۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

بررسی علل خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

بررسی علل خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی

خواندن این مقاله 5 دقیقه طول میکشد
۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی از بخش های ساده اما بسیار پر اهمیت این دستگاه است.

خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی باعث اختلال در عملکرد دستگاه خواهد شد. به همین  دلیل خرابی میکروسوئیچ در ظرفشویی از اهمیت بالایی برخوردار است. گاهی سهل انگاری مصرف کنندگان و یا پایین بودن کیفیت دستگاه باعث خراب شدن این قطعه بسیار مهم خواهد شد.

علل خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی محکم بستن درب ماشین ظرفشویی
نوسانات برق
تماس آب با میکروسوئیچ درب ظرفشویی

میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی چیست و چگونه عمل می کند؟

عملکرد میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی یک مکانیسم خاموش و روشن ساده است که هنگام  روشن شدن دستگاه، از باز و بسته شدن درب جلوگیری می کند. میکروسوئیچ درب برای امنیت شستشو در ظرفشویی تعبیه شده است. اگر میکروسوئیچ بسته شدن درب را به برد الکترونیکی اطلاع ندهد، ماشین ظرفشویی شروع به کار نخواهد کرد. در نتیجه خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می کند.

میکروسوئیچ در بعضی از لوازم خانگی از جمله ماشین ظرفشویی موجب شروع به کار سریع دستگاه و بسته شدن کامل درب آن خواهد شد. در واقع میکروسوئیچ، کلید کوچک و حساسی است که با فشار بسیار کم در ظرفشویی فعال می شود.

میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی
میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی

آیا میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی قابل تعمیر است؟

زمانی که ماشین ظرفشویی روشن می شود اما فرایند شستشو انجام نمی گیرد با خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی مواجه هستیم. لازم به ذکر است، میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی قابل تعمیر نبوده و باید تعویض گردد. برای تست میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی از اهم متر استفاده کنید.

مهم ترین وظیفه میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی چیست؟

مهم ترین وظیفه میکروسوئیچ ظرفشویی این است که تا زمان بسته نشدن کامل درب دستگاه، به آن اجازه روشن شدن نخواهد داد. در واقع وظیفه فراهم کردن ایمنی را برای این دستگاه به عهده دارد.

اندازه کلیدهای درب ماشین ظرفشویی تنها یک اینچ است. رنگ اغلب آنها مشکی است و همگی دارای شاخک های فلزی به نام ترمینال می باشند که از بدنه سوئیچ خارج می شوند.
در صورت مشاهده خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی میتوانید با شماره 02636191 تماس بگیرید تا تکنسین های اینانلو سرویس در اسرع وقت در محل حاضر شوند.

انواع میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی

 • میکروسوئیچ آمپر بالا
  در ظرفشویی هایی که نیازمند ولتاژ بیشتری است و در آخر فرایند شستشو درب اتومات باز نمی شود از میکروسوئیچ آمپر بالا استفاده می کنند.
 • آمپر پایین
  نیازمند ولتاژ کمتری است و درب آخر شستشو به طور اتومات باز می شود.
  برخی از ظرفشویی ها دو عدد میکروسوئیچ دارند. همیشه یکی از آن ها وصل است و دیگری قطع می باشد. زمانی که درب را می بندید یکی در مدار می آید و موقع باز کردن هم، دیگری داخل مدار خواهد آمد.
انواع میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی
انواع میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی

نحوه تست و بررسی میکروسوئیچ

قبل از تست میکروسوئیچ درب ظرفشویی، دوشاخه داخل وان ظرفشویی خود را بررسی کنید. با بسته شدن درب، این سنسور با میکروسوئیچ تماس پیدا کرده و آن را فعال می کند. شاید دوشاخه داخل ماشین ظرفشویی شما آسیب دیده باشد که باعث عدم فعال شدن میکروسوئیچ درب خواهد شد.

بعضی از کلیدهای درب تنها دو شاخک فلزی از بدنه بیرون زده اند، در حالی که بعضی دیگر دارای سه شاخک می باشند. آن دسته که سه ترمینال دارند یک ترمینال مشترک COM، یک ترمینال معمولی بسته N.C.و یک پایانه باز N.O. دارند. در کلیدی که شامل دو ترمینال است، یکی ترمینال مشترک و دیگری ترمینال معمولی باز می باشد. در حالت دیگر یکی ترمینال مشترک و دیگری ترمینال معمولی بسته وجود خواهد داشت.

آموزش تست و بررسی میکروسوئیچ

 • میکروسوئیچ درب ظرفشویی، پشت پنل است و با مجموعه قفل درب ادغام می شود.
 • سیم های متصل به میکروسوئیچ را خارج کنید.
 • از اهم متر برای تست میکروسوئیچ درب ظرفشویی استفاده کنید.
 • با تنظیم کردن اهم متر خود با اندازه گیری مقاومت در مقیاس Rx1 شروع کنید.
 • اهم متر خود را به ترمینال COM و دیگری را به O متصل کنید و تا هنگامی که سوزن روی ترازو 0 را نشان دهد، صفر کنید.
 • اهم متر باید بی نهایت را نشان دهد. به این معناست که مدار باز است و پیوستگی وجود ندارد.
 • بدون هیچ حرکتی بر سیم های اهم متر، ماشه را فشار دهید تا زمانی که صدای کلیک بشنوید.
 • با کلیک ماشه، مقدار مقاومت اهم متر باید صفر شود. به این معناست که مدار بسته است و تداوم وجود دارد.
 • سیم کنتور را که با ترمینال COM تماس می گیرد در جای خود نگه دارید، اما سیم کنتور دیگر را از O حرکت دهید. ترمینال به ترمینال N.C. هنگامی که محرک میکروسوئیچ را به داخل فشار می دهید، باید بی نهایت را دریافت کنید.
 • زمانی که ماشه آزاد می شود، باید مقدار مقاومت صفر اهم را دریافت کنید.
 • اهم متر را در بالاترین مقیاس مقاومت تنظیم کنید و یک سر دیگر آن را روی O لمس کنید.
 • ترمینال دیگر و کنتور به ترمینال C منتهی خواهد شد. مقدار مقاومت بین این دو باید بی نهایت باشد.
 • در نهایت مقدار مقاومت را از ترمینال C و N.O بگیرید.
 • اهم متر شما باید بی نهایت را نشان دهد.
 • اگر غیر از توضیحات بالا برای شما اتفاق افتاد، نشان دهنده خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی می باشد.
آموزش بررسی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی
آموزش بررسی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی

تعویض میکروسوئیچ ظرفشویی چگونه انجام می شود؟

عوامل مختلفی ممکن است به صورت ناگهانی یا به مرور زمان باعث خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی شوند. بعد از تشخیص علت خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی شما باید با توجه به علت خرابی، به تعمیر یا تعویض میکروسوئیچ بپردازید. خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی سبب اختلال در عملکرد و  باز و بسته شدن درب دستگاه خواهد شد. در نتیجه اگر درب ظرفشویی قفل شده و باز نمی شود و یا به درستی بسته نمی گردد، ممکن است علت آن خرابی میکروسوئیچ ماشین  ظرفشویی باشد. در چنین شرایطی با اینانلو سرویس تماس بگیرید تا ایراد را بررسی کند.

دقت داشته باشید که  قبل از تعویض و تعمیر میکروسوئیچ ظرفشویی، به بررسی لولای درب، زبانه درب، قفل درب و سایر قسمت هایی که ممکن است باعث قفل یا باز شدن درب ظرفشویی شود، بپردازید. اگر تمامی این قطعات سالم بودند، برای تعمیر و تعویض میکروسوئیچ اقدام کنید.

 • برای تعویض میکروسوئیچ درب، دستگاه را از برق بکشید و ظروف را از ظرفشویی خارج کنید.
 • ابتدا میکروسوئیچ را جدا کنید و به بررسی سیم ها و قطعات آن بپردازید.
 • هرگونه سوختگی و تغییر شکل در سیم ها ممکن است نشان دهنده خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی باشد.
 • برای تشخیص خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی و تعمیر آن می توان از مولتی متر استفاده کرد.

میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی قابل تعمیر می باشد؟

میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی نوعی کلید حساس است که با فشار کم به درب دستگاه به راحتی فعال می شود. این میکروسوئیچ وظیفه دارد تا زمانی که درب دستگاه به صورت کامل بسته نشده، به ظرفشویی اجازه شروع به کار ندهد. گاهی ممکن است با خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی مواجه شوید، در این شرایط نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و نیاز به تعمیر دارد.

اینانلو سرویس با داشتن شعب فعال در سطح استان البرز تمامی مناطق از جمله کیانمهر، گلشهر، عظیمیه، جهانشهر، کردان، نظرآباد و… خدمات رسانی دارد. این مجموعه نماینده رسمی 130 برند مطرح لوازم خانگی مانند پاکشوما، ال جی، سامسونگ، بوش و… می باشد. در صورت مشاهده خرابی میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی و باقی قطعات میتوانید با شماره 02636191 تماس بگیرید. اگر از طریق سایت ثبت درخواست کنید شامل 10% تخفیف خواهید شد.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

3 پاسخ

  1. کدر شدن ظروف کریستالی بعد از شستشو در ماشین ظرفشویی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از رایج ترین دلایل به شرح زیر می باشد.
   آب سخت
   استفاده بیش از حد از مواد شوینده
   عدم استفاده از نمک ظرفشویی و …
   جهت بررسی بیشتر با شماره 02636191 تماس بگیرید تا تکنسین برای عیب یابی دستگاه مراجعه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields