۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی چیست؟

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی چیست؟

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۲۲ بهمن ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

ترمیستور کولر گازی یا سنسور دمایی، یکی از قطعات مهم تعبیه شده بر روی برد الکتریکی کولر گازی است.

فایل صوتی مقاله ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی چیست؟

گاهی دستگاه دچار ایراداتی در کارکرد خود می شود که ممکن است ناشی از بروز خرابی در ترمیستور باشد. سنسور دمایی یا ترمیستور کولر گازی از اجزای مهم سیستم کولر گازی می باشد که به وسیله آن تشخیص دما ممکن می شود.

انواع سنسور دمایی یا ترمیستور کولر گازی
  •  سنسور پایپ کولر گازی یا PTC
  • سنسور محیطی کولر گازی یا NTC
از دیگر علائم خرابی ترمیستور کولر گازی
  • خنک سازی محدود
  • درست کار نکردن دمنده
  • سرد شدن بیش از حد

ترمیستور کولر گازی چیست؟

سنسور دمایی یا ترمیستور کولر گازی قطعه ای است که برد به‌ وسیله آن از میزان دمای هوای محیط یا دمای لوله‌ها مطلع می شود. برد با توجه به اطلاعات گرفته شده از این سنسور، دستورات لازم همچون راه‌اندازی کمپرسور، قطع آن و… را صادر می‌کند.

ترمیستورها نیمه هادی هستند. به این معنی که این قطعه مقاومت بیشتری نسبت به مواد هدایت کننده و مقاومت کمتری نسبت به مواد عایق بندی شده دارد. رابطه ی بین درجه حرارت ترمیستور و مقاومت آن بسیار وابسته به موادی است که ترمیستور از آن تشکیل شده است.

ترمیستور کولر گازی
ترمیستور کولر گازی

ویژگی اصلی ترمیستور کولر گازی چیست؟

یکی از اصلی ترین ویژگی های ترمیستور کولر گازی تغییر مقاومت است. به این صورت که با توجه به نوع ساختمان خود، می تواند با ایجاد تغییرات دما، مقاومت آن تغییر پیدا کند. این تغییرات مقاومت، برای برد ارسال می گردد و در نهایت برد می تواند از دمای محیط به درستی مطلع شود.

پس برد تصمیم‌ گیری می‌کند که چه فرمانی در این لحظه نسبت به دمای هوا باید صادر شود. به‌ صورت دائم این ارتباط ین ترمیستور و برد الکترونیکی برقرار است. برد به صورت مرتب ولتاژی را به این ترمیستور فرستاده و ولتاژ برگشت آن را چک می‌کند. با توجه به ولتاژ برگشتی، میزان دمای هوا را محاسبه می نماید.

انواع سنسور دمایی

ترمیستورهای وسایل برودتی از لحاظ مقاومت و کارکرد دارای دو مدل هستند. تمام مدل‌های موجود از لحاظ نوع استفاده دو نوع می باشند.

  • سنسور پایپ کولر گازی یا PTC

با گرم کردن این سنسور، مقاومت آن زیاد می‌شود و با سرد نمودن آن، مقاومتش کم می‌شود. نام دیگر آن، سنسور پایپ یا سنسور فلزی است.

  • سنسور محیطی کولر گازی یا NTC

با گرم کردن این سنسور، مقاومتش کم می‌شود و با سرد نمودن آن، مقاومتش زیاد می‌شود. نام دیگر آن، سنسور اتاقی یا محیطی است.

علائم خرابی ترمیستور کولر گازی

ممکن است کولر گازی شما خاموش نشود و یا دمای هوا بیش از حد سرد شود. حتی ممکن است از طریق قبض ماهانه متوجه شوید که مصرف انرژی اضافی می باشد. در این صورت ممکن است سنسور دمایی یا ترمیستور کولر گازی معیوب باشد.

وقتی ترمیستور کولر گازی یا سنسور دمایی درست کار نکند، ممکن است به طور تصادفی چرخه را روشن یا خاموش نگه دارد. در این صورت خانه شما خیلی گرم یا خیلی سرد می شود. در صورتی که خانه خیلی سرد یا گرم باشد، ممکن است ترموستات قبل از رسیدن به دمای مناسب روشن یا خاموش شود.

از دیگر علائم خرابی ترمیستور کولر گازی میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

●       خنک سازی محدود

یکی از علائم خرابی ترمیستور کولر گازی این است که ترمیستور هوای سرد را فقط برای مدت زمان محدودی بیرون دهد. در صورتی که ترمیستور درست کار نکند، قادر نخواهد بود به برد درباره دمای اتاق هشدار دهد. در این شرایط ماژول قادر نخواهد بود که ترمیستور را فعال یا غیرفعال کند تا دمای صحیح به دست آید. این مسئله می تواند سبب شود که ترمیستور هوای سرد را در کوتاه مدت یا فقط برای مدت زمان محدودی بدمد.

●       درست کار نکردن دمنده

از علائم خرابی ترمیستور کولر گازی، مشکلاتی است که دمنده خواهد داشت. دمنده وظیفه دارد هوای خروجی از دریچه را به بیرون بدمد. هرگونه مشکل در دمنده که توسط ترمیستور ایجاد شود، توانایی سیستم را برای خنک کردن اتاق تحت تاثیر قرار می دهد. بعضی از موتورهای دمنده برای کنترل عملکرد خود، از سیگنالی از ترمیستور استفاده می کنند. چنانچه ترمیستور سیگنال ضعیف، نامناسب یا ناسازگار دهد، ممکن است عملیات موتور دمنده ضعیف و غیرقابل تحمل باشد یا ممکن است اصلا عمل نکند.

"علائم

آموزش رفع خرابی سنسور دمایی کولر گازی

در ابتدا اسپیلت را خاموش کنید. سپس باید برق اصلی دستگاه را قطع کنید. از مدار شکن فیوز واحد برای قطع کردن برق استفاده کنید. حالا پوشش رویی پنل را باز کنید. چک کنید سنسور از سیم پیچ ها جدا شده یا تماس مستقیم دارد. هر کدام از این موارد می توانند منبع مشکل باشند.

سنسور دمایی کولر گازی را در جای خود فیکس کنید. محل قرارگیری ترمیستور کولر گازی باید نزدیک اواپراتور باشد. اما نباید مستقیم با سیم پیچ ها در ارتباط باشد و یا خیلی از سیم پیچ فاصله داشته باشد. برای اطمینان از محل قرارگیری سنسور دمایی، باید با یک تکنسین حرفه ای تعمیر کولر گازی تماس بگیرید.

دمای مناسب کولر گازی در تابستان و زمستان

عوامل مختلفی مانند متراژ، ظرفیت کولر، میزان رفت و آمد در محل، شهر محل سکونت، محل قرارگیری دستگاه و… برای تنظیم دمای کولر گازی وجود دارد. به طور مثال به دلیل جذب گرما از سقف خانه در طبقه آخر، دمای محیط گرم‌تر از طبقات پایین‌تر خواهد بود. به همین جهت افراد دمای کولر گازی خود را روی عددی پایین‌تر از حد نرمال قرار دهند. دمای متعادل و مناسب برای فصل گرم سال حدود 22 تا 25 درجه سانتی گراد می‎‌باشد.

بهترین دمای کولر گازی در زمستان 26 تا 28 درجه ی سانتی گراد می‌باشد. با این وجود در بسیاری از شهرها دمایی بالاتر از این میزان را بر روی دستگاه خود تنظیم می نمایند. تغییر این درجه به دلیل شدت میزان سرمای هوا می باشد تا سرمای هوا آزار دهنده نباشد.

هزینه تعمیر و عیب یابی ترمیستور

گاهی اوقات کولر گازی شما دچار اختلالاتی خواهد شد که ممکن است مشکل از ترمیستور کولر گازی باشد. در این شرایط برای عیب یابی و تعمیر ترمیستور کولر گازی خود می‌توانید از تعمیرکاران حرفه ای اینانلو سرویس کمک بگیرید. هزینه ی عیب یابی و تعمیر ترمیستور کولر گازی شما با توجه به برند و نوع آن متغیر خواهد بود.

برای عیب یابی کولر گازی نیاز به تست صحیح  ترمیستور کولر گازی داریم تا در صورت نیاز، قطعه ی جدید جایگزین کنیم. اینانلو سرویس نمایندگی رسمی بیش از 130 برند لوازم خانگی می باشد. به همین جهت در صورت نیاز به قطعه، با استفاده از قطعات اورجینال دستگاه شما را تعمیر میکند. با استفاده از سرویس دوره ای اینانلو سرویس، هر 6 ماه به صورت مرتب ، می توانید از سلامت دستگاه های منزل خود مطمئن شوید.

تعمیر ترمیستور توسط اینانلو سرویس

در صورت خرابی کولر گازی خود میتوانید با اینانلو سرویس تماس بگیرید. تکنسین های این مجموعه در کوتاه ترین زمان در محل مورد نظر شما حاضر شده و تعمیرات دستگاه را با بهترین کیفیت انجام می دهند. اینانلو سرویس با داشتن 2 شعبه ی فعال در کرج و هشتگرد، به صورت 24 ساعته پاسخگوی مشتریان عزیز می باشد.

مشترکین عزیز می توانند برای نصب یا تعمیر دستگاه خود با اینانلو سرویس تماس بگیرند. در صورت خرابی لوازم خانگی خود و ساکن بودن در کرج، فردیس، مهرشهر، نظرآباد، جهانشهر، گوهردشت، چهارباغ، ماهدشت، کردان، گلشهر، نظرآباد، جهانشهر، کمال آباد، هشتگرد، شهر جدید هشتگرد، گلسار، کوهسار، چندار، کوی کارمندان، حصارک، باغستان، مشکین دشت، شهرک پردیسان، عظیمیه و… تنها کافیست با شماره 02636191 تماس بگیرید. همچنین برای برخورداری از 10 درصد تخفیف ویژه، می توانید از طریق سایت اینانلو سرویس سفارش خود را ثبت کنید.

کلام پایانی

برای تعمیر کولرگازی یا هر لوازم خانگی دیگری مثل جارو برقی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر، ساید بای ساید و… می توانید با شماره های 02636191 و 02691300200 در تماس باشید. برای اینانلو سرویس فرقی نمی کند که محصول شما از چه برندی است. این مجموعه نمایندگی رسمی و مجاز بیش از 130برند می باشد. در صورت نیاز به تعویض قطعه، اینانلو سرویس قطعات مورد نیاز را از شرکت تولید کننده محصول تهیه می کند. خدمات اینانلو سرویس با کیفیتی مطلوب ارائه می شود و هزینه‌ها طبق تعرفه اتحادیه و منصفانه اعلام می شود. جهت آرامش خاطر مشترکین عزیز کلیه خدمات ارائه شده، دارای ضمانت 6 ماه میباشد.
با ثبت درخواست از طریق وبسایت اینانلو سرویس از 10% تخفیف ویژه نیز بهره مند می شوید. اولویت رسیدگی با کسانی است که درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کرده باشند.

در صورتی که سوالی در زمینه نصب، سرویس و تعمیر لوازم خانگی دارید می توانید در صفحه پرسش و پاسخ مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند. اینانلو سرویس با سابقه 20 ساله در زمینه نصب، تعمیر و سرویس لوازم خانگی یکی از نمایندگان برتر دارای کد فعال نمایندگی در استان البرز می باشد.

از جمله برند های تحت پوشش اینانلو سرویس می توان به سامسونگ، ال جی، اسنوا، دوو، فرسان، پاکشوما، کرال، کندی، کروپ، میدیا، جنرال آدمیرال، آکس، زیرووات، دکستر، مابه، آیگه، جنرال الکتریک، وایت هاوس، فروزان، سامیا، یوش، پارس، هیوندای، مولتی مکس، تکنولایو، هاردستون، مجیک چف، دنیس، دیپوینت، فایر، تجا، بنس، الیو، بلومبرگ، مدیا، امرسان، گوردیک، گوفر، یخساران، یوشیتا، گلدن برگ، برتینو، اکسنت، یواستار، یور پلاس، هیمالیا، دیامونته، نیکسان، التتو، اسکای ورد، رنزو، اکولوکس، جی سان، سوزوکی، کنوود، گرنیه، برتا، ایران شرق، گراند صنعت، بلوتینی، آزمایش، سینور، سیلور آیس، لایف، تسلا، تی سی ال، ایکس ویژن، سیلوان، سونیل، نسکو، هاویلوکس، ویرپول، اورست، انیس، سایلون، جنرال بریجن، فیلور، تکسان خزر، دونار، ناب استیل، وستل و…. اشاره کرد.

 

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

 دلیل اینکه جارو برقی با لرزش کار میکنه چیه؟

در هنگام بروز این ایراد احتمالاً نگهدارنده های لاستیک موتور شل و یا خراب شده است. تکنسین  باید دستگاه را چک کند اگر نگهدارنده ها شل شده است آن را محکم میکند، اگر مشکل خراب شدن نگهدارنده های پلاستیکی باشد باید آن را تعویض کرد. در هر کجای استان البرز که باشید برای بررسی خرابی جاروبرقی می توانید به دفاتر شرق و غرب اینانلو سرویس مراجعه کنید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت گیر کردن دکمه و قفل شدن مایکروفر مجیک چیست؟

بهتره که ماکروفرتون رو تکنسین های مجموعه اینانلو سرویس بررسی کنند، ممکنه نیاز باشه که بعضی قطعات رو کاملا عوض کنید. برای اطلاع از قیمت لطفا با شماره های موجود در وبسایت اینانلو سرویس تماس بگیرید، واحد فنی در این خصوص پاسخگو هستند.

آخرین سوال پرسیده شده

چرا داخل جا میوه ای آب جمع میشه ؟

تجمع آب در جا میوه ای یخچال دلایلی بسیاری میتواند داشته باشد که بهتر است در چنین مواقعی با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت نشت آب ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

برای رفع اختلال آبریزی، اتصالات ورودی شیر آب و شیلنگ را بررسی نمایید. 

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل خراب شدن کلید پاور جاروبرقی سامسونگ چیست؟

مشکل خراب شدن کلید پاور جاروبرقی سامسونگ، مربوط به مشکل در کلید خاموش و روشن یا همان دکمه پاور میباشد.  برای حل این مشکل، یک پیچ گوشتی دوسو را زیر پدال بندازید و خیلی آرام  پدال را به سمت بالا بکشید تا از خار جدا شود.

آخرین سوال پرسیده شده

برای تعمیر افتادگی درب یخچال فریزر سینور چه باید کرد؟

لطفا با شماره 36191 تماس بگیرید تا تعمیرکاران اینانلو سرویس در محل حاضر شوند.

"*" indicates required fields