۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

دلایل جرقه زدن مایکروفر و راه حل برطرف کردن آن

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

دلایل جرقه زدن مایکروفر و راه حل برطرف کردن آن

خواندن این مقاله 8 دقیقه طول میکشد
۲۴ بهمن ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

آنچه در این مقاله می خوانید

ممکن است موقعی که مایکروفر در حال گرم کردن و یا پخت‌وپز غذاست، متوجه جرقه زدن آن شوید. در این وضعیت باید قبل از هر کار دیگری، فورا مایکروفر را خاموش کنید و از برق بکشید. این مسئله در بسیاری از مایکروفرها رایج است و جای نگرانی نیست.

فایل صوتی مقاله دلایل جرقه زدن مایکروفر و راه حل برطرف کردن آن

با اینانلو سرویس همراه باشید تا در این مقاله، دلایل جرقه زدن مایکروفر را از موردهای ساده تا تخصصی بررسی کنیم. توجه داشته باشید که جرقه زدن مایکروفر با ایجاد صدا و نور همراه است. در برخی مواقع هنگام جرقه زدن مایکروفر بر روی دیواره یا سقف دستگاه نقاط سوختگی مشاهده می‌شود.

هشدار: مایکروفر، امواج الکتریکی پر قدرتی تولید می‌کند که حتی در مواردی می‌تواند کشنده باشند یا باعث آتش سوزی شوند. بنابراین از باز کردن قطعات مایکروفر و تعمیر خودسرانه آن اکیدا خودداری کنید. رفع موارد تخصصی جرقه زدن مایکروفر را به تکنسین ماهر و متخصص این دستگاه بسپارید. اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی و مجاز بیش از 130 برند همچون ال جی ،بوش، سامسونگ، دوو، تکنو گاز، اسنوا، بکو، بوش و … انواع خرابی مربوط به  لوازم خانگی همچون مایکروفر را کارشناسی و تعمیر می کند.

دلایل جرقه زدن مایکروفر
دلایل جرقه زدن مایکروفر

دلایل جرقه زدن مایکروفر

قطرات روغن یا مایعات دیگر و خرده های غذا داخل مایکروفر

یکی از علت هایی که باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شود، تجمع ذرات روغن، چربی، مایعات و خرده‌های ریز مواد غذایی در مایکروفر است. به همین جهت توصیه می‌کنیم پس از هر بار استفاده از مایکروفر، محفظه داخل آن، دیواره‌ها و مخصوصا سقف را با دستمالی مرطوب کاملا تمیز کنید. همچنین اگر صفحه گردان فلزی یا شیشه‌ای مایکروفر تان، قابل جدا شدن  می‌باشد آن را خارج کنید و بشویید. پس از خشک شدن، آن را سر جای خود قرار دهید. به این شکل می‌توانید با تمیز و سپس خشک کردن داخل دستگاه، از جرقه زدن مایکروفر جلوگیری کنید.

وجود قطعات فلزی داخل دستگاه

حتی کوچک‌ترین شئی فلزی می‌توانند باعث ایجاد جرقه زدن داخل مایکروفر شوند. همانطور که اشاره شد، دستگاه را خاموش کنید و آن را از برق بکشید.  سپس درب مایکروفر را باز کنید و از خالی بودن دستگاه از هرگونه اشیا فلزی مطمئن شوید. علت جرقه زدن مایکروفر می تواند هر نوع ظرف فلزی، قاشق، چنگال یا سیم جا مانده از اسکاچ سیمی و همچنین فویل یا روکش‌های آلومینیومی که بر روی غذا قرار می‌دهید، باشد.

بنابراین توجه کنید که از ظروف مناسب برای استفاده در مایکروفر ، استفاده کنید و قبل از استفاده مجدد از دستگاه، مطمئن شوید هیچ شیء فلزی‌ای در آن نباشد.

لازم به ذکر است سه پایه فلزی‌ مایکروفر اگر سالم باشد باعث جرقه زدن مایکروفر نمی‌شود زیرا با لایه‌ای از رنگ کاور شده است.

 آسیب دیدگی پایه فلزی درون مایکروفر

بیشتر مایکروفرها یک پایه فلزی برای ایجاد طبقه دارند  که ممکن است به مرور زمان دچار استهلاک شود. پایه فلزی را از دستگاه خارج کنید  و آن را با دقت بررسی کنید. ممکن است در اثر مرور زمان، رنگ قسمتی از پایه فلزی مایکروفر پریده باشد یا پلاستیک زیر پایه‌ها از بین رفته باشد. در این صورت می‌تواند دلیل جرقه زدن مایکروفر مربوط به پایه فلزی باشد. برای حل این مشکل ، پایه فلزی مایکروفر باید تعویض شود. از مرغوب بودن پایه فلزی جدید مایکروفر مطمئن شوید. زیرا نوع بی‌کیفیت آن می‌تواند باعث آسیب به دستگاه  و جرقه زدن مایکروفر شود.

تشخیص ایراد، عیب‌ یابی و تعمیر مایکروفر، نیازمند دانش و تخصص در زمینه سرویس و تعمیرات می‌باشد. هرگونه اقدام افراد غیر متخصص برای تعمیر دستگاه باعث آسیب بیشتر به مایکروفر، برق گرفتگی، آتش سوزی می شود و خطرات جانی به دنبال دارد.

خرابی همزن اشعه مایکروفر

داخل برخی از مایکروفر ها که قابلیت کانوکشن را دارند قطعه ای به نام همزن اشعه وجود دارد. وظیفه این قطعه به گردش درآوردن انرژی متمرکز به کمک پروانه ها می باشد. همزن اشعه به پخت یکنواخت در مایکروفر کمک می‌کند. همزن اشعه ی مایکروفر انرژی گرمایی تولید شده توسط قطعه مگنترون را به صورت یکنواخت توزیع می‌کند. خرابی همزن باعث می‌شود انرژی گرمایی در یک ناحیه از مایکروفر متمرکز شده و پخش نشود. در نتیجه ی این پخش نشدن انرژی، سوختگی و جرقه زدن مایکروفر اتفاق می‌افتد. بررسی عیب همزن اشعه ، تعمیر و یا تعویض آن در حیطه کاری تکنسین متخصص این دستگاه است و افراد غیرمتخصص با آسیب به مایکروفر، مشکلات بیشتری برای دستگاه ایجاد می‌کنند.

خرابی میکا شیت مایکروفر

روی دیواره درونی مایکروفر، یک ورقه ی مستطیلی قرار دارد که کاور انتشار امواج یا میکا شیت نامیده می‌شود. وظیفه میکا شیت هدایت انرژی گرمایی به قسمت مرکزی مایکروفر است تا گرما بر قسمتی که شما ظرف غذا را قرار می‌دهید، متمرکز شود. گاهی ممکن است ذراتی از غذا بر روی این ورقه قرار بگیرند، در این صورت گرمای مگنترون این خرده های غذا را می‌سوزاند و باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شود. سپس باعث صدمه به سر نازل مگنترون می‌شود که جرقه های پی در پی و بزرگتری را به دنبال خواهد داشت. رفع این مشکل باید توسط تعمیرکار مایکروفر با تعویض سر نازل مگنترون و در برخی موارد تعویض ورقه ی میکا انجام شود.

سوختن قطعه دیود مایکروفر

قطعه دیود در ماکروفر، وظیفه ی ایجاد ولتاژ بالا را بر عهده دارد. کاربرد این ولتاژ بالا در راستای انتقال گرما به قطعه مگنترون برای پخت‌وپز غذا می باشد. سوختن دیود باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شود.

اخطار : تعمیر و تعویض قطعه دیود ماکروویو به علت ولتاژ بالای آن  خطر برق گرفتگی دارد.

خراب شدن قطعه مگنترون مایکروفر

مگنترون از قطعات مولد انرژی گرمایی در مایکروفر است و خرابی این قطعه می‌تواند باعث جرقه زدن مایکروفر شود.

جلوگیری از جرقه زدن مایکروویو
جلوگیری از جرقه زدن مایکروویو

اتصالی در سیم کشی داخلی

اتصالی در سیم کشی داخل دستگاه ممکن است ناشی از فرسایش عایق سیم‌پیچی داخل دستگاه، خرابی قطعات داخلی مایکروفر و… باشند. این اتصالی ها باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شوند و در بعضی موارد همراه با دود کردن دستگاه خواهد بود. این اتصالی در سیم کشی می‌تواند به بدنه دستگاه آسیب وارد کنند.

خرابی محرک مایکروفر

موتور گردان مایکروفر باعث چرخش سینی دستگاه می‌شود تا انرژی گرمایی به صورت مساوی در مایکروفر تقسیم شود. اگر این قطعه به خوبی کار نکند، سینی نمی‌چرخد و حرارت بر یک ناحیه متمرکز می‌تابد و باعث جرقه زدن مایکروویو  می‌شود. این مشکل ناشی از شکستگی کوبل موتور یا تسمه محرک است که باید توسط تکنسین مایکروفر رفع شود.

سرویس دوره ای مایکروفر و سولاردام بهتر است هر 6 ماه یکبار انجام شود. با ثبت درخواست آنلاین، در وبسایت اینانلو سرویس سرویس‌کار متخصص این دستگاه به محل شما اعزام می‌شود. طی سرویس دوره ای عملکرد دستگاه چک و بررسی می شود و همچنین مایکروفر از آسیب‌ و  خسارات احتمالی حفظ خواهد شد.

استهلاک لعاب رنگی داخل دستگاه

 • ممکن است بعد از جرقه های متوالی توسط عواملی مانند کثیفی،وجود قطعه فلزی و … قسمتی از لعاب رنگی داخل محفظه مایکروفر دچار سوختگی شود . با سوختگی لعاب و بلند شدن رنگ در آن محل، خود دلیل جرقه زدن مایکروفر می شود. فلزات بدون داشتن لعاب مخصوص باعث سردرگمی الکترون ها دور میدانی خاص می گردند که دلیل جرقه زدن مایکروفر می باشد. به طور معمول بیشترین احتمال ریزش رنگ در این نقاط وجود دارد
 • زیر ریل
 • کنار کوپل
 • دیواره ها و سقف

مشکلات مربوط به المنت

به نقطه ای که نور و صدای جرقه از آن تولید شده است توجه کنید. اگر روی سقف است  دلیل جرقه زدن  مایکروفر می تواند مربوط به عدم تمیزی یا آسیب به المنت های دستگاه باشد.

در سولاردام ها یک المنت در زیر سینی وجود دارد که ممکن است خرابی این قسمت دلیل جرقه های مایکروفر شما باشد.

خالی روشن کردن دستگاه

یکی از مواردی که در دفترچه راهنمای مایکروفر به آن اشاره شده است، خالی روشن نکردن دستگاه است. موقعی که ماکروفر خالی روشن شود در این حالت اشعه بر قسمتی از بدنه متمرکز شده و به حالت جرقه انرژی خود را تخلیه می کند. اگر دستگاه خالی و بدون قرار گرفتن مواد غذایی در آن روشن شود، انرژی تولید شده گرمای زیادی را به قطعه های داخلی آن وارد می کند.

راهکارهای پیشنهادی اینانلو سرویس در جهت جلوگیری از جرقه زدن مایکروفر

 1.  بعد از هر بار استفاده از مایکروفر، با دستمال یا اسفنج مرطوب، داخل دستگاه و قسمت داخلی درب آن را تمیز کنید. هنگام نظافت از اسکاچ های فلزی سیمی استفاده نکنید
 2.  از برنامه‌ها و ظروف مناسب برای هر نوع طبخ یا گرم کردن غذا استفاده کنید تا از آسیب به قطعات و فضای داخلی مایکروفر جلوگیری شود.
 3. از ظروف فلزی یا ظروفی که لب پریدگی دارند استفاده نکنید تا از جرقه زدن مایکروفر جلوگیری شود.
 4. استفاده از درپوش های مخصوص مایکروویو باعث می شود تا تکه‌های غذا در دستگاه پخش نشود و لکه‌های چربی روی دیواره و سقف داخلی دستگاه ننشیند.
جلوگیری از جرقه زدن مایکروفر
جلوگیری از جرقه زدن مایکروفر

نکته های مهم هنگام استفاده از ماکروویو:

قبل از شروع به استفاده از این دستگاه، باید چند نکته مهم را خوب بدانید. اکثر این موارد در دفترچه راهنمای این دستگاه نیز ذکر شده‌اند.

 • همیشه از تایمر استفاده کنید. ممکن است شما حواستان پرت شود، تایمر این وسیله را به‌صورت اتوماتیک خاموش می کند.
 • از ظروف مناسب مایکروفر استفاده کنید.از ظروف فلزی و مسی و… هرگز استفاده نکنید.
 • ظروف یک‌بار مصرف برای پخت و پز مناسب نیستند.این ظروف صرفاً برای یک گرم کردن ساده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • دما و توان مایکروویو را متناسب با نوع خوراکی و نوع عملکرد مدنظر مثل پخت، گرم کردن، یخ‌زدایی انتخاب و تنظیم کنید.

مایکروویو وسیله‌ای است که بسیاری از کارهای مربوط به آشپزی را آسان کرد. این دستگاه حتی اگر توسط بهترین شرکت‌ها و کمپانی‌ها تولید شود به دلایل زیادی جرقه خواهد زد. جرقه زدن توصیفی برای حساس بودن این وسیله است. در نتیجه استفاده ناصحیح از این وسیله و همچنین نقص های فنی یک مایکروویو باعث جرقه زدن خواهد شد.

خرابی قطعات زیادی باعث ایجاد صدای گوش‌خراش و همچنین جرقه در مایکروفر می‌‌شود. صفحه گردان و موتور گردان، همزن اشعه  و… از قطعاتی هستند که باعث ایجاد جرقه می شوند.

در برخی از موارد نوع عملکرد خود دستگاه است که باعث ایجاد جرقه می‌شود. مثلاً حالت بخارپز ماکروویو  باعث جرقه زدن آن می‌شود. در برخی موارد نیز نحوه استفاده کاربر است که چنین مشکلی را شکل می‌دهد. هنگامی که روغن و مایعات غذا روی قطعات مختلف پاشیده شود جرقه‌هایی را در ماکروویو به وجود خواهند آورد. برای حل چنین مشکلی کافی است که قطعات جدا شونده را خارج کنید و خوب بشویید. سپس داخل دستگاه را به‌خوبی تمیز کنید.

برای تعویض قطعات آسیب دیده این دستگاه نیز از تعمیرکار متخصص و با تجربه کمک بگیرید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید.

جرقه زدن مایکروفر و سولاردام
جرقه زدن مایکروفر و سولاردام

سوالات معمول در مورد دلیل جرقه زدن مایکروفر و سولاردام

چگونه از جرقه زدن مایکروفر جلوگیری کنم؟

تمیز کردن منظم داخل دستگاه و استفاده از درپوش ظروف مایکروفر در حین کار تاثیر بسزایی در عدم جرقه زدن مایکروفر شما دارد.

مهم ترین علت های جرقه زدن مایکروفر چیست؟

شاید بتوان عنوان کرد اصلی ترین دلیل جرقه زدن مایکروفر استفاده از ظروف غیر استاندارد فلزی است .بعد از آن توجه نکردن به نظافت داخل دستگاه و  خالی روشن کردن آن است.

چگونه مشکل جرقه زدن در مایکروویو را برطرف کنم؟

بهترین کاری که  شما برای رفع ایراد جرقه زدن می توانید انجام دهید ، تمیز کردن داخل دستگاه و بعد تست مایکروویو با ظروف استاندارد است اگر هنوز دستگاه جرقه می زند با مرکز خدمات مجاز اینانلو سرویس تماس بگیرید.

قسمت هایی از بدنه که لعاب آن سوخته آیا قابل تعمیر است؟

بله، قطعات سوخته تعویض می شوند. بخش های بدنه که رنگ آن ها رفته نیز رنگ می شوند.

نکته: برای انجام پخت ترکیبی حتما از ظروف مخصوص مایکروفر و سولاردام استفاده کنید.

صدای جرقه زدن ماکروفر

از مواردی که در قسمت های مختلف مقاله عنوان شد، مهمترین قسمت آن  در نحوه ی استفاده کاربر از دستگاه است. پیشنهاد ما این است قبل از تصمیم برای تعمیرات مایکروفر خود اولا دفترچه راهنما را بخوانید و سپس به توصیه های اینانلو سرویس در این مقاله عمل کنید تا بتوانید بدون نیاز به تعمیرکار دستگاه خود را عیب یابی و رفع ایراد کنید.

میتوانید از جدول زیر برای حل مشکل استفاده کنید و در صورتی که ایراد رفع نشد با تعمیرگاه تخصصی اینانلو سرویس تماس بگیرید.اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی و مجاز بیش از 130 برند هرگونه ایراد در هر برند و دستگاه لوازم خانگی را برطرف می کند.

دلایل جرقه زدن مایکروفر راه حل رفع مشکل
خرابی المنت دلیل جرقه زدن سولاردام ال جی خرابی المنت ها است که باید تعویض شوند .معمولا زیر سینی و روی سقف صدا را همراه با نور مشاهده خواهید کرد.
خالی روشن کردن مایکروویو حتما در حالت اشعه باید مواد غذایی داخل دستگاه بگذارید. دستگاه را به هیچ وجه خالی استارت نکنید.
قطعی اتصالات خازن و دیود از پرخطر ترین ترین علت های جرقه زدن مایکروفر و سولاردام قطع شدن اتصالات ولتاژ بالای خازن و دیود است که سریعا باید توسط تکنسین عیب یابی و رفع شود.
کثیفی  و سوختگی اثرات هرگونه کثیفی و سوختگی را داخل دستگاه رفع کنید
گذاشتن ظروف فلزی از ظروف تیز، فلزی و براق استفاده نکنید.

 

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل کثیف بودن ظروف و اتمام کار چند دقیقه ای طرفشویی اسنوا چیست؟

در مرحله اول بررسی نمایید تا آب وارد دستگاه می شود یا خیر. برای رفع مشکل آن باید شیر برقی چک شود، در مرحله بعد بررسی نمایید تا سنسور آب مشکلی نداشته باشید، همچنین دو سر آبپاش های ظرفشویی را باز نمایید و با تکان دادن و ضرب زدن رسوب زدایی کنید، در مرحله آخر چنانچه مشکل برطرف نشد به بررسی تایمر بپردازید. برای رفع مشکل و تعمیر ظرفشویی می توانید از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

چرا درب ماشین لباسشویی جی پلاس پس از شستشوی لباس‌ها باز نمی‌شود؟

اگر درب ماشین لباسشویی پس از شستشوی لباس‌ها باز نمی‌شود، درب را کمی به سمت داخل فشار دهید سپس دستگیره درب را بکشید تا آزاد شده و باز شود. چنانچه درب دستگاه همچنان باز نمی‌شود، نیاز است کارشناس برای بررسی و رفع ایراد دستگاه مراجعه نمایند.

آخرین سوال پرسیده شده

 دلیل اینکه جارو برقی با لرزش کار میکنه چیه؟

در هنگام بروز این ایراد احتمالاً نگهدارنده های لاستیک موتور شل و یا خراب شده است. تکنسین  باید دستگاه را چک کند اگر نگهدارنده ها شل شده است آن را محکم میکند، اگر مشکل خراب شدن نگهدارنده های پلاستیکی باشد باید آن را تعویض کرد. در هر کجای استان البرز که باشید برای بررسی خرابی جاروبرقی می توانید به دفاتر شرق و غرب اینانلو سرویس مراجعه کنید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت گیر کردن دکمه و قفل شدن مایکروفر مجیک چیست؟

بهتره که ماکروفرتون رو تکنسین های مجموعه اینانلو سرویس بررسی کنند، ممکنه نیاز باشه که بعضی قطعات رو کاملا عوض کنید. برای اطلاع از قیمت لطفا با شماره های موجود در وبسایت اینانلو سرویس تماس بگیرید، واحد فنی در این خصوص پاسخگو هستند.

آخرین سوال پرسیده شده

چرا داخل جا میوه ای آب جمع میشه ؟

تجمع آب در جا میوه ای یخچال دلایلی بسیاری میتواند داشته باشد که بهتر است در چنین مواقعی با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت نشت آب ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

برای رفع اختلال آبریزی، اتصالات ورودی شیر آب و شیلنگ را بررسی نمایید. 

"*" indicates required fields