۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی چگونه است؟
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی چگونه است؟

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۲۰ فروردین ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

یکی از کارهای مهمی که در راستای نگهداری از ماشین ظرفشویی باید انجام شود، تمیز کردن فیلترهای ماشین ظرفشویی می باشد. در این مقاله قصد داریم نکته های مهمی در مورد نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی به شما آموزش دهیم.

فایل صوتی نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی چگونه است؟

اگر بعد از پایان یک سیکل ماشین ظرفشویی با مواد غذایی چسبیده روی ظرف ها  مواجه شدید، ممکن است دستگاه ایراد فنی نداشته باشد. آیا می دانید که باید به طور مرتب فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنید؟ اصلاً می‌دانستید فیلتری در ماشین ظرفشویی وجود دارد که نیاز به تمیز شدن دارد ؟

حتی اگر ظروف را آب بکشید و بعد داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید، باز هم تکه‌های غذا و باقی مانده‌های آن وجود دارد که باید از سطح ظروف جدا شوند. وظیفه فیلتر این است که تمام ذرات ریز را به دام بیندازد و از ماندن آنها بر روی ظروف جلوگیری کند. فرض کنیم اگر فیلتر مسدود شده یا دچار آلودگی زیاد شده باشد، نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد.

بعضی از ماشین‌های ظرفشویی قدیمی فیلتر خود تمیز شونده دارند که بسیار شبیه به دفع زباله عمل می‌کند. با این حال، این فیلتر باعث می‌شد ماشین ظرفشویی صدای بسیار زیادی داشته باشد .همین موضوع متخصصین را مجبور به تولید مدل‌های جدیدتری از فیلتر کرد که نیاز به تمیز کردن به شکل  دستی دارند. فیلتر در کفی داخلی ماشین ظرفشویی زیر بازوی اسپری چرخان قرار گرفته است . با بررسی دفترچه راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی یا بازدید از وب سایت اینانلو سرویس می‌توانید نوع فیلتر ماشین ظرفشویی خود را تعیین کنید.

فیلتر ظرفشویی
فیلتر ظرفشویی

چند مدل فیلتر برای ماشین ظرفشویی وجود دارد؟

دو نوع فیلتر ماشین ظرفشویی وجود دارد.

 • خود تمیز شونده
 • تمیز شونده به صورت دستی

ماشین‌های ظرفشویی که دارای فیلترهای خود تمیز شونده هستند به یک آسیاب یکپارچه برای پودر کردن مواد غذایی مانند زباله‌دان وابسته هستند که از طریق آبکشی زیاد شسته می‌شوند. این فیلترها به عنوان “خود تمیز شونده” (self-cleaning)  یا دافع مواد غذایی سخت شناخته می‌شوند، زیرا نیازی نیست که توسط کاربر تمیز شوند. نقطه ضعف این مدل از فیلتر این است که صدای ماشین‌های ظرفشویی دارای فیلتر سلف کلین هستند خیلی بیشتر از ماشین‌های دارای فیلترهای تمیز شونده دستی است.

فیلترهای تمیز شونده دستی بسته به میزان استفاده و تمیز کردن ظروف قبل از شستشو ،دست کم یک بار در ماه یا گاهی بیشتر، نیاز به تمیز کردن دارند. برای فهمیدن اینکه شستن فیلتر ماشین ظرفشویی چه زمانی لازم است باید نسبت به نشانه‌ها هوشیار باشید.مثلا ظرف هایی که به خوبی تمیز نشده اند یا وجود تکه‌های غذای باقی مانده روی ظروف یا بوی نامطبوع به شما هشدار می دهند که فیلتر را تمیز کنید.

برای تشخیص نوع فیلتری که دستگاه دارد به دفترچه راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید. همچنین می توانید به پایین ماشین ظرفشویی، زیر بازوی چرخان نگاه کنید. اگر یک قطعه استوانه‌ای قابل جابجایی وجود داشت، احتمالاً فلش‌هایی که جهت چرخاندن را نشان می‌دهند را خواهید دید. این نشانه ها بیانگر این است که فیلتر ماشین ظرفشویی شما از نوع فیلتر تمیز شونده دستی است.

فیلتر ماشین ظرفشویی چه زمانی نیاز به تمیز کردن دارد؟

بهترین راه برای تمیز کردن فیلتر خود تمیز شونده این است که ماشین ظرفشویی خود را حداقل یک بار در ماه با مایع یا پودر جرمگیر تمیز کنید. اگر از یک ماشین ظرفشویی نسل جدید استفاده می کنید، فیلترهای تمیز کننده دستی باید حداقل ماهی یک بار تمیز شوند. اگر ظرف ها بعد از شستن هنوز کثیف هستند یا تکه‌های غذا روی آنها باقی می‌ماند یا ماشین ظرفشویی بوی نامطبوعی دارد، باید فیلتر را بررسی کنید.

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی زمان زیادی نیاز ندارد و فقط چند دقیقه طول می‌کشد و با موادی که در دسترس دارید، قابل شستشو است. صرف وقت برای تمیز کردن فیلتر ارزش صرفه جویی در زمان و انرژی برای شستن مجدد ظروف را خواهد داشت.

تکنسین های اینانلو سرویس هنگام انجام سرویس های دوره ای فیلتر دستگاه را بررسی کرده و دستگاه را جرم گیری می کنند. سرویس های دوره ای 6 ماه یکبار از آسیب های احتمالی به دستگاه جلوگیری کرده و به طول عمر مفید دستگاه کمک می کند. برای درخواست سرویس دوره ای محصولات لوازم خانگی خود مثل ساید بای ساید، لباسشویی، ظرفشویی و مایکروفر خود با شماره 36191-026 تماس بگیرید.

کاربرد فیلتر ماشین ظرفشویی چیست؟

ماشین ظرفشویی شما از هر مارک و مدلی که باشد، دو عدد فیلتر دارد. یکی از فیلترها برای جلوگیری از نفوذ رسوب و ذرات ریز و درشت مواد غذایی حاصل از شستشوی ظروف به داخل پمپ تخلیه است. فیلتر دیگر هم برای جلوگیری از ورود املاح و رسوبات  آب به داخل ماشین ظرفشویی است.

اولین فیلتری که مخصوص جلوگیری از نفوذ باقی مانده مواد غذایی به داخل پمپ تخلیه می باشد در کف ماشین ظرفشویی و در ابتدای پمپ تخلیه این دستگاه قرار گرفته است . این فیلتر وظیفه خیلی مهمی به عهده دارد؛ زیرا اگر این فیلتر نبود، رسوبات و ذرات باقی مانده مواد غذایی به داخل پمپ تخلیه ظرفشویی راه پیدا می کردند. ورود ذرات مواد غذایی به پمپ موجب میشوند که پمپ تخلیه خیلی زود خراب شود و مجبور به تعویض آن شوید.

اما دومین فیلتری که وظیفه آن جلوگیری از ورود املاح و رسوبات آب به داخل ماشین ظرفشویی می باشد. همان فیلتر آب است که در مسیر ورودی آب به ماشین ظرفشویی نصب شده تا از ورود املاح و رسوبات آب به داخل ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. این فیلتر نقش مهمی در ظرفشویی ایفا می کند؛ زیرا در صورت نبودن آن، ماشین ظرفشویی به مرور زمان با وارد شدن رسوبات آب به داخل این دستگاه آسیب می بیند.

تمیز کردن فیللتر ماشین ظرفشویی
تمیز کردن فیللتر ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن فیلتر موجود در کف ظرفشویی

یکی از دو فیلتر ماشین ظرفشویی، فیلتری است که در کف دستگاه و در ابتدای پمپ تخلیه قرار دارد که از ورود رسوب و ذرات غذا  به پمپ تخلیه جلوگیری می کند. بهتر است حداقل ماهی یک بار این فیلتر را تمیز کنید تا روال شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی به شکل بهتری انجام شود. بعد از تمیز کردن فیلتر ظروف شما بعد از شستشو برق خواهند زد. برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا این فیلتر را که در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا باز شود.
 2. هنگامی که موفق به باز کردن و خارج کردن فیلتر ماشین ظرفشویی شدید، می ببینید که این فیلتر از دو بخش تشکیل شده است . برای تمیز کردن فیلتر باید این دو قسمت را از یکدیگر جدا کنید.
 3. با استفاده از مایع شوینده و یک برس هر کدام از اجزای فیلتر ماشین ظرفشویی را خیلی خوب تمیز کنید. توجه کنید که در این مرحله باید تمامی رسوباتی که بر روی فیلتر ماشین ظرفشویی نشسته اند را با برس و فشار آب تمیز کنید. شستشوی فیلتر باعث می شود ماشین ظرفشویی شما بوی نامطبوع نگیرد.
 4. بعد از شستشوی فیلتر باید صبر کنید که اجزای فیلتر ماشین ظرفشویی خشک شوند. بعد آن ها را به یکدیگر متصل کرده و سر جای خود در کف ماشین ظرفشویی قرار دهید.
 5. حالا باید فیلتر ماشین ظرفشویی را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سر جای خود محکم شود.

     نکاتی برای کمک به تمیز نگه داشتن فیلتر ماشین ظرفشویی

 • قبل از اینکه ظرفها را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید، باقی مانده ی مواد غذایی را از روی ظروف پاک کنید.
 • ماهی یک بار وقتی ماشین ظرفشویی خالی است، یک چرخه کامل را اجرا کنید تا از تجمع چربی داخل دستگاه و فیلتر جلوگیری کنید.
 • دستگاه را به صورت منظم جرمگیری کنید. مایع جرم گیر را روی قفسه بالایی قرار داده و برچسب آن را جدا کنید. یک چرخه شستشو با آب گرم را اجرا کنید تا دستگاه به طور کامل تمیز شود.
 • برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی هر ماه یک هشدار به تقویم خود اضافه کنید.

تعویض فیلتر ماشین ظرفشویی

این سوالی است که کاربران زیادی با آن روبرو هستند، بهتر است فیلتر ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم یا آن را طبق مراحل گفته شده تمیز کنیم؟

بهترین بازه زمانی برای تعویض فیلتر ماشین ظرفشویی زمانی است که از تعویض یا خرید ماشین ظرفشویی و استفاده از این دستگاه حدود یکسال گذشته باشد. البته این موضوع بستگی زیادی به میزان استفاده شما دارد. در صورتی که از ماشین ظرفشویی بیشتر  از 5 بار در هفته استفاده می‌کنید، بهتر است که هر ماه فیلتر را تمیز و هر 6 ماه فیلتر را تعویض کنید.

اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی و مجاز تعمیرات انواع دستگاه های لوازم خانگی آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز می باشد. برندهایی که اینانلو سرویس نماینده رسمی آنها می باشد شامل موارد زیر میشود

سام، سامسونگ، بکو، بوش، الجی ، دوو، پاکشوما، جنرال آدمیرال، جنرال هاوس، کندی، کرال، هاردستون، مجیک، هیتاچی، امرسان، هیمالیا، هیوندای، میدیا و …

قطعات مورد نیاز برای تعمیر دستگاه مشتریان عزیز به صورت مستقیم از شرکت تولید کننده تهیه شده و 6 ماه گارانتی دارد. برای ثبت درخواست تعمیر می توانید با شماره های 36191-026 و 91300200-026 تماس بگیرید.

نکته هایی در تمیز کردن فیلتر ظرفشویی

 • بهتر است بعد از پایان هر سیکل شستشوی ظروف تمام تکه های باقی مانده در پشت فیلتر ها را بردارید و تمیز کنید.
 • اطراف فیلتر را به طور کامل تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی از مسواک یا فرچه استفاده نمایید
 • به هیچ وجه از ماشین ظرفشویی بدون فیلتر استفاده نکنید. استفاده ی بدون فیلتر باعث آسیب به ماشین ظرفشویی و ظروف می شود.
 • اگر فیلتر سر جای درست خود قرار نگیرد، باعث آسیب به دستگاه خواهد شد.
 • در هنگام تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی مراقب باشید تا به فیلتر آسیب نرسد. اگر فیلتر پاره شود نه تنها ظروف تمیز شسته نمی شوند بلکه به قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی آسیب می رساند. آسیب به فیلتر موجب پرداخت هزینه هایی برای تعمیرات ماشین ظرفشویی خواهد شد.

در صورت مشاهده هر نوع خرابی یا نیاز به تعمیر ظرفشویی، ساید یا لباسشویی می توانید با شماره ی پنج رقمی  36191-026 اینانلو سرویس تماس بگیرید. قیمت فاکتور خدمات در اینانلو سرویس مطابق تعرفه اتحادیه بوده و خدمات انجام شده 6 ماه گارانتی می شود.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields