۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

زئولیت و کاربرد آن در ماشین ظرفشویی
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

زئولیت و کاربرد آن در ماشین ظرفشویی

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۱۰ دی ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

امروزه ماشین های ظرفشویی یکی از پرمصرف ترین لوازم آشپزخانه در بین کاربران به شمار می رود. این ماشین ها در ابعاد و مدل های مختلف جهت شست و شو انواع ظروف و پاکسازی انواع آلودگی از روی ظرفها مورد استفاد قرار می گیرند.

سنگ زئولیت ظرفشویی با ایجاد گردش هوای سه بعدی، سرعت خشک شدن ظروف را بالا می‌برد و مدت زمان شستشو کاهش می‌ هد. ماشین های ظرفشویی امروزی از زئولیت به منظور انجام فرایند خشک کردن ظروف بهره می گیرند. در ادامه به بررسی سنگ زئولیت و نحوه عملکرد آن در ماشین های ظرفشویی خواهیم پرداخت.

در بین مزایای استفاده از ماشین ظرفشویی یکی از بارزترین ویژگی های این نوع از لوازم خانگی صرفه جویی در میزان مصرف آب می باشد. به طوری که شست و شوی 144 پارچه ظرف در ماشین های ظرفشویی تنها با 14 لیتر آب انجام می شود. در صورتی که شست و شوی همین تعداد ظرف با دست، نیاز به 85 لیتر آب به اضافه مقدار زیادی ماده شوینده دارد. موضوع دیگری که ماشین های ظرفشویی در آن بسیار خوب عمل می کنند خشک کردن ظروف پاکیزه پس از انجام چرخه شست و شو خواهد بود.

مشاهده نمایید: شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

سنگ زئولیت
سنگ زئولیت

زئولیت چیست؟

اولین سوالی که احتمالاً برای شما ایجاد می شود این است که کاربرد زئولیت در ماشین ظرفشویی چیست؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا لازم است تا بیشتر با این ماده آشنا شوید.

زئولیت (Zeolite) نوعی ماده ی معدنی است که نام آن از ترکیب دو کلمه یونانی (Zeo) به معنی جوش و (Lithos) به معنی سنگ بدست آمده است. این سنگ که یک ماده معدنی است در صنعت‌های مختلفی استفاده می‌ شود. یکی از ویژگی‌ های مهم سنگ زئولیت، ایجاد گرما و جذب آب و رطوبت می‌ باشد.

کاربرد های زئولیت در صنایع دیگر

صدها کاربرد تجاری برای زئولیت ها وجود دارد. در حال حاضر اصلی ترین مصارف زئولیت شامل موارد زیر می شود.

  • خارج کردن یون آمونیوم از پساب های فاضلاب های صنعتی، آکواریوم ها و مزارع پرورش ماهی تجاری
  • کنترل بو در جاذب های حیوانی، محصولات شوینده کف، فرش و جاذب ها در محوطه ی کف ساختمان های صنعتی
  • استخراج یون های فلزی سنگین از پساب های هسته ای، معدنی و صنعتی
  • استفاده در صنعت کشاورزی به عنوان آماده ساز خاک و مکمل خوراک دام
  • خشک کننده هایی که برای جذب بخار آب در ظروف وکیوم شده و بسته بندی، مورد استفاده قرار می گیرند.
  • کاتالیزگر

 کاربرد مهم زئولیت در صنعت لوازم خانگی

یکی از خصوصیات اصلی این سنگ تمایل زیاد آن به جذب آب و رطوبت است. Zeolite از بافت بلوری با سطح داخلی بسیار بالا و تعداد زیادی کانال برخوردار است. 1 کیلوگرم زئولیت، مساحتی معادل 140 متر از سطح زمین را پوشش می دهد! به همین دلیل جذب آب آن بسیار زیاد است. از این سنگ برای کاهش مصرف انرژی ماشین های ظرفشویی استفاده می شود.

زئولیت در ماشین ظرفشویی
زئولیت در ماشین ظرفشویی

عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی

فناوری Zeolith از ماده معدنی زئولیت استفاده می کند که توانایی قابل توجهی در جذب رطوبت و تبدیل آن به گرما دارد. زئولیت طی سیکل خشک کردن ظروف، آب ظرف ها را تبخیر می کند. گرانول های حیرت انگیز کوچک رطوبت اطراف را جذب می کنند و آن را به هوای خشک و گرم تبدیل می کنند.

فناوری زئولیت، این هوای گرم را در تمام حفره های ماشین ظرفشویی پخش و نیروی خشک کنندگی بی سابقه ای را ایجاد می کند. فارغ از اینکه چند بار از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید زئولیت هرگز متوقف نمی شود و نمی شکند. بهتر است به زئولیت به چشم یک باتری نگاه کنید که می تواند گرما یا آب را ذخیره کند. موقعی که گرما را ذخیره می کند، می تواند گرمای ذخیره شده را به آب تبدیل کند و زمانی که آب را ذخیره کند، می تواند بخار را آزاد کند.

تکنولوژی زئولیت در ماشین ظرفشویی

بسیاری از شرکت‌ های سازنده ماشین‌ های ظرفشویی در مدل‌های جدید خود از این فناوری استفاده کرده‌ اند. آن‌ها با استفاده از یک کیلو و دویست گرم سنگ زئولیت، مشکل خشک نشدن ظروف را به طور کامل برطرف کرده‌ اند. این سنگ‌ها دمایی نزدیک به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد را در دستگاه تولید می کنند و با گرمای زیاد سبب از بین رفتن کامل رطوبت محیط می‌ شوند. نتیجه‌ی این جذب رطوبت، از بین رفتن لکه‌های روی ظروف شفاف کریستالی می‌باشد. سنگ زئولیت ماشین ظرفشویی با ایجاد گردش هوای سه بعدی سرعت خشک شدن ظروف را بالا می‌برد و مدت زمان شستشو کاهش می‌یابد.

کارشناسان شرکت بوش در راستای تحقق وعده شان در مورد تکنولوژی سبز یا همان GREEN TECHNOLOGY و همچنین برای حل مشکل عدم خشک شدن ظروف پس از شست و شو، از فناوری زئولیت استفاده کردند. یعنی با به کار بردن 1200 گرم سنگ زئولیت در سیکل خشک کن ماشین های ظرفشویی سری جدید خود این مشکل را برای کاربران خود حل کردند.

ظرفشویی بوش
ظرفشویی بوش

زئولیت ظرفشویی بوش

زئولیت Zeolite نوعی سنگ معدنی است که عمده کاربرد تجاری آن در صنایع به عنوان جذب کننده سطحی می باشد. ماشین ظرفشویی دستگاهی است که عملکرد آن به دو قسمت شستشوی ظروف و خشک نمودن ظروف تقسیم می‌شود. در ماشین ظرفشویی بوش از زئولیت برای خشک‌ کردن ظروف استفاده شده است.

این ماده موجب شده است که در عین کنار گذاشته شدن المنت خشک‌کن، ظرف‌ها از داخل دستگاه خیس بیرون نیایند. زئولیت هم به‌صورت سنگ معدنی و هم از ترکیب مواد شیمیایی قابل تهیه می باشد که تمایل زیادی به جذب آب و رطوبت دارد. زئولیت این رطوبت را از آبی که پس از تمام شدن مراحل شست‌وشو داخل ماشین ظرفشویی باقی مانده به دست می آورد.

بوش از این خواص برای خروج رطوبت در طی فرآیند خشک کردن و آزاد کردن هوای گرم استفاده می کند، سپس هوای گرم روی ظروف وزیده می شود تا به خشک شدن آن ها کمک کند. با رطوبت مناسب، می توانید انرژی لازم برای جوشاندن آب را ایجاد کنید. خروج آب از طریق واکنشی به نام جذب اتفاق می افتد که یک واکنش شیمیایی است. در این فرآیند اتم های آب را به سطح زئولیت پیوند می دهد و گرما را آزاد می کند.

چرخه کارکرد زئولیت

ماشین های ظرفشویی در گذشته برای اطمینان از خشک شدن ظروف دو ترفند داشته اند: المنت گرمایش و آب بسیار گرم. ممکن است این تکنیک ها روی ظروف شیشه ای و سرامیک کار کنند، اما مواد پلاستیکی گرما را به خوبی حفظ نمی کنند و با استفاده از این روش ها خشک شدن ظروف پلاستیکی بسیار سخت است.

زئولیت همه این مشکلات را حل می کند. آب در پایان برنامه در زئولیت ها باقی می ماند. ماشین ظرفشویی در سیکل شستشوی بعدی دوباره از آب ذخیره شده استفاده می کند: گرانول های زئولیت گرم می شوند و آب را به عنوان هوای مرطوب با استفاده از چگالش در فرایند شستشوی اولیه سرد تخلیه می کنند. این اجازه می دهد تا دانه های زئولیت دوباره تولید شوند و مجدداً در مرحله خشک کردن آب را جذب کنند.

از آنجا که زئولیت آب را از محیط اطراف خود خارج می کند، مقدار قابل توجهی گرما را آزاد می کند. قدرت جذب زئولیت را می توان با استفاده دوباره از حرارت آزاد شده، که آب ذخیره شده را به عنوان بخار آزاد می کند بازیابی کرد. این چرخه به هیچ وجه زئولیت را تخریب نمی کند، به این معنی که دیگر نیازی به تعویض زئولیت در ماشین ظرفشویی نخواهید داشت.

سنگ زئولیت ماشین ظرفشویی
سنگ زئولیت ماشین ظرفشویی

طول عمر سنگ زئولیت

شاید این سوال برای شما هم ایجاد شود که چند وقت یک‌بار نیاز به تعویض زئولیت‌ها است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که برای طول عمر این سنگ‌ ها نگران نباشید و آن‌ها مثل قرص‌ های ماشین ظرفشویی تمام نمی‌ شوند. طول عمر تقریبی آن‌ها را ۵۰ سال تخمین زده‌اند و نیازی به شارژ مجدد یا تعویض آن‌ها نمی‌باشد.

مزایای دیگر سنگ زئولیت در ماشین ظرفشویی

استفاده از سنگ زئولیت در ماشین ظرفشویی محاسن دیگری نیز دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

  • در ماشین ظرفشویی‌های قدیمی، بعد از اتمام شستشوی ظروف، موقع باز کردن درب دستگاه همیشه شاهد بخاری هستید که از محفظه خارج می‌شود. تکنولوژی‌ زئولیت این مشکل را برطرف کرده و دیگر بخار شما را اذیت نمی‌ کند.
  • در بیشتر مواقع هنگام خارج کردن ظروف از داخل دستگاه، داغ بودن آن‌ها شما را آزار می‌ دهد اما با استفاده از سنگ زئولیت ظرف ها با دمای مناسب و کاملاً خشک آماده‌ی استفاده ی دوباره شما در همان لحظه هستند.
  • وجود زئولیت مصرف انرژی دستگاه را به شدت کاهش داده و اکثر ماشین‌های ظرفشویی با این تکنولوژی دارای برچسب انرژی A+++ هستند.
  • زئولیت با کاهش زمان شستشو، ۱۰٪ از مصرف برق ماشین را کاهش می‌دهد.

اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی بیش از  130برند همچون بوش، الجی، سامسونگ، دوو، اسنوا ، بلومبرگ، بکو، پاکشوما و … بهترین ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی در استان البرز می باشد. شما می توانید در صورت نیاز به تعمیر یا نصب هر نوع لوازم خانگی مثل ظرفشویی، لباسشویی، ساید بای ساید و … با شماره 36191-026 تماس بگیرید. همچنین با ثبت درخواست در وبسایت اینانلو سرویس از 10% تخفیف بهره مند شوید.

کلام آخر

مجموعه اینانلو سرویس با داشتن سابقه بیش از 20 سال و داشتن نمایندگی رسمی و مجاز 130 برند لوازم خانگی با کد فعال نمایندگی، آماده خدمات رسانی شبانه روزی در هفت روز هفته و بدون تعطیلی به شما عزیزان می باشد.  از جمله برند های تحت پوشش اینانلو سرویس می توان به سامسونگ، ال جی، اسنوا، دوو، فرسان، پاکشوما، کرال، کندی، کروپ، مدیدیا، جنرال آدمیرال، آکس، زیرووات، دکستر، مابه، آیگه، جنرال الکتریک، وایت هاوس، فروزان، سامیا، یوش، پارس، هیوندای، مولتی مکس، تکنولایو، هاردستون، مجیک چف، دنیس، دیپوینت، فایر، تجا، بنس، الیو، بلومبرگ، مدیا، امرسان، گوردیک، گوفر، یخساران، یوشیتا، گلدن برگ، برتینو، اکسنت، یواستار، یور پلاس، هیمالیا، دیامونته، نیکسان، التتو، اسکای ورد، رنزو، اکولوکس، جی سان، سوزوکی، کنوود، گرنیه، برتا، ایران شرق، گراند صنعت، بلوتینی، آزمایش، سینور، سیلور آیس، لایف، تسلا، تی سی ال، ایکس ویژن، سیلوان، سونیل، نسکو، هاویلوکس، ویرپول، اورست، انیس، سایلون، جنرال بریجن، فیلور، تکسان خزر، دونار، ناب استیل، وستل و…. اشاره کرد. خدمات رسانی اینانلو سرویس به وسعت استان البرز است. این مجموعه تمامی مناطق  فردیس، مارلیک، ملارد، محمدشهر، مشکین دشت، شهرک ناز، شهرک بعثت، واریان شهر، رزکان نو، شیخ آباد، حسین آباد، شهرک بنفشه، عظیمیه، مصباح ، هفت تیر، آزادگان، طالقانی، شاهین ویلا، گوهردشت، دهقان ویلا، حصارک، کمالشهر، مهرشهر، گلشهر، کوی کارمندان، باغستان، شهر جدید هشتگرد، هشتگرد قدیم، نظرآباد، هیو، گلسار، کردان، کوهسار، آبیک، طالقان، مهرویلا، جهانشهر، کیانمهر، کوی مهر، تهران دشت، کمالشهر،صفادشت، رجائی شهر، تنکمان، مهدی آباد، چهارباغ، پیشاهنگی، لشکرآباد، شهرک رضوانیه و… خدمات رسانی می کند. در نتیجه شما در هر نقطه از کرج که باشید، این مجموعه با داشتن شعب فعال در شرق و غرب استان البرز در یک قدمی شماست. در صورت نیاز به دریافت خدمات تعمیرات لوازم خانگی با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس حاصل فرمایید. در ضمن می توانید از طریق سایت اینانلو سرویس درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید تا شامل 10% تخفیف شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields