اینانلو سرویس

نماینده رسمی بیش از 130 برند معتبر با تضمین قیمت و گارانتی 6 ماهه، سامسونگ، دوو، بوش، هیمالیا، دیپوینت، اسنوا، ال جی، امرسان،پاکشوما و ...

اینانلو سرویس مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی در استان البرز

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

تعمیر برد کولر گازی در البرز کرج

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

تعمیر برد کولر گازی در البرز کرج

خواندن این مقاله 5 دقیقه طول میکشد
17 دی 1401

برد کولر گازی از مهم ترین قسمت‌های این دستگاه می‌ باشد. این قطعه مانند مغز انسان عمل می‌کند. در واقع هر کاری که کولر گازی انجام دهد باید دستور آن را برد صادر کند.

در صورتی که برد دچار مشکل شود هیچ دستوری برای کار کردن کولر گازی صادر نخواهد شد. خرابی برد کولر گازی باعث از کار افتادن دستگاه به طور کلی خواهد شد. در چنین مواقعی تعمیر برد کولر گازی واجب می شود.

فایل صوتی مقاله تعمیر برد الکتریکی کولرگازی در البرز کرج

نشانه های خرابی و نیاز به تعمیر برد کولر گازی

 

کولر گازی روشن نشده و شروع به کار نمی کند.
خاموش شدن ناگهانی کولر گازی
روشن نشدن دستگاه از طریق کنترل
خرابی کمپرسور کولر گازی
ایجاد سرما و یا گرمای بیش از حد

بررسی برد کولر گازی

برد الکترونیکی کولر گازی ارتباط مستقیمی با برق دارد. در صورتی که کولر گازی شما نیاز به عیب یابی و تعمیر دارد به هیچ وجه این کار را به دست افراد آماتور و غیر حرفه ای نسپارید. بهتر است این کار را به اینانلو سرویس بسپارید. این مجموعه با بکارگیری دانش روز لوازم خانگی، تعمیر برد کولر گازی شما را انجام می دهد و قطعه برد را صحیح و سالم تحویل شما خواهد داد.

برد کولر گازی هدایت کننده فرمان عملکرد قطعات در این دستگاه است. در نتیجه تعمیر برد از حساسیت بالایی برخوردار است. قیمت برد کولر گازی به دلیل اهمیت بالایی که دارد، نسبت به باقی قطعات بیشتر است. در نتیجه بهتر است برای تعمیر برد کولر گازی، از یک تعمیرکار و متخصص حرفه ای کمک بگیرید.

برد کولر گازی از قطعات کوچکی تشکیل شده است که خرابی در هر کدام از آنها باعث اختلال در برد و در نتیجه کاهش عملکرد کولر گازی خواهد شد. معمولا با تعمیر برد کولر گازی، مشکل دستگاه حل می‌شود. اما گاهی اوقات خرابی برد و قطعات به قدری است که نیاز به تعویض برد می‌ باشد.

برد کولرگازی
برد کولرگازی

وظیفه برد کولر گازی چیست؟

 • وظیفه برق رسانی
  وظیفه برق‌رسانی به بخش‌های مختلف، به عهده برد کولر گازی می‌باشد. جریان برق شهری یا 220 ولت وارد کولر گازی شده و توسط برد دریافت می‌ شود. بعد از تغییر ولتاژ به تمام بخش های که برای عملکرد خود نیاز به برق دارند، ارسال می‌ شود.
 • تجزیه و تحلیل دستورات
  در واقع تمامی دستوراتی که شما به واسطه کنترل دستگاه به کولر گازی می‌دهید، اول توسط برد تحلیل شده و بعد به قطعات مرتبط، برنامه های لازم را ارسال می‌کند.

نشانه های خرابی برد کولر گازی

یکی از مواردی که از بروز خرابی های کولرگازی جلوگیری می‌کند، سرویس دوره ای آن است. در سرویس دوره ای  تمامی بخش های کولر گازی، توسط سرویس کار بررسی می‌شود.
از نشانه های خرابی برد کولر گازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کولر گازی روشن نمی‌شود.
 • خاموش شدن ناگهانی کولر گازی
 • عمل نکردن کنترل دستگاه
 • عدم کار کردن کمپرسور کولر گازی
 • گرما یا سرمای بیش از حد
نشانه های خرابی برد کولر گازی
نشانه های خرابی برد کولر گازی

عیب یابی و تعمیر برد کولر گازی

●       خرابی رله اصلی یا پاور

رله یک سوئیچ الکترومکانیکی روی برد کولر گازی می باشد که از چند بوبین و کنتاکت تشکیل شده است. در صورت خرابی رله، تاثیر مستقیمی‌ بر عملکرد فن و کمپرسور کولر گازی دارد. باید برای تعمیر برد کولر گازی، رله را از برد خارج کنید. از آمپرمتر کمک بگیرید و آن را تست کنید.

 • سوختن آی سی

اگر مشکل کولر گازی شما از رله نبود، برای تعمیر برد کولر گازی باید آی سی را بررسی کنید.

 • رگولاتور و ترانسفورماتور

رگولاتور و ترانسفورماتور از قطعات روی برد هستند که برق ورودی به دستگاه را از 220 ولت به 12 یا 24 ولت تبدیل می‌کند.

در صورتی که متوجه سوختن این قطعه شدید می‌توانید آن را با استفاده از دستگاه لحیم به آرامی‌ جدا کنید. سپس یک ترانسفورماتور جدید جایگزین آن کنید.

●       مادون قرمز

از دیگر قابلیت های کولر گازی روشن و خاموش شدن آن به وسیله کنترل از را دور می‌باشد که عملکرد آن به وسیله مادون قرمز انجام می‌شود. مادون قرمز در قسمت جلویی پنل قرار گرفته و به وسیله یک سیم روی برد کولر گازی نصب می‌شود. در صورتی که کنترل کولر گازی شما کار نکرد می‌توانید عیب یابی برد را انجام دهید. سیم که مادون قرمز را به برد وصل می‌کند، بررسی کنید اگر سیم مورد نظر قطع شده بود آن را وصل کنید و برای تعمیر کولر گازی اقدام کنید.

●       شل شدن سیم‌های برق و فیش‌ها

در بعضی موارد سیم ها و فیش‌هایی که برق و سایر قسمت‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند، شل می‌ شوند و سبب بروز اختلال در عملکرد برد خواهند شد.

با قطع کردن و وصل کردن مجدد آن‌ ها می‌توانید اگر مشکل این باشد آن را رفع کنید.

در بعضی موارد فیش‌ ها پوسیده می‌ شوند که برای تعمیر برد کولر گازی در این حالت باید آن را تعویض کنید.

●       تعویض مقاومت یا وریستور

مقاومت‌ ها سر راه قطعات حساس مثل آی سی‌ها و … قرار می‌گیرند و اجازه نمی‌ دهند که ولتاژ اضافی برق به آن‌ ها لطمه بزند. در بعضی موارد برای عیب یابی برد کولر گازی می‌ توانید به کمک آمپرمتر مقاومت‌ های روی برد را بررسی کنید اگر سوخته بود، آن‌ها را تعویض و به تعمیر برد کولر گازی بپردازید.

●       خازن

از دیگر قطعات روی برد، خازن راه انداز می‌باشد. برای بررسی خازن راه انداز می توانید از اهم متر استفاده کنید. با استفاده از اهم متر از صحت کارکرد خازن مطمئن شوید. اگر در زمان بررسی برد کولر گازی اهم متر هیچ عکس العملی نشان نداد، باید بدانید که خازن سوخته است و باید آن را تعویض کنید.

در این قسمت بعضی از قطعات مهم روی برد را برای شما توضیح دادیم اما پیشنهاد اینانلو سرویس به شما این است که خودتان اقدام به تعمیر برد کولر گازی نکنید. بهتر است برای انجام این کار از متخصصین آن کمک بگیرید.

تعمیر و تعویض برد کولر گازی
تعمیر و تعویض برد کولر گازی

تعویض برد کولر گازی

در اغلب موارد هنگام بررسی برد کولر گازی متوجه می‌ شوید که برد به طور کلی سوخته است و تعمیر برد جوابگو نیست و باید تعویض گردد. در صورتی که در عملکرد کولر گازی شما دچار مشکل شد و نتوانستید عیب یابی و تعمیر آن را انجام دهید. می‌توانید از اینانلو سرویس که مرکز تخصصی عیب یابی و تعمیر برد کولرگازی می باشد، کمک بگیرید.

اینانلو سرویس یکی از بهترین مراکز برای نصب، تعمیر، عیب یابی تعویض قطعات می باشد که سرویس انواع لوازم خانگی‌ برقی را انجام می‌ دهد. همچنین اگر کولر گازی شما پس از عیب یابی به تعویض قطعات نیاز داشته باشد متخصصان ما از قطعات اصل و اورجینال برای تعمیر برد کولر گازی و تعویض آن استفاده خواهند کرد. تمامی خدمات انجام شده توسط اینانلو سرویس تا 6 ماه گارانتی می شود.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *