوش این ارور E15 می باشد.
 • در ماشین ظرفشویی سامسونگ این ارور ۴E یا ۴C می باشد.
 • در ماشین ظرفشویی دوو این ارور E2 می باشد.
 • در ماشین ظرفشویی اسمگ این ارور E2 می باشد.
 • در ماشین ظرفشویی زیمنس این ارور E15 می باشد.

در صورت مشاهده این ارور ها روی صفحه نمایش دستگاه، باید ماشین ظرفشویی را از برق بکشید. نمایش ارور نشانه خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی خواهد بود.

تمیز شسته نشدن ظروف و خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی

خب همانطور که پیشتر اشاره کردیم، در شرایط خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی، ممکن است آب به طور کافی وارد دستگاه نشده و در نتیجه آب مورد نیاز برای شستشوی ظروف فراهم نشود. در نتیجه کثیف بودن ظروف می تواند از دیگر علائم خرابی اکواستاپ باشد.

کثیفی ظروف و خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی
کثیفی ظروف و خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی

وارد شدن آب به درون مخزن زمانی که دستگاه خاموش است

در صورت خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی، دریچه ورود آب به طور مداوم باز می ماند و بسته نمی شود. این حالت می تواند منجر به نشت آب از ماشین ظرفشویی شود. در این شرایط لازم است شما شیر ورودی آب به ماشین ظرفشویی را به صورت دستی ببندید.

علت خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی

 • رسوب زیاد آب
 • کارکرد زیاد
 • نوسانات برق
 • مسدود شدن فیلتر
 • باز نبودن شیر ورودی آب
 • استفاده از مواد نامناسب در مراحل ساخت و تولید

رسوب زیاد آب و تاثیر آن بر خرابی اکواستاپ

یکی از دلایل خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی، رسوب زیاد آب می باشد. بنابراین اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب سخت است، علاوه بر این که آب سخت روی شستشوی ظروف تاثیر منفی میگذارد و باعث ایجاد لک روی ظروف می شود، بلکه باعث خرابی اکواستاپ نیز می گردد. برای جلوگیری از این اتفاق میتوانید از فیلتر یونیزه استفاده کنید. اینانلو سرویس بهترین و با کیفیت ترین فیلتر های یونیزه را به شما ارائه می دهد.

نوسانات برق و تاثیر آن بر خرابی اکواستاپ

اکواستاپ قطعه ای است که با برق کار می کند، در نتیجه نوسانات برق می تواند به آن آسیب جدی وارد کند. در نتیجه دور از انتظار نیست که در صورت نوسانات زیاد برق، این قطعه به تدریج و یا یک باره آسیب ببیند و خراب شود. در چنین شرایطی باید از تکنسین های باتجربه کمک بگیرید.

انسداد فیلتر و تاثیر آن بر خرابی اکواستاپ

داخل اکواستاپ یک صافی یا فیلتر وجود دارد که این فیلتر به راحتی می تواند توسط رسوبات آب یا اجسام اضافی موجود در آب مثل شن و ماسه مسدود شود. برای تمیز کردن فیلتر باید شلنگ آب را جدا کنید و صافی را به دقت بیرون بیاورید. سپس صافی را با آب گرم بشویید و مجدد نصب نمایید. اگر فیلتر آسیب دیده و یا این که امکان تمیز کردنش وجود ندارد، می توانید آن را تعویض کنید. اینانلو سرویس آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد. برای ثبت درخواست میتوانید با شماره 02636191 تماس حاصل فرمایید.

باز نبودن شیر ورودی آب

در صورتی که شیر آب باز نباشد، و شما ماشین ظرفشویی را روشن کنید، اتفاقی که رخ می دهد این است که برد، فرمان وارد شدن آب را به دستگاه می دهد. اکواستاپ نیز سعی می کند تا آب را وارد دستگاه کند، اما در صورتی که شیر آب بسته است، آب وارد دستگاه نخواهد شد. در صورت تکرار این شرایط، ممکن است منجر به سوختن و یا خرابی اکواستاپ ماشین ظرفشویی شود.

اینانلو سرویس با سابقه 20 ساله در زمینه خدمات پس از فروش 130 برند مطرح لوازم خانگی در هر نقطه از استان البرز از جمله مهرشهر، جهانشهر، عظیمیه، نظرآباد، کردان و… که باشید آماده ی خدمات رسانی به شما خواهد بود. تمامی هزینه های تعمیرات مطابق نرخ مصوب اتحادیه می باشد و اگر از طریق سایت ثبت درخواست انجام دهید، شامل 10% تخفیف خواهید شد.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields