اینانلو سرویس

اینانلو سرویس مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی در استان البرز
آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی و نحوه ی تمیز کردن آن

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی و نحوه ی تمیز کردن آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
12 آذر 1401

 نحوه ی کار جاروبرقی به این صورت است که در داخل مخزن فشار منفی ایجاد می کند. جاروبرقی با ایجاد این فشار، موجب انتقال آلاینده ها به داخل مخزن می شوند. جمع آوری آلاینده ها بدون انتشار ذرات ریز گرد و غبار، از مهمترین دلایل افزایش محبوبیت این دستگاه مکنده در بین کاربران می باشد. در عین حال، جارو برقی‌ خود به تمیز کردن و تعویض فیلتر نیاز دارد.

فایل صوتی مقاله تعویض فیلتر جاروبرقی

تعویض فیلتر جاروبرقی با توجه به میزان استفاده و مکان جارو زدن و میزان گردو غبارها انجام می گیرد.

نحوه ی تعویض فیلتر جاروبرقی 1.     لوله ی آن را از جاروبرقی جدا کنید

2.      کیسه را بررسی و تعویض کنید

3.     فیلتر را جدا و فیلتر جدید را نصب کنید

چرا باید تعویض فیلتر جارو برقی انجام شود؟

حتما به صورت دوره‌ ای، فیلتر جاروبرقی تان را بررسی و تمیز کنید تا زیاد پر نشود. با کثیف شدن فیلتر، به موتور جاروبرقی فشار وارد می شود. در این صورت احتمال سوختن موتور و در پی داشتن هزینه های گزاف روی دست شما وجود دارد. شما با تعویض منظم فیلتر جاروبرقی خود می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید. بنابراین همیشه قبل از روشن کردن جاروبرقی، کیسه و فیلتر را بررسی کنید تا بیش از حد پر نباشد.

 محل قرارگیری فیلتر جارو برقی

قبل از این که اقدام به تعویض فیلتر جاروبرقی خود نمایید، ابتدا باید از محل قرارگیری این قطعه مهم در جاروبرقی اطلاع پیدا کنید. به طور کلی جاروبرقی دارای دو فیلتر مخصوص است. در در ادامه محل قرارگیری فیلتر جاروبرقی را برای شما شرح خواهیم داد.

فیلتر اولیه ی جاروبرقی وظیفه ی جلوگیری از ورود آلودگی به موتور دستگاه را برعهده دارد. این فیلتر درون محفظه ی جاروبرقی و پشت کیسه ی آن تعبیه شده است.

فیلتر ثانویه برای جذب بهتر ذرات آلوده تعبیه شده است. این فیلتر معمولا از نوع فیلتر هپا بوده و محل قرارگیری این فیلتر در پشت جاروبرقی است. در برخی از مدل های جاروبرقی قدیمی فیلتر ثانویه وجود ندارد.

محل قرارگیری فیلتر جاروبرقی
محل قرارگیری فیلتر جاروبرقی

محل قرارگیری فیلتر جاروبرقی سطلی

تعویض فیلتر جاروبرقی سطلی اگر به موقع انجام شود، نقش مهمی در عملکرد بهینه دستگاه خواهد داشت. فیلتر جاروبرقی های سطلی، معمولا به صورت فیلترهای هپا یا فیلترهایی پارچه ای همراه با قاب نگهدارنده می باشند. معمولا فیلتر جاروبرقی های سطلی، در مخزن داخلی متصل به درب داخلی دستگاه تعبیه شده است.

آموزش تعویض فیلتر جارو برقی

نحوه ی تعویض فیلتر جاروبرقی و چگونگی انجام آن را به صورت مرحله به مرحله و کامل برایتان شرح می دهیم. با این روش، می توانید سریع ترین راه تعویض فیلتر جاروبرقی را امتحان کنید. قبل از شروع تعویض فیلتر، روزنامه یا پارچه ای در زیر آن پهن کنید تا آشغال‌ های داخل کیسه بیرون نریزد. برای به حداقل رساندن میزان خاک پاشیده شده در فضا، بهتر است که روی جاروبرقی را نایلون بکشید.

  • در مرحله ی اول تعویض فیلتر جاروبرقی، لوله ی آن را از جاروبرقی جدا کنید. سپس درب محفظه‌ ای که کیسه جاروبرقی در آن قرار دارد را با احتیاط باز کنید.
  • در مرحله ی بعد کیسه را بررسی کنید. اگر در حال ترکیدن است، یعنی دیگر جایی برای گرد و خاک‌های بعدی ندارد و باید تعویض شود.
  • در مرحله ی آخر نوبت تعویض فیلتر جاروبرقی می باشد. قابی که در آن قرار دارد را از فیلتر جدا کنید. نحوه ی انجام این کار به مدل دستگاه شما بستگی دارد. بیشتر کیسه‌ های جاروبرقی، یک محفظه ی مقوایی در بالای خود دارند. این محفظه، به یک دهانه ی کوچک و مدور متصل می‌شود. برخی هم ممکن است نیاز به فشردن دکمه‌ای داشته باشند.

نحوه ی نصب فیلتر دوار جاروبرقی

یکی از بخش های جاروبرقی های جدید، فیلتر دوار از نوع بدون کیسه است. این فیلتر از جنس پلاستیک مقاوم است. مکان قرارگیری آن بین لوله تلسکوپی و دسته جاروبرقی می باشد. این نوع فیلتر نسبت به سایر فیلترها قابلیت شستشوی آسان تری دارد و هوای خروجی پاکیزه تری را برای دستگاه ایجاد خواهد کرد.

از مهمترین ویژگی های فیلتر دوار جاروبرقی، سادگی عملیات باز کردن و تخلیه آن بعد از هر بار استفاده از دستگاه می باشد. به کمک تبدیل هایی که همراه با این فیلتر ارائه می گردد، می توان برای تمامی جاروبرقی ها از این فیلتر استفاده نمود. ورودی این فیلتر در قسمت پایین می باشد که به لوله تلسکوپی جاروبرقی متصل می گردد. خروجی این فیلتر در قسمت بالای فیلتر دوار جاروبرقی قرار دارد که به قسمت زانویی جاروبرقی متصل می شود.

نکات تعویض فیلتر جارو برقی

  • چنانچه جارو برقی شما مجهز به سیستم جذب مایعات نیست، به هیچ عنوان در سطوح خیس و مرطوب از جاروبرقی استفاده نکنید. رطوبت و نم در کیسه ی جاروبرقی باعث بسته شدن منافذ فیلتر می‌شود. در این شرایط خروج و مکش هوا دچار اختلال شده و به جاروبرقی آسیب جدی وارد می‌کند.
  • پس از تعویض فیلتر اگر قصد استفاده از جاروبرقی را دارید، بهتر است ابتدا جاروبرقی را با قدرت پایین روشن نمایید. آنگاه به میزان قدرت مد نظر خود برسانید. به این دلیل که پاکت جاروبرقی در این حالت خالی است. اگر دستگاه را با موتور بالا روشن کنیم، حجم زیادی از هوا با فشار وارد کیسه می‌شود و ممکن است باعث پارگی فیلتر شود.
نکات تعویض فیلتر جاروبرقی
نکات تعویض فیلتر جاروبرقی

زمان تعویض فیلتر جارو برقی

هر جارو برقی دارای ظرفیتی برای کشیدن گرد و غبار یا زباله های ریز پیرامون شما دارد.  با پر شدن فیلتر جاروبرقی، این ظرفیت به اتمام می رسد. در نتیجه ی پر شدن این فیلتر، جارو برقی قادر به کشیدن زباله ها و آشغال های خانه شما نمی باشد.

اگر جاروبرقی شما نمی‌تواند چیزهایی که قبلا با آن جارو می‌کردید را از زمین جمع کند، زمان تعویض فیلتر جارو برقی فرا رسیده است. با تعویض فیلتر جاروبرقی، مکش آن به صورت اولیه برمی گردد. فیلتر ها نیز مانند سایر قطعات مصرفی، پس از پایان عمر مفید و به منظور بهبود عملکرد دستگاه، نیاز به تعویض دارند. این فیلتر ها در انواع و اقسام مدل های مختلف وجود دارند که هر کدام از آن ها در یک زمان خاص باید تعویض شود. فیلتر اصلی جاروبرقی معمولا پس از گذشت ۳ تا ۵ سال و یا زمانی که کارآیی دستگاه افت کرده باشد، نیاز به تعویض دارد.

زمان تعویض میکرو فیلترهای جارو برقی

میکرو فیلترها معمولا هوا را قبل از ورود به موتور و فیلترهای هپا، فیلتر می نماید. این فیلترها پس از گذشت ۳ ماه و یا تغییر رنگ فیلتر، نیاز به جایگزینی و تعویض دارند. معمولا فیلتر های هپا را پس از هزار ساعت کار با دستگاه مکنده تعویض می کنند. البته این میزان می تواند بسته به میزان کارکرد دستگاه، متغیر باشد.

اگر دستگاه جاروبرقی ۲۴ ساعته مشغول فعالیت باشد، فیلتر های دستگاه در زمان کوتاه تری نیاز به تعویض پیدا می کنند. حال آنکه، در صورت استفاده ی کم از دستگاه، فیلتر ها عمر بیشتری دارند.

زمان تعویض فیلتر جاروبرقی
زمان تعویض فیلتر جاروبرقی

نحوه ی تمیز کردن فیلتر جاروبرقی بوش

فیلتر جاروبرقی بوش و تمامی جارو برقی‌ ها، در واقع یک سد دفاعی در مقابل موتور جاروبرقی هستند. فیلترها از نفوذ و ورود ذرات ریز به جاروبرقی جلوگیری می‌کنند. اگر احساس کردید که فیلتر جاروبرقی شما بعد از شسته شدن هم، کیفیت خوبی ندارد، در سریع‌ ترین زمان نسبت به تعویض فیلتر جاروبرقی اقدام کنید.

برای شستن فیلتر جاروبرقی بوش، به این مورد توجه کنید که فیلتر قابل شستشو باشد. اگر علامت W روی آن وجود داشته باشد یعنی می‌توانید فیلتر را بشویید. در غیر اینصورت باید فقط گرد و خاک آن را بگیرید.

برای تعویض فیلتر جاروبرقی بوش، در جاروبرقی را باز کنید. فیلتری که پشت کیسه جاروبرقی است و همین طور فیلتری که در قسمت بالایی کیسه قرار دارد قابل مشاهده می باشد. سپس هر کدام از فیلترها را که می‌خواهید، یا هر دوی آن ها را خارج کنید. آنگاه فیلتر تازه‌ ای که در اختیار دارید را به آرامی در جای مخصوص خود قرار دهید.

اهمیت تعویض فیلتر

بهبود کیفیت هوای محیط و جلوگیری از باز نشر ذرات ریز گرد و غبار و مواد پودری به فضای پیرامون، بر عهده فیلتر های دستگاه می باشد. نشست ذرات ریز گرد و غبار بر روی محصولات، سبب کاهش کیفیت جاروبرقی می شود. با تعویض به موقع فیلتر جاروبرقی از ورود گرد و خاک به جاروبرقی جلوگیری نمایید.

تعویض فیلتر جارو برقی در اینانلو سرویس
تعویض فیلتر جارو برقی در اینانلو سرویس

تعویض فیلتر جارو برقی در اینانلو سرویس

اینانلو سرویس با ارائه ی آموزش های کامل و ضروری در زمینه تعویض فیلتر جاروبرقی و زمان انجام این کار، شما را به طور کامل راهنمایی می کند. مرکز تعمیرات اینانلو سرویس به عنوان یک مرکز معتبر تعمیرات لوازم خانگی آماده ارائه خدمات خود برای شما عزیزان می باشد.

اینانلو سرویس نمایندگی رسمی بیش از 130 برند لوازم خانگی از جمله سامسونگ، امرسان، ال جی، هیمالیا، پارسا سرویس و… می باشد. اینانلو سرویس با شعبات فعال در استان البرز از جمله مهرشهر، هشتگرد، گوهردشت، نظرآباد و… آماده ی پشتیبانی و تعمیر تمام لوازم برقی منزل شما است. تعرفه های اینانلو سرویس طبق تعرفه مصوب اتحادیه و 75 درصد زیر نرخ آزاد می باشد. برای تعمیرات جاروبرقی خود می توانید از خدمات مشاوره رایگان سایت اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *