۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

علل خرابی کندانسور یخچال فریزر و رفع عیب آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

علل خرابی کندانسور یخچال فریزر و رفع عیب آن

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۱۴ اسفند ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

 یکی از قطعات مهم و پر اهمیت یخچال فریزر ها کندانسور می باشد که وظیفه خنک کردن گاز را به عهده دارد. گاز یخچال یا به عبارتی گاز مبرد سبب سرد شدن داخل کابین یخچال می شود. گاز مبرد طی مراحلی وارد کندانسور یخچال فریزر می شود و با جذب گرمای داخل یخچال فریزر افزایش دما را پدید می آورد. این گاز مبرد قبل از وارد شدن به کندانسور یخچال فریزر داغ است و بعد از وارد شدن به کندانسور تبدیل به مایع می شود. در نتیجه خرابی کندانسور یخچال فریزر سبب عدم خنک سازی یخچال خواهد شد.

فایل صوتی مقاله علل خرابی کندانسور یخچال فریزر و رفع عیب آن

رادیاتور یا همان کندانسور، از بخش های مکانیکی یخچال فریزر می باشد و در سیکل خنک سازی آن دخالت دارد. فرآیند تبدیل گاز به مایع در این قطعه صورت می گیرد و به همین خاطر نیز خرابی کندانسور یخچال فریزر، مشکلات اساسی در سیکل سرمایشی یخچال ایجاد می کند. در این شرایط، هم مصرف برق یخچال افزایش می یابد و هم احتمال فاسد شدن مواد غذایی وجود خواهد داشت.

لازم به ذکر است تعمیر کندانسور یخچال توسط تیمی کاربلد و با تجربه در اینانلو سرویس انجام می شود. همکاران ما برای ترمیم و تعویض این قطعه، تجهیزات و ابزار مورد نیاز را به منزل مشتریان انتقال داده و به این ترتیب، تعمیرات یخچال را در محل انجام می دهند.

یکی از قطعات اصلی یخچال فریزرهای موجود در بازار، کندانسور است. اگر مقرر باشد یخچال بدون نقص به فعالیت سرما سازی خود بپردازد، باید کندانسور یخچال فریزر در سلامت کامل به سر ببرد. گاهی این قطعه با نام رادیاتور یخچال فریزر نیز معرفی می شود. چرا که مانند رادیاتور دارای لوله هایی است که دمای محیطی را تغییر می دهد. خرابی کندانسور یخچال فریزر خود را جدی بگیرید و برای تعمیر آن فورا اقدام کنید.

عملکرد کندانسور در یخچال فریزر

رادیاتور یخچال یا به عبارتی کندانسور، قطعه بیرونی است و در قسمت پشتی دستگاه به شکل سری لوله های مارپیچ قابل مشاهده می باشد. گاز مبرد به وسیله کمپرسور و با فشار زیادی وارد کندانسور می شود و در این مرحله، فشار آن کاهش می یابد. فرایند ذکر شده کندانس یا چگالی نامیده می شود.
حرارت گاز در رادیاتور، به محیط انتقال داده شده و به همین علت کندانسور همیشه گرم است. گرمای کندانسور به حدی ست که حرارت آن به خوبی روی دست احساس می شود. خرابی کندانسور یخچال فریزر ، فرایند تبدیل گاز به مایع را دچار مشکل کرده و به تبع آن، سیکل سرمایشی را به شدت مختل خواهد کرد. با تعمیر کندانسور یخچال فریزر، اختلال برطرف شده و روند سرمادهی دستگاه از سر گرفته می شود.

خرابی کندانسور یخچال فریزر و رفع عیب آن
خرابی کندانسور یخچال فریزر و رفع عیب آن

وظیفه ی کندانسور یخچال فریزر

همانطور که بیان شد، بخشی از سیستم سرما ساز یخچال فریزر، کندانسور است. کندانسور یخچال همان لوله هایی هستند که قسمت پشتی یخچال فریزر را احاطه می کنند.لوله های کندانسور با گازی به نام گاز فریون پر می شوند. این گاز به کمک کمپرسور با فشار زیاد وارد کندانسور می شود. کندانسور عمل چگالیدن گاز مبرد یا فریون را با سرد کردن آن انجام می دهد. به عبارتی حرارت گاز فریون توسط کندانسور گرفته شده و گاز مذکور به مایع تبدیل می شود تا عملیات سرما سازی یخچال صورت گیرد. به همین خاطر اغلب، کندانسور موجود در یخچال دارای گرمایی است که از گاز مبرد به دست می آید. این گرما به راحتی قابل لمس می باشد. اینانلو سرویس با داشتن تکنسین های با تجربه و کاربلد خرابی کندانسور یخچال فریزر شما را بررسی کرده و تعمیر آن را انجام می دهد.

نشانه ها و علائم خرابی کندانسور یخچال فریزر

کاهش دما، اصلی ترین نشانه ی خرابی کندانسور یخچال فریزر است که اگر مورد توجه قرار گیرد، می توانید تعمیرات این قطعه را به موقع انجام داده و به اینصورت، از تشدید اختلالات یخچال خود پیشگیری کنید. نشانه های از کار افتادن و خرابی کندانسور یخچال فریزر اغلب به شکل های مختلفی ظاهر می شود. گاهی با باز کردن درب یخچال، کاهش سرمای آن به وضوح لمس می شود و این مساله در شرایطی می باشد که گاز به تازگی شارژ شده است.
فاسد شدن مواد غذایی نیز از جمله مواردی است که می تواند نشانه ای برای خرابی کندانسور یخچال فریزر در نظر گرفته شود. وقتی عملیات خنک سازی انجام نشود، مواد غذایی نیز سرمای لازم را دریافت نکرده و در نتیجه، به مرور زمان فاسد خواهد شد. در صورت مشاهده ی هریک از موارد بیان شده، بهتر است راهنمایی های لازم را از تکنسین های اینانلو سرویس دریافت نمایید.

مشکلات رایج در تعمیر و بررسی کندانسور یخچال فریزر

از جمله مهمترین مشکلات رایج در تعمیر و بررسی خرابی کندانسور یخچال فریزر، می توان به کثیف شدن و آلودگی این قطعه اشاره کرد. همانطور که میدانید این قطعه در بیرون از دستگاه نصب شده و در معرض آلودگی های مختلف قرار دارد. گرد و خاک، چربی، پرز و… روی لوله ها می نشینند و به مرور زمان، مثل یک عایق دور لوله ها را خواهد گرفت. این مساله، انتقال دمای گاز فریون به محیط را دچار اختلال کرده و در نتیجه، مانع از انجام فرایند چگالی یا کندانس می شود.
از دیگر مشکلات شناخته شده در تعمیر کندانسور یخچال ، نشتی این قطعه می باشد. ممکن است بخش هایی از کندانسور در اثر ضربه یا عوامل دیگر دچار شکستگی شوند و گاز به بیرون نشت پیدا کند. در نتیجه ی این اتفاق، شاهد بروز اختلالاتی جدی در سیکل برودت یخچال خواهید بود.

انواع کندانسور یخچال فریزر

● کندانسور تبخیری

کندانسور تبخیری با ترکیب جریان آب و هوا گازهای داغ را خنک می کند.

● کندانسور هوایی

کندانسور هوایی شامل دو مدل فن دار و ایستاده می باشد. این نوع کندانسور با استفاده از فن هایی که دارد سبب خنک شدن گاز می شود. از کندانسور های هوایی معمولا برای آب سردکن ها و یخچال های ویترینی استفاده می شود.

● کندانسور آبی

کندانسور آبی شامل سه مدل دولوله ، پوسته کویلی و پوسته لوله ای می باشد. کندانسور آبی با استفاده از آب ، گاز داغ را خنک و آن را به مایع تبدیل می کند.

چنانچه خرابی کندانسور یخچال فریزر شما مطرح است و نیاز به تعمیرکار دارید ، کافی است با شماره های 02691300200 و 02636191 با اینانلو سرویس تماس بگیرید و درخواست تعمیرات خود را ثبت نمایید. تعمیرکاران اینانلو سرویس در سریعترین زمان ممکن در محل حضور یافته و خرابی کندانسور یخچال فریزر شما را برطرف خواهند کرد.

علت خرابی کندانسور یخچال فریزر

● کثیف شدن کندانسور

وجود گرد و غبار و آلودگی یکی از دلایل رایج خرابی کندانسور یخچال فریزر می باشد. با تمیز کردن صحیح کویل های کندانسور می توانید به عملکرد بهتر این قطعه کمک کنید.

● نشتی کندانسور یا لوله های کویل

گاهی اوقات در اثر جابه جای نامناسب و یا ضربه احتمال دارد لوله های کویل سوراخ شود و یا اینکه خود کندانسور از محل اصلی خود جابه جا شود که این موارد خرابی کندانسور یخچال فریزر را بدنبال دارد.
● پوسیدگی کندانسور یخچال

یکی از علل خنک نبودن یخچال فریزر نشت گاز سرما ساز از لوله های کویل می باشد. بروز این اختلال به دلیل پوسیدگی کندانسور یخچال خواهد بود.

چه دلایلی سبب پوسیدگی و خرابی کندانسور می شود؟

● وجود رطوبت و آب در محل قرارگیری کندانسور

محل نگهداری یخچال فریزر نباید بیش از حد و اندازه رطوبت داشته باشد. زیرا تمام این قطعات فلزی هستند و در گذر زمان دچار پوسیدگی خواهند شد و در نتیجه پوسیدگی، خرابی کندانسور یخچال فریزر را به همراه دارد.

● عدم تهویه مناسب و کاهش و افزایش ناگهانی دما

افزایش و کاهش دما در مدت زمان طولانی سبب تغییر شکل قطعات و پوسیدگی آنها خواهد شد. بهتر است محل نگهداری و نصب یخچال فریزر تهویه مناسبی داشته باشد.

علل داغ شدن و خرابی کندانسور

۱- کثیف بودن کندانسور یخچال فریزر
۲- خرابی فن کندانسور یخچال فریزر
۳- کمبود گاز در لوله های کویل کندانسور یخچال فریزر
۴- خرابی موتور یخچال فریزر
۵- وضعیت و جای قرار گرفتن یخچال فریزر

علت سرد بودن کویل ها

۱- تنظیم دمای نامناسب یخچال فریزر
۲- زیاد بودن گاز یخچال فریزر
۳-وجود مانع در مسیر عبور گاز
۴- باز بودن درب یخچال فریزر به مدت زیاد
۵- خرابی لاستیک درب یخچال فریزر
۶- افزایش میزان کار کمپرسور یخچال فریزر

تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر
تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر

چرا باید کندانسور یخچال فریزر را تمیز کنیم؟

اهمیت فعالیت و عملکرد کندانسور یخچال فریزر به اندازه ای ست که هر گونه اختلال در آن سبب تغییر در شرایط و عملکرد یخچال فریزر خواهد شد. در اثر گذشت زمان و شرایط نگهداری و وجود آلودگی و گرد و غبار فعالیت کندانسور یخچال فریزر و فن آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای اینکه یخچال فریزر ما در وضعیت ایده آلی از مواد غذایی و محتویات درون آن نگهداری کند باید هر شش ماه یکبار کندانسور و لوله های پشت آن تمیز شود. عدم توجه به این مورد سبب می شود تا هزینه های زیادی بابت خرابی کندانسور یخچال فریزر و تعمیر آن متوجه شما شود.

روش های تعمیر و بررسی کندانسور

تمیز کردن رادیاتور به اندازه ای در عملکرد و کارکرد کندانسور تاثیرگذار است که می توان آن را به عنوان یکی از روش های رفع خرابی کندانسور یخچال فریزر معرفی کرد. شما با انجام این کار، تمامی آلودگی های اطراف کویل های کندانسور را تمیز کرده و شرایطی را ایجاد می کنید که عملیات چگالی گاز به راحتی انجام گیرد. جاروبرقی بهترین ابزار برای انجام این کار است. البته از سشوار نیز برای این منظور استفاده می شود اما باید توجه کنید که حرارت آن خیلی زیاد نشود.

در صورتی که کندانسور نشتی داشته باشد، تشخیص محل نشتی و رفع آن کار ساده ای نخواهد بود و باید برای این کار حتما از یک تکنسین مجرب و کاربلد کمک بگیرید. تکنسین تعمیر یخچال فریزر در منزل، رادیاتور را به دقت بررسی کرده و ضمن تشخیص محل دقیق نشتی، اقدامات لازم برای تعمیر و رفع خرابی کندانسور یخچال فریزر انجام می دهند.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در کرج

اینانلو سرویس به عنوان نمایندگی نصب و تعمیرات 130 برند لوازم خانگی در کرج ، تعمیر تخصصی کلیه محصولات گروه لوازم خانگی از همه برندها را در صدر فعالیت های خود قرار داده است. این مرکز با جذب نیروهای خبره و دوره دیده، بخش مهم و راهبردی تعمیرات را به بهترین شکل ممکن هدایت می کند. خدمات و سرویس های متنوعی که در اینانلو سرویس به کاربران ارائه می شود، به دلیل برخورداری از سطح کیفی بالا، رضایت کاربران را به دنبال داشته است. کاربران گرامی در صورت مشاهده هرگونه مشکل یا ایرادی در عملکرد یخچال، مایکروویو، لباسشویی، ظرفشویی و … خود، می توانید با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس حاصل فرمایید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields