۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

تکنیک هایی برای جلوگیری از چروک شدن لباس در لباسشویی
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

تکنیک هایی برای جلوگیری از چروک شدن لباس در لباسشویی

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۱۵ شهریور ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

بیشتر افراد به دنبال پیدا کردن دلیل چروک شدن لباس و راهی برای چروک شدن کمتر لباس ها در لباسشویی هستند. شما هرچقدر هم که زمان اضافه داشته باشید و یا علاقه ی زیادی به کار در خانه داشته باشید؛ اتو کشیدن لباس‌ها کار خسته‌کننده‌ای لحاظ می شود. اتو کردن لباس‌ها، علاوه بر اینکه خسته‌کننده و وقت‌گیر می باشد، باعث آسیب به بافت پارچه و لباس‌ها می شود.

هنگام اتو کشیدن باید دمای مناسب اتو را برای هر لباسی در نظر بگیرید و در اتو کشیدن دقت زیادی به خرج بدهید. ممکن است زمانی اتو نداشته باشید و باید روشی برای جلوگیری از چروک شدن لباس ها در لباسشویی پیدا کنید.

چروک شدن لباس در لباسشویی
چروک شدن لباس در لباسشویی

دلیل چروک شدن لباس در لباسشویی چیست؟

موارد بسیاری مثل استفاده از دمای نامناسب آب، ماندن لباس‌ها به مدت زمان طولانی در ماشین لباسشویی و بعضی عوامل دیگر در چروک شدن لباس در لباسشویی نقش دارند. برای جلوگیری از چروک شدن لباس در لباسشویی، باید دلیل اصلی آن را شناسایی کنید. بعضی از مهم ترین عوامل چروک شدن لباس در لباسشویی به شرح زیر است.

۱. انتخاب برنامه شست‌وشوی نامتناسب با جنس پارچه

امروزه لباسشویی‌ها تنظیمات مخصوصی برای هر نوع جنس لباس و پارچه را دارند. این تنظیمات دمای آب تا نحوه ی شستشو و مدت‌ زمان آن را برای انواع پارچه مشخص می‌کنند. تنظیمات و دمای نامناسب آب باعث چروک‌ شدن لباس موقع شستشو در لباسشویی می‌شود.

۲. جابجا بستن شیر آب سرد و گرم

اشتباه بستن شیر آب سرد و آب گرم در ماشین لباسشویی باعث بروز اختلال در دمای شست‌وشوی لباس‌ها می‌شود. در هنگام آبکشی، لباسشویی لباس‌ها را با آب سرد آبکشی کرده و به مرحله خشک‌کن می‌برد. چنانچه شیر آب سرد و گرم جابجا بسته شود؛ لباس‌ها با آب گرم آبکشی می شود و چروک‌های سنگینی در آن‌ها ایجاد خواهد شد.
کارشناسان اینانلو سرویس برای راهنمایی دقیق تر شما، راه حل های مناسبی را در نظر گرفته اند. همین حالا می توانید با تکنسین ها و کارشناسان با تجربه اینانلو سرویس تماس بگیرید. شماره 02636191 راه ارتباطی شما مشتریان عزیز می باشد.

۳. عدم استفاده از نرم‌کننده

نرم‌کننده لباس باعث می شود پارچه و الیاف نرم تر شده و مانع از ایجاد چروک‌های زیاد و عمیق در بافت پارچه می شود. در صورت عدم استفاده از نرم کننده لباس ؛ لباس‌های شما چروک زیادی خواهد داشت. اگر از نرم‌کننده استفاده می‌کنید ولی همچنان با چروک‌های زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنید؛ به‌ احتمال زیاد نرم‌کننده را به‌ درستی مصرف نمی‌کنید.

نرم‌کننده لباس را باید در محل مشخص شده در مخزن لباسشویی اضافه کنید، زیرا نرم‌کننده در مرحله‌ی آخر شست‌وشو به لباس‌ها اضافه می‌شود.
درصورتی‌که نرم‌کننده را با شوینده‌های دیگر هم‌زمان و یک‌جا اضافه کنید؛ مایع نرم‌کننده در طول شست‌وشو از روی لباس ها شسته شده و تاثیر خود را از دست می‌دهد.

۴. ریختن حجم بیش از حد لباس در ماشین لباسشویی

درصورتی‌ که میزان زیادی از لباس را یک جا در ماشین لباسشویی بریزید، سنگینی لباس‌ها روی‌ هم فشار می آورند و سبب چروک شدن بافت لباس می‌شود. همچنین به این موضوع توجه کنید که شستشوی لباس‌های ضخیم به همراه لباس‌های نازک و سبک، باعث چروک شدن لباس‌های نازک‌تر می‌شود. به این صورت که لباس‌های سنگین به روی لباس‌های سبک فشار می آورند و اصطلاحا آن‌ها را مچاله می‌کنند. این موضوع هم در مرحله شست‌وشو و هم خشک‌کردن باعث ایجاد چروک‌های فراوانی در لباس می‌شود.

عوامل مهم وموثر در چروک شدن لباس
عوامل مهم وموثر در چروک شدن لباس

عوامل مهم وموثر در چروک شدن لباس بعد از اتمام شست‌وشو در لباسشویی

اگر عوامل بالا دلیل چروک شدن لباس‌های شما نیستند؛ احتمالا لباس‌ها بعد از خارج‌کردن از ماشین لباسشویی چروک می‌شوند. موارد زیر دلایل احتمالی چروک شدن لباس‌های شما پس از پایان شست‌وشو هستند.

۱. خارج‌کردن لباس‌ها به شکل نامناسب از لباسشویی

اگر همه ی لباس‌ها را با هم از دستگاه خارج کنید و در سبدی بریزید، لباس‌های خیس روی‌هم فشار آورده و باعث چروک شدن آن ها خواهد شد. لباس تازه خارج شده کمی نم دارد، نم موجود باعث سنگین تر شدن لباس می شود. این موضوع سبب می شود تا چروک‌ها راحت‌تر روی لباس شکل بگیرند.
به این ترتیب بهتر است لباس های خیس را روی هم نگذارید و آن ها را دانه دانه از لباسشویی خارج کنید.

۲. تا کردن و آویزان کردن لباس‌ها به شکل نامناسب

در شرایطی که پس از اتمام شست‌شو و خشک‌شدن، البسه را به شکل نامناسبی داخل کمد قرار دهید، سبب چروک شدن آن ها خواهد شد. همچنین در بعضی موارد یقه یا سرآستین پیراهن‌ها شکسته می‌شوند.
این شکستگی ها بسته به جنس و بافت پارچه، ممکن است مدت زیادی روی لباس باقی بمانند. با این تفاسیر بهتر است در نگهداری از لباس ها، دقت بیشتری به خرج دهید.

طریقه جلوگیری از چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی

حالا که با برخی از دلیل های اصلی چروک شدن لباس در لباسشویی آشنا شدید، چه‌کاری باید انجام داد تا لباس‌های ما در ماشین لباسشویی چروک نشوند؟ در ادامه این مطلب با اینانلو سرویس همراه باشید تا روش هایی برای جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها در حین شستشو و یا بعد از آن به شما معرفی کنیم.

1. جنس و حجم لباس‌های ریخته شده در لباسشویی را چک کنید

یکی از اولین کارهای هر فرد برای آغاز مراحل شستن لباس، تفکیک لباس‌ها بر اساس رنگ است. باید بدانید که تفکیک لباس‌ها فقط بر اساس رنگ آن ها کافی نیست. باید علاوه بر جداکردن لباس‌های تیره از لباس‌های روشن، لباس‌های سبک را از لباس های سنگین جدا کنید. وزن و تعداد لباس‌های ریخته شده در ماشین لباسشویی حائز اهمیت است.
بسته به حجم ماشین لباسشویی ، میزان متناسبی از لباس را برای شستشو در ماشین لباسشویی بریزید. حجم بالای لباس‌ها باعث چروک شدن لباس در لباسشویی می‌شود. در حالتی که بیش از حد، داخل لباسشویی لباس بریزید، لباس‌ها به احتمال زیاد کاملا تمیز نخواهند شد. چون فضایی برای شسته شدن صحیح در ماشین لباسشویی نخواهند داشت.
لباس‌های سنگین و با ضخامت بالا باعث چروک شدن لباس‌ های سبک تر می‌شوند. پس بهتر است تا لباس‌هایی مثل شلوار جین یا کتان را جدا از لباس های سبک مثل تیشرت‌های نازک و مانتوهای تابستانی در لباسشویی بیندازید.
در ضمن توجه کنید که تنظیمات ماشین لباس‌شویی برای انواع مختلف پارچه فرق می کند. پس لباس‌ها را از هم تفکیک کنید تا به هم فشار نیاورند و در مناسب‌ترین شرایط شسته شوند.

2. تنظیمات ماشین لباسشویی را به درستی انتخاب کنید

بعد از جداسازی لباس‌ها، نوبت به انتخاب تنظیمات درست ماشین لباسشویی می‌رسد. تنظیمات نامناسب علاوه بر چروک شدن لباس در لباسشویی، به بافت پارچه نیز آسیب می‌زند. بعضی از پارچه‌ها در دمای بالا کوچک می شوند و یا به‌اصطلاح آب می‌روند. بهتر است که قبل از اولین شست‌وشوی لباس، به لیبل روی لباس مراجعه کنید. درجه مناسب شستشوی لباس و جنس پارچه نیز در این قسمت نوشته شده است.

جنس لباس ها در نحوه و زمان شست‌وشو آن‌ها بسیار مهم است. اگر لباسی بیشتر از زمان مورد احتیاج در ماشین لباسشویی بماند؛ چروک‌های زیادی در آن ایجاد می‌شود. این در حالی است که لباس‌های با ضخامت بیشتر و سنگین‌تر اگر کم شسته شوند تمیز یا خشک نمی‌شوند.

دور خشک‌کن نیز بسیار مهم است. تنظیمات خشک‌کن به عدم چروک شدن لباس کمک بسیاری می‌کند. بیشتر لباس‌ها در صورت خشک‌شدن بیش از اندازه ی نیاز چروک می‌شوند. بهتر است زمان کمی را برای خشک‎کن ماشین لباسشویی تنظیم کنید.

پرده یا البسه را در شرایطی که هنوز رطوبت دارند از ماشین لباسشویی خارج کرده و به‌صورت صاف و مرتب آویزان کنید. بهتر است که پرده را بعد از شستشو مستقیما نصب کرده و با یک شیء سنگین مثل سرب از پایین پرده آن را صاف نگه دارید. با این راهکار پرده به‌صورت صاف خشک شده و چروک نمی‌شود.

3. لباس‌ها را درست از ماشین‌ لباسشویی خارج کنید.

اگر تمامی مراحل فوق را به‌درستی انجام داده باشید؛ باز هم احتمال چروک شدن لباس‌ ها در لباسشویی حین خارج کردن تا آویزان کردن آن‌ها وجود دارد. البسه را به‌ آرامی از ماشین لباسشویی خارج کرده و پس از یک‌بار تکان دادن سریع و با شدت، به شکل مرتب در سبد قرار دهید. در صورت عدم رعایت این موضوع وزن لباس‌های خیس روی‌ هم می افتد باعث چروک شدن لباس ها می‌شود.

بعد از خارج‌کردن لباس ها از ماشین لباسشویی، آن ها را آویزان کنید. موقع آویزان کردن لباس‌ها برای خشک‌شدن، حتما آن‌ها را تکان دهید تا از صاف شدن پارچه لباس مطمئن شوید. بعد از آویزان کردن نیز می‌توانید روی پارچه لباس دست بکشید تا چین‌وچروک‌های روی آن باز شوند و لباس به‌صورت صاف خشک شود.

توجه به لیبل جهت شستشو لباس
توجه به لیبل جهت شستشو لباس

4. لباس‌ها را با دمای مناسب بشویید

آب گرم باعث چروک شدن لباس در لباسشویی می‌شود. مواد شوینده در دمای بالا بهتر عمل می‌کنند، اما آب گرم باعث آسیب به بافت پارچه و چروک شدن لباس ها می شود. قبل از تنظیم دمای ماشین لباسشویی، از دمای مناسب برای شست‌وشوی لباس‌های خود مطلع باشید و بعد لباس‌های خود را داخل ماشین بریزید. دمای مناسب شستشوی اغلب لباس‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد است.

5. از نرم‌کننده لباس استفاده کنید

نرم‌کننده لباس، لباس‌های شما را نرم کرده و رایحه مطلوبی به آن‌ها می‌دهد. با نرم شدن الیاف و بافت پارچه، چروک‌های عمیق نیز در آن‌ها ایجاد نمی‌شود. نرم‌کننده را باید داخل مخزن مشخص شده بریزید. درصورتی‌که نرم‌کننده را در مخزن اشتباه اضافه کنید؛ نرم‌کننده تاثیر خود را از دست می‌دهد. از اضافه‌کردن بیش از حد نرم‌کننده بپرهیزید. زیرا باعث پوسیدگی الیاف لباس می‌شود و به بافت آن آسیب می‌زند.

باقی‌ماندن نرم‌کننده اضافه روی پارچه سبب می‌شود تا روی لباس ها سفیدک یا لکه های سفید ایجاد شود و لباس حالت طبیعی خود را از دست بدهد. با استفاده از مقدار مناسب نرم‌کننده، از چروک شدن لباس در لباسشویی جلوگیری شده و آسیب نمی‌بینند. بیشتر نرم‌کننده‌های موجود در بازار، پیمانه و راهنمای میزان مصرف دارند. اگر تمایلی به استفاده از مواد شوینده شیمیایی ندارید؛ سرکه و نمک به‌عنوان نرم‌کننده‌های طبیعی عمل می‌کنند و جایگزین‌های مناسبی برای مواد شیمیایی هستند.

در فن کده ی اینانلو سرویس میتوانید روش های جلوگیری از چروک شدن لباس ها و درست کردن نرم کننده های طبیعی را مطالعه کنید. با مراجعه به وبسایت اینانلو سرویس می توانید راهکار های خانگی مراقبت از لباس ها و جلوگیری از آسیب به آنها را یاد بگیرید.

اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی و مجاز بیش از 130 برند همچون مجیک، جنرال هاوس، یورواستار، یورو پلاس، سام، سامسونگ، بوش، بکو، دوو، اسنوا، بلومبرگ، پاکشوما، کندی، کرال، جنرال آدمیرال و … آماده ارائه خدمات بدون تعطیلی و 7 روز هفته به شما مشتریان عزیز می باشد.

شما در هر نقطه از استان البرز همچون گوهردشت، مهرشهر، کیانمهر، عظیمیه، فردیس، شهرک بنفشه، مهرویلا، باغستان، شاهین ویلا، شهر جدید هشتگرد، کوهسار، کردان، چندار، گلسار و… که باشید می توانید با شماره ی 02636191 تماس بگیرید. تکنسین های اینانلو سرویس در اسرع وقت برای حل مشکل مراجعه می کنند.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields