اینانلو سرویس

اینانلو سرویس مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی در استان البرز
اواپراتور کولر گازی، نحوه ی عملکرد و انواع آن

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

اواپراتور کولر گازی، نحوه ی عملکرد و انواع آن

خواندن این مقاله 5 دقیقه طول میکشد
28 آذر 1401

کولر گازی نیروی سرمایشی و گرمایشی محیط شما را تأمین می کند و در تمامی فصول سرد و گرم سال قابل استفاده می باشد. این وسیله مفید و کارآمد قطعات زیادی دارد که وجود هر یک از آنها برای راه اندازی و عملکرد مفید آن لازم و ضروری است.

با ایجاد هر گونه اختلال در قطعات کولر گازی، ممکن است عملکرد آن تحت الشعاع قرار بگیرد. از جمله یکی از قطعات مکانیکی موجود در کولر گازی اواپراتور کولر گازی است.

فایل صوتی مقاله اواپراتور کولر گازی، نحوه ی عملکرد و انواع آن

 

انواع اواپراتور 1.     اواپراتورهای لوله ای

2.     اواپراتور های صفحه ای

3.     اواپراتورهای فین دار یا خشک

4.     اواپراتورهای آبی یا مرطوب

اواپراتور کولر گازی چیست

اواپراتور کولر گازی یک مبدل حرارتی است که از لوله مسی به شکل مارپیچ و صفحات آلومینیومی مشبک تشکیل شده است. درون این لوله های مارپیچ، گاز یا مایع مبرد جریان دارد و سرما تولید می کند. اواپراتور کولر گازی با جذب گرمای محیط، موجب بخار شدن مبرد داخلی می شود. مایع مبرد بعد از عبور از لوله مویین وارد اپراتور می شود و تبدیل به بخار می شود. فشار گاز در اواپراتور به آهستگی کم شده و موجب پایین آمدن درجه جوش مبرد می شود. این عمل موجب می شود گاز مایع به سادگی بخار شده و حرارت از محیط اطراف گرفته شده و محیط خنک می شود.

مشاهده نمایید: از سیستم گرمایش کولر گازی بیشتر بدانیم

اواپراتور کولرگازی
اواپراتورکولر گازی

کویل اواپراتور

در سیستم های سرمایشی گرمایشی شاهد تبرید، خنک سازی سیال یا سیکل تبرید تراکمی هستیم. آب، هوا یا هر نوع سیالی که در این سیستم وجود داشته باشد، با استفاده از تبادل حرارتی اواپراتور سرد خواهد شد. لوله های مسی که همان کویل اواپراتور می باشند، درون تبدیل کننده حرارتی نصب می شوند.

کویل اواپراتور به عنوان سیم پیچ تبخیر کننده، فلزی به شکل U از جنس آلومینیوم، فولاد یا مس است. معمولا کویل ها را به صورت دو پانل قرار می‌دهند که با هم ترکیب می‌شوند و شکل A را تشکیل می‌دهند.

نحوه کار اواپراتور کولر گازی به عنوان سرمایش

وظیفه ی اواپراتور کولر گازی ایجاد سرمایش است. در واقع گاز مبرد مانند گاز فریون R410 یا گاز R22 و… را در داخل لوله ها یا کویل وارد می کند. سپس هوا توسط فن و یا آب توسط لوله از طریق پمپی که اطراف کویل قرار دارد جاری می شود. در نهایت گاز مبرد در محیط با دمای معمولی، گرمای آب یا هوا را جذب می کند و درجه حرارت آنها را کاهش می دهد. فشار مبرد به علت خاصیت فشارپذیری مبرد، با روش هایی مثل استفاده از شیر انبساط، بسیار کم می شود. چرا که مبرد در دمای محیط در فشارهای کم با گرفتن حرارت، تبخیر شده و از حالت مایع به حالت گاز تغییر می کند.

سه فاکتور مهم در عملکرد اواپراتور

سه فاکتور اساسی در عملکرد بهتر اواپراتور وجود دارد که به شرح زیر می باشد.

  • اختلاف دمای اواپراتور کولر گازی

اختلاف دمای به حد کافی سیالات در درون و اطراف کویل، سبب تبخیر مایع درون کویل می‌شود.

  • افت فشار اواپراتور کولر گازی

افت فشار مناسب، برای ایجاد فضای کافی برای چرخش و گردش سیال اطراف کویل لازم است.

  • نوع سیالات اواپراتور کولر گازی

برای آن که به مقدار تبخیر مورد نظر دست یابیم، نوع ماده سیال روی انتخاب کویل و میزان سطح آن تاثیر مستقیم دارد.

تعویض فیلتر کولر گازی

شما می‌توانید هر 6 ماه با تعویض فیلتر کولر گازی، کویل های اواپراتور خود را تمیز نگه دارید. با این کار به عملکرد بهتر کویل‌های اواپراتور کمک می کنید. زمانی که فیلتر بیش از حد گرد و خاک می گیرد، خاک و گردوغبار به جای فیلتر هوا روی کویل های اواپراتور می‌نشیند. بدین منظور باید حداقل دو بار در سال برای سرویس دوره ای سیستم تهویه مطبوع خود برنامه‌ ریزی کنید. با این کار اواپراتور شما به درستی تمیز و بررسی می شود.

مشاهده نمایید: سرویس دوره ای لوازم خانگی در استان البرز

تعویض فیلتر کولر گازی
تعویض فیلتر کولر گازی

انواع اواپراتور کولر گازی

اواپراتور ها به سه دسته تقسیم می شود که به توضیح هر کدام می پردازیم.

1.     اواپراتورهای لوله ای

اواپراتور لوله ای از لوله های مسی یا فولادی تشکیل شده است. این نوع اواپراتور کولر گازی در بخش های نگهداری بالای صفر یا زیر صفر برای گردش میزان زیادی هوا با سرعت کم مورد استفاده قرار می گیرد.

2.     اواپراتور های صفحه ای

اواپراتور صفحه ای از جفت شدن دو ورق فلزی تشکیل شده است. برای ایجاد جریان مبرد، یکی از ورقه ها به شکل برجسته بر روی ورق دیگر نصب می شود. این مدل عموما در چیلر های با حجم کمتر استفاده می شود. این مدل اواپراتور کولر گازی ساختار فشرده ای دارد و در فضاهای کوچک کاربرد دارد.

3.     اواپراتورهای فین دار یا خشک

در این مدل اواپراتور کولر گازی، سطح تبادل حرارت با نصب تعدادی پرده بالا برده می شود. به همین جهت به این نوع اواپراتور، پرده دار یا خشک نیز گفته می شود. اواپراتور خشک روی لوله قرار می گیرد و بعد لوله بر اثر فشار بالا منبسط می شود. با توجه به اینکه این نوع اواپراتور هزینه ی نگهداری پایینی دارد، مناسب نصب در فضای آزاد است.

4.     اواپراتورهای آبی یا مرطوب

به این نوع اواپراتور کولر گازی اواپراتور لوله و پوسته نیز گفته می شود. اواپراتور آبی با استفاده از مبرد به عنوان خنک کننده چیلر بکار می روند. این نوع اواپراتور ظرفیت ها و کاربردهای مختلفی دارد و در صنایع شیمیایی، غذایی و سرماسازی بسیار رایج است.

کار کرد این مدل بسیار شبیه به اواپراتور صفحه ای می باشد. با این تفاوت که این مدل ساختار مقاوم تر، قیمت پایین تر و کاربرد بیشتری دارد.

تفاوت اواپراتور و کندانسور

اواپراتور کولر گازی دستگاهی می باشد که آب یا سیالات دیگر را تبخیر کرده و کاربرد عمده آن در سیستم های تهویه مطبوع می باشد. اما کندانسور کولر گازی قطعه ای است که وظیفه آن خنک کردن سیال و همچنین تبدیل بخار به مایع می باشد. در واقع  عملکردی برعکس اواپراتور دارد.

تعمیر و نگهداری اواپراتور کولر گازی

ممکن است کویل اواپراتور کثیف شده و با کاهش راندمان مواجه شود. هنگامی که این قطعه گردوغبار را جمع می‌کند، جذب گرما دشوارتر می‌شود. به این ترتیب هوا را کمتر خنک می‌کند. همین طور اگر مبرد داخل سیم پیچ گرمای کافی را جذب نکند، می‌تواند باعث یخ زدن بخار آب روی کویل شود. کویل اواپراتور یخ زده، فشار زیادی به دستگاه وارد می‌کند و می‌تواند باعث خرابی آن شود. اواپراتور در صورت کثیف شدن می‌تواند مصرف انرژی دستگاه کولر گازی شما را تا ۳۰ درصد افزایش دهد. با سرویس دوره ای اینانلو سرویس، هر 6 ماه یکبار، می توانید دستگاه های منزلتان را از خطر آسیب حفظ کنید.

تعمیر، تعویض و سرویس اواپراتور کولر گازی در اینانلو سرویس

اینانلو سرویس در تمامی نقاط استان البرز از جمله مهرشهر، فردیس، عظیمیه، هشتگرد جدید، هشتگرد قدیم، تهراندشت و… خدمات نصب، تعمیر و سرویس دوره ای لوازم خانگی شما را به صورت شبانه روزی انجام می دهد. تمامی خدمات انجام شده توسط اینانلو سرویس، تا 6 ماه گارانتی خواهد شد. برای استفاده از خدمات اینانلو سرویس کافیست با شماره 02636191 تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق سایت اینانلو سرویس ثبت سفارش کنید تا شامل 10% تخفیف شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *