اینانلو سرویس

اینانلو سرویس مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی در استان البرز
خرابی هیدروستات لباسشویی و تعمیر آن

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

خرابی هیدروستات لباسشویی و تعمیر آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
30 بهمن 1401

هیدروستات ماشین لباسشویی، سنسور آب است که مقدار آب در فرایند آبگیری را تشخیص می دهد. برد الکترونیکی، شیر برقی را در مدار قرار می دهد تا آبگیری انجام شود.

فایل صوتی مقاله خرابی هیدروستات ماشین لباسشویی و تعمیر آن

هیدروستات لباسشویی، مقدار آب را تشخیص و به برد اطلاع می دهد. زمان آبگیری، آب وارد شیلنگ هیدروستات ماشین لباسشویی می شود. هوای داخل شلنگ فشرده شده و بعد به هیدروستات فشار وارد می شود، که پلاتین ها عمل کرده و آب قطع شود. با اطلاع هیدروستات لباسشویی، در آخر برد، شیر برقی را از مدار خارج می کند و آبگیری قطع خواهد شد. در صورت خرابی هیدروستات لباسشویی، در روند کلی این سیستم اختلال ایجاد می شود.

علت خرابی هیدروستات نوسان برق
پارگی دیافراگم
نفوذ آب

محل قرار گیری هیدروستات لباسشویی کجاست؟

هیدروستات اغلب در بالاترین قسمت لباسشویی زیر سقف قرار می گیرد. هیدروستات از طریق شلنگ به قسمت زیرین دیگ لباسشویی متصل می شود. این قطعه از اصلی ترین بخش های لباسشویی می باشد و در صورت خرابی هیدروستات لباسشویی فورا باید به فکر تعمیر آن بود. این کار باید توسط تکنسین های مجرب در این زمینه صورت گیرد.

تعمیر هیدروستات لباسشویی
تعمیر هیدروستات لباسشویی

انواع هیدروستات ماشین لباسشویی

هیدروستات های ماشین لباسشویی از نظر ساختاری کاملا مشابه یکدیگر می باشند اما از نظر ظاهر و تعداد فیش های ورودی متفاوت اند. به دلیل ساختار مشابه آن ها، خرابی هیدروستات لباسشویی نیز اغلب یکسان خواهد بود.

 • هیدروستات های لباسشویی اغلب 3 فیش یا 6 فیش می باشند.
 • هیدروستات های پیشرفته، دیجیتالی می باشند.

نشانه های خرابی هیدروستات

 • آبگیری مداوم و یکسره ماشین لباسشویی
 • سر ریز شدن و نشت آب از ماشین لباسشویی
 • وقتی آب تخلیه شد اما دور خشک کن کار نکرد احتمال خرابی هیدروستات لباسشویی مطرح است.

نحوه تست هیدروستات ماشین لباسشویی چگونه است؟

شلنگی مشابه شلنگ اصلی هیدروستات لباسشویی جایگزین نمایید. ماشین لباسشویی را روشن کنید. از سمت آزاد شلنگ جدیدی که تهیه کرده اید به آرامی فوت کنید. در صورت قطع شدن آبگیری، خرابی هیدروستات لباسشویی مطرح نیست و قطعه سالم است.

تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی چگونه است؟

هیدروستات های جدید ماشین لباسشویی پیچ تنظیم ندارند و کاملا ست شده با برنامه های دستگاه می باشند. در مدل های قدیمی هیدروستات های لباسشویی، یک پیچ در قسمت فوقانی آن تعبیه شده بود. این پیچ جهت مصرف آب کمتر یا بیشتر قابل تنظیم می باشد. درجه مثبت یا منفی روی این قطعه تعبیه شده است. در صورت مشاهده علائم خرابی هیدروستات لباسشویی، می توانید با اینانلو سرویس تماس بگیرید تا فورا ایراد دستگاه را بررسی نمایند.

هیدروستات ماشین لباسشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

هیدروستات ماشین لباسشویی  از کاربردی ترین بخش های دستگاه است و نقش مهمی را در لباسشویی ایفا می کند. وظیفه‌ی هیدروستات لباسشویی کنترل سطح آب ورودی به دیگ می باشد. بدنه ی هیدروستات لباسشویی دارای یک پیچ مخصوص است که این پیچ میزان آب وارد شده به دستگاه را کنترل می کند. در واقع با تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی میتوانید میزان آب ورودی به دیگ ماشین لباسشویی را  تنظیم نمایید. خرابی هیدروستات لباسشویی در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می کند.

 

محل قرار گیری هیدروستات ماشین لباسشویی
محل قرار گیری هیدروستات ماشین لباسشویی

نحوه عملکرد هیدروستات ماشین لباسشویی

هنگام ورود آب به ماشین لباسشویی، وارد شیلنگ هیدروستات می شود. هوای داخل شلنگ فشرده شده و به هیدروستات فشار وارد می کند که پلاتین ها عمل کنند و آب قطع شود. خرابی هیدروستات لباسشویی مانع از پیشرفت این مراحل می گردد. به کمک هیدروستات لباسشویی می توان سطح آب وارد شده به ماشین لباسشویی را تنظیم کنید.

در گذشته از هیدروستات های معمولی و با مکانیزم دیافراگم تحت فشار هوا استفاده می شد. هیدروستات‌ های قدیمی از ۳ سیم تا ۸ سیم موجود بودند. هیدروستات های ماشین لباسشویی از نظر ظاهری درشت تر و پیچیده تر بودند. امروزه سه فیش، پنج فیش و ۶ فیش بیشتر از باقی مدل ها موجود می باشند.

تعداد فیش هایی که به هیدروستات وصل می شود به کارایی آن مرتبط نخواهد بود و دلیل آن سیم کشی و طراحی شرکت سازنده می باشد. با پیشرفت علم و تکنولوژی، هیدروستات های ماشین لباسشویی هم حساس تر و هم ظریف تر ساخته می شوند. هیدروستات های لباسشویی های جدید دیجیتالی هستند و خیلی کوچک اند. در صورت خرابی هیدروستات لباسشویی، مشکل به وجود آمده را فقط باید کارشناس مربوطه بررسی نماید. در نتیجه به هیچ وجه خودتان اقدام به تعمیر دستگاه نکنید زیرا خطرات جانی و مالی جبران ناپذیری خواهد داشت.

عملکرد هیدروستات ماشین لباسشویی

هیدروستات ماشین لباسشویی دارای یک عدد شلنگ می باشد که به محفظه فشار در قسمت پایین دیگ متصل است.  زمانی که سطح آب داخل دیگ بالا آمد، هوای داخل شلنگ فشرده می شود. سپس با فشار روى ديافراگم داخل هيدروستات، فرمان قطع شدن  آب را به شیربرقی ماشین لباسشویی می دهد.

به همین ترتیب آب ورودی ماشین لباسشویی شما قطع خواهد شد. اختلال در عملکرد قطعه و خرابی هیدروستات لباسشویی مانع از انجام این روند منظم خواهد شد.

بعد از تولید و ساخت، اغلب کارشناسان روی قسمت تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی لاک می ریزند تا اهمیت موضوع را نشان دهند. پیچ مخصوص روی بدنه هیدروستات لباسشویی را به راست یا چپ بچرخانید، میزان آب ورودی به دیگ ماشین لباسشویی تغییر می کند.

در صورت خرابی هیدروستات لباسشویی یا بهم خوردن تنظیمات آن، مشکلات زیادی را برای شما رقم می زند. در این حال هیدروستات ماشین لباسشویی نیازمند تنظیمات مجدد و صحیح خواهد بود. این تنظیمات بر اساس ارتفاع محل سکونت شما و فشار آب در آن منطقه صورت می گیرد.

نحوه تنظیم هیدروستات برای آبگیری استاندارد دستگاه ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما بیش از اندازه یا حتی خیلی کم آبگیری می کند، نیاز به تنظیم هیدروستات می باشد. تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی را به وسیله ی یک پیچ گوشتی می توانید انجام دهید. تنظیم کنید که ماشین لباسشویی چقدر آب بگیرد یا به عبارت دیگر میزان آب ورودی به ماشین لباسشویی چقدر باشد. در صورتی که مایل هستید آب ورودی به ماشین لباسشویی زیاد باشد، باید پیچ آن را باز کنید.

اما اگر می خواهید کمتر آب گیری کند یا مقدار کمی از آب وارد  ماشین لباسشویی شود، باید پیچ آن را ببندید. در صورت مشاهده علائم خرابی هیدروستات لباسشویی می توانید با شماره 02639191 تماس حاصل فرمایید. اگر از طریق سایت، ثبت درخواست کنید، شامل 10% تخفیف خواهید شد.

نحوه تنظیم هیدروستات برای حین آبگیری دستگاه ماشین لباسشویی

گاهی ممکن است ماشین لباسشویی شما در حالی که روشن می باشد، دائما آبگیری کند و آب داخل مخزن لباسشویی در یک سطح معینی نباشد. از دیگر مشکلاتی که بر اثر خرابی هیدروستات لباسشویی مشاهده می شود، آبگیری مداوم و یکسره ماشین لباسشویی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

نحوه تنظیم هیدروستات برای حین آبگیری دستگاه ماشین لباسشویی
نحوه تنظیم هیدروستات برای حین آبگیری دستگاه ماشین لباسشویی

برای بررسی این شرایط

 • شلنگ ورودی به هیدروستات ماشین لباسشویی را بررسی کنید.
 • روی این شلنگ نباید هیچگونه سوراخ و پارگی ایجاد شود.
 • در حالی که این شلنگ دارای عیب و ایراداتی بود، حتما آن را تعویض کنید.

تنظیم هیدروستات برای عملکرد بهتر و صحیح موتور ماشین لباسشویی

از مشکلات رایج مربوط به خرابی هیدروستات لباسشویی که در عملکرد دستگاه نقش به سزایی دارد، این است که ماشین لباسشویی کامل آبگیری می‌ کند اما موتور شستشو به کار نمی افتد و عملکردی ندارد. در این شرایط هیدروستات پلاتین مربوط به موتور تایمر را به کار نمی‌اندازد در نتیجه باید آن را تعویض کنید. همچنین سیم رابط هیدرواستات به موتور تایمر قطع شده است بنابراین این سیم رابط را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

وظیفه هیدروستات ماشین لباسشویی تنظیم مقدار آب ورودی لباسشویی می باشد. در شرایط خرابی هیدروستات لباسشویی، مشکلات زیر در ماشین لباسشویی شما مشاهده می شود و نیازمند تعویض یا تنظیم هیدروستات خواهد بود.

 • آب بدون هیچ منطق و اصولی وارد لباسشویی شما می شود.
 • خرابی هیدروستات ماشین لباسشویی سبب بیرون ریختن آب از دیگ لباسشویی خواهد شد.
 • خرابی هیدروستات لباسشویی باعث ایجاد اختلال در چرخه شستشو می شود.

در هر قسمت از مشکلات مربوط به لباسشویی، ظرفشویی، یخچال فریزر و باقی لوازم خانگی از جمله خرابی هیدروستات لباسشویی می توانید روی اینانلو سرویس به عنوان نمایندگی مجاز و رسمی 130 برند مطرح لوازم خانگی حساب کنید. اینانلو سرویس در هر نقطه از استان البرز مانند مهرشهر، عظیمیه، جهانشهر، تهراندشت، نظرآباد و… آماده خدمات رسانی به شما می باشد.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *