۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

8 علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

8 علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به موارد زیادی بستگی دارد و بدون بررسی نمی‌توان درباره آن اظهار نظر کرد.

فایل صوتی علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

 

در صورت روشن نشدن ماشین ظرفشویی، قبل از انجام هرگونه اقدامی، نسبت به سالم بودن اتصالات و پریز برق و دوشاخه دستگاه اطمینان حاصل کنید. در صورت سالم بودن پریز و دوشاخه با شماره 02636191 تماس بگیرید. علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی در زیر توضیح داده شده است.

اینانلو سرویس خدمات نصب و تعمیر لوازم خانگی مختلف از جمله ظرفشویی، جاروبرقی، لباسشویی، یخچال و… را با ضمانت 6 ماهه تعمیر توسط تکنسین های مجرب و آموزش دیده ارائه می دهد. برای ثبت سفارشات خود از طریق تماس با شماره 02636191 و یا ثبت سفارش در سایت اقدام نمایید.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

 •  برای مشکل روشن نشدن ظرفشویی اول به بررسی پریز برق، دوشاخه و کابل برق بپردازید.
 •  سپس بررسی کنید که کلید، سلکتور یا دکمه برنامه ها مشکل نداشته باشد.
 •  در مرحله بعد برد الکترونیکی یا تایمر باید چک شود.
 •   در آخر فیوز، پارازیت گیر یا ترمینال را بررسی نمایید.

ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمیکند

 •  اگر ماشین ظرفشویی روشن میشود، اما کار نمیکند،  در ابتدا باید بررسی نمایید که در کدام مرحله متوقف میشود.
 •  چنانچه ظرفشویی روشن میشود اما برنامه شستشو استارت نمیخورد، در ابتدا باید به بررسی میکروسوئیچ درب و یا برد الکترونیکی بپردازید.
 •   اگر ظرفشویی روشن میشود و برنامه ای که انتخاب کرده اید، استارت میخورد اما کار متوقف میشود، باید چک نمایید که مشکل از تخلیه یا آبگیری نباشد.
 •  اگر ظرفشویی تخلیه میکند و آبگیری انجام میشود ولی متوقف میشود، باید به بررسی هیدروستات، آبشمار یا برد الکترونیکی بپردازید.
 •  هیت پمپ یا موتور آب ظرفشویی در مراحل بعدی شروع به کار میکند و آب را بر روی ظروف میریزد.
 •  حالا اگر راه انداز موتور یا خود هیت پمپ مشکل داشته باشد، احتمال متوقف شدن کار ظرفشویی هم وجود دارد.
 •   دلایل اینکه ظرفشویی روشن میشود اما کار نمیکند، بسته به زمان متوقف شدن، متغیر است.

فیوز های ماشین ظرفشویی

 •  در بعضی از ظرفشویی ها روی بُرد، فیوز تعبیه شده است.
 •  در بعضی از مدل ها، فیوز در مسیر تخلیه، موتور یا المنت قرار گرفته است.
 •  در بعضی دیگر از مدل ها که سه شاخه برای ورودی برق دارند، یک فیوز حرارتی تعبیه شده است.
دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی
دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

8 علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

در این مقاله به علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی می پردازیم. چنانچه نیاز به تعمیرات ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش و… داشتید این مقاله را مطالعه کنید. اگر ظرفشویی شما روشن نمیشود، موارد زیر را بررسی و مشکل را حل نمایید.

1. بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی

باز بودن درب دستگاه، رایج‌ترین علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی است. چیدمان نادرست ظروف و وجود مانع بین دستگاه و درب آن، سبب می‌شود که درب به صورت کامل بسته نشود. در نتیجه سنسور اجازه ی ادامه ی فرآیند شستشو را نمی دهد. می بایست تمامی ظروف را به صورت اصولی بچینید و آن ها را از درب ماشین ظرفشویی فاصله دهید.

2. خراب شدن سنسور یا قفل درب

جهت ایمنی هرچه بیشتر و جلوگیری از ریزش آب به بیرون، سنسور خاصی در ظرفشویی طراحی شده است. این سنسور بسته شدن کامل درب را بررسی می کند و پس از آن اجازه شروع به کار را برای برد می‌فرستد. یک علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی می تواند مربوط به خرابی همین سنسور باشد.

3. خراب شدن برد

برد مغز لوازم برقی خانگی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، ماکروویو و… می باشد. بعد از انتخاب نوع شستشو توسط کاربر، تمامی اطلاعات به برد دستگاه فرستاده می‌شود. سپس برد، مقدمات شروع به کار را برای قطعات مربوطه ارسال می‌کند.

خرابی قسمتی از برد و یا سوختگی آن می‌تواند باعث شود که برد در به کار انداختن ماشین ظرفشویی به شکست بخورد. اگر احتمال می‌دهید که علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما مربوط به برد آن است، بررسی و تعمیر برد را به تکنسین ماهر بسپارید.

از جمله مواردی که می‌تواند باعث بروز مشکل در برد ماشین ظرفشویی شود در ذیل آمده است.

 • استفاده و نگهداری نادرست از دستگاه
 • نوسان برق شهری
 • خاموش و روشن کردن‌های بی دلیل و پیاپی ماشین ظرفشویی
 • فشار دادن دکمه‌های ماشین ظرفشویی به صورت بی‌ مورد و پی‌ در پی
 • ضربه خوردن به ماشین ظرفشویی
 • ورود آب به قسمت های داخلی دستگاه

4. خراب شدن کنترل الکترونیکی و تایمر ماشین ظرفشویی

تایمر یا کنترل الکترونیکی قطعه دیگری در ماشین ظرفشویی است که وظیفه زمان‌بندی مراحل مختلف شستشو به صورت استاندارد را بر عهده دارد. در صورت خرابی این قطعه، دستگاه در میان شستشو متوقف شده و یا به طور کلی روشن نمی شود. برای بررسی علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی و اطلاع از سلامت تایمر به مولتی‌متر نیاز خواهید داشت. این بررسی باید توسط تکنسین ماهر انجام شود. در صورت خرابی برد ماشین ظرفشویی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

تایمر ماشین ظرفشویی
تایمر ماشین ظرفشویی

5. خراب شدن سلکتور یا سوئیچ انتخابی

سلکتور یا سوئیچ انتخاب، همان مجموعه دکمه‌های موجود بر روی دستگاه هستند که با استفاده از آنها مدل برنامه شستشوی ظروف خود را انتخاب می‌کنید. تمیز کردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی با دستمال‌های خیلی خیس و یا محکم فشار دادن آنها می‌تواند باعث خراب شدن ماشین ظرفشویی شود. استفاده ی نادرست از سلکتور و یا فرسایش آنها در گذر زمان می‌تواند علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی باشد. زیرا از دریافت اطلاعات برنامه منتخب شما خودداری کرده و هیچ‌گونه پیامی را برای برد نخواهد فرستاد.

برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود و تعویض سلکتور آن توصیه می‌شود با نمایندگی مجاز تعمیر ماشین ظرفشویی تماس بگیرید. اینانلو سرویس نمایندگی مجاز بیش از 130 برند لوازم خانگی می باشد. به همین جهت در صورت نیاز دستگاه به قطعه، اینانلو سرویس از قطعات اورجینال برای دستگاه شما استفاده می کند. در صورتی که تمایل دارید علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی خود را بدانید با شماره 02636191 تماس بگیرید.

خراب شدن سلکتور یا سوئیچ انتخابی
خراب شدن سلکتور یا سوئیچ انتخابی

6. خراب شدن رله استارت موتور ماشین ظرفشویی

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند مربوط به خرابی رله استارت نیز باشد. وظیفه ی رله استارت، تامین برق لازم موتور دستگاه در هنگام شروع به کار است. در صورت خرابی رله استارت، موتور پمپ ماشین ظرفشویی نمی تواند شروع به کار کند. همچنین از پمپ کردن آب ناتوان است و کاربر با کار نکردن ماشین ظرفشویی خود مواجه خواهد شد. معمولا این قطعه در کنار موتور نصب می‌شود و برای بررسی آن نیاز به مولتی‌متر خواهید داشت. برای بررسی علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی می توانید با شماره 02636191 تماس بگیرید.

7. خراب شدن فیوز حرارتی

یک علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی مربوط به خرابی فیوز حرارتی آن است. این فیوز برای امنیت هرچه بیشتر برد به کار می‌رود. فیوز حرارتی در قسمت بالای برد نصب می‌شود و میزان برق وارده به برد را تامین و تنظیم می‌کند.

خرابی این قطعه سبب می‌شود که برق لازم به برد نرسد و یا با نوسانات بیش از حد، آن را از کار بیندازد. گاهی برق وارد شده به برد تنها برای روشن شدن دستگاه کافیست اما به دلیل خرابی این قطعه، توانایی ارسال دستور شروع به کار را ندارد.

این مشکل می‌تواند علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی در بسیاری از مواقع باشد. بررسی سالم بودن این قطعه الکترونیکی به مولتی‌متر نیاز دارد و بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید. با استفاده از سرویس دوره ای اینانلو سرویس می توانید از بروز چنین خرابی هایی پیشگیری کنید.

8. خراب شدن یا سوختگی موتور محرک

موتور محرک، قطعه‌ای بسیار مهم در ماشین ظرفشویی است که وظیفه ی گردش آب در دستگاه را دارد. انرژی مورد نیاز این قطعه توسط رله استارت و تایمر تامین می‌شود. در صورت خرابی ماشین ظرفشویی، ابتدا سلامت هردوی آنها را بررسی کنید. سپس علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی را در موتور محرک جستجو کنید.

در این موارد کاربران از یک صدای بلند و خشن از داخل دستگاه خبر می‌دهند. این صدا نشان از قفل کردن قطعات موتور به داخل یکدیگر است. بررسی این مشکل و تعمیر ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی موتور نیاز به اطلاعات و تخصص بالا دارد. بهتر این کار را یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی انجام دهد.

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش به دلایل زیادی می‌تواند باشد. اولین دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش، خرابی سوئیچ یا میکرو سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی است. وظیفه ی میکروسوئیچ بسته نگه داشتن درب ماشین ظرفشویی تا پایان برنامه ی شستشو و جلوگیری از نشت آب به بیرون است. در صورتی که این قطعه آسیب ببیند درب به طور کامل بسته نمی شود. در نتیجه برق به پنل کنترل نخواهد رسید و دستگاه روشن نخواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل لازم است که از یک تکنسین ماهر تعمیر ماشین ظرفشویی بوش کمک بگیرید.

دومین علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش، نقص فنی در کلیدهای انتخاب یا سلکتور ظرفشویی Bosch است. این کلیدها برای انتخاب برنامه ‎ی شستشو و تنظیمات مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر مشکلی در این بخش وجود داشته باشد، دستگاه شما روشن نخواهد شد. باید برای بررسی و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش با نمایندگی مجاز اینانلو سرویس تماس بگیرید.

سومین علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش، وجود نقص در تایمر یا کنترل الکترونیکی ظرفشویی است. این مورد یکی از موارد بسیار مهم و جدی است که اگر به موقع بررسی و رفع نشود، ممکن است به قطعات سالم دیگر نیز خسارت وارد شود. در این صورت متحمل پرداخت هزینه‌های زیاد جهت تعمیرات دستگاه خواهید شد. چهارمین علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش، وجود نقص در فیوز حرارتی این دستگاه است. این فیوز وظیفه ی حفاظت از برد دستگاه را دارد. چنانچه این قطعه دچار آسیب شده باشد، جریان برق به برد نرسیده و دستگاه روشن نخواهد شد. دلایل دیگری که سبب روشن نشدن ظرفشویی بوش می شوند خرابی رله استارت و یا خرابی موتور محرک هستند. این خرابی ها باید توسط یک تعمیرکار مسلط به لوازم خانگی Bosch بررسی و رفع شود. برای رفع خرابی ظرفشویی بوش خود می توانید با شماره 02636191 تماس بگیرید.

تعمیر ماشین ظرفشویی در اینانلو سرویس

اینانلو سرویس مرکز خدمات نصب و تعمیر بیش از 130 برند لوازم خانگی می باشد. چنانچه شما ساکن فردیس، باغستان، شاهین ویلا، گوهردشت، جهانشهر، چندار، کردان، هیو و… و یا ساکن هر نقطه از استان البرز باشید کافیست با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین های مجرب اینانلو سرویس در سریعترین زمان ممکن مشکل دستگاه شما را رفع خواهند کرد. همچنین با ثبت سفارش در سایت اینانلو سرویس از 10 درصد تخفیف ویژه بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields