اینانلو سرویس

اینانلو سرویس مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی در استان البرز
دلایل تمیز نشستن لباسشویی

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

دلایل تمیز نشستن لباسشویی

خواندن این مقاله 8 دقیقه طول میکشد
2 شهریور 1401

تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی دارای دلایل متفاوتی می باشد. مهم نیست لباسشویی از چه برندی باشد. هر کدام از لباسشویی ها برند سامسونگ، ال جی، دوو، بوش،پاکشوما و… می توانند با چنین مشکلی روبرو شوند. اینانلو سرویس دلایلی که می توانند به تمیز نشستن لباسشویی منجر شوند را برای شما عزیزان توضیح خواهد داد.

رفع مشکل تمیز نشستن لباسشویی با اینانلو سرویس

ماشین لباسشویی یکی از مهمترین دستگاه های لوازم برقی در خانه می باشد. لباس ها در ماشین لباسشویی با هر تار و پودی طی شستشوی مشخصی تمیز می شوند. البته تا زمانی که ماشین لباسشویی به درستی کار کند و مشکلی نداشته باشد. اگر با مشکل تمیز نشستن لباسشویی روبرو شده اید و لباسشویی شما آنگونه که باید لباس ها را تمیز نمی کند، ممکن است مشکل از ماشین لباسشویی یا خطای انسانی در انتخاب برنامه شست وشو باشد.

اینانلو سرویس قصد دارد دلایلی که موجب تمیز نشستن لباسشویی می شوند را به کمک تکنسین های خود مورد بررسی قرار دهد. علاوه بر آن تکنسین های اینانلو سرویس به شما راهکار حل هر یک از این مشکلات را خواهند گفت. 

دلایل تمیز نشستن لباسشویی

 1. انتخاب برنامه نادرست
 2. پرکردن بیش از حد لباسشویی
 3. کثیف بودن وان یا سبد لباسشویی
 4. مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه
 5. مسدود شدن شلنگ تخلیه
 6. شیارهای لاستیک درب لباسشویی
 • انتخاب برنامه نادرست در تمیز نشستن لباسشویی

نوع لباس هایی که در لباسشویی قرار داده می شود متفاوت است. بنابراین برنامه ای هم که برای شستشوی آنها انتخاب می کنید، باید متفاوت باشد. اولین اشتباه اکثر افراد استفاده از برنامه یکسان برای شستشوی انواع لباس ها است. 

دکمه های متعددی روی پنل لباسشویی قرار دارند. هر یک از آنها کار مشخصی را انجام می دهند. شما نیز می بایست هر یک از آن ها را با توجه به الیاف البسه انتخاب کنید. برخی از این دکمه ها به ترتیب عبارتند از

 1. Cottons : الیاف کتان و پنبه ای
 2. Sport : لباس های ورزشی
 3. Mix : لباس هایی با جنس های مختلف
 4. Wool : الیاف حوله ای و پشمی
 5. Iron Dry: لباس های نخی
 6. Blanket : الیاف بسیار ضخیم
 7. Delicate : الیاف ظریف و حساس
 8. Dark wash : لباس های تیره
تمیز نشدن لباس در لباسشویی
تمیز نشدن لباس در لباسشویی

این برنامه ها برای برندهایی همچون سامسونگ، ال جی، دوو و… متفاوت است. نوع برنامه ای که انتخاب می کنید می تواند موجب تمیز نشستن لباسشویی شود. بنابراین بهتر است پیش از انتخاب هر برنامه، آنها را بشناسید.

 • پرکردن بیش از حد لباسشویی سبب تمیز نشستن لباسشویی می شود

اگر پیش خود فکر می کنید که شستشوی حجم بالای لباس ها با مقدار مناسبی از آب و مواد شوینده می تواند کارآمد باشد، باید به شما بگوییم که اینطور نیست. گذشته از این که این کار سبب تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی می شود، کارایی دستگاه را نیز به مرور زمان کاهش می دهد.

حجم بالای لباس با لباسشویی چکار می کند؟

اگر حجم بسیار زیادی از لباس ها را به صورت فشرده در لباسشویی قرار دهید. ممکن است درب لباسشویی به سختی بسته شود. سبد لباسشویی طی برنامه شستشو، بارها به چرخش در می آید. اگر شما لباسشویی را با لباس پر کنید، این سبد دیگر نمی تواند آزادانه بچرخد. زمانی که سبد لباسشویی به راحتی نچرخد، لباس ها نیز نمی توانند آزادانه در لباسشویی حرکت کنند. بنابراین احتمال پاک شدن کثیفی ها از روی سطوح البسه کمتر خواهد شد. اندازه لباس ریختن در لباسشویی را نمی دانید؟ تکنسین های اینانلو سرویس به شما کمک خواهند کرد.

تمیز نشستن لباس در لباسشویی
تمیز نشستن لباس در لباسشویی

چه اندازه در لباسشویی لباس بریزیم؟

اندازه لباس ریختن در لباسشویی سه چهارم سبد ماشین لباسشویی است. علامتی وجود دارد که شما را از محاسبه سه چهارم خلاص می کند این علامت روی شیشه ی تمامی مدل های ماشین لباسشویی قرار دارد.

این علامت به صورت خطی روی شیشه درب ماشین لباسشویی در نظر گرفته شده است. شما می بایست تا این خط یا بریدگی در لباسشویی لباس بریزید. البته لباس ها نیز نباید فشرده شده باشند. آنها را از یکدیگر جدا کنید و در ماشین لباسشویی قرار دهید. 

یک چهارم باقیمانده بی دلیل خالی نمی ماند. این قسمت برای عملکرد هیدروستات مورد نیاز است. عملکرد هیدروستات به این صورت است که از طریق مقدار هوای باقیمانده در لباسشویی تشخیص می دهد میزان آبی که وارد دستگاه می شود، چقدر باید باشد.در ضمن جدا کردن لباس های رنگی و غیر رنگی حسن های بسیار زیادی دارد. از سویی این کار درصد رنگ گرفتن لباس ها از یکدیگر را کاهش می دهد و از سوی دیگر به کاهش حجم لباس ها و عملکرد بهتر ماشین لباسشویی کمک می کند. 

حجم مجاز برای تمیز شستن لباس در لباسشویی
حجم مجاز برای تمیز شستن لباس در لباسشویی
 • کثیف بودن وان یا سبد لباسشویی

سبد لباسشویی نیز می تواند کثیفی ها را به خود بگیرید و خود موجب تمیز نشستن لباسشویی شود. به طور معمول 3 یا 4 عدد یقه شور در ماشین لباسشویی قرار دارد. یقه شورها باعث می شوند لباس ها به صورت پله ای و راحت در لباسشویی بچرخند. اگر این قسمت آسیب دیده باشد، دیگر لباس ها به راحتی در لباسشویی نمی چرخند، و غوطه ور نمی شوند. پس لباس ها بطور کامل شسته و تمیز نخواهند شد. این دلیلی دیگر برای تمیز نشستن لباسشویی است.

تمیز نسشتن لباس به دلیل کثیفی یقه شور
تمیز نسشتن لباس به دلیل کثیفی یقه شور

تمیز کردن سبد لباسشویی

هر چند وقت یکبار سبد لباسشویی را از نظر ظاهری بررسی کنید و آن را تمیز کنید. ساده ترین راهکار برای تمیز کردن آن، استفاده از سرکه و اسفنج است. سرکه را با کمی آب گرم ترکیب کنید. اسفنج را آغشته به سرکه کنید و درون سبد را با آن تمیز کنید. برای کثیفی هایی که ناشی از رسوبات هستند و به سبد داخلی مربوط نمی شوند، می بایست از رسوب گیر استفاده کنید.

تمیز نشستن لباسشویی به دلیل کثیفی سبد لباسشویی
تمیز نشستن لباسشویی به دلیل کثیفی سبد لباسشویی

تمیز کردن رسوبات لباسشویی

برای خلاص شدن از شر رسوبات می بایست یک رسوب گیر خوب تهیه کنید. هر 15 یا 30 روز یک لیوان از این پودر را درون جاپودری بریزید. رسوب گیر ماشین لباسشویی، رسوبات درون دستگاه را از بین میبرد. دقت کنید حتماً محصول اصل خریداری کرده باشید. چرا که محصول فیک یا تقلبی عملکرد رسوب گیری را آنگونه که باید انجام نمی دهد. شما با خرید از فروشگاه اینالو سرویس در مورد اصل بودن رسوب گیر و یا شوینده ها از ما استعلام بگیرید.

 • مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه

فیلتر پمپ تخلیه پایین دستگاه قرار دارد. این فیلتر گاهی با دکمه، سنجاق و دیگر اشیا ریز مسدود می شود. زمانی که فیلتر پمپ تخلیه بسته شد دیگر قادر نخواهد بود آب درون دستگاه را به طور کامل تخلیه کند. بنابراین بخشی از کف موجود در آب در درام لباسشویی باقی می ماند و خارج نمی شود. برای رفع این مشکل بهتر است سراغ درب پایین لباسشویی بروید. آن را با یک ابزار مانند پیچ گوشتی یا کارد به آرامی باز کنید. فیلتر را خارج و تمیز کنید.

مسدود شدن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی
مسدود شدن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی
 • مسدود شدن شلنگ تخلیه

شلنگ تخلیه از پشت دستگاه به خروجی پساب های خانه شما متصل است. آب باقیمانده ی شستشو از این شلنگ عبور می کند. اگر دقت کرده باشید این شلنگ همیشه حاوی برخی جلبک ها و کثیفی ها است.

اگر این شلنگ مسدود شده باشد، آب حاصل از شستشو به درون دستگاه بر می گردد و این خود دلیلی بر تمیز نشستن لباسشویی خواهد بود. راهکار این مشکل این است که شلنگ تخلیه را از لباسشویی جدا کنید. هر آنچه که مسیر آب را بسته خارج کنید و در نهایت مجدداً شلنگ را به لباسشویی متصل کنید.

باز کردن شلنگ ماشین لباسشویی
باز کردن شلنگ ماشین لباسشویی

ارتفاع نامناسب شلنگ تخلیه نیز خود موجب بازگشت آب به درون لباسشویی می شود. در واقع شما می بایست حالت ارتفاع مشخصی را برای نصب شلنگ رعایت کنید. بسیاری از افراد شلنگ تخلیه را به سیفون سینک ظرفشویی متصل می کنند اما یک نکته مهم را برای این کار رعایت نمی کنند. 

زمانی که شلنگ تخلیه را به سیفون ظرفشویی متصل می کنید، می بایست آن را به صورت کوهان و حداقل تا ارتفاع 105 سانتیمتر به سمت بالا نصب کنید. به این ترتیب آبی از سینک ظرفشویی به ماشین لباسشویی منتقل نخواهد شد.ارتفاع کمتر موجب وارد شدن آب خروجی سینک ظرفشویی به شلنگ تخلیه لباسشویی می شود.

همچنین صاف بودن شلنگ را بررسی کنید. در صورتی که تا خورده آن را صاف کنید و در صورتی که کهنه شده آن را تعویض کنید. تا خوردن شلنگ موجب بازگشت آب حاصل از شستشو به ماشین لباسشویی می شود. کهنگی شلنگ نیز به مرور موجب سوراخ شدن و یا ترک خوردن آن می شود. در نهایت مشکلی مانند نشت آب گریبان شما را خواهد گرفت.

نصب و راه اندازی ماششین لباسشویی
نصب و راه اندازی ماششین لباسشویی
 • شیارهای لاستیک درب لباسشویی

لاستیک درب لباسشویی دارای شیارهایی می باشد. هنگام شستشو آب درون آنها وارد و خارج می شود. به این ترتیب ممکن است جلبک بزند و یا دچار زنگ آب شود. چنین پدیده هایی به مرور موجب تمیز نشستن لباسشویی می شوند.

تمیز نشستن لباسشویی به دلیل کثیفی لاستیک درب لباسشویی
تمیز نشستن لباسشویی به دلیل کثیفی لاستیک درب لباسشویی

برای رفع چنین مشکلاتی راهکار تکنسین های اینانلو سرویس می تواند برای شما کاربردی باشد. بهتر است پس از هر شستشو درب دستگاه را برای مدت زمان 10 الی 30 دقیقه باز بگذارید. این فرصت را به بخار بدهید تا به صورت متراکم تبخیر شود. همچنین شما می توانید با یک دستمال درون لاستیک درب را پس از هر شستشو خشک کنید. 

رفع مشکل تمیز نشستن لباسشویی با اینانلو سرویس 

اینانلو سرویس ساده ترین راهکارها را به کمک بهترین تکنسین های خود به شما ارائه می دهد تا شما بتوانید آنها را انجام دهید. اگر تمامی راهکارهای فوق را دنبال کردید اما لباسشویی همچنان مشکل دارد، احتمالاً مشکل بزرگتری وجود دارد. 

تیم حرفه ای اینانلو سرویس در عیب یابی و رفع سریع مشکلات ماشین لباسشویی و سایر دستگاه ها مانند ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر، ساید بای ساید، کولر گازی، تصفیه آب، جاروبرقی و مایکروویو تخصص دارد.

حل مشکل تمیز نشستن لباسشویی در اینانلو سرویس
حل مشکل تمیز نشستن لباسشویی در اینانلو سرویس

تکنسین های باتجربه اینانلو سرویس در نقاط مختلف استان البرز به شما خدمات ارائه می دهند. به محض ثبت درخواست شما، کار در دست بررسی قرار خواهد گرفت و تکنسین ها در اسرع وقت به محل اعزام می شوند.تعمیر لباسشویی، تعمیر ماشین ظرفشویی، تعمیر یخچال فریزر، تعمیر ساید بای ساید، تعمیر جاروبرقی، تعمیر مایکروویو، تعمیر تصفیه آب و تعمیر کولر گازی به صورت سراسری در استان البرز به شما مشتریان عزیز ارائه می شود. 

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 پاسخ

 1. باسلام ممنون از توضیحات جامع و کامل تون آیا موارد گفته شده بالا به درد لباسشویی های سطلی و درب از بالا هم میخوره؟؟؟

 2. از شما ممنونم فقط یه سوال آیا این موارد در لباسشویی های سطلی و درب از بالا هم صدق می کند

  1. سلام و عرض ادب
   بله منتها به دلیل تفاوت ساختاری که لباسشویی های اتوماتیک و دوقلو و سطلی دارند، می تواند موضوع متفاوت باشد.
   به عنوان نمونه برنامه هایی که در لباسشویی اتوماتیک وجود دارد در لباسشویی های دوقلو و سطلی نیست.
   در مورد اکثر موارد مانند پتو و حوله یکسان هستند و شما می بایست شستشوی این اقلام را به خشکشویی بسپارید.