۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

المنت لباسشویی و نقش آن در ماشین لباسشویی
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

المنت لباسشویی و نقش آن در ماشین لباسشویی

خواندن این مقاله 8 دقیقه طول میکشد
۲۳ بهمن ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

شستشوی لباس ها با آب سرد در ماشین لباسشویی، کیفیت مطلوبی ندارد و باعث کاهش بازدهی لباسشویی می شود. به همین دلیل وجود یک قطعه در ماشین لباسشویی که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده داشته باشد، الزامی است. این قطعه در ماشین با اسم المنت لباسشویی شناخته می شود.

فایل صوتی مقاله المنت لباسشویی و اهمیت نقش آن در ماشین لباسشویی

اگرچه المنت از نظر شکل ظاهری در تمام برندها کم و بیش شبیه به هم می باشد، اما از نظر قدرت، تفاوت دارند.

المنت ماشین لباسشویی
المنت ماشین لباسشویی

وظیفه المنت لباسشویی

نقش المنت در لباسشویی، گرم کردن آب و تنظیم دمای آن است. المنت لباسشویی که از نظر شکل ظاهری تقریبا در تمامی مدل ها و برندها مشابه است با قدرت های متفاوت در لباسشویی کاربرد دارد.

  • توان معمول به کار برده شده 1800 وات است که در بعضی مدلها به 2400 هم می رسد.
  • با عبور جریان الکتریسیته از المنت لباسشویی اتم های موجود در مسیر با الکترون های جریان الکتریسیته برخورد کرده و تلاقی حاصل از آن گرما ایجاد می کند .
  • دقت کنید که در این نوع المنت ها گرمای نقطه ای بسیار بالا بوده و با عبور جریان از آن سریعا بالا می رود و در صورتی که این حرارت جذب نشود سبب ذوب شدن مسیر عبور در داخل المنت شده و المنت می سوزد . بیشینه دمای قابل تحمل این نوع المنت ها 180 تا 250 درجه سانتی گراد می باشد. در صورت ادامه جریان الکتریسیته حرارت بالا تر می رود و المنت می سوزد .

به بیان ساده المنت باید همیشه داخل آب باشد تا حرارت تولید شده به آب انتقال پیدا کند. از آنجایی که دمای آب در حالت نرمال محیط از 100 درجه بالاتر نمی رود، اجازه نمی دهد تا دمای المنت هم بالاتر برود. حرارت زیاد تولید شده به صورت بخار دفع می شود.

اگر المنت لباسشویی را خارج از آب به برق وصل کنید فورا می سوزد و باید تعویض شود.

  • در قسمت میانی المنت سوراخی وجود دارد که داخل آن سنسور دما نصب می شود. دمای داخلی دیگ به وسیله ی این سنسور مدام تشخیص داده شده و در صورت تغییر دما از دمای مطلوب دستور های مورد نیاز صادر می شود.

انواع المنت لباسشویی

المنت حرارتی از لحاظ فنی به مجموعه ای از سیم گرمایشی-مقاومتی اطلاق میشود که با نگهدارنده یا ماده عایق و اتصالات برقی همراه می باشد. انواع المنت ها با فاکتور های مختلفی از جمله ابعاد ،شکل سیم، نوع و نحوه استفاده نگهدارنده ها ارتباط دارد.

به طور معمول المنت لباسشویی از نیکروم ساخته می شود. یعنی ۸۰ درصد از نیکل و ۲۰ درصد از کروم می باشند. دلیل استفاده از این ماده در ساخت المنت آن است که این ماده مقاومت الکتریکی بالایی دارد. وقتی المنت برای اولین بار گرم میشود، یک لایه چسبنده از اکسید کروم روی آن ایجاد می شود. این لایه از اکسید شدن قسمت های داخلی، سوختن و یا شکستن المنت جلوگیری می کند.

المنت هایی که در ماشین های لباسشویی استفاده می شوند به دو دسته میله ای و سرامیکی تقسیم می شوند.

المنت میله ای

از جمله المنت های پرکاربرد محسوب می شود که گرما را به روش تابشی یا هدایتی به اندازه مناسب انتقال می دهد. این هدایت گرما ممکن است به هوا، مایع، گاز و یا سطوح مختلف انجام شود. المنت میله ای معمولا در لوازم برقی دیگر مانند سماور، ظرفشویی، هیتر بخاری و  یخچال کاربرد دارد.

المنت سرامیکی

این مدل المنت از عایق سرامیکی ساخته شده است که باعث می شود املاح و رسوبات آب به آن نچسبند و به این شکل عمر المنت بیشتر خواهد شد.

معرفی بخش های المنت لباسشویی

در ساختار المنت از سیم کروم نیکل یا کروم آلومینیوم و همچنین پودر چینی یا سرامیک نسوز استفاده شده است. به طوری که این نوع سیم ها داخل پودر چینی قرار گرفته و سپس برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب، داخل یک بخش فولادی قرار می گیرند.

المنت در کدام قسمت لباسشویی قرار دارد؟

همانطور که اشاره شد المنت لباسشویی با گرم کردن آب نقش قابل توجهی در شستشوی بهتر لباس ها ایفا می کند. موقعیت قرارگیری این قطعه در ماشین لباسشویی، قسمت زیرین دیگ یا مخزن اصلی لباسشویی است. برای آب بندی المنت از یک لاستیک متراکم بین دو صفحه فلزی استفاده می شود. با توجه به این شرایط در زمانی که ماشین بدون آب است، نباید آن را برق دار و روشن کرد؛ زیرا خرابی و سوختگی آن را در پی خواهد داشت.

اجزای ماشین لباسشویی
اجزای ماشین لباسشویی

علائم خراب شدن المنت لباسشویی چیست؟

  • دستگاه آمپر می کشد یا اصطلاحا فیوز یا برق اصلی می‌پرد.
  • ماشین لباسشویی مثل همیشه کار می‌کند اما آب گرم نمی‌شود.
  • برنامه‌ی شستشوی فعال تمام نمی‌شود.
  • عدم شستشوی مناسب لباس ها در ماشین لباسشویی

جهت ثبت درخواست  برای عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی خود می توانید با شماره های 36191-026 و  91300200-026 تماس حاصل فرمایید.

نشانه‌ های سالم بودن المنت لباسشویی چیست؟

  • المنت لباسشویی از یک مقاومت نیمه رسانا تشکیل شده است. در صورتی که سالم باشد، المنت باید مقاومتی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ اهم داشته باشد.
  • اگر المنت خراب باشد، مقاومت آن بی نهایت بوده و یا اتصال بدنه پیدا می کند. در این شرایط باید به تعویض المنت لباسشویی خود بپردازید.

دلیل خرابی المنت لباسشویی

وظیفه و اهمیت المنت در تنظیم دمای آب ورودی به مخزن، گرم کردن آب و در نتیجه شست و شوی موثر لباس ها می باشد. در نتیجه ضروری است که از عملکرد صحیح این قطعه اطمینان حاصل شود. تمام عواملی که در خرابی یا سوختن این قطعه تاثیرگذار هستند، باید شناسایی شوند.

علت خرابی و کارکرد المنت لباسشویی

سنسور دمایی که در قسمت میانی این قطعه وجود دارد به طور مداوم، دمای دیگ لباسشویی را می سنجد.

در صورت تغییر دما نسبت به دمای مطلوب، فرمان های لازم توسط برد اصلی صادر و انجام خواهد شد.

بررسی علت خرابی المنت لباسشویی

با توجه به توضیحات بالا درباره نحوه عملکرد المنت، بدیهی است که این قطعه باید همیشه داخل آب قرار داشته باشد تا بتواند گرمای تولید شده را به خوبی انتقال دهد. در غیر این صورت، حرارت انتقال نیافته و خرابی المنت را به دنبال خواهد داشت. برخی از علت های اصلی خرابی و سوختن المنت به شرح زیر است

۱-رسوب موجود روی المنت

با گذشت زمان و استفاده مداوم از ماشین لباسشویی و نیز عدم جرم گیری توسط کاربر، المنت سولفاته می شود و یک لایه جرم روی آن را می پوشاند. با افزایش املاح و جرم ، از انتقال گرما جلوگیری کرده و در نهایت به عنوان دلیل خرابی المنت لباسشویی مطرح می شود. پیشنهاد اینانلو سرویس برای جلوگیری از این اتفاق انجام سرویس های دوره ای به صورت منظم و استفاده از پودر رسوب گیر می باشد. شما می توانید بهترین رسوب گیر را با مناسب ترین قیمت از فروشگاه اینانلو سرویس تهیه کنید.

۲-استهلاک و فرسایش المنت

خوردگی المنت به عنوان دلیل خرابی المنت لباسشویی نیز مطرح است. در بسیاری از مناطق کشور، ممکن است آب دارای سختی بالاتر از حد استاندارد باشد.حتی ممکن است آب حالت اسیدی داشته باشد یعنی دارای اسیدیته یا Ph کم باشد. این نوع کیفیت آب، باعث کاهش عمر مفید قطعات ماشین لباسشویی از جمله المنت می شود. در تعداد زیادی از ماشین های لباسشویی، اندازه قابل تحمل سختی آب ۴۰۰ تا ۴۵۰ppm می باشد.

۳- استارت ماشین لباسشویی بدون آب و فرمان به المنت

هنگامی که لباسشویی بدون آب شروع به کار کند، عملکرد نامناسب برد باعث می شود در زمان عدم وجود آب داخل دیگ، المنت بسوزد.

این مسئله در لباسشویی های قدیمی تر به دلیل قرارگیری المنت و ترموستات به صورت متوالی، کمتر اتفاق می افتد.این موضوع باعث محفاظت از المنت می شود.

در لباسشویی های جدید ، تمام کارها توسط برد صورت می گیرد که این مسئله المنت و سایر قطعات را تحت تاثیر قرار می دهد.

۴- وجود ایراد یا عدم کارکرد صحیح برد

ایراد در برد به عنوان یکی از دلایل سوختن المنت لباسشویی معرفی شده است. در این حالت، زمانی که برد الکتریکی، به المنت فرمان قطع جریان را می دهد، جریان همچنان برقرار بوده، و بعد از خالی شدن آب دیگ، این موضوع سبب سوختگی المنت می شود.

باید توجه داشت که در صورت سوختگی المنت، این قطعه لازم است تعویض شود.

علت خرابی المنت لباسشویی
علت خرابی المنت لباسشویی

تست المنت لباسشویی

برای بررسی عملکرد المنت لباسشویی، بعضی افراد از روش سنتی یعنی لمس شیشه درب لباسشویی برای احساس گرمای آب استفاده می کنند. در صورتی که آب گرم نباشد؛ یکی از دلایل این مشکل ممکن است به وضعیت کارکرد المنت مربوط شود.

برای تست المنت لباسشویی کافی است پیش از شروع کار، برق آن را قطع کنیم. سپس برای دسترسی به المنت، از طریق جدا کردن محفظه جاپودری، پنل بالایی و لاستیک دور درب لباسشویی اقدام کنیم. در ادامه، بررسی شرایط المنت با استفاده از دو روش ممکن است:

روش اول برق دادن به المنت از معبر سیم است. اگر المنت ۲۲۰ ولت و سالم باشد، گرم می شود.

روش دوم، وصل کردن اهم متر به دو سر المنت پروب ها بعد از قرار دادن روی بزر (Bezzer) است. در صورتی که بوق بزند، یعنی المنت سالم است.

در غیر این صورت المنت خراب می باشد. همین بررسی را باید برای سنسورهای المنت نیز انجام داد. در صورت سالم بودن المنت و سنسور های آن ، باید هیدروستات را چک کرد. در ادامه، اگر هیدروستات نیز سالم باشد باید سراغ برد فرمان لباسشویی رفته و آن را بررسی کنیم.

بالا رفتن طول عمر دستگاه

از دیگر روش های بالا بردن طول عمر لوازم خانگی برقی خانگی، رسیدگی به دستگاه، سرویس و عیب یابی به موقع لوازم خانگی خواهد بود. با انجام این کار می توانید در بالا بردن طول عمر قطعات و صرفه جویی در مصرف انرژی موثر باشید. یکی از دلایل  مصرف زیاد انرژی و در نهایت پرداخت هزینه های سنگین قبوض برق و آب، عواملی همچون نشت آب در بعضی لوازم خانگی و حتی مشکل ولتاژ برق در این دستگاه ها خواهد بود. به منظور رفع این مشکلات می توانید با بررسی و انجام سرویس دوره ای به موقع لوازم خانگی برقی خود تا حد زیادی در مصرف بهینه انرژی و کاهش هزینه های زندگی تاثیر گذار باشید.

اینانلو سرویس استان البرز کرج

مرکز تعمیر لوازم خانگی اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی و مجاز بیش از 130 برند در زمینه نصب، عیب یابی و تعمیر انواع لوازم خانگی از جمله یخچال، یخچال فریزر، ساید بای ساید، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، جاروبرقی، مایکروفر و … مشغول به فعالیت می باشد.

اینانلو سرویس نماینده رسمی برندهای مختلفی از جمله سامسونگ، ال جی، اسنوا، دوو، فرسان، پاکشوما، کرال، کندی، کروپ، مدیدیا، جنرال آدمیرال، آکس، زیرووات، دکستر، مابه، آیگه، جنرال الکتریک، وایت هاوس، فروزان، سامیا، یوش، پارس، هیوندای، مولتی مکس، تکنولایو، هاردستون، مجیک چف، دنیس، دیپوینت، فایر، تجا، بنس، الیو، بلومبرگ، مدیا، امرسان، گوردیک، گوفر، یخساران، یوشیتا، گلدن برگ، برتینو، اکسنت، یواستار، یور پلاس، هیمالیا، دیامونته، نیکسان، التتو، اسکای ورد، رنزو، اکولوکس، جی سان، سوزوکی، کنوود، گرنیه، برتا، ایران شرق، گراند صنعت، بلوتینی، آزمایش، سینور، سیلور آیس، لایف، تسلا، تی سی ال، ایکس ویژن، سیلوان، سونیل، نسکو، هاویلوکس، ویرپول، اورست، انیس، سایلون، جنرال بریجن، فیلور، تکسان خزر، دونار، ناب استیل، وستل و…. افتخار دارد تا خدمتگذار شما مشتریان گرامی باشد.

درهنگام خرابی هر کدام از لوازم خانگی تان با شماره 36191-026 تماس بگیرید تا همکاران ما فورا برای تعمیر دستگاهتان مراجعه کنند.

اینانلوسرویس نماندگی تعمیر لوازم خانگی در استان البرز

تکنسین های با تجربه این مجموعه تلاش دارند تا در سریعترین زمان ممکن ارائه خدمات عیب یابی و تعمیر لوازم خانگی به صورت حضوری در محل شما انجام بدهند. کلیه ی مناطق البرز همچون کرج، فردیس، مارلیک، ملارد، محمدشهر، مشکین دشت، شهرک ناز، شهرک بعثت، واریان شهر، رزکان نو، شیخ آباد، حسین آباد، شهرک بنفشه، عظیمیه، مصباح ، هفت تیر، آزادگان، طالقانی، شاهین ویلا، گوهردشت، دهقان ویلا، حصارک، کمالشهر، مهرشهر، گلشهر، کوی کارمندان، باغستان، شهر جدید هشتگرد، هشتگرد قدیم، نظرآباد، هیو، گلسار، کردان، کوهسار، آبیک، طالقان، مهرویلا، جهانشهر، کیانمهر، کوی مهر، تهران دشت، کمالشهر،صفادشت، رجائی شهر، تنکمان، مهدی آباد، چهارباغ، پیشاهنگی، لشکرآباد، شهرک رضوانیه و…  از مناطق تحت پوشش اینانلو سرویس می باشد.

این مجموعه ارائه دهنده بهترین سرویس، تعمیرات و نصب و راه اندازی لوازم خانگی اعم از تعمیرات تخصصی ساید باید ساید، لباسشویی، ظرفشویی، یخچال فریزر، جارو برقی و … می باشد. اینانلو سرویس برای ارتقا سیستم سازمانی خود اولین مجموعه ای می باشد که برای کم کردن هزینه های خانواده ها در مرحله اول در صورت امکان راهنمایی تلفنی انجام میدهد. در شرایطی که ایراد برطرف نشد فورا تکنسین به محل اعزام  می شود. در صورت ثبت درخواست در وبسایت اینانلو سرویس می توانید از 10% تخفیف بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields