۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن کولر گازی و اسپیلت
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن کولر گازی و اسپیلت

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۲۶ بهمن ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

با نزدیک شدن به روزهای گرم سال و فصل تابستان، افرادی که برای چند ماه از کولر گازی استفاده نکرده اند به فکر راه اندازی مجدد این دستگاه می افتند. هیچ ایرادی ندارد که شما کولر گازی را بعد از چند وقت روشن کرده و قصد استفاده از آن را دارید. اما فراموش نکنید که دستگاه چندین ماه کار نکرده و قطعا داخل آن آلودگی، گرد و خاک جمع شده است. بنابراین قبل از استفاده ی مجدد، حتما باید بخش های مختلف دستگاه را تمیز کنید.

فایل صوتی مقاله آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن و شستشوی کولر گازی و اسپیلت

تمیز کردن کولر گازی و شستشوی کولر گازی یکی از بهترین روش‌های مراقبت و نگهداری صحیح دستگاه به شمار می‌رود. راندمان کولر گازی از طریق تمیز کردن آن افزایش می‌یابد و از ایجاد بسیاری از مشکلات کولر گازی مثل پرتاب باد ضعیف جلوگیری می شود. در نتیجه تهویه هوای محیط نیز بهتر انجام خواهد شد.

از آنجا که هزینه خرید کولر گازی بسیار بالاست، توصیه می‌کنیم با سرویس سالانه کولر گازی، طول عمر دستگاه و قطعات آن را افزایش دهید.

شستشو کولر گازی
شستشو کولر گازی

کولر‌های گازی چگونه کار‌ می‌کنند؟

شاید نداشتن اطلاعات درست از نحوه عملکرد کولر گازی دلیلی باشد که برخی افراد از اهمیت سرویس دوره‌‌ای آن غافل هستند. به طور کلی کولر‌های گازی از بخش‌های اصلی کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، گاز مبرد و لوله مویی تشکیل شده است.

کمپرسور یا موتور وظیفه مکش گاز از اواپراتور و انتقال آن به سمت کندانسور یا تقطیر کننده را بر عهده دارد. کندانسور در واقع مجموعه‌‌ای از لوله‌های مسی و صفحات آلومینیومی است که بخش خارجی دستگاه را تشکیل‌ می‌دهد و خارج از فضای خانه قرار‌ می‌گیرد. وظیفه کندانسور جذب گرمای گاز یا دفع سرمای آن است.

اواپراتور یا تبخیر کننده در واقع مجموعه‌‌ای لوله‌های و صفحه‌هایی است که در فضای داخلی قرار گرفته و وظیفه آن خنک‌سازی یا گرم کردن هوا است. هوا از طریق قسمت بالای دستگاه وارد اواپراتور شده و پس از خنک شدن یا گرم شدن از قسمت پایینی به بیرون پرتاب‌ می‌شود.

گاز مبرد با جذب گرمای محیط در بخش اواپراتور کولر گازی از حالت مایع تبدیل به گاز و در بخش کندانسور با برگرداندن گرما مجدداً به حالت مایع تبدیل‌ می‌شود. لوله مویی به همراه اکسپنشن در کولرهای گازی وظیفه کاهش فشار و فراهم کردن امکان تبخیر در اواپراتور را بر عهده دارد.

سرویس دوره ای کولر گازی

برای استفاده بهینه از کولر گازی پنجره‌ای و همچنین کولر گازی اسپلیت، بهتر است در شروع فصل گرم و قبل از روشن کردن دستگاه، آن را سرویس کنید.ما در این مطلب موضوع تمیز کردن کولر گازی را بررسی کرده ایم و شما را با نحوه ی شستشو کولر گازی و سرویس دوره ای  آن آشنا می کنیم.

برای سرویس و شستشوی کولر گازی در ابتدا باید به موارد ایمنی دقت کنید تا از آسیب رسیدن به کولر گازی و خودتان جلوگیری کنید. سرویس دوره ای کولر گازی به منظور رفع ایراداتی مثل چکه کردن آب از پنل داخلی و یا کمبود گاز انجام می شود. توصیه اینانلو سرویس به مشتریان عزیز این است که این کار  توسط تکنسین متخصص انجام شود. اگر برای تمیز کردن کولر گازی به تکنسین نیاز دارید می توانید از طریق وبسایت اینانلو سرویس سفارش تعمیر کولر گازی را ثبت کنید و از 10% تخفیف بهره مند شوید.

روش شستشوی کولر گازی
روش شستشوی کولر گازی

روش شستشوی کولر گازی

  1. کولر گازی را خاموش کرده و دو شاخه آن را از پریز جدا کنید. بهترین روش این است که فیوز برق کولر گازی را قطع کنید تا از به وجود آمدن آسیب‌های جبران ناپذیر جلوگیری کنید. در صورتی که برق دستگاه قطع نشود، احتمال بروز خطر هایی مثل خرابی برد اصلی کولر گازی و همچنین برق گرفتگی برای فرد ایجاد خواهد شد.
  2. از وارد کردن ضربه و تکان های شدید به دستگاه جداً خودداری کنید. پنل خارجی اسپلیت را به هیچ وجه در جهتی غیر از حالت عمودی قرار ندهید.
  3. قسمت‌های الکتریکی دستگاه را به خوبی با یک عایق مانند پلاستیک بپوشانید و مراقب باشید تا هیچ وقت آب وارد این بخش‌ها نشود.
  4. موقع انجام هر یک از مراحل تمیز کردن کولر گازی و سرویس آن از فشار آوردن به لوله‌های اسپیلت خودداری کنید. آسیب به لوله‌های کولر گازی می‌تواند به کلی عملکرد دستگاه را با مشکل روبرو کند و هزینه‌های زیادتری ایجاد کند.
تمیز کردن یونیت داخلی کولر گازی
تمیز کردن یونیت داخلی کولر گازی

تمیز کردن یونیت داخلی کولر

برای تمیز کردن کولر گازی پس از قطع جریان برق، پنل کولر گازی را جدا کنید. فیلتر کولر گازی را با کمی فشار به سمت بالا آن را از جای خود جدا کنید و سپس به سمت خودتان بکشید. در صورتی که فقط فیلتر کثیف شده باشد، آب ولرم را با فشار زیاد روی آن بریزید تا شسته شود. اگر فیلتر هوای کولر گازی کامل تمیز نشد، می‌توانید با یک فرچه ی نرم مثل مسواک و مقداری شوینده آن را تمیز کنید تا تمام آلودگی‌های فیلتر کولر گازی از بین بروند.

روش های دیگر تمیز کردن فیلتر کولر گازی

راه دیگر برای تمیز کردن فیلترهای کولر گازی، استفاده کردن از اسپری تمیز کننده کولر گازی است. می‌توانید با استفاده از اسپری تمیز کننده فیلتر کولر گازی، گرد و خاک های روی آن را به راحتی پاک کنید.

اگر فیلتر هوای کولر گازی شما قدیمی است، حتماً آن را با یک فیلتر جدید عوض کنید. هنگام خرید فیلتر جدید، حتماً به ابعاد مناسب برای کولر گازی خود دقت فرمایید.

در فصل‌هایی که از این دستگاه استفاده می‌کنید، برای تمیز کردن کولر گازی باید به صورت ماهانه فیلتر کولر گازی را خارج کرده و به خوبی شستشو دهید. اگر در مناطقی با میزان بالای آلاینده هوا و پر گرد و غبار زندگی می‌کنید، بازه ی زمانی کمتری را برای شستشوی فیلتر در نظر بگیرید، مثلاً هر 2 هفته 1 بار.

– در مرحله بعد باید کویل های پنل داخلی کولر گازی را تمیز کنید. محل کویل‌ها در زیر فیلترهای هوا می باشد. برای تمیز کردن کویل های کولر گازی ابتدا با یک فرچه نرم آلودگی‌های آن را پاک کنید. در ادامه مقداری آب و شوینده روی کویل داخلی بریزید، بعد از گذشت زمانی در حدود 1 ساعت، با استفاده از یک فرچه نرم یا مسواک روی آن بکشید تا به صورت کامل تمیز شود.

– مسیر تخلیه کولر گازی را چک کنید. در صورتی که نیاز به شستشو داشته باشد، آن را با فرچه تمیز کنید. در صورت وجود گرفتگی‌ در لوله تخلیه، باید آن را عوض کرد تا به دستگاه شما آسیب وارد نشود. این کار باید توسط تکنسین با تجربه و متخصص انجام شود.

– بعد از خشک شدن تمامی قطعاتی که شستشو دادید، آن‌ها را مجددا سر جای خود نصب کرده و پنل کولر گازی را ببندید. لازم به ذکر است انجام موارد ذکر شده نیازمند دانش و تجربه می باشد.

روش شستشوی کولر گازی
روش شستشوی کولر گازی

تمیز کردن پنل بیرونی کولر گازی

– برای تمیز کردن یونیت خارجی کولر گازی باید از کندانسور شروع کنید. در ابتدا درب محافظ یونیت خارجی اسپلیت را با پیچ گوشتی مناسب باز کنید. بعد با استفاده از دستگاهی مانند دستگاه دمنده، کندانسور را خاکروبی کنید. استفاده از شوینده‌های ملایم هم در این زمان می‌توانند موثر باشند.

– در صورتی که فن پنل خارجی گرد و خاک زیادی داشته باشد، می‌توانید با استفاده از یک دستگاه مکنده، آن‌ها را از بین ببرید. سپس با یک دستمال نمدار و تمیز، پره‌های فن را تمیز کنید. این کار را با حوصله انجام دهید تا پره‌های فن آن دچار خمیدگی و شکستگی نشوند. همچنین می‌توانید با فشار متوسط شیلنگ آب پره‌های پنل خارجی را به خوبی بشویید.

– پس از تمیز کردن فن از گرد و خاک ، باید با روغن کمپرسور، فن را روغن کاری کنید.

– در پایان با قرار دادن قطعات در جای خود، بستن پیچ‌ها و سفت کردن آن‌ها، کار شستشوی کولر گازی  به اتمام رسیده است.

به دستگاه فرصت بدهید حداقل به مدت 12 ساعت استراحت کند تا آب داخل آن به طور کامل خشک شود. بعد از خشک شدن کولر گازی و قطعات آن، می‌توانید دستگاه خود را روشن کرده و از آن استفاده کنید.

تمیز کردن پنل بیرونی کولر گازی
تمیز کردن پنل بیرونی کولر گازی

جمع بندی

در این مطلب مراحل تمیز کردن کولر گازی را به صورت گام به گام توضیح دادیم. همچنین موارد ایمنی برای جلوگیری از آسیب‌های جانی و مالی را بررسی کردیم. شستشو و سرویس دوره ای کولر گازی را برای بررسی دقیق قطعه های مختلف آن جدی بگیرید.با انجام سرویس دوره ای علاوه بر تأثیر آن در تنظیم دمای کولر گازی مانع از خرابی دستگاه خود شوید.

بهتر است برای انجام سرویس دوره ای از تکنسین حرفه‌ای کولر گازی کمک بخواهید. تکنسین های مجرب و توانمند مجموعه ی اینانلو سرویس علاوه بر جلوگیری از آسیب به دستگاه، قطعات مهم آن را نیز بررسی و در صورت لزوم، تعمیر و یا تعویض می کنند.

لازم به ذکر است قبل از انجام سرویس کولر گازی ،باید گاز آن جمع آوری و وکیوم شود. جمع آوری گاز کولر به تخصص و تجهیزات نیاز دارد.یکی از اقداماتی که هنگام سرویس دوره ای کولر گازی انجام میشود بررسی میزان گاز مبرد کولر گازی و شارژ مجدد آن است. این موضوع می‌تواند در کارایی و کیفیت بهتر کولر گازی تأثیر بسزایی ایجاد کند.

اگر شما هم به دنبال آموزش و یادگیری یکی از مشاغل پر درآمد بازار هستید.می‌توانید در دوره های آموزش نصب و تعمیرات انواع لوازم خانگی مانند کولر گازی اینانلو سرویس ثبت نام کنید تا به صورت کاملاً عملی مراحل آن را بیاموزید و تمرین کنید. از ویژگی های انحصاری آموزشگاه اینانلو سرویس جذب فوری افراد آموزش دیده می باشد. افرادی که در آکادمی اینانلو سرویس دوره دیده باشند می توانند سریعا وارد بازار کار شوند.

شما می توانید برای ثبت نام در دوره های آموزش نصب و تعمیر کولر گازی وارد وبسایت اینانلو سرویس شده و فرم ثبت نام را پر کنید.همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields