۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی و تعمیر آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی و تعمیر آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۳۰ مرداد ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

میکروسوئیچ ها کلیدهای حفاظتی هستند که برای ایمنی در راه مدار قرار می گیرند.

میکروسوئیچ قطعه ای است که روی درب لباسشویی تعبیه شده است. به محض شروع کارکرد لباسشویی برای شستشو، اولین قطعه‌ای که وارد مدار می‌شود، میکروسوئیچ می باشد. در صورت خرابی میکروسوئیچ لباسشویی، دستگاه شروع به کار نخواهد کرد. آخرین قطعه‌ای هم که در انتهای کار از مدار خارج می شود میکروسوئیچ می باشد.

فایل صوتی مقاله خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی و تعمیر آن

علل خرابی میکروسوئیچ لباسشویی

 • درب ماشین لباسشویی را محکم نبندید.
 • اگر درب لباسشویی را زودتر از موعد باز نمایید، به میکروسوئیچ آسیب می رساند.
 • داغ شدن بیش از حد پلاتین های میکروسوئیچ، باعث خرابی آن می شود.
 • نوسان برق از دیگر علت های خرابی میکروسوئیچ لباسشویی است.
 • در صورت تماس میکروسوئیچ با آب، احتمال سوختن آن وجود دارد.

کاربرد میکروسوئیچ در ماشین لباسشویی چیست؟

میکروسوئیچ لباسشویی قطعه ای با حساسیت بسیار بالاست که با فشار کوچکی فعال می شود. این فشار کوچک باعث بسته شدن کامل درب لباسشویی خواهد شد. با جابجایی کنتاکت های الکتریکی سبب شروع به کار لباسشویی می شود. میکروسوئیچ وظیفه دارد که از شروع به کار دستگاه قبل از بسته شدن کامل درب لباسشویی جلوگیری کند. به همین خاطر فاز مدار، پس از عبور از کلید تایمر و قبل از آنکه سایر اجزاء الکتریکی مدار را به کار بیندازد از میکروسوئیچ عبور می کند.
در صورت خرابی میکروسوئیچ لباسشویی دستگاه شروع به کار نمی کند.

جایگاه میکروسوئیچ معمولا پشت درب ماشین لباسشویی و در مجاورت لاستیک دور درب قرار می گیرد. پس از آنکه زبانه قفل در جایگاه قفل به طور کامل چفت شد، به ضامن میکروسوئیچ فشار کوچکی وارد می شود و میکروسوئیچ بصورت وصل در مدار قرار می گیرد. با فعال شدن این کلید ایمنی، فاز به سایر قطعات الکتریکی نیز می رسد و کار ماشین لباسشویی آغاز می گردد. در نتیجه خرابی میکروسوئیچ لباسشویی در این روند منظم اختلال ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و رفع آن

میکروسوئیچ لباسشویی
میکروسوئیچ لباسشویی

قطعات تشکیل دهنده میکروسوئیچ درب لباسشویی

 • دو عدد بوبین برای باز کردن و دیگری برای بستن
 • دو تیغه فلزی یکی برای پمپ و دیگری برای فرمان

وظیفه میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

وظیفه میکروسوئیچ در واقع قفل کردن درب لباسشویی و جلوگیری از باز شدن آن حین شستشو می باشد. در واقع میکروسوئیچ جهت ایمنی در لباسشویی است. در صورت عدم وجود میکروسوئیچ، خطرات زیادی کودکان و حتی بزرگسالان را تهدید می کرد. باز شدن درب لباسشویی هنگام کار کردن خسارات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. در صورت خرابی میکروسوئیچ لباسشویی فورا برای تعمیر آن اقدام کنید.

انواع میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ ها در مدل های متنوع و با اشکال مختلف ساخته شده اند، اما از نظر کارایی همگی یکسان می باشند. در نتیجه اختلال و خرابی میکروسوئیچ لباسشویی ها نیز یکسان هستند.

 • میکروسوئیچ های برقی
 • فشاری
 • پلاتینی
 • میکروسوئیچ فعال، وقتی که فرایند شستشو به اتمام می رسد، درب اتومات باز می شود.
 • 3 / 4 یا 5 پایه، بعد از پایان شستشو، 3 الی 5 دقیقه زمان می برد تا درب باز شود.

نحوه فعال شدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

 • یکی از شرایطی که میکروسوئیچ را فعال می کند این است که دستگاه آبگیری کند.
 • شرط بعدی، دیگ بیشتر از دو ثانیه با سرعت 60 دور در دقیقه بچرخد.
 • مورد آخر این است که درجه حرارت آب درون دستگاه بیشتر از 60 درجه باشد.

این ساختار کمک می‌کند تا لباسشویی را به صورت سخت افزاری و نرم افزاری کنترل کنید. در نتیجه مطمئن شوید تا زمانی‌ که درب به صورت کامل بسته نشده، آبی وارد دستگاه نشود. با توجه به توضیحات بالا میکروسوئیچ درب یکی از قطعات مهم لباسشویی به‌ حساب می‌آید و در صورت خرابی میکروسوئیچ لباسشویی، باید سریعا نسبت به بررسی آن اقدام کرد.

نحوه فعال شدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی
نحوه فعال شدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

ارورهای مربوط به میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

ارورهای مربوط به خرابی میکروسوئیچ لباسشویی بسیار گوناگون و مختلف هستند. به صورت مثال، این ارور در لباسشویی های بوش E16 ، E34 و E35 می‌باشد. هر گاه ماشین لباسشویی شما روشن شد اما پس از ریختن لباس و زدن دکمه استارت دستگاه شروع بکار نکرد ایراد احتمالی از خرابی میکروسوئیچ لباسشویی می باشد.

مزایا میکروسوئیچ ماشین لباسشویی 

 • طراحی مدار آن ها معمولاً سر راست و ساده هستند.
 • معمولا در محیط های صنعتی به درستی کار می کنند.
 • تکرارپذیری و دقت بالایی دارند.
 • این قطعات مصرف برق کمی دارند.
 • از قابلیت High-Inductance Load بهره مند هستند.
 • نصب آن ها ساده است.
 • دارای مقاومت فیزیکی بالایی هستند و بنابراین در مکان های پرخطر قابل اعتماد می باشند.
 • اغلب شامل کنتاکت های الکتریکی قدرتمندی هستند، می توان از آن ها برای تغییر مستقیم جریان بالاتر بدون نیاز به استفاده از رله کنترل ثانویه استفاده کرد.
 • افت ولتاژ کمی دارند. در برابر نویز الکتریکی هم مقاوم هستند.

نشانه های خرابی میکروسوئیچ چیست؟

 • لباسشویی فرایند شستشو را آغاز نمی کند.
 • وقتی که لباسشویی را روشن میکنید، فقط روی پمپ تخلیه می رود و درب قفل نمی شود. در برخی از مدل های لباسشویی AEG دیده می شود.
 • در اغلب لباسشویی ها هم بعد از استارت زدن، درب قفل نمی شود و شروع به کار نمی کند.
 • اگر درب لباسشویی باز نشد، ممکن است، اختلال مربوط به خرابی میکروسوئیچ لباسشویی باشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره فیلتر تخلیه لباسشویی

نشانه های خرابی میکروسوئیچ
نشانه های خرابی میکروسوئیچ

خرابی میکروسوئیچ لباسشویی و تعویض آن

برای انجام این کار، دستگیره درب را با کمی فشار به طرف خود بکشید. تا درب از لاستیک دور لباسشویی جدا شود. قوس شیشه درب به همراه لاستیک دور آن، وظیفه آب بندی دیگ را به عهده دارند.با باز شدن درب لباسشویی، نوع قوس شیشه، لبه بیرونی لاستیک دور درب، محل قرار گرفتن اهرم ضامن درب و قسمت داخلی آبکش استیل به خوبی دیده می شود .

برای جدا کردن لاستیک درب از بدنه لباسشویی، باید فنر بیرونی دور درب را به طرف بیرون بکشید تا فنر آزاد شود. این کار را به وسیله یک پیچ گوشتی کوچک دوسو انجام دهید. با آزاد شدن فنر بیرونی دور لاستیک، فنر را از جای خود خارج کنید. بعد از این مرحله، لاستیک درب را به آرامی از یک طرف از بدنه جدا کنید. در غیر این صورت با وارد شدن فشار بیش از حد به لاستیک آسیب می رسد.

بعد از جدا شدن لاستیک، آن را داخل دیگ قرار دهید تا بتوانید به سادگی میکروسوئیچ درب را خارج کنید . پیچ های میکروسوئیچ را باز کنید، به علت متصل بودن سیم به میکروسوئیچ، داخل بدنه به صورت معلق باقی می ماند. سپس با یک دست میکروسوئیچ را از پشت بدنه خارج کنید . اگر درب لباسشویی شما باز یا بسته نمیشود، خرابی میکروسوئیچ لباسشویی شما مطرح است.

کلام پایانی

اینانلو سرویس با سابقه 20 ساله در زمینه بررسی خرابی میکروسوئیچ لباسشویی و قطعات دیگر در تمامی نقاط استان البرز از جمله فردیس، مارلیک، ملارد، محمدشهر، مشکین دشت، شهرک ناز، شهرک بعثت، واریان شهر، رزکان نو، شیخ آباد، حسین آباد، شهرک بنفشه، عظیمیه، مصباح ، هفت تیر، آزادگان، طالقانی، شاهین ویلا، گوهردشت، دهقان ویلا، حصارک، کمالشهر، مهرشهر، گلشهر، کوی کارمندان، باغستان، شهر جدید هشتگرد، هشتگرد قدیم، نظرآباد، هیو، گلسار، کردان، کوهسار، آبیک، طالقان، مهرویلا، جهانشهر، کیانمهر، کوی مهر، تهران دشت، کمالشهر،صفادشت، رجائی شهر، تنکمان، مهدی آباد، چهارباغ، پیشاهنگی، لشکرآباد، شهرک رضوانیه و… خدمات رسانی دارد. این مجموعه نماینده رسمی 130 برند لوازم خانگی از جمله سامسونگ، ال جی، اسنوا، دوو، فرسان، پاکشوما، کرال، کندی، کروپ، مدیدیا، جنرال آدمیرال، آکس، زیرووات، دکستر، مابه، آیگه، جنرال الکتریک، وایت هاوس، فروزان، سامیا، یوش، پارس، هیوندای، مولتی مکس، تکنولایو، هاردستون، مجیک چف، دنیس، دیپوینت، فایر، تجا، بنس، الیو، بلومبرگ، مدیا، امرسان، گوردیک، گوفر، یخساران، یوشیتا، گلدن برگ، برتینو، اکسنت، یواستار، یور پلاس، هیمالیا، دیامونته، نیکسان، التتو، اسکای ورد، رنزو، اکولوکس، جی سان، سوزوکی، کنوود، گرنیه، برتا، ایران شرق، گراند صنعت، بلوتینی، آزمایش، سینور، سیلور آیس، لایف، تسلا، تی سی ال، ایکس ویژن، سیلوان، سونیل، نسکو، هاویلوکس، ویرپول، اورست، انیس، سایلون، جنرال بریجن، فیلور، تکسان خزر، دونار، ناب استیل، وستل و…. می باشد. در صورت مشاهده هرگونه خرابی و نیاز به تعمیر لوازم خانگی مانند کولر گازی، جارو برقی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و… از هر برندی که باشد می توانید با شماره های 02636191 و 02691300200 با اینانلو سرویس در تماس باشید. حتی می توانید از طریق سایت اینانلو سرویس ثبت درخواست کنید تا شامل 10% تخفیف شوید. حتی اگر سوالی در زمینه تعمیر و راه اندازی لوازم خانگی دارید می توانید در صفحه پرسش و پاسخ مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند. اینانلو سرویس به صورت 24 ساعته در هفت روز هفته و بدون تعطیلی آماده پاسخ گویی به شما عزیزان می باشد. اینانلو سرویس برای به روز شدن اطلاعات تکنسین های خود هر ماه آموزش دوره ای تعمیر لوازم خانگی برگزار می کند. با افتخار اعلام می داریم تعمیرکاران و تکنسین های مجموعه اینانلو سرویس با اشراف به آخرین تکنولوژی و علم روز دنیا میتوانند ایراد اصلی دستگاه شما را در کم ترین زمان ممکن تشخیص داده و برطرف نمایند. 

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت شنیدن صدای شکستگی از یخچال چیست؟

اگر یخچال یخساز داشته باشد ممکن است صدا از یخساز باشد. برخی از یخسازها صدای بلندی هنگام خروج یخ می دهند.

آخرین سوال پرسیده شده

علت تجمع زباله هم در بیرون کیسه و هم داخل کیسه جارو برقی بلومبرگ چیست؟

دلیل آن جا نزدن صحیح کیسه جاروبرقی ست. کیسه را خارج کرده و مجدد جا بزنید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور oe در ظرفشویی ال جی چیست و چرا آب را تخلیه نمی کند؟

علت ارور oe برای ماشین ظرفشویی ال جی مربوط به اختلال در تخلیه می باشد. برای رفع این ارور شیلنگ تخلیه، پمپ تخلیه و سوئیچ شناور بررسی شود. بهتر است این کار توسط کارشناسان با تجربه صورت گیرد.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ارور EC کولر گازی مدیا استار از چیست؟

دلیل ارور EC کولر گازی مدیا مربوط به نشتی گاز در دستگاه می باشد. ابتدا نشت یابی و سپس طبق استاندارد شارژ گاز می شود. لطفا با شماره 02636191 تماس بگیرید تا اینانلو سرویس برای تعمیر دستگاه شما اقدام کند.

آخرین سوال پرسیده شده

پس از تعویض موتور جاروبرقی پاناسونیک، دستگاه یکسره کار می کند دلیل آن چیست؟

احتمالا مشکل از تایمر و برد الکترونیکی است. برای رفع این مشکل با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل جرقه از کنار زغال موتور جاروبرقی چیه؟

داخل موتور جاروبرقی شما یک آرمیچر وجود دارد که به آن کلکتور می گویند. مشکل جاروبرقی شما از زغال نیست از کلکتور است. در این مواقع باید موتور جاروبرقی را تعویض نمایید. برای رفع این مشکل اینانلو سرویس همواره پشتیبان شماست.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields