۰۲۶-۳۶۱۹۱

۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
24 دی 1401

همه ی کاربران ماشین ظرفشویی می دانند که برای استفاده از این دستگاه فقط باید ظرف های کثیف را در جای تعیین شده داخل ماشین ظرفشویی قرار دهند. سپس شوینده مناسب را نیز در دستگاه قرار داده و تنظیمات لازم را با توجه به مدل ماشین ظرفشویی انجام دهند.

فایل صوتی مقاله شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

در این مطلب سعی داریم که به طور دقیق بررسی کنیم، شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی چگونه است؟ چه اتفاقی برای ظرف ها درون ماشین ظرفشویی رخ می دهد؟ به نکات و الزاماتی که برای عملکرد بهتر ماشین ظرفشویی نیاز است بدانید می‌پردازیم و کمک کنیم تا ماشین ظرفشویی شما به بهترین شکل کار کند و شستشو را به نحو احسن انجام دهد.

شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی
شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

نحوه ی شستشوی ظروف در ظرفشویی

پیش از شستشوی ظروف در ظرفشویی باید با برنامه های متنوع شستشو، نحوه چیدمان صحیح ظروف در ظرفشویی، طریقه نگهداری دستگاه، استفاده از مواد شوینده مناسب، ظروف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی آشنا شوید. ماشین ظرفشویی بعضی کار های خاص را به صورت اتوماتیک انجام می دهد که شامل موارد زیر می شود.

 • ماشین ظرفشویی به طور خودکار پر از آب می شود.
 • آب را با سرعت بالا و فشار زیاد از طریق آبفشان به ظروف می پاشد تا آن ها را تمیز کند.
 • آب آلوده را تخلیه می کند.
 • با پاشش آب بیشتر، ظرف ها را آبکشی می کند.
 • هوای داخل ماشین ظرفشویی را گرم می کند تا ظرف ها خشک شوند.

علاوه بر موارد ذکر شده ماشین ظرفشویی کار خود را وارسی می کند تا همه چیز به طور مطلوب پیش برود. یک زمان سنج، طول مدت هر سیکل شستشو را تنظیم می کند. یک سنسور حسی دمای آب و هوا را مشخص می کند تا از گرم شدن بیش از حد ظروف و تخریب آنها جلوگیری کند. سنسور دیگری می تواند بگوید که سطح آب به اندازه کافی بالا هست تا چرخه شست و شو و آب کشی آغاز شود.

بعضی از ماشین های ظرفشویی دارای سنسور هایی هستند که میزان کثیفی آب را که از ظروف می چکد مشخص می کنند. زمانی که آب به اندازه کافی تمیز بود، ماشن ظرفشویی متوجه می شود ظرف ها تمیز شده اند.

راهنمای شستشوی صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

حتی اگر شما جز افراد خوش شانسی باشید که ماشین ظرفشویی شما بدون کوچک‌ ترین نقصی تا به حال برایتان کار کرده باشد باز هم نیاز است که از راهکارهای عملکرد بهتر و شستشوی مطلوب ظروف در ظرفشویی اطلاع پیدا کنید.

ممکن است یک روز دستگاه مثل همیشه شستشو و عملکرد ایده‌آل را برای شما نداشته باشد. آیا می‌دانید در این شرایط چه کاری باید انجام دهید؟

راه های بهتر شسته شدن ظروف در ظرفشویی

قطعا هیچ کس مایل نیست که قبل از قرار دادن ظروف داخل ماشین ظرفشویی آن ها را آبکشی کند تا کثیفی‌ های آن پاک شود!

شاید از نظر شما این کار اضافه به نظر بیاید. ولی برای این که ذرات غذای چسبیده به ظروف در زمان شستشو داخل پمپ تخلیه گیر نکند بهتر است که با یک دستمال کاغذی ظروف را از ذرات باقی مانده غذا تمیز کنید و بعد آن‌ ها را در سبد ماشین ظرفشویی بچینید.

پمپ ظرفشویی
پمپ ظرفشویی

ماشین ظرف شویی را بیش از حد پر نکنید!

چیدمان منظم و متناسب با ظرفیت ماشین ظرفشویی خیلی بهتر از آن است که پس از پایان شستشو، به علت پر کردن بیش از حد دستگاه مجبور به شستشوی مجدد ظروف در ظرفشویی شوید!

باید ظروف را با فاصله استاندارد و منظم در ماشین ظرفشویی قرار دهید، به نحوی که آب  به همه آن‌ها برسد و تمیز شوند.

انتخاب برنامه صحیح شست و شو

شاید مایل باشید که برنامه کوتاه را انتخاب کنید تا در زمان کوتاه تری شستشوی ظروف شما تمام شود. انتخاب برنامه‌ های کوتاه مدت برای شستن همه ظروف مناسب نیست و ممکن است در انتها ناراضی باشید.

انتخاب شوینده مناسب

در هنگام خرید شوینده‌ های ماشین ظرفشویی توجه کنید که آیا قرص، نمک و جلادهنده‌ای که خریداری کردید اورجینال و مناسب دستگاه شما است؟ در صورتی که شوینده منقضی شده باشد و یا حتی کیفیت مناسب برای دستگاه شما را نداشته باشد، شما مجبور به خرید مجدد و استفاده از شوینده‌های اصلی خواهید بود.

استفاده از شوینده های بی کیفیت باعث آسیب به دستگاه و کاهش کیفیت شستشو خواهد شد. اینانلو سرویس نمک، جلا دهنده، قرص و هر نوع اکسسوری اورجینال را با قیمتی مناسب در اختیار مشتریان عزیز می گذارد.

هر آنچه که باید در هنگام استفاده از ظرفشویی بدانید.

شستشوی بعضی از ظروف در ظرفشویی امکان پذیر نمی باشد که در موارد زیر به آن ها اشاره شده است.

 • ظروفی که در برابر حرارت مقاوم نیستند و دارای تزیینات فلزی مانند طلا و نقره، ظروف مس یا آلومینیوم روکش دار هستند را با ماشین ظرفشویی نشویید.
 • ظرف های با جنس نقره رنگ شده یا ظروف سفالی که دارای لایه طلا هستند، ظروف دست ساز چوبی و ظروف آهنی که مستعد زنگ زدن هستند را در دستگاه ماشین ظرفشویی قرار ندهید.
 • از مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی دستی و پودر ماشین لباسشویی استفاده نکنید.
 • درب ماشین ظرفشویی را بعد از اتمام شستشو باز بگذارید.
 • حتما از نمک، مایع جلادهنده، قرص با کیفیت و اورجینال استفاده کنید.
 • اگر آب در مخزن نمک مشاهده کردید طبیعی است.
 • معمولا کمی آب در لگنچه بعد از استفاده باقی می‌ماند.

تاثیر نحوه چیدمان ظرف ها در شستشوی ماشین ظرفشویی

یکی از عوامل تاثیر گذار در کیفیت شستشوی ایده آل و تمیز ظروف‌ در ظرفشویی رعایت استاندارد و اصول چیدمان آن ها است.

 1. لیوا‌ن‌ ها را به نحوی در ماشین ظرفشویی قرار دهید که پایه آن‌ ها با آب فشان برخورد نکند.
 2. ظرف هایی که انتهای آنها گود است باید به صورت مورب قرار گیرند تا آب به راحتی خارج شده و همچنین به راحتی خشک شود.
 3. در ماشین های ظرفشویی‌ یک سبد جدا برای قاشق و چنگال وجود دارد که باید در طبقه پایین قرار گیرد. قاشق و چنگال‌ها را در جهت  رو به بالا داخل سبد قرار دهید .
 4. بعضی از ظروف پلاستیکی و شیشه ای به خاطر جنسشان گرما را در ظرفشویی جذب نمی کنند به همین دلیل بعد از شستشو، لکه آب بر روی آن‌ها باقی می‌ماند.
آبفشان ماشین ظرفشویی
آبفشان ماشین ظرفشویی

کاربرد نمک در کیفیت شستشو ظروف در ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی فیلتر سختی گیر آب یا رزین دارند. نمک وظیفه نوسازی فیلتر سختی گیر آب یا همان رزین را دارد. ماشین ظرفشویی‌ برای شارژ کردن مخزن نمک، نشانگر نمک مخصوص خود را دارد. زمانی که نمک دستگاه به اتمام رسیده باشد این چراغ روشن می‌شود. معمولا بعد از شارژ مجدد نمک بعد از 3 بار استفاده، چراغ نشانگر نمک خاموش می‌شود. زمانی که نمک تمام نشده باشد چراغ خاموش است. بعد از تمام شدن نمک، چراغ نشانگر روشن می‌شود که باید مجدد نمک پر شود.

مشاهده نمایید: وظیفه اصلی نمک در ماشین ظرفشویی

برای پرکردن مخزن نمک ظرفشویی دستگاه را از برق بکشید و مخزن را شارژ کنید. بعد از پر کردن مخزن نمک با یک وسیله چوبی مثل قاشق‌ بلند چوبی، داخل ظرف نمک را هم بزنید و بعد درب آن را ببندید. درون مخزن نمک همیشه آب وجود دارد که در صورت باز کردن درب آن مقداری آب خارج می‌شود که طبیعی می‌ باشد.

مشاهده نمایید: نحوه ریختن نمک در ماشین ظرفشویی

به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از قرص‌های چند کاره، استفاده از نمک همچنان الزامی می‌باشد. وجود نمک جهت احیای رزین است و قرص‌های چند کاره توانایی این کار را ندارد.

مشاهده نمایید: ارور نمک در ماشین ظرفشویی به چه علت می باشد؟

طریقه استفاده از جلادهنده در ماشین ظرفشویی

جلادهنده در حقیقت به خشک شدن ظرف ها کمک می‌کند و باعث درخشندگی و براق شدن ظروف می‌شود. مایع جلا دهنده نباید کدر و ته نشین شده باشد. حتما باید تاریخ جلادهنده ای که استفاده می کنید را چک کنید.

جلا دهنده دارای ترکیبات خاصی است که باعث می‌ شود ظروف شیشه‌ای، براق و شفاف شوند. این مایع در زمان آبکشی نهایی یا همان خشک کن از مخزن آزاد می شود. در این مرحله دمای آب تا حدود 70 درجه سانتیگراد بالا می‌رود. خاصیت این ماده این است که باعث می شود آب روی ظروف سر بخورد. به دلیل دمای بالای آب و گرم شدن همه ظرفها بدون اینکه لکه‌ای بر روی آنها باقی بماند، ظرف ها براق و صیقلی شده و با این حرارت ایجاد شده خشک می‌شوند.

علت استفاده از جلادهنده در ماشین ظرفشویی

در صورتی که مایع جلادهنده در ظرفشویی به اتمام برسد معمولا خشک کردن ظرف ها با مشکل مواجه می‌گردد. یعنی ظرف ها با لکه‌ های آب خشک می‌ شوند یا این که لکه آب روی ظروف باقی می‌ ماند.

نشانگر جلادهنده زمانی روشن می‌ شود که جلادهنده دستگاه تمام شده باشد و در این صورت نیاز است که مجدد جلادهنده شارژ شود. مایع جلادهنده به صورت اتوماتیک در مرحله آخر آبکشی مصرف می‌شود. مواد شوینده بی کیفیت و تاریخ گذشته به مرور زمان باعث ساییدگی لایه‌های استیل کابین و در نهایت خوردگی و زنگ زدگی کابین می گردد.

نکته: در صورتی که از قرص‌های چند کاره استفاده نموده‌اید و ظروف دارای لک آب بود، حتما از جلادهنده استفاده نمایید. زیرا جلا دهنده قرص‌های چند کاره از همان ابتدا وارد چرخه شستشو می شوند. زمانی نیاز به جلا دهنده است که تقریبا 70 درصد میزان اولیه آن مصرف شده باشد.

نکات مهم هنگام استفاده از قرص ظرفشویی

 • قبل از هر بار شستشوی ظروف در ظرفشویی، پودر یا قرص شوینده مخصوص ظرفشویی را باید درون محفظه جا پودری دستگاه قرار دهید.
 • لازم است به توضیحات روی جعبه قرص‌ ها توجه کنید.
 • اگر از پودر استفاده می کنید باید پودری استفاده کنید که شفاف باشد، مرطوب و گلوله شکل نباشد.
 • باید بدانید که مواد شوینده به صورت اتوماتیک بین مراحل شستشو استفاده می‌ شود.
 • فرقی نمی کند که از چه شوینده ای استفاده می کنید. پودر یا قرص، دستگاه شما در هر دو حالت به نمک نیاز دارد.
 • باز بودن درب محفظه شوینده بعد از اتمام کار، کاملا طبیعی می‌ باشد.
 • برای اطلاع از میزان استفاده از مواد شوینده باید به دستورالعمل ذکر شده در دفترچه راهنما ماشین ظرفشویی مراجعه کنید.

اهمیت سرویس دوره ای در افزایش طول عمر ظرفشویی و کیفیت مطلوب شستشو

سرویس دوره ای از اصلی ترین عواملی است که در طول عمر و نگهداری بهتر لوازم خانگی تاثیرگذار است. سرویس دوره‌ ای به طول عمر محصول شما کمک می‌کند. با انجام سرویس دوره‌ای به صورت مرتب شاهد عملکرد بهتر دستگاه‌ های خود خواهید بود. در بازدیدهای دوره‌ ای فیلتر تخلیه سرویس و داخل ماشین ظرفشویی شما جرمگیری می‌ شود. این کار تاثیر به سزایی در کیفیت بهتر شستشو ظروف شما خواهد داشت. پس هر 6 ماه یکبار انجام مرتب سرویس دوره‌ ای را فراموش نکنید.

کارشناسان اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی بیش از 130 برند همچون سامسونگ، الجی، بوش، جنرال هاوس، دوو ، اسنوا، امرسان، مجیک و… برای افزایش طول عمر دستگاه های مشتریان عزیز هر 6 ماه یکبار جهت سرویس دوره ای دستگاه ها به منزل مشتریان مراجعه می کنند. شما می توانید برای مراقبت، بازدید دوره ای، سرویس و خرید شوینده برای محصول خود با شماره 36191-026 تماس بگیرید. همچنین می توانید با ثبت سفارش در وبسایت اینانلو سرویس از ده درصد تخفیف بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *