۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

کندانسور کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

کندانسور کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۱۶ اسفند ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

کندانسور Condenser قطعه ای است که گاز مبرد که گرم شده و تحت فشار قرار گرفته است را به یک مایع خنک تبدیل می کند. این مایع خنک از طریق سیستم کولر گازی به جریان می افتد و به خنک شدن دمای محیط کمک می کند. این دستگاه گرمای جذب شده را به فضای خارجی انتقال می دهد و گاز مبرد را به یک مایع متراکم تبدیل می کند. کندانسور کولر گازی از جمله قطعات مهم و موثر در این دستگاه می باشد.

فایل صوتی مقاله کندانسور کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟

کندانسور کولر گازی از جمله قطعات مهم این دستگاه می باشد که یک لوله نسبتا بلند به شکل مارپیچ بوده و کمپرسور و درایر را به یکدیگر متصل می نماید. این قطعه در بین کارشناسان تعمیرات به چگالنده یا تقطیر کننده نیز مشهور است. در نتیجه می توان دریافت که کندانسور نقش بسیار مهم و حیاتی را در دستگاه ایفا کرده و مشکلات و خرابی های آن می تواند عملکرد کولر را مختل کند.

چگونگی عملکرد کندانسور کولرگازی

همانطور که بیان شد کندانسور کولر گازی قطعه مارپیچ شکل است که اغلب به آن کویل نیز می گویند. کویل ها بین دو بخش کمپرسور کولر گازی قرار گرفته است و در واقع محلی است که گاز در آن به مایع تبدیل می شود. عملکرد کندانسور کولر گازی به نحوی است که مبردی که با فشار زیاد از لوله رفت کمپرسور خارج می گردد، بر اثر تبادل حرارت با محیط بیرون، گاز را خنک کرده و بعد به مایع تبدیل می کند.

فرایند ذکر شده در کندانسور اتفاق افتاده و به این ترتیب می توان گفت که این قطعه در خنک سازی دستگاه تاثیر بسزایی دارد. کندانسور کولر گازی  از جمله قطعات خارجی این دستگاه بوده و اغلب بیرون ساختمان نصب می شود. جنس کندانسور کولر گازی از مس سخت می باشد. کندانسور کولر گازی پره هایی دارد که با افزایش سطح تماس، خنک شدن آن را سهولت می بخشد. فن کندانسور هوای تازه را از کنار دستگاه میمکد و پس از عبور از کلاف تقطیر، به محیط برمی گرداند.

 

انواع کندانسور کولر گازی
انواع کندانسور کولر گازی

انواع کندانسور کولر گازی

کندانسور کولر گازی در اشکال و ابعاد مختلف و متنوعی تولید و ساخته می شوند. برخی از آنها نسبت به بقیه عملکرد بهتری دارند اما مستلزم هزینه بالاتری برای خرید می باشد.

 • کندانسور هوا خنک یا هوایی Air Cooled Condenser

کندانسور کولر گازی  مدل هوایی یا هوا خنک Air Cooled Condenser در کاربردهای مسکونی رایج تر هستند زیرا برای خنک کردن فضاهای کوچک کاملا مقرون به صرفه و کارآمد می باشند. نگهداری و نصب آنها نسبتا ساده است و این امر سبب جذابیت بیشتر آن برای کاربران می شود.  قطعات اصلی کندانسور هوایی کولر گازی به ترتیب زیر است.

 • فن کندانسور

کندانسور های هوایی یا هوا خنک، هوا را از فضای خارجی می کشند و از آن برای مبادله گرمای به دام افتاده در گاز مبرد گرم شده مورد استفاده قرار می دهند. فن کندانسور کولر گازی  هوای بیرون را به داخل می کشد و هوای گرم را به بیرون می راند.

 • موتور کندانسور

موتور مسئولیت فن کندانسور کولر گازی را به عهده دارد. موتور عملکرد و سرعت فن را کنترل می کند تا اطمینان حاصل شود که هوا در زمان و مدت مناسب روی کویل ها عبور می کند.

 • کویل یا سیم پیچ کندانسور

کویل ها مهمترین قطعات واحد کندانسور کولر گازی می باشند. این سیم پیچ ها از مس ساخته شده اند که یک فلز رسانای حرارتی است. کویل ها سیستم مبرد را از طریق سیم پیچ ها عبور می دهد و تضمین می کند که بخار به صورت مایع در آمده و خنک خواهد شد.

 • کمپرسور

اکثر کندانسورهای کولر گازی در پوشش خود دارای کمپرسور هستند. این سبب می شود که در ابعاد دستگاه صرفه جویی شده و می توانید واحد کوچکتری داشته باشید. متاسفانه این طراحی جمع و جور به قیمت کارایی آن تمام می شود. این واحدها در قیاس با سایر گزینه های موجود در بازار، زمان و انرژی بیشتری را برای خنک کردن مبرد صرف می کنند.

 

کندانسور کولر گازی
کندانسور کولر گازی

به صورت کلی دو نوع کندانسور هوایی یا هوا خنک در بازار موجود است و هر دو دارای مزایا و معایب خاص خود را می باشند.

 • کندانسور هوایی با کویل فین و تیوب Fin & Tube Coil
 • کندانسور هوایی صفحه ای Plate Condensers

کندانسور آبی Water Cooled Condenser

کندانسور آبی در کاربردهای صنعتی و تجاری از محبوبیت بالاتری برخوردار هستند زیرا قابلیت خنک کردن مناطق بزرگتر را دارد و برق کمتری مصرف می کند. این نوع کندانسورها از لحاظ انرژی کارآمدتر هستند اما هزینه اولیه بالاتری دارند و روند نصب آن ها هم کمی پیچیده تر می باشد.

آب به طور طبیعی از هوا خنک تر است و به همین خاطر به روند انتقال و مبادله حرارت کمک می کند. این سیستم با حرارت بسیار کمتری کار می کند، در نتیجه برای خنک شدن به زمان کمتری نیاز دارد و انرژی بسیار کمتری نیز مصرف می کند. لازم به ذکر است برای اینکه این سیستم کار کند شما نیازمند تامین منظم آب هستید. کندانسور کولر گازی از هر مدلی ک باشد بسیار تخصصی ست و در صورت خرابی باید توسط کارشناس بررسی گردد. واحدهای کندانسور آبی بیشتر در معرض جلبک، جرم، پوسته پوسته شدن و غیره می باشد. تمامی این عوامل می توانند عملکرد سیستم را به خطر بیاندازند.

 • کندانسور تیوب درون تیوب Tube-within-a-tube

این یکی از رایج ترین سیستم های کندانسور آبی است زیرا ساخت و تولید آن بسیار ساده است. تیوب دوتایی از یک تیوب کوچک در داخل تیوب بزرگتر تشکیل شده است. تیوب کوچک دارای آب خنک است در حالی که تیوب بزرگتر اطراف آن، گاز مبرد را حمل می کند. مبرد و آب در جهت مخالف هم جریان می یابند تا اطمینان حاصل شود که گاز مبرد به طور کامل خنک خواهد شد. آب حرارت را از مبرد و سیستم کندانسور کولر گازی دور می کند و آن را بیرون هدایت می نماید.

 • کندانسور پوسته و کویل Shell and Coil

این یکی از متداولترین کندانسور های کولر گازی در خانواده کندانسور آبی هستند.  البته لازم به ذکر است به اندازه سیستم تیوب در تیوب کارایی نخواهند داشت. این کندانسور کولر گازی از یک پوسته فلزی و یک کویل مسی تشکیل می شود. این کویل در حالی که پوسته مبرد را نگه می دارد حاوی آب خنک می باشد. بخار بیش از حد گرم شده از طریق این سیستم خنک خواهد شد زیرا آب سرد از کویل ها عبور می کند. این مسیر و فرآیند دمای گاز را پایین آورده و آن را به مایع تبدیل می کند. متاسفانه کندانسورهای پوسته و کویل ها تمیز کردن و نگهداری ساده ای ندارند. شما برای تمیز کردن به مواد شیمیایی نیاز خواهید داشت.

 • کندانسور پوسته و تیوب Shell and Tube

این مدل یکی از موثرترین طراحی ها برای کندانسور آبی می باشد که از چندین تیوب یا لوله مسی تشکیل شده است که درون یک پوسته فلزی قرار می گیرند. این تیوب ها حاوی آب خنک هستند که سبب کاهش دمای مبرد خواهد شد. این واحد را می توان برای تمیز کردن جدا نمود، بنابراین نگهداری ساده ای خواهد داشت. تکنسین تعمیرکار می تواند به سادگی پوسته را جدا کند و کویل ها را به صورت دستی و بدون نیاز به مواد شیمیایی تمیز کند.

کندانسور تبخیری Evaporative Condenser

کندانسور تبخیری ترکیبی از کندانسورهای هوایی و آبی می باشد. این کندانسورها به اندازه کندانسورهای آبی کارآمد نیستند اما گزینه مناسبی برای برآورده کردن نیازهای خنک کنندگی در مقیاس های بزرگ هستند. کندانسور کولر گازی سیستمی بسیار تخصصی دارد، در نتیجه حتما تعمیر و بررسی آن را به کارشناس بسپارید. شما میتوانید برای تعمیر و بررسی هرگونه خرابی یخچال فریزر، لباسشویی، ظرفشویی، کولر گازی، مایکروویو، جارو برقی با شماره 02636191 یا 02691300200 تماس حاصل فرمایید. در صورتی از طریق وبسایت اینانلو سرویس ثبت خرابی کنید شامل 10% تخفیف خواهید شد.

نحوه کارکرد کندانسور تبخیری کولر گازی

 • گاز گرم شده از کمپرسور و از طریق کویل ها در سیستم می چرخد و به گردش در می آید.
 • آب موجود در کانتینرها این لوله های مسی را مرطوب میکند و مبرد تا حدی خنک خواهد شد.
 • کویل ها از کانتینر آب بیرون آمده و در معرض هوای خنک قرار می گیرند و این سبب می شود که مقداری از آب روی کویل ها تبخیر گردد.

این سیستم کندانسور کولر گازی چندین مزیت دارد که می تواند موجب صرفه جویی مالی و انرژی گردد. شما صرفه جویی بسیاری در مصرف آب خواهید داشت و مجبور نیستید با مشکلات رایج سیستم های خنک کننده آبی مانند مقیاس پذیری، جرم، جلبک ها و غیره مقابله کنید. این سیستم برای وسایل بزرگ صنعتی بسیار کارآمد خواهد بود. میتوان گفت اغلب در ساختمان ها و کارخانه های بزرگ تجاری نصب می شود.

تمامی تعمیرات و خدمات انجام شده در اینانلو سرویس طبق نرخ مصوب اتحادیه خواهد بود. از مناطق تحت پوشش مجموعه اینانلو سرویس می توان به باغستان، نظرآباد، گلسار، تهراندشت، محمدشهر، فردیس، مشکین دشت، شاهین ویلا و… اشاره کرد. لازم به ذکر است اگر از طریق وبسایت اینانلو سرویس ثبت درخواست کنید شامل 10% تخفیف خواهید شد. این مجموعه با تعلیم تکنسین های حرفه ای و با تجربه آماده خدمات رسانی شبانه روزی به شما عزیزان می باشد.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields