اینانلو سرویس

اینانلو سرویس مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی در استان البرز
زئولیت و کاربرد آن در ماشین ظرفشویی

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

زئولیت و کاربرد آن در ماشین ظرفشویی

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
10 دی 1401

امروزه ماشین های ظرفشویی یکی از پرمصرف ترین لوازم آشپزخانه در بین کاربران به شمار می رود. این ماشین ها در ابعاد و مدل های مختلف جهت شست و شو انواع ظروف و پاکسازی انواع آلودگی از روی ظرفها مورد استفاد قرار می گیرند.

سنگ زئولیت ظرفشویی با ایجاد گردش هوای سه بعدی، سرعت خشک شدن ظروف را بالا می‌برد و مدت زمان شستشو کاهش می‌ هد. ماشین های ظرفشویی امروزی از زئولیت به منظور انجام فرایند خشک کردن ظروف بهره می گیرند. در ادامه به بررسی سنگ زئولیت و نحوه عملکرد آن در ماشین های ظرفشویی خواهیم پرداخت.

در بین مزایای استفاده از ماشین ظرفشویی یکی از بارزترین ویژگی های این نوع از لوازم خانگی صرفه جویی در میزان مصرف آب می باشد. به طوری که شست و شوی 144 پارچه ظرف در ماشین های ظرفشویی تنها با 14 لیتر آب انجام می شود. در صورتی که شست و شوی همین تعداد ظرف با دست، نیاز به 85 لیتر آب به اضافه مقدار زیادی ماده شوینده دارد. موضوع دیگری که ماشین های ظرفشویی در آن بسیار خوب عمل می کنند خشک کردن ظروف پاکیزه پس از انجام چرخه شست و شو خواهد بود.

مشاهده نمایید: شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

سنگ زئولیت
سنگ زئولیت

زئولیت چیست؟

اولین سوالی که احتمالاً برای شما ایجاد می شود این است که کاربرد زئولیت در ماشین ظرفشویی چیست؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا لازم است تا بیشتر با این ماده آشنا شوید.

زئولیت (Zeolite) نوعی ماده ی معدنی است که نام آن از ترکیب دو کلمه یونانی (Zeo) به معنی جوش و (Lithos) به معنی سنگ بدست آمده است. این سنگ که یک ماده معدنی است در صنعت‌های مختلفی استفاده می‌ شود. یکی از ویژگی‌ های مهم سنگ زئولیت، ایجاد گرما و جذب آب و رطوبت می‌ باشد.

کاربرد های زئولیت در صنایع دیگر

صدها کاربرد تجاری برای زئولیت ها وجود دارد. در حال حاضر اصلی ترین مصارف زئولیت شامل موارد زیر می شود.

  • خارج کردن یون آمونیوم از پساب های فاضلاب های صنعتی، آکواریوم ها و مزارع پرورش ماهی تجاری
  • کنترل بو در جاذب های حیوانی، محصولات شوینده کف، فرش و جاذب ها در محوطه ی کف ساختمان های صنعتی
  • استخراج یون های فلزی سنگین از پساب های هسته ای، معدنی و صنعتی
  • استفاده در صنعت کشاورزی به عنوان آماده ساز خاک و مکمل خوراک دام
  • خشک کننده هایی که برای جذب بخار آب در ظروف وکیوم شده و بسته بندی، مورد استفاده قرار می گیرند.
  • کاتالیزگر

 کاربرد مهم زئولیت در صنعت لوازم خانگی

یکی از خصوصیات اصلی این سنگ تمایل زیاد آن به جذب آب و رطوبت است. Zeolite از بافت بلوری با سطح داخلی بسیار بالا و تعداد زیادی کانال برخوردار است. 1 کیلوگرم زئولیت، مساحتی معادل 140 متر از سطح زمین را پوشش می دهد! به همین دلیل جذب آب آن بسیار زیاد است. از این سنگ برای کاهش مصرف انرژی ماشین های ظرفشویی استفاده می شود.

زئولیت در ماشین ظرفشویی
زئولیت در ماشین ظرفشویی

عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی

فناوری Zeolith از ماده معدنی زئولیت استفاده می کند که توانایی قابل توجهی در جذب رطوبت و تبدیل آن به گرما دارد. زئولیت طی سیکل خشک کردن ظروف، آب ظرف ها را تبخیر می کند. گرانول های حیرت انگیز کوچک رطوبت اطراف را جذب می کنند و آن را به هوای خشک و گرم تبدیل می کنند.

فناوری زئولیت، این هوای گرم را در تمام حفره های ماشین ظرفشویی پخش و نیروی خشک کنندگی بی سابقه ای را ایجاد می کند. فارغ از اینکه چند بار از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید زئولیت هرگز متوقف نمی شود و نمی شکند. بهتر است به زئولیت به چشم یک باتری نگاه کنید که می تواند گرما یا آب را ذخیره کند. موقعی که گرما را ذخیره می کند، می تواند گرمای ذخیره شده را به آب تبدیل کند و زمانی که آب را ذخیره کند، می تواند بخار را آزاد کند.

تکنولوژی زئولیت در ماشین ظرفشویی

بسیاری از شرکت‌ های سازنده ماشین‌ های ظرفشویی در مدل‌های جدید خود از این فناوری استفاده کرده‌ اند. آن‌ها با استفاده از یک کیلو و دویست گرم سنگ زئولیت، مشکل خشک نشدن ظروف را به طور کامل برطرف کرده‌ اند. این سنگ‌ها دمایی نزدیک به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد را در دستگاه تولید می کنند و با گرمای زیاد سبب از بین رفتن کامل رطوبت محیط می‌ شوند. نتیجه‌ی این جذب رطوبت، از بین رفتن لکه‌های روی ظروف شفاف کریستالی می‌باشد. سنگ زئولیت ماشین ظرفشویی با ایجاد گردش هوای سه بعدی سرعت خشک شدن ظروف را بالا می‌برد و مدت زمان شستشو کاهش می‌یابد.

کارشناسان شرکت بوش در راستای تحقق وعده شان در مورد تکنولوژی سبز یا همان GREEN TECHNOLOGY و همچنین برای حل مشکل عدم خشک شدن ظروف پس از شست و شو، از فناوری زئولیت استفاده کردند. یعنی با به کار بردن 1200 گرم سنگ زئولیت در سیکل خشک کن ماشین های ظرفشویی سری جدید خود این مشکل را برای کاربران خود حل کردند.

ظرفشویی بوش
ظرفشویی بوش

زئولیت ظرفشویی بوش

زئولیت Zeolite نوعی سنگ معدنی است که عمده کاربرد تجاری آن در صنایع به عنوان جذب کننده سطحی می باشد. ماشین ظرفشویی دستگاهی است که عملکرد آن به دو قسمت شستشوی ظروف و خشک نمودن ظروف تقسیم می‌شود. در ماشین ظرفشویی بوش از زئولیت برای خشک‌ کردن ظروف استفاده شده است.

این ماده موجب شده است که در عین کنار گذاشته شدن المنت خشک‌کن، ظرف‌ها از داخل دستگاه خیس بیرون نیایند. زئولیت هم به‌صورت سنگ معدنی و هم از ترکیب مواد شیمیایی قابل تهیه می باشد که تمایل زیادی به جذب آب و رطوبت دارد. زئولیت این رطوبت را از آبی که پس از تمام شدن مراحل شست‌وشو داخل ماشین ظرفشویی باقی مانده به دست می آورد.

بوش از این خواص برای خروج رطوبت در طی فرآیند خشک کردن و آزاد کردن هوای گرم استفاده می کند، سپس هوای گرم روی ظروف وزیده می شود تا به خشک شدن آن ها کمک کند. با رطوبت مناسب، می توانید انرژی لازم برای جوشاندن آب را ایجاد کنید. خروج آب از طریق واکنشی به نام جذب اتفاق می افتد که یک واکنش شیمیایی است. در این فرآیند اتم های آب را به سطح زئولیت پیوند می دهد و گرما را آزاد می کند.

چرخه کارکرد زئولیت

ماشین های ظرفشویی در گذشته برای اطمینان از خشک شدن ظروف دو ترفند داشته اند: المنت گرمایش و آب بسیار گرم. ممکن است این تکنیک ها روی ظروف شیشه ای و سرامیک کار کنند، اما مواد پلاستیکی گرما را به خوبی حفظ نمی کنند و با استفاده از این روش ها خشک شدن ظروف پلاستیکی بسیار سخت است.

زئولیت همه این مشکلات را حل می کند. آب در پایان برنامه در زئولیت ها باقی می ماند. ماشین ظرفشویی در سیکل شستشوی بعدی دوباره از آب ذخیره شده استفاده می کند: گرانول های زئولیت گرم می شوند و آب را به عنوان هوای مرطوب با استفاده از چگالش در فرایند شستشوی اولیه سرد تخلیه می کنند. این اجازه می دهد تا دانه های زئولیت دوباره تولید شوند و مجدداً در مرحله خشک کردن آب را جذب کنند.

از آنجا که زئولیت آب را از محیط اطراف خود خارج می کند، مقدار قابل توجهی گرما را آزاد می کند. قدرت جذب زئولیت را می توان با استفاده دوباره از حرارت آزاد شده، که آب ذخیره شده را به عنوان بخار آزاد می کند بازیابی کرد. این چرخه به هیچ وجه زئولیت را تخریب نمی کند، به این معنی که دیگر نیازی به تعویض زئولیت در ماشین ظرفشویی نخواهید داشت.

سنگ زئولیت ماشین ظرفشویی
سنگ زئولیت ماشین ظرفشویی

طول عمر سنگ زئولیت

شاید این سوال برای شما هم ایجاد شود که چند وقت یک‌بار نیاز به تعویض زئولیت‌ها است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که برای طول عمر این سنگ‌ ها نگران نباشید و آن‌ها مثل قرص‌ های ماشین ظرفشویی تمام نمی‌ شوند. طول عمر تقریبی آن‌ها را ۵۰ سال تخمین زده‌اند و نیازی به شارژ مجدد یا تعویض آن‌ها نمی‌باشد.

مزایای دیگر سنگ زئولیت در ماشین ظرفشویی

استفاده از سنگ زئولیت در ماشین ظرفشویی محاسن دیگری نیز دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

  • در ماشین ظرفشویی‌های قدیمی، بعد از اتمام شستشوی ظروف، موقع باز کردن درب دستگاه همیشه شاهد بخاری هستید که از محفظه خارج می‌شود. تکنولوژی‌ زئولیت این مشکل را برطرف کرده و دیگر بخار شما را اذیت نمی‌ کند.
  • در بیشتر مواقع هنگام خارج کردن ظروف از داخل دستگاه، داغ بودن آن‌ها شما را آزار می‌ دهد اما با استفاده از سنگ زئولیت ظرف ها با دمای مناسب و کاملاً خشک آماده‌ی استفاده ی دوباره شما در همان لحظه هستند.
  • وجود زئولیت مصرف انرژی دستگاه را به شدت کاهش داده و اکثر ماشین‌های ظرفشویی با این تکنولوژی دارای برچسب انرژی A+++ هستند.
  • زئولیت با کاهش زمان شستشو، ۱۰٪ از مصرف برق ماشین را کاهش می‌دهد.

اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی بیش از  130برند همچون بوش، الجی، سامسونگ، دوو، اسنوا ، بلومبرگ، بکو، پاکشوما و … بهترین ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی در استان البرز می باشد. شما می توانید در صورت نیاز به تعمیر یا نصب هر نوع لوازم خانگی مثل ظرفشویی، لباسشویی، ساید بای ساید و … با شماره 36191-026 تماس بگیرید. همچنین با ثبت درخواست در وبسایت اینانلو سرویس از 10% تخفیف بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک پاسخ