۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

آشنایی با علائم خرابی تسمه ماشین لباسشویی و نحوه رفع عیب آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

آشنایی با علائم خرابی تسمه ماشین لباسشویی و نحوه رفع عیب آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۱۲ مهر ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

تسمه از قطعات مهم و حائز اهمیت در ماشین لباسشویی محسوب می شود که عوامل گوناگونی منجر به خرابی آن خواهد شد. در زمان خرابی و فرسودگی این قطعه، تعویض تسمه ماشین لباسشویی از راهکارهای کاربردی و بهینه تلقی می شود. با پوسیدگی یا پارگی و در کل با خرابی تسمه لباسشویی دستگاه دچار مشکل می شود، و از چرخه عملکرد استاندارد خود خارج می گردد. قطعات و اجزای زیادی برای کارایی های متفاوت در ماشین لباسشویی تعبیه می شوند. کار هر کدام از قطعات مکمل کارکرد دیگر قطعه است و در شرایط بروز اختلال در هر قطعه، کارایی کلی ماشین لباسشویی دچار مشکل می شود. از جمله قطعات مهم در ماشین لباسشویی تسمه است که اغلب، بیشترین ایرادات فنی نیز به دلیل خرابی تسمه لباسشویی است.

تسمه ماشین لباسشویی چیست و در کجا قرار می گیرد؟

تسمه یکی از مهمترین قطعات در ماشین های لباسشویی می باشد که وظیفه انتقال قدرت از موتور به دیگ لباسشویی را دارد. این قطعه بر روی دو پولی بزرگ و کوچک قرار گرفته می گیرد. در زمان روشن شدن و شروع کارکرد لباسشویی انرژی توسط موتور بین دو پولی منتقل شده و سبب حرکت دیگ لباسشویی خواهد شد. در صورت خرابی تسمه لباسشویی عملکرد دستگاه مختل خواهد شد. لازم به ذکر است پولی لباسشویی روی محور الکتروموتور تعبیه شده است.

 

تسمه ماشین لباسشویی
تسمه ماشین لباسشویی

وظیفه تسمه ماشین لباسشویی

وظیفه اصلی تسمه ی دور موتور ماشین لباسشویی این است که انرژی موتور را به دو پولی که در بین آنها قرار گرفته است منتقل کند. برای آسیب دیدن کمتر تسمه و معیوب شدن کمتر آن و همچنین اتلاف کمتر انرژی بهتر است که پولی کوچک و بزرگ در یک راستا قرار گیرند.

مهم ترین نشانه های خرابی تسمه ماشین لباسشویی

خرابی تسمه لباسشویی یکی از رایج ترین مواردی است که هنگام عیب یابی ماشین لباسشویی مشاهده می شود. در مواقع خرابی و معیوب شدن، چاره‌ای به جز تعمیر یا تعویض تسمه برای مصرف کننده باقی نخواهد ماند. از سوی دیگر، بروز بعضی نشانه ها و علائم حکایت از خرابی و نقص فنی تسمه لباسشویی دارد.

1. عدم چرخش دیگ

عدم چرخش دیگ از مهم ترین علل خرابی و معیوب شدن تسمه لباسشویی به شمار می‌آید. نچرخیدن دیگ سبب انجام نشدن فرآیند شستشو و به تبع آن از کار افتادن دستگاه لباسشویی می گردد. گرفتن انرژی لازم از موتور و منتقل کردن آن به دیگ، از مهم‌ترین وظایف تسمه لباسشویی است. در صورت پارگی، پوسیدگی یا شل بودن تسمه، فرآیند چرخش دیگ لباسشویی به طور مطلوب انجام نخواهد شد.

2. لرزش شدید و تولید سروصدای زیاد در حین کار

لرزش و سر و صدا از دیگر نشانه های مهم خرابی تسمه لباسشویی می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان کرد که در طراحی ماشین های لباسشویی درب از جلو، در قسمت گوشه های دیگ دستگاه، تسمه هایی تعبیه شده است. این تسمه ها وظیفه نگه داشتن دیگ در مرکز ماشین لباسشویی را برعهده می گیرد. به تدریج و با گذشت زمان این تسمه ها ضمن مستهلک شدن، دچار پارگی و پوسیدگی می شوند. به همین خاطر، در زمان چرخش دیگ و آغاز فرآیند شستشو، شاهد لرزش و تولید صداهای غیرعادی از دستگاه خواهید بود. با تعویض تسمه ماشین لباسشویی این مشکل فنی به راحتی مرتفع می گردد.

3. گذشت طول عمر مفید ماشین لباسشویی

گذشت زمان می تواند به تدریج خرابی برخی از قطعات و متعلقات فنی دستگاه از جمله قطعه تسمه را در پی داشته است. به صورت معمول، طول عمر مفید و بهینه دستگاه ماشین لباسشویی حدود 6 سال می باشد.
در صورت عدم انجام و جدی نگرفتن سرویس های دوره‌ای، احتمال خرابی و معیوب شدن تسمه لباسشویی وجود دارد. همچنین، از دیگر علل نیاز به تعمیر یا تعویض تسمه ماشین لباسشویی، استشمام بوی سوختگی لاستیک در حین کار دستگاه می باشد.

انواع تسمه ماشین لباسشویی

تسمه های به کار گرفته شده در ماشین های لباسشویی با توجه به کاربرد و قدرت لباسشویی با یکدیگر متفاوت می باشد. تسمه شیاردار، تسمه ذوزنقه، تسمه تایم، تسمه شکل دندانه ای از انواع تسمه های به کار رفته در ماشین های لباسشویی می باشد. هر یک از تسمه ها از نظر طول، عرض، ارتفاع و ضخامت با یکدیگر متفاوت اند. در صورت خرابی تسمه لباسشویی، دیگ دستگاه قادر به چرخش نخواهد بود. در صورت مشاهده چنین مواردی فورا با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس بگیرید.

انواع تسمه ماشین لباسشویی اتوماتیک و ابعاد و اندازه های آن

از نظر شکل، تسمه های ماشین لباسشویی به چهار دسته تقسیم می شود

  • تسمه ذوزنقه شکل
  • تسمه ذوزنقه شکل دندانه ای
  • تسمه تایم که به آن تسمه دندانی نیز می گویند
  • تسمه شیاردار

اغلب تفاوت تسمه ها در این می باشد که انواع مختلف آن کاربردهای متفاوتی دارند که بستگی به تعداد دور در دقیقه و توان خروجی ماشین لباسشویی دارد و دارای کلاس های abc هستند.

تفاوت ماشین لباسشویی های بدون تسمه و تسمه دار

نحوه کارکرد لباسشویی تسمه دار

قرار گرفتن تسمه در ماشین لباسشویی سبب ایجاد صدای بیشتر در ماشین لباسشویی می شود ، همانطور که بیان شد وسیله اتصال بین موتور و دیگ ماشین لباسشویی تسمه است و در تمام ماشین لباسشویی های قدیمی تسمه تعبیه شده است.

نحوه کارکرد ماشین لباسشویی بدون تسمه

شرکت های سازنده ی ماشین لباسشویی با استفاده از تکنولوژی و فناوری روز دستگاه هایی را تولید کرده اند که بدون تسمه کار می کند و موتور های آنها اتصال مستقیم و یا دایرکت درایو می باشند. در ماشین لباسشویی های بدون تسمه قطعات درگیر در امر شستشو بسیار کمتر شده اند به عبارتی فقط موتور و دیگ شست و شو باقی می مانند. ماشین های لباسشویی دایرکت درایو برای انجام عمل شستشو از نیروی مغناطیسی استفاده می کنند. آن ها صدا و لرزش کمتری نسبت به باقی ماشین های لباسشویی دارند. در لباسشویی های بدون تسمه از موتورهای گیربکسی استفاده نمی شود. موتور های دایرکت درایو نیاز به روغنکاری که در موتورهای گیربکسی انجام می‌شود، نخواهند داشت و انرژی برای عملکرد خود را از نیروی مغناطیسی تعبیه شده در موتور تامین می کنند.

نوع دیگری از ماشین لباسشویی های بدون تسمه وجود دارد که موتور آنها BLDC می باشد. در این ماشین لباسشویی ها زغال نیز علاوه بر تسمه از ماشین لباسشویی حذف شده است. مصرف انرژی نیز در این نوع موتور بسیار کمتر شده است. خرابی تسمه لباسشویی امری بسیار تخصصی ست که حتما باید توسط کارشناس کاربلد بررسی گردد.

مردم امروزه به خرید ماشین های لباسشویی بدون تسمه روی آوردند به این خاطر که این ماشین لباسشویی از لرزش و صدای بسیار کمتری نسبت به ماشین لباسشویی تسمه دار برخوردار می باشد. در نتیجه رضایت مصرف کننده را در پی خواهد داشت و همچنین مصرف انرژی به دلیل کم شدن قطعات موتور در این ماشین های لباسشویی بسیار کمتر است و این ویژگی برای خرید مهم تلقی خواهد شد.

هزینه تعویض تسمه ماشین لباسشویی
هزینه تعویض تسمه ماشین لباسشویی

معایب و مزایای لباسشویی های بدون تسمه و تسمه دار

معایب لباسشویی تسمه دار

در ماشین های لباسشویی که تسمه دار هستند، تسمه آنها زودتر خراب می‌شود و نیاز به تعمیر پیدا می کند. پارگی و پوسیدگی از مشکلات رایج تسمه ها می باشد. به کار گیری تسمه در ماشین لباسشویی می تواند علت صدای زیاد در حین کار دستگاه باشد. لرزش های غیر عادی نیز می تواند به همین خاطر باشد. خرابی تسمه لباسشویی را جدی بگیرید و به هیچ وجه در تعمیر آن تعلل نکنید.

مزایای لباسشویی تسمه دار

تعمیر و رفع ایراد تسمه در لباسشویی های تسمه دار آسان تر است.
هزینه نسبتا کمتری دارد.
هزینه تعویض و بررسی خرابی تسمه لباسشویی پایین می باشد.

مزایای لباسشویی بدون تسمه

صدا و لرزش ماشین های لباسشویی بدون تسمه بسیار کمتر است.
مصرف انرژی ماشین لباسشویی به دلیل کم شدن قطعات موتور در لباسشویی های بدون تسمه بسیار کم است.
دلایل خرابی ماشین لباسشویی که به تسمه مربوط می باشد

در صورتی که ماشین لباسشویی را روشن کنید اما چرخش دیگ شستشو به صورت صحیح انجام نشود امکان دارد تسمه درایو ماشین لباسشویی پاره و یا پوسیده شده باشد.

در شرایطی که ماشین لباسشویی شروع به کار نکند امکان دارد در تسمه ساییدگی ایجاد شده باشد.
اگر در حین شستن، ماشین لباسشویی لرزش زیادی داشته باشد، ممکن است دلیل آن پاره شدن یا خرابی تسمه لباسشویی باشد که باید تعویض گردد.
در صورتی که عمل آبگیری کامل انجام می شود اما کار نمی کند در این صورت تسمه ماشین لباسشویی زیادی سفت شده است و باید تنظیم گردد.
اگر در عمل آبگیری موتور کار می کند و بعد متوقف می شود در این صورت نیز تسمه سفت بسته شده است و باید تنظیمات آن را انجام دهید.
اگر در حین شستشو ماشین لباسشویی به صورت نامتعادل می لرزد ، در این صورت تسمه ماشین لباسشویی معیوب شده است و باید تعویض گردد.
در صورتی که هنگام روشن شدن ماشین لباسشویی ، دیگ نچرخد با پارگی تسمه مواجه هستید که باید تعویض شود.
اگر ماشین لباسشویی عمل خشک کردن لباسها را به طور مطلوب انجام نداد، دلیل اولیه بروز این اختلال در تمامی برندهای ماشین لباسشویی پوسیده شدن تسمه دستگاه است که باید با تسمه مشابه سالم تعویض گردد.

ایجاد سر و صدای زیاد در حین کارکرد ماشین لباسشویی می تواند به دلیل شل شدن تسمه و یا اندازه نامناسب آن باشد.

قیمت و هزینه تعویض تسمه ماشین لباسشویی چقدر است؟

هزینه تعویض تسمه ماشین لباسشویی بسته به نوع و برند ماشین لباسشویی شما متفاوت خواهد بود. به طور معمول تکنسین برای تعویض و یا بررسی خرابی تسمه لباسشویی در مرحله اول هزینه خدمات را اعلام می کنند و در صورت موافقت شما کاربر گرامی برای عیب یابی و تعمیر دستگاه اقدام می کنند. تمامی هزینه تعمیرات در اینانلو سرویس طبق تعرفه های مصوب اتحادیه خواهد بود.
در هر نقطه از استان البرز که باشید مانند مهرشهر، عظیمیه، جهانشهر، باغستان، هیو، تهراندشت، چندارو… آماده خدمات رسانی شبانه روزی به شما عزیزان می باشد. این مجموعه نماینده رسمی 130 برند مطرح لوازم خانگی مانند ال جی، سامسونگ، بوش، سینور، پاکشوما، امرسان و… می باشد.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت شنیدن صدای شکستگی از یخچال چیست؟

اگر یخچال یخساز داشته باشد ممکن است صدا از یخساز باشد. برخی از یخسازها صدای بلندی هنگام خروج یخ می دهند.

آخرین سوال پرسیده شده

علت تجمع زباله هم در بیرون کیسه و هم داخل کیسه جارو برقی بلومبرگ چیست؟

دلیل آن جا نزدن صحیح کیسه جاروبرقی ست. کیسه را خارج کرده و مجدد جا بزنید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور oe در ظرفشویی ال جی چیست و چرا آب را تخلیه نمی کند؟

علت ارور oe برای ماشین ظرفشویی ال جی مربوط به اختلال در تخلیه می باشد. برای رفع این ارور شیلنگ تخلیه، پمپ تخلیه و سوئیچ شناور بررسی شود. بهتر است این کار توسط کارشناسان با تجربه صورت گیرد.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ارور EC کولر گازی مدیا استار از چیست؟

دلیل ارور EC کولر گازی مدیا مربوط به نشتی گاز در دستگاه می باشد. ابتدا نشت یابی و سپس طبق استاندارد شارژ گاز می شود. لطفا با شماره 02636191 تماس بگیرید تا اینانلو سرویس برای تعمیر دستگاه شما اقدام کند.

آخرین سوال پرسیده شده

پس از تعویض موتور جاروبرقی پاناسونیک، دستگاه یکسره کار می کند دلیل آن چیست؟

احتمالا مشکل از تایمر و برد الکترونیکی است. برای رفع این مشکل با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل جرقه از کنار زغال موتور جاروبرقی چیه؟

داخل موتور جاروبرقی شما یک آرمیچر وجود دارد که به آن کلکتور می گویند. مشکل جاروبرقی شما از زغال نیست از کلکتور است. در این مواقع باید موتور جاروبرقی را تعویض نمایید. برای رفع این مشکل اینانلو سرویس همواره پشتیبان شماست.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields