۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

آیا نشت گاز یخچال خطرناک است؟
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

آیا نشت گاز یخچال خطرناک است؟

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۲۷ شهریور ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

یکی از دغدغه های اساسی بسیاری از خانواده ها نشت گاز یخچال فریزر سامسونگ، ال جی، دوو، اسنوا و… می باشد. در این مقاله اینانلو  سرویس علت های نشت گاز یخچال، دلیل خالی شدن گاز یخچال فریزر سامسونگ، بوش و ال جی را بررسی می کنیم.

همراهان عزیز می توانند با مطالعه این مقاله علت های نشت گاز در یخچال یا کاهش برودت یخچال را متوجه شوند و  با دانش کامل این خرابی را برطرف کنند. ابتدا این موضوع را بررسی می کنیم که محل نشتی گاز یخچال از کجاست و به چه دلیل از حجم آن کم شده است؟

توجه کنید که با زیاد شدن عمر یخچال، باز و بسته شدن بیش از حد یا باز ماندن درب یخچال ، و… گاز یخچال خالی نمی شود. بلکه تنها دلیل آن می تواند نشت گاز یخچال باشد که باعث خالی شدن آن خواهد شد.
دقت کنید که اگر یخچال شما بدون استراحت کار می کند و برفک می زند، دارای علائم تمام شدن گاز می باشد. وقتی  که کمپرسور یکسره و بدون وقفه کار می کند، به این معنی است که گاز یخچال شما رو به اتمام است. علاوه بر این اگر لوله برگشت پشت یخچال فریزر داغ شده باشد و صدای موتور عجیب غیر عادی باشد، در این شرایط گاز یخچال شما نشتی دارد و نشتی را برطرف کنید.
امزوره گاز یخچال از گاز فریون شارژ می کنند. این گاز یکی از گاز های مصون و سالم لحاظ می شود.

محل گاز یخچال کجاست؟

همانطور که در جریان هستید پشت همه یخچال ها شبکه ای از لوله ها وجود دارد. همه این لوله ها از کندانسور، اواپراتور، یخساز، کمپرسور و سایر قسمت ها عبور کرده اند. همه این لوله ها، جای عبور گاز یخچال می باشند. مسئولیت کمپرسور، به جریان انداختن گاز مبرد در مسیر لوله ها است.

گاز مبرد در قسمت فریزر یا جایخی، سرمایش خود را به مواد داخل فریزر می دهد و گرما را از مواد می گیرد. سپس از طریق فعالیت کمپرسور مجددا به سمت گاز خنک کننده بر می گردد.
گاز در یخچال وظیفه سرماسازی را به عهده دارد. گاز مبرد در کمپرسور سرد می شود و با فشار به سمت اواپراتور می رود. سپس وارد سیکل تبرید یخچال شده و در آنجا موجب خنکی فضای داخل یخچال فریزر می شود. بعد در بالاترین نقطه به وسیله کمپرسور مکیده شده و برگشت داده می شود.

این چرخه مداوم تکرار می شود تا سرمایش یخچال حفظ شود. گاز مبرد در یخچال مثل قلب که همواره خون را به گردش می اندازد، است و برای کار کردن یخچال الزامی می باشد. با تنظیمات دما در یخچال می توان میزان سرمایش آن را معین کرد.

بررسی دلیل نشت گاز یخچال فریزر سامسونگ، ال جی، دوو، اسنوا و... توسط اینانلو سرویس
بررسی دلیل نشت گاز یخچال فریزر سامسونگ، ال جی، دوو، اسنوا و… توسط اینانلو سرویس

علامت های کاهش یا نشت گاز یخچال

بالا رفتن دمای مواد غذایی

هنگامی که سیکل تبرید یخچال دچار نشتی شده و گاز خالی شود، دستگاه دیگر توانایی انجام وظایف خود را نخواهد داشت . در این شرایط مواد غذایی گرم می‌شوند.توصیه می شود پیش از این که با گذر زمان مواد غذایی دچار فساد شوند اقدام به شارژ گاز یخچال بکنید. اینانلو سرویس نمایندگی رسمی بیش از 130 برند بوش، سامسونگ، وایت هاوس، مابه، دوو، اسنوا، الجی، دیپوینت، پاکشوما، هیوندای، هاردستون، بلومبرگ، برتا، بکو، میدیا، مجیک و … می باشد. این مجموعه بیش از 20 سابقه درخشان در زمینه تعمیر لوازم خانگی دارد. نشت یابی و شارژ گاز اصولی توسط تکنسین های مجرب و متخصص اینانلو سرویس در همه ی نقاط استان البرز انجام می شود.
تکنسین های اینانلو سرویس حتی در پیدا کردن نشتی داخل بدنه ی یخچال نیز مهارت دارد و دستگاه هایی که تعمیرکاران دیگر قادر به تعمیر آن نیستند را تعمیر می کنند.

کار کردن زیاد و بدون وقفه یخچال

زمانی که گاز درون سیکل و لوله‌های سرد کننده یخچال کم شود، به این علت که یخچال به دمای مطلوب نمی‌رسد، بدون وقفه کار می‌کند و روی اوپراتور لایه ای از یخ ایجاد می‌شود.

با زیاد شدن دمای یخچال و فریزر، کمپرسور بیش از پیش کار می‌کند تا با گردش گاز فریون در سیکل، دما را کم کند و به درجه مطلوب برساند. زمان نشت گاز در یخچال، کمپرسور یخچال باید بیشتر و در زمان طولانی‌تری کار کند تا کمبود گاز مبرد را جبران کند. بنابراین کمپرسور تحت فشار بیش از اندازه و ظرفیت قرار می‌گیرد که باعث بروز خرابی های بیشتری می شود. در صورتی که با چنین مواردی مواجه شدید یا از کمپرسور یخچالتان صدای غیر طبیعی می شنوید با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین های باتجربه اینانلو سرویس در اسرع وقت برای عیب یابی و تعمیر یخچال مراجعه می کنند.

مصرف زیاد برق و سنگین شدن مبلغ قبض برق

همان گونه که اعلام شد، در زمان نشت گاز یخچال، کمپرسور و برخی قطعه های دیگر به مدت طولانی‌تر و بیشتر از قبل کار می‌کنند. بنابراین یخچال و فریزر برای رسیدن حالت مطلوب انرژی و برق بیشتری را هم استفاده خواهند کرد. زمانی که قبض‌های سنگین برق را دیدید، پیشنهاد می شود لوازم برقی مثل  یخچال را چک کنید.

پخش بوی ناخوشایند

گاز فریون و دیگر گازهای مبرد مورد استفاده در سیکل تبرید یخچال معمولا بوی بدی دارند. مخصوصا اگر در یک محیط بسته باشند. بوی این گازها کمی شبیه بوی غذای فاسد شده می باشد پس امکان دارد شما فکر کنید مواد غذایی داخل یخچال فاسد شده‌اند.
در صورت استنشاق این بو، نسبت به چک کردن فوری نشت گاز اقدام کنید. احتیاط کنید  که در معرض بوی مستقیم گاز فریون قرار نباشید.

بررسی علامت های کاهش یا نشت گاز یخچال توسط تکنسین اینانلو سرویس
بررسی علامت های کاهش یا نشت گاز یخچال توسط تکنسین اینانلو سرویس

دلیل نشت گاز در یخچال

دقت کنید زمانی که کمپرسور کار می کند و کندانسورها گرم نیستند، این عدم گرم بودن لوله های کندانسور به خالی شدن گاز یخچال اشاره می کند. گفتنی است که این ایراد باید وسیله تکنسین حرفه ای، نشت یابی شده و طبق  اصول، مجدد شارژ گاز شود.

یکی از علائم متداولی که می توان با توجه به آن متوجه نشت گاز یخچال شویم،عدم سرمایش کابین یخچال فریزر است. به این نکته توجه کنید که اگر گاز یخچال فشار کافی را نداشته باشد، هوای داخل یخچال را سرد می کند؛ اما نه به اندازه لازم و مطلوب! این کار باعث عدم اتومات  کمپرسور می شود. از  فشار افتادن گاز یخچال، به علت فرسایش و نشتی ریز اتفاق می افتد. بنابراین اگر یخچال کاملا گرم باشد و اصلا سرمایش نداشته باشد به شکلی که خاموش به نظر برسد، بیانگر این است که گاز یخچال کاملا تخلیه شده است.

عدم سرمایش یخچال فقط به دلیل کمبود یا عدم وجود گاز در آن نیست بلکه ممکن است به دلیل ایراد در ترموستات، سوختن کمپرسور و حتی خرابی لاستیک دور درب، ایجاد شود.

امکان دارد این خرابی ها به ندرت برای یخچال فریزر شما رخ دهد ؛ اما نشت گاز یخچال از دلایل اصلی عدم سرمایش آن می باشد.

نشت گاز در یخچال سامسونگ

گاهی امکان دارد ما با رعایت نکردن بعضی نکته ها ، موجب آسیب به یخچال و نشت گاز در آن شویم. برای مثال در زمان حمل و نقل دستگاه حین اثاث کشی، ضربه ای به یخچال وارد شود. این ضربه می تواند موجب سوراخ شدن لوله ها و نشت گاز در سیکل تبرید یخچال شود. از سوی دیگر فرسایش لوله ها در بازه ی زمانی طولانی و تخلخل آنها، علت نشت گاز در یخچال سامسونگ خواهد بود. موقع پاک کردن برفک یخچال فریزر سامسونگ ، دقت کنید که باعث خراشیدن و آسیب به لوله ها نشوید.

برای انجام این کار بهتر است یخچال را از برق بکشید و فرصت دهید برفک ها ذوب شوند سپس آنها را پاک کنید.

انجام شارژ گاز یخچال و تشخیص محل نشتی گاز، امری بسیار تخصصی می باشد. به همین دلیل بهتر است هنگام خراب شدن یا عدم سرمایش یخچال سامسونگ با شماره های 02636191 و 02691300200  تماس تماس بگیرید. تکنسین حرفه ای اینانلو سرویس برای شارژ گاز یخچال و رفع  نشتی گاز به محل شما اعزام می شوند. تکنسین با حضور اسرع وقت به رفع ایراد و تعمیر یخچال شما می پردازد.

خالی شدن گاز در یخچال ال جی

دلایل اصلی تخلیه گاز در یخچال ال جی، نشتی در سیکل تبرید و ایراد در کمپرسور آن است. بعضی اوقات به علت پوسیدگی، آسیب فیزیکی و یا جنس بی کیفیت لوله ها این ایراد پیش می آید. به طور معمول لوله های آهنی در یخچال های ال جی، به علت جذب رطوبت در آنها و خوردگی، سریع تر دچار پوسیدگی و نشت گاز می شوند. دقت کنید که گزینه مناسب برای مجموعه لوله های پشت یخچال، جنس مسی می باشد.

فرسایش لوله های اواپراتور و خارج شدن گاز

از دلایل دیگر تخلیه گاز یخچال ال جی، فرسایش لوله های اواپراتور و خارج شدن آن از جای خود است. چنانچه جابجایی یخچال بدون مهارت انجام شود، لوله ها از محل خود خارج شده یا می شکنند. اهمیت جنس لوله در نشتی گاز از عوامل اصلی لحاظ می شود. جنس لوله های سیکل تبرید از آلومینیوم یا مس می باشد که بهترین گزینه برای پیشگیری از نشتی گاز است.لوله ها باید قطر و ضخامت کافی و استاندارد داشته باشند.
تغییر در سایز لوله ها، فشار گاز موجود در سیکل تبرید را تغییر می دهد.

عدم سرمایش یخچال به دلیل نشت گاز یخچال
عدم سرمایش یخچال به دلیل نشت گاز یخچال

تخلیه گاز در یخچال بوش هم به همین شکل است. گاز مبرد در یخچال مسئولیت سرما سازی را به عهده دارد. همانطور که بیان شد گاز در کمپرسور سرد می شود و با فشار به سمت اواپراتور حرکت می کند. گاز مبرد یخچال، گازی بدون رنگ به نام فریون می باشد. آسیب این گاز برای محیط زیست و طبیعت در حد صفر است. اما این مسئله به این معنی نیست که در مقابل استشمام این گاز قرار بگیرید. بوی این گاز بسیار ناخوشایند و آزار دهنده است به همین دلیل امکان دارد بعضی افراد این بو را با بوی فساد مواد غذایی اشتباه بگیرند. به هر حال  اگر غذایی در یخچال شما خراب نشده اما بوی بدی از یخچال به مشام می رسد، حتما  باید گاز یخچال تان را بررسی کنید.

نتیجه گیری

گاز یخچال مسموم کننده نیست ؛ اما پتانسیل اشتعال بسیار زیادی دارد و پر مخاطره است. موقع نشت گاز یخچال و شارژ دوباره آن، توصیه می شود که لوله ها را عوض کنید. زمان نظافت یخچال و فریزر از چاقو و ابزار تیز استفاده نکنید. موقع حمل و نقل و اسباب کشی حتما از افراد ماهر کمک بگیرید. برای شارژ گاز اصولی یخچال و تشخیص عیب و محل نشتی، با نمایندگی رسمی دستگاه تماس بگیرید. مشترکین عزیز می توانند سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مجله تخصصی اینانلو سرویس مطرح کنند. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می دهند. علاوه بر این  می توانید انتقادات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مرکز مجاز اینانلو نماینده مجاز و رسمی بیش از 130 برند همچون بکو، بوش، سامسونگ، وایت هاوس، مابه، دوو، اسنوا، الجی، دیپوینت، پاکشوما، هیوندای، هاردستون، بلومبرگ، برتا، میدیا و … می باشد. با توجه به اینکه این مجموعه سابقه ی درخشانی در زمینه تعمیر انواع لوازم خانگی دارد، با خاطری آسوده دستگاهتان را به تکنسین های اینانلو سرویس بسپارید.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields