۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

بهترین روش شستن پرده در منزل
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

بهترین روش شستن پرده در منزل

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۱۶ مهر ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

با توجه به نوع پرده و جنس آن، بهترین راه شستشوی پرده را شناسایی و بعد برای شستشو دست به کار شوید. برای آموزش شستن پرده به طور صحیح، مخصوصا در هنگام خانه تکانی عید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. در صورت نیاز به راهنمایی، میتوانید با شماره 02636191 تماس بگیرید.

 • روش شستن پرده های نخی
برای شستشوی آن و زدودن گرد و غبار، 10 تا 15 دقیقه آن‌ها را در آب سرد و یا ولرم خیس کنید.
 • روش شستن پرده های تور
یک لیوان نشاسته را در یک لیوان آب سرد حل کنید. سپس آن را کمی گرم کرده تا لعاب دهد. بعد آن را در لگن آب سرد حل کنید.
 • روش شستن پرده های مخمل، ساتن و ابریشم
بهتر است که توسط روش اصولی و توسط خشک‌شویی شسته شود.
 • روش شستن پرده های پلیسه
برای تمیز کردن این نوع پرده‌ها می‌توانید از یک اسفنج مرطوب و محلول شستشو استفاده کنید.
 • روش شستن پرده های آلومینیومی
 ابتدا همه‌ی قسمت‌های آن را با مواد شوینده اسپری کنید، سپس با یک دستمال تمیز پرده را کاملا پاک کنید.

نکات مهم شستن پرده

محل سکونت و اینکه شما در چه شهر و چه منطقه‌ای زندگی می‌کنید در شستشوی پرده‌های شما تاثیر گذار خواهد بود. برخی شهرها و محدوده‌هایی از شهرها، دارای آلودگی هوای بیشتری نسبت به سایر محله‌ها هستند. به همین علت پرده‌ها گرد و غبار بیشتری را به خود جذب می‌کنند و نیاز است که پرده را در فواصل زمانی کمتری شستشو دهید. به تاخیر انداختن در زمان شستن پرده ها موجب می‌شود که پرده‌ها کدر شوند و با شستشو هم به خوبی تمیز نشوند.

برنامه شستشو برای شستن پرده در لباسشویی
برنامه شستشو برای شستن پرده در لباسشویی

بهترین برنامه شستشو برای شستن پرده در لباسشویی

یکی از برنامه‌هایی که مخصوص شستن پرده در ماشین لباسشویی‌ های ال جی می‌ باشد، برنامه‌ی DELICATE است. این برنامه مناسب برای لباس‌های ظریف و حساس است. اگر دستگاه شما این برنامه را نداشت، می‌توانید از برنامه جایگزینی مثل EASY CARE برای شستن پرده استفاده کنید. برنامه EASY CARE سنسور تشخیص وزن لباس هم دارد و همچنین زمان این برنامه نسبتا طولانی است.

درصورتیکه می خواهید از برنامه EASY CARE استفاده کنید و نمی‌خواهید که پرده‌ها چروک شوند، نیاز است که از دور خشک کن‌ پایین‌تر استفاده کنید. دور خشک کن 800 نرمال و دور خشک کن 400 کمترین میزان دور در این برنامه می‌باشد. چنانچه تصمیم دارید اصلا از دور خشک کن استفاده نکنید، می‌توانید با دکمه SPIN دور خشک کن را ببندید.

در برنامه EASY CARE برای اینکه شستن پرده تمیزتر و بهتر انجام شود، می‌توانید از برنامه تکمیلی PRE WASH  استفاده کنید. البته استفاده از این برنامه به جنس البسه شما بستگی دارد. برنامه ی تکمیلی PRE WASH  در  DELICATE تعریف نشده است.

در حالت کلی DELICATE برای پرده و توری و لباس‌هایی که حساس و ظریف‌اند توصیه می‌شود. ولی برای لباس‌های مقاوم‌تر مثل رویی‌ها، تخته، کناره و والان پرده‌ها، برنامه EASY CARE پیشنهاد می‌شود.

نکاتی که در هنگام شستن پرده با ماشین لباسشویی باید رعایت شود

هنگامی که برای شستن پرده از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، امکان دارد ماشین لباسشویی دچار نشتیِ کف و آب شود. برای پیشگیری از نشتیِ کف و مشکل عدم تعادل، از پودر کمتری استفاده کنید تا دستگاه دچار عدم تعادل نشود.
شستن کوسن، متکا و عروسک در لباسشویی، موجب می‌شود که دستگاه دچار عدم تعادل شود. این عدم تعادل با بروز خطا و ارور هایی با علامت UE روی دستگاه ظاهر می شود.
برای اینکه لباسشویی با مشکل روبرو نشود، نباید لباس‌های داخل درام بیش از حد سنگین باشد. یعنی مقدار لباس‌ ها باید کمتر از دو سوم ظرفیت دیگ باشد. اما دقت داشته باشید که اگر حجم لباس‌ها خیلی کم هم باشد نیز امکان بروز این مشکل وجود دارد.
شستن پرده ی سنگین، پتو، روفرشی، ملحفه، توری، حوله بزرگ، عروسک و لباس‌هایی با وزن سنگین، سبب می‌شود که دستگاه حین کار متوقف شود. همچنین امکان دارد پیغام عدم تعادل روی نمایشگر ظاهر شود. البته شستن پتوهای مسافرتی و بهاره که خیلی سبک‌اند و هم جنس پتوهای گلبافت سنگین نیستند، خللی ایجاد نمی کند.

نکات مهم پرده های قابل شست و شو

 • جهت شستن پرده باید ابتدا آن را درون آب ولرم بخیسانید.
 • بعد از چند دقیقه آب آن را خالی کنید تا گرد و غبار از پرده خارج گردد.
 • شوینده ای ملایم به آن اضافه کنید و سپس به آرامی پرده را بشویید.
 • چنگ زدن و فشار دادن پرده های حساس، باعث خراب شدن بافت آنها می شود.
 • بعد از شستن پرده با ماده شوینده، آب آن را تخلیه کنید. در نهایت با آب سرد چندین بار آبکشی نمایید تا تمام کف ها از بین بروند.
 • یک نکته برای شستن پرده های سفید رنگ وجود دارد. می توان پس از شستن پرده سفید با ماده شوینده، آن را در محلول آب و سرکه یا آب و جوش شیرین
 • خواباند. البته توجه کنید که نباید پرده را طولانی مدت درون این محلول ها قرار داد. چرا که ممکن است تغییر رنگ برگشت ناپذیر صورت گیرد.

نکات مهم شستن پرده با توجه به جنس‌ و مدل آنها

یکی از اقداماتی که برای خانه تکانی و استقبال از عید انجام میدهیم، شستن پرده است. از طرفی از دیرباز تمایل ما ایرانیان به دیده نشدن داخل خانه از طریق پنجره ها بوده است. به همین جهت تعداد پرده هایی که در خانه نصب می کنیم، به نسبت زیاد است. به همین جهت برای این که هزینه های برون سپاری شستشوی پرده ها زیاد نشود، لازم است راه های شستشوی پرده در منزل را بدانیم.

روش شستن پرده های نخی

پرده‌های نخی اگر برای زمان طولانی شسته نشود، گرد و غبار در آن ها می ماند. بهتر است برای شستشوی آن و زدودن گرد و غبار، 10 تا 15 دقیقه آن‌ها را در آب سرد و یا ولرم خیس کنید. بدین منظور که گرد و غبار آن گرفته شود. سپس پرده را از آب خارج کنید و آب کثیف را بیرون بریزید. مجددا پرده را در محلول کف صابون و آب ولرم و غلیظ بشویید. توجه داشته باشید که پرده نخی را اصلا نچلانید تا چروک نشود.  برای تمیز شدن کامل آن باید سه بار پرده را با آب ولرم آبکشی کنید و شستشو دهید. در نهایت پرده نخی را قبل از اینکه کامل خشک شود و زمانی که هنوز کمی نم‌دار است اتو بزنید. باید پرده را از پشت و به موازات الیاف طولی آن اتو بکشید.

روش شستشوی پرده های تور

پرده‌های تور از آن دسته پرده‌هایی هستند که می‌توانند در ماشین لباسشویی به راحتی تمیز شوند. برای تمیز کردن این نوع پرده‌ها می‌توانید از یک اسفنج مرطوب و محلول شستشو استفاده کنید. اما باید نکاتی که در زمینه شستشوی پرده در ماشین لباسشویی را بیان کردیم رعایت کنید. ممکن است به مرور زمان و در اثر چندین بار شستشو، پرده ی توری آهار خود را از دست بدهد و بی حالت شود. اما می توان پرده توری را با فنون خاصی برق انداخت و آهار آن را باز گرداند. برای آهار دادن مجدد پرده توری، می‌توانید یک لیوان نشاسته را در یک لیوان آب سرد حل کنید. سپس آن را کمی گرم کرده تا لعاب دهد. بعد آن را در لگن آب سرد حل کنید. تور شسته شده را به مدت نیم ساعت در آن خیس کنید، سپس آن را آویزان کنید تا خشک شود.

شستن پرده با توجه به جنس‌ و مدل آنها
شستن پرده با توجه به جنس‌ و مدل آنها

روش شستشوی پرده های مخمل، ساتن و ابریشم

پرده‌هایی از جنس مخمل، ساتن و ابریشم ممکن است در اثر شستشو با آب، به مرور زمان خراب و بی حالت شوند. به همین دلیل بهتر است که توسط روش اصولی و توسط خشک‌شویی شسته شود. پس از شستشوی این پرده‌ها، می‌توانید آن را اتو کنید. درجه حرارت اتو را باید متناسب با جنس پارچه انتخاب کنید. برای اتو کردن پارچه‌های نایلونی، درجه حرارت کمتر و برای اتو کردن پارچه‌های نخی و کتانی می توانید از درجه حرارت بیشتری استفاده کنید.

روش شستن پرده های پلیسه

برای تمیز کردن این نوع پرده‌ها می‌توانید از یک اسفنج مرطوب و محلول شستشو استفاده کنید. اسفنج را به تمام قسمت‌های پرده بکشید تا کاملا تمیز شود. برای این کار می توانید از جاروبرقی با سری مخصوص تمیز کردن مبل و رختخواب استفاده کنید. نکته اینجاست که پرده را در حالتی که آویزان است، جارو کنید تا گرد و غبار آن بهتر گرفته شود. اگر این پرده‌ها را برای شستن در آب بیندازید چین آن‌ها به هم میخورد و زیبایی خود را از دست میدهند. برای تمیز کردن چوب پرده که محل جمع شدن میکروب و گرد و غبار می‌باشد از اسفنج مرطوب و یا یک برس مرطوب استفاده کنید.

روش شستشوی پرده های آلومینیومی

بهترین روش برای تمیز کردن پرده‌های آلومینیومی، اسپری کردن مواد تمیز کننده بر روی سطوح آن می‌باشد. ابتدا همه‌ی قسمت‌های آن را با مواد شوینده اسپری کنید، سپس با یک دستمال تمیز پرده را کاملا پاک کنید. این عمل را انجام دهید تا هیچ لکه‌ای روی پرده باقی نماند.

نباید به هیچ عنوان از اسکاچ‌ها و برس‌های زبر، برای تمیز کردن این پرده‌ها استفاده کنید. چون باعث می شود روی این پرده‌ها خش بیفتد و روی نمای ظاهری آنها تاثیر بگذارد و زیبایی خود را از دست بدهند.

روش شستن پرده های توری و حریر با دست

بهتر است شستن پرده هایی با جنس حساس، مثل حریر و تور به صورت دستی انجام شود. نکته ی مهم این است که قبل از اقدام به شستن، گوشه کوچکی از پارچه پرده را بشویید تا مطمئن شوید پرده رنگ نمی دهد. اگر پرده از جنسی باشد که رنگ آن با شستشو از بین می رود، بهترین راه سپردن آن به خشکشویی است.

روش شستشوی پرده ها با دستگاه بخارشوی

اگر جنس پرده در برابر گرما مقاومت لازم را دارد، می توانید شستشو ی پرده را به کمک دستگاه بخارشوی انجام دهید. این روش به اندازه ی شستشو با آب، آلودگی ها را از بین نمی برد. بنابراین بیشتر مناسب مواردی است که پرده آلودگی خاصی ندارد و چندان کثیف نیست. برای شستن پرده با دستگاه بخارشوی نیازی به جدا کردن پرده از چوب پرده نیست. برای انجام این کار ابتدا با درجه ملایم پرده را جارو بکشید تا گرد و غبار آن تخلیه شود. سپس سری مخصوص پارچه و لباس بخارشوی را نصب کنید. در نهایت با فاصله تقریبی 10 سانتی متر از پرده، آن را با بخار ضدعفونی و پاک کنید. اگر متوجه شدید پرده با بخار خیس می شود، فاصله بخارشوی تا پرده را افزایش دهید. در این روش، شستشو حتما باید در جهت بالا به پایین صورت گیرد.

خانه تکانی عید نوروز

خانه تکانی‌های نزدیک عید، در عین خسته کننده و وقت‌گیر بودن، لذت خاص خودش را دارد. شستن پرده‌ های خانه، یکی از کارهایی است که کاملا نشان دهنده شروع یک خانه تکانی اساسی می‌باشد. ما در این مقاله تمام سعی مان را کردیم که تمام نکات لازم را، برای شستن پرده با دست و ماشین به شما آموزش دهیم. در نهایت اگر سوال یا نظری در این باره‌ داشتید با شماره 02636191 تماس بگیرید تا همکاران ما در اینانلو سرویس شما را راهنمایی کنند.

نکات خانه تکانی عید نوروز با اینانلو سرویس

برای دانستن نکات خانه داری درباره خانه تکانی عید نوروز می توانید از طریق سایت اینانلو سرویس، اطلاعات خود را بروز کنید. همچنین در هر نقطه از استان البرز همچون فردیس، نظرآباد، مهرشهر، چهارباغ، هشتگرد، شاهین ویلا، گلشهر، کردان و… که باشد می توانید از طریق بازدید دوره ای، از سلامت دستگاه لباسشویی، ظرفشویی، یخچال و لوازم برقی منزل خود مطمئن شوید. تنها کافیست با شماره 02636191 تماس بگیرید و یا از طریق سایت اینانلو سرویس سفارش خود را ثبت کنید.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields