۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

دلایل یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

دلایل یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۳۰ آبان ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

آنچه در این مقاله می خوانید

یکی از مشکلات یخچال ‌های جدید به‌ خصوص ساید، یخ زدن مواد غذایی در یخچال است که ناشی از سرمای بیش‌ از حد می باشد. این ایراد باعث بروز مشکلاتی مثل فاسد شدن مواد غذایی می شود.

دلایل زیادی سبب یخ زدن مواد غذایی یا منجمد شدن غذا درون یخچال می‌شوند که در اکثر مدل‌ها این دلایل ثابت است. اول دلایل را بررسی و اقدام به رفع آن نمایید. در صورت عدم رفع ایراد، با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید. تفاوتی نمی کند که برند یخچال شما سامسونگ، اسنوا، هیمالیا، پارس و… باشد. یخچال شما هر برندی که باشد تکنسین های اینانلو سرویس آن را تعمیر می کنند.

نحوه ی عملکرد سیستم تبرید در یخچال

یخچال و فریزر از اصول سردسازی یا تبرید پایه برای گرفتن گرما از هوا استفاده می‌کنند. کمپرسور برای گرفتن گرمای محیط، با فشار، مبرد یا مایع خنک‌کننده را از طریق لوله‌ مسی بین کندانسور و کویل اواپراتور جابجا می‌کند. چرخش این مبرد در این سیستم، خنک‌سازی یکنواختی را ایجاد می‌کند. مبرد، از حالت مایع با فشار و دمای بالا به گاز با فشار و دمای پایین تبدیل می شود. سپس برمی‌گردد و گرما را جذب می‌کند.

یخ زدن مواد غذایی
یخ زدن مواد غذایی

یخ زدن مواد غذایی در یخچال سامسونگ

یخچال سامسونگ یکی از باکیفیت ترین یخچال های تولید شده در دنیا می باشد. با این حال گاهی دیده می شود که تکه های کوچکی از یخ بر روی مواد غذایی در یخچال سامسونگ شکل می گیرد. یخ زدن مواد غذایی در یخچال سامسونگ می تواند ناشی از اختلال در عملکرد سیستم سرمایش باشد. این امر می تواند دلایل دیگری همچون خرابی و عیب در یکی از قطعات یخچال داشته باشد.

دلایل یخ زدن مواد غذایی در یخچال

یکی از مشکلات آزاردهنده و شایع در یخچال، یخ زدن مواد غذایی درون یخچال است. دلیل یخ زدن مواد در یخچال می تواند یکی از موارد زیر باشد.

۱. خراب شدن ترموستات یکی از دلایل یخ زدن مواد غذایی

وظیفه ی ترموستات در یخچال، تشخیص دما و انتقال آن به برد است. اگر ترموستات دچار مشکل شود و به درستی دما را تشخیص ندهد، سرما زیاد تولید می‌شود و باعث یخ زدن مواد غذایی در یخچال می‌شود. برای تشخیص سالم بودن ترموستات، از یک مولتی متر استفاده کنید و آن را تست کنید.

۲. خراب شدن دمپر

دمپر، خروجی هوای سرد به درون یخچال است. دمپر با توجه به فاصله زمانی تنظیم‌شده با موتور، باز شده و سرما را به درون یخچال هدایت می‌کند. اگر این خروجی به‌طور کامل باز بماند و یا فاصله‌ی زمانی آن‌ دچار مشکل شود، سرمای زیادی وارد یخچال می‌شود. ورود این سرمای زیاد باعث یخ زدن مواد غذایی درون یخچال می شود.

۳. خراب شدن برد یخچال

برد یخچال مهم‌ترین بخش هر یخچال است که وظیفه ی صدور فرمان را بر عهده دارد. ترموستات پس از تشخیص دما، فرمان سرما را به برد منتقل می کند. پس‌ از آن، برد به کمپرسور و یا اواپراتور دستور تولید سرما را می‌ دهد. حال اگر قطعه‌ای از برد دچار مشکل شود، دستور تولید سرما بیش‌ از حد استاندارد صادر می‌شود و سبب یخ زدن مواد غذایی درون یخچال می شود.

۴. تنظیم نبودن دمای یخچال

گاهی ممکن است فردی به‌اشتباه دمای یخچال را تغییر دهد. همین امر موجب می شود یخ‌ زدگی ایجاد شود. دمای مناسب یخچال‌ ها مثبت سه است. ابتدا دمای مناسب یخچال خود را چک کنید. درست بودن آن را چک کنید تا از یخ زدن مواد غذایی در یخچال جلوگیری کنید.

۵. خراب شدن سنسور یخچال

یکی از عوامل مهم دیگری که می‌تواند در یخ زدن مواد غذایی موثر باشد خراب شدن سنسور یخچال است. وظیفه ی این قطعه، انتقال دمای فعلی یخچال به برد است. بنابراین اگر سنسور دچار مشکل شود و دما را درست منتقل نکند اجزای دیگر به‌ اشتباه سرمای زیادی تولید می‌کنند.

۶. خراب شدن کمپرسور

کمپرسور یخچال وظیفه ی تولید سرما و انتقال آن را بر عهده دارد. گاهی ممکن است کمپرسور دچار مشکل شود و سرمای فریزر را به یخچال منتقل کند. این امر موجب سرمای بیش‌ از حد یخچال و یخ زدن مواد غذایی در یخچال همچون فریزر می‌ شود.

دلایل یخ زدن مواد غذایی
دلایل یخ زدن مواد غذایی

روش صحیح منجمد کردن مواد غذایی و فریز کردن خوراکی ها

یخ زدن مواد غذایی، سریعترین و راحت ترین روش برای حفظ مواد غذایی در خانه است. امروزه می‌توانیم به راحتی انواع خوراکی‌ ها را در فریزر با استفاده از کیسه‌ های پلی اتیلن و ظروف پلاستیکی نگهداری کنیم.

تغییر بافت در زمان یخ زدن مواد غذایی

حدود 90 درصد وزن میوه‌ها و سبزیجات از آب تشکیل شده است. زمانی که این مواد در حالت انجماد قرار می‌‌گیرند، آب درون آن ها یخ می‌‌ زند. در این حالت حجم شان بیشتر شده و بلورهای یخ، دیواره‌ های سلول را پاره کرده و بیرون می‌‌ زنند. هنگام مصرف وقتی یخ این محصولات باز می‌‌شود، بافت خوراکی‌ها بسیار نرم تر از قبل انجماد می‌‌شود.

نکته ی مهم این است که اگر سرعت یخ زدن محصولات بالا باشد، به جای تشکیل بلورهای یخ درشت، بلورهای کوچکی به وجود می‌‌آید. این بلورهای کوچک نمی‌‌ توانند حجم بالایی از سلول‌ها را از بین ببرند و ساختار محصول بهتر حفظ می‌‌ شود.

خطر قرار دادن غذای گرم در فریزر

برای سالم نگه داشتن مواد غذایی در فریزر، ابتدا باید قبل از انجماد از سرد بودن آن ها اطمینان حاصل کرد. قرار دادن غذای گرم در فریزر، دمای محیط را افزایش می دهد. این امر موجب گرم شدن مواد خوراکی یخ زده اطراف آن و دوباره یخ زدن آن ها پس از کاهش مجدد دما می‌‌شود. این کار، طعم و بافت غذا را تغییر می‌‌ دهد. برای سریع خنک کردن غذا، آن را در کاسه ای فلزی قرار دهید. یا اینکه ظرف غذای گرم را درون یک ظرف پر از آب سرد بگذارید تا به دمای مناسب برسد.

نکته ی مهمی که باید برای جلوگیری از فساد غذا رعایت کنید، این است که روغن اضافی خورش‌ها و مواد غذایی مایع پرچرب را بردارید. این روغن اضافی پس از یخ زدن مواد غذایی، به روی غذا می‌‌آید. چربی‌ها، بدلیل قابلیت بالای فساد پذیری، طول عمر غذاهای منجمد شده را کاهش می دهند.

سوختگی یخ زدن مواد غذایی

با استفاده از کیسه‌ های فریزری ضد رطوبت زیپ دار، می توانید مانع سوختگی فریزری غذاها شوید. ورود هوا به داخل بسته بندی‌ غذاها، موجب ایجاد لکه‌ و تغییر رنگ روی مواد غذایی می‌‌شود. در این حالت غذا فاسد نمی‌‌شود اما طعم آن دیگر مانند قبل نخواهد بود.
این حالت سوختگی انجماد یا یخ زدن مواد غذایی نام دارد. غذاها را در بسته‌ های کوچک و به اندازه نیازتان بسته بندی کنید. با این کار مواد غذایی هم سریعتر منجمد می شوند و هم استفاده از آن راحت تر می شود. طبقه‌های یخچال را با انباشتن بسته‌های غذایی پر نکنید. باید به اندازه ی کافی فضا برای جا به جایی هوا بگذارید.

روش های یخ زدایی غذای منجمد شده

روش‌های زیر بهترین روش برای دیفراست مواد غذایی هستند.

● استفاده از یخچال

استفاده از یخچال بهترین روش دیفراست یا یخ زدایی است. در این روش، مواد غذایی منجمد از شب قبل درون یخچال برای ذوب تدریجی یخ قرار داده می‌شود.

● استفاده از آب سرد

می توان برای یخ‌ زدایی سریع، مواد غذایی منجمد را درون پلاستیک محکم و سالم قرار داد. اگر پلاستیک منفذی داشته باشد، مواد مغذی به داخل آب نشت کرده و از بین می‌روند. میکروب‌ ها نیز از منافذ به داخل ماده راه پیدا کرده و غذا را آلوده می‌ کنند.

● استفاده از مایکروویو

این روش برای ذوب یخ مناسب است، ولی غذای منجمد شده باید بلافاصله طبخ شود. چون احتمال دارد بعضی از قسمت‌های غذا خیلی گرم شده و در دمای مایکروویو پخته شود.

مدت زمان نگهداری مواد غذایی در فریزر

یخ زدن مواد غذایی سبب نگهداری طولانی مدت آن ها می شود.

 • می توان نان و انواع دسرها را بین دو تا سه ماه در فریزر نگهداری کرد.
 • مناسبترین زمان ماندگاری کیک یخ زده در فریزر حداکثر یک ماه می‌‌باشد.
 • شیرینی‌ و میوه‌ ی پخته شده را می‌‌توان به مدت سه ماه در فریزر نگهداری کرد.
 • گوشت گوساله بین ۴ تا ۶ ماه و گوشت گوسفند تا ۹ ماه می‌‌تواند منجمد بماند.
 • گوشت مرغ و گوشت بوقلمون حتی تا یکسال هم در فریزر دوام می‌‌ آورد.
 • جگر، دل، زبان و قلوه تا چهار ماه در فریزر سالم می‌‌ مانند.
 • ماهی‌های کم چرب تا ۶ ماه و ماهی‌ های پرچرب تا ۳ ماه در فریزر منجمد می مانند.
 • میگو‌ تا ۶ ماه در فریزر سالم می‌‌ماند. به شرط اینکه وقتی تازه است به سرعت منجمد شود.
 •  غذاهای دریایی کنسرو شده را پس از باز کردن درب قوطی می‌‌توان تا دو ماه در فریزر منجمد نگهداری کرد.
 • می‌‌توان تخم‌مرغ خام و بدون پوسته را به مدت یک ماه در فریزر نگهداری کرد.
 • نباید مرکبات را بیشتر از سه ماه به حالت انجماد نگهداری کرد. ماندگاری بقیه میوه‌ها بین ۹ ماه تا یکسال می‌‌ باشد. می‌‌توان انواع سبزیجات را تا ۱۲ ماه در فریزر حفظ کرد.
 • می‌‌ توان شیر را تا سه ماه و آب میوه‌ های خانگی را تا ۶ ماه در حالت انجماد نگهداری کرد. ضمن اینکه اگر غلظت آب میوه بالا باشد ماندگاری آن در فریزر بمدت ۱۰ ماه تا یک سال افزایش می‌‌ یابد.
مدت زمان نگهداری مواد غذایی
مدت زمان نگهداری مواد غذایی

خوراکی‌هایی که نباید آن ها را منجمد کرد

یخ زدن مواد غذایی در برخی خوراکی ها، سبب از بین رفتن مواد مغذی و طعم آن می شود. نام این خوراکی ها در زیر ذکر شده است.

 • تخم مرغ آب‌پز
 • قهوه
 • سس مایونز
 • دوغ
 • پنیرخامه‌ ای
 • پودینگ
 • انواع سالادها
 • پاستای پخته نشده
 • غلات
 • سیب
 • خربزه
 • کنگر فرنگی
 • بادنجان
 • کاهو
 • سیب‌زمینی
 • تربچه
 • جوانه‌های گیاهان

بایدها و نباید ها در منجمد کردن مواد غذایی

● هرگز غذایی را که یکبار منجمد شده، پس از یخ زدایی، دوباره منجمد نکنید. حتی اگر این مواد به صورت خام باشد. با انجام این کار، کیفیت مواد مغذی کاهش و طعم آن تغییر می‌‌ یابد.
● فرآیند یخ زدن مواد غذایی، میکروارگانیسم‌های موجود در میوه و سبزیجات را از بین نمی‌‌برد، بلکه آنها را غیر فعال می‌‌کند.
اگر یخ زدن مواد غذایی طبق اصول صحیح انجام شود غذایی سالم در دسترس خواهید داشت. همچنین هنگام مصرف، از شکل ظاهری و طعم شان مانند قبل از انجماد لذت خواهید برد.

رفع مشکل یخ زدن مواد غذایی در اینانلو سرویس

اینانلو سرویس نمایندگی رسمی بیش از 130 برند مطرح لوازم خانگی می باشد. این مجموعه با دارا بودن تعمیرکاران با تجربه، در صورت بروز هرگونه اشکال، در سریعترین زمان ممکن، مشکل شما را برطرف می کند.
اگر ساکن مهرشهر، فردیس، عظیمیه، جهانشهر، هشتگرد، کردان و یا هر نقطه در استان البرز باشید، تنها کافیست با شماره 02636191 تماس بگیرید. ضمن اینکه با ثبت سفارش در سایت اینانلو سرویس، می توانید از 10 درصد تخفیف برخوردار شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

4 پاسخ

 1. سلام . وقتتون بخیر من دقیقا یخچالم همین مشکلو داره ولی لاستیک دور درب کپک میزنه .ایراد از چه چیزی میتونه باشه؟

  1. همراه عزیز اینانلو سرویس
   در ابتدا باید لاستیک دور درب رو تعویض کنید تا موارد بعدی توسط تکنسین بررسی بشه.
   با شماره 02636191 تماس بگیرید، کارشناس برای بررسی دستگاه مراجعه می کنه

  1. همراه عزیز اینانلو سرویس سلام
   با توجه به اینکه وارد فصل سرد سال شدیم دمای یخچالتون رو باید بین 5-7 تنظیم کنید
   در صورت رفع نشدن ایراد با تنظیم دما با شماره 02636191 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

 دلیل اینکه جارو برقی با لرزش کار میکنه چیه؟

در هنگام بروز این ایراد احتمالاً نگهدارنده های لاستیک موتور شل و یا خراب شده است. تکنسین  باید دستگاه را چک کند اگر نگهدارنده ها شل شده است آن را محکم میکند، اگر مشکل خراب شدن نگهدارنده های پلاستیکی باشد باید آن را تعویض کرد. در هر کجای استان البرز که باشید برای بررسی خرابی جاروبرقی می توانید به دفاتر شرق و غرب اینانلو سرویس مراجعه کنید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت گیر کردن دکمه و قفل شدن مایکروفر مجیک چیست؟

بهتره که ماکروفرتون رو تکنسین های مجموعه اینانلو سرویس بررسی کنند، ممکنه نیاز باشه که بعضی قطعات رو کاملا عوض کنید. برای اطلاع از قیمت لطفا با شماره های موجود در وبسایت اینانلو سرویس تماس بگیرید، واحد فنی در این خصوص پاسخگو هستند.

آخرین سوال پرسیده شده

چرا داخل جا میوه ای آب جمع میشه ؟

تجمع آب در جا میوه ای یخچال دلایلی بسیاری میتواند داشته باشد که بهتر است در چنین مواقعی با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت نشت آب ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

برای رفع اختلال آبریزی، اتصالات ورودی شیر آب و شیلنگ را بررسی نمایید. 

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل خراب شدن کلید پاور جاروبرقی سامسونگ چیست؟

مشکل خراب شدن کلید پاور جاروبرقی سامسونگ، مربوط به مشکل در کلید خاموش و روشن یا همان دکمه پاور میباشد.  برای حل این مشکل، یک پیچ گوشتی دوسو را زیر پدال بندازید و خیلی آرام  پدال را به سمت بالا بکشید تا از خار جدا شود.

آخرین سوال پرسیده شده

برای تعمیر افتادگی درب یخچال فریزر سینور چه باید کرد؟

لطفا با شماره 36191 تماس بگیرید تا تعمیرکاران اینانلو سرویس در محل حاضر شوند.

"*" indicates required fields