۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

همه چیز درباره ی خرابی مخزن شستشو ماشین لباسشویی
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

همه چیز درباره ی خرابی مخزن شستشو ماشین لباسشویی

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۲۲ مهر ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

دیگ پس از مدت زیادی که از استفاده آن می‌گذرد ممکن است شل شده و در حین چرخش صدای زیادی تولید کند. بد چرخیدن، لق زدن، سوراخ شدن و تاب برداشتن از دیگر خرابی مخزن شستشو لباسشویی هستند. خرابی مخزن شستشو ممکن است در اثر استفاده نادرست از ماشین لباسشویی و یا قدیمی بودن آن ایجاد گردد.

فایل صوتی مقاله همه چیز درباره ی خرابی مخزن شستشو ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی‌ بدون در نظر گرفتن مدل و برند دارای مکانیسم کاری یکسانی می باشند. تقریبا همه ماشین های لباسشویی‌ دارای اجزاء مشابه‌ی هستند. به همین خاطر دلایل خراب شدن آنها مشابه یکدیگر خواهد بود. تولیدکنندگان و طراحان لوازم خانگی با ایجاد تنوع در محصولات خود، نیاز کاربران را برطرف می‌نمایند.

تلاش تولیدکنندگان ماشین لباسشویی بر این است که با تغییر مداوم اشکال و اجزاء داخلی آنها، روز به‌ روز از هر نظر تولیدات خود را کامل‌تر کنند. برای مثال، در گذشته تایمر ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک ترکیبی مکانیکی داشت، به شکلی که یک موتور الکتریکی کوچک محوری را به گردش درمی‌آورد و این محور توپی پلاستیکی بخصوصی را با خود همراه می کرد و می‌چرخاند.

به این شکل اجزاء ماشین لباسشویی هنگام گردش توپی تایمر، اعمالی مثل آب‌گیری، چرخش موتور تخلیه آب، داغ کردن آب و… انجام می‌داد. اما لازم به ذکر است بسیاری از ماشین‌های جدید، دارای تایمر الکترونیکی بوده و همه اعمال مذکور، توسط قطعاتی چون ترانزیستور، تریستور و IC انجام می‌­گردد.

همه چیز درباره ی خرابی مخزن شستشو ماشین لباسشویی
همه چیز درباره ی خرابی مخزن شستشو ماشین لباسشویی

دلیل بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

بشر همیشه در حال تولید لوازمی بوده که سبب راحتی و آسایش زندگی شود. یکی از مهم ترین وسایل ماشین‌ لباسشویی می باشد. ماشین‌ های لباسشویی جز لوازمی هستند که اغلب در تمامی منازل یافت می‌شوند و دیگر کمتر کسی پیدا می شود که همچنان لباس های خود را با دست بشوید.

اما این نکته حائز اهمیت است که باید در نگهداری و مراقبت از آن کوشا باشید زیرا با نگهداری بهتر می توانید مدت زمان بیشتری را با هزینه کمتر از این وسیله استفاده کنید. در ادامه با بعضی از دلایل بد چرخیدن و خرابی مخزن شستشو لباسشویی آشنا خواهید شد.

 • پر کردن زیاد و سنگین کردن دیگ و خرابی مخزن لباسشویی

لازم است که بدانید پر کردن بیش از حد لباس داخل ماشین لباسشویی سبب می شود به قطعاتی مثل درام، واشرها، بلبرینگ، موتور و… فشار وارد شود و سبب بد چرخیدن دیگ و خرابی مخزن شستشو گردد. ماشین‌ های لباسشویی در حجم و انواع مختلفی وجود دارند. حجم آنها به کیلو گرم در بازار موجود است شما حتما باید طبق همان وزنی که اعلام شده البسه داخل لباسشویی بریزید، بیشتر از آن حد باعث خرابی مخزن شستشو لباسشویی خواهد شد.

 • جمع شدن البسه در یک سمت دیگ و خرابی مخزن لباسشویی

این شرایط هنگامی اتفاق خواهد افتاد که شما فقط یک تکه لباس برای شستشو انتخاب کرده اید برای مثال پتو، ملحفه و یا مواردی از این نظیر، در این صورت بعد از آبگیری و چرخش به دلیل وزن زیاد پتو در یک قسمت جمع می شود و به همین خاطر سنگینی سبب فشار به سه نظام و حتی خرابی مخزن شستشو لباسشویی خواهد شد. در نتیجه امکان دارد که دیگ ماشین لباسشویی بد بچرخد و یا اصلا چرخشی نداشته باشد. اگر چنین اتفاقی افتاد حتما لباسشویی را خاموش کرده و پتو را خارج نمایید. شستن پتو در ماشین لباسشویی به هیچ وجه اصولی نیست پس بهتر است برای کمک به افزایش عمر دستگاه از انجام این کار خودداری فرمایید.

 • پارگی یا آسیب دیدن تسمه و خرابی مخزن شستشو لباسشویی

داخل ماشین لباسشویی تعدادی تسمه وجود دارد که وظیفه آن ها چرخاندن درام می باشد. از مهم ترین دلایل بد چرخیدن دیگ و خرابی مخزن شستشو لباسشویی می توان به پاره شدن و یا شل شدن تسمه اشاره کرد.

 • آسیب دیدن بلبرینگ  و خرابی مخزن شستشو لباسشویی

در ماشین لباسشویی هایی که درب آن ها در جلوی دستگاه قرار گرفته است، موتور از طریق بلبرینگ به دیگ شستشو متصل شده است، در نتیجه در حالی که قطعه بلبرینگ دچار فرسودگی، ساییدگی، پوسیدگی شده باشد یا بیش از حد نرمال داغ شده باشد ممکن است دیگ به خوبی نچرخد و خرابی مخزن را در پی داشته باشد.

خرابی بلبرینگ علاوه بر اینکه یکی از دلایل بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی است. حتی می تواند منجر به ایجاد سر و صدا در ماشین لباسشویی شود. در صورت شنیدن صداهای عجیب و غریب و بلند از ماشین لباسشویی حتما قطعه بلبرینگ را بررسی نمایید. برای بررسی خرابی مخزن لباسشویی و تعمیر آن میتوانید با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس بگیرید تا در هر نقطه از استان البرز که باشید مانند عظیمیه، آزادگان، شهرک اوج، بلوار موذن، کوی کارمندان، شاهین ویلا، دهقان ویلا، گلسار، هیو، نظرآباد، شهر جدید هشتگرد و… از خدمات شبانه روزی اینانلو سرویس بهره مند شوید.

 • مشکل روتور و استاتور  و خرابی مخزن شستشو لباسشویی

دو بخش اصلی هر موتور الکتریکی روتور و استاتور می باشد در واقع برای به حرکت در آمدن موتور باید روتور و استاتور با یکدیگر درگیر شوند تا یک میدان مغناطیسی بسیار قوی تشکیل شود. در صورتی که هر کدام از این دو مورد به مشکلی بر بخورد سبب بد چرخیدن و نچرخیدن دیگ  و خرابی مخزن شستشو لباسشویی خواهد شد.

 • مشکل کوپلینگ موتور  و خرابی مخزن شستشو لباسشویی

اگر شما از ماشین لباسشویی تان بیش از حد استاندارد کار بکشید سبب از کار افتادن کوپلینگ ماشین لباسشویی شده و به دلیل عدم انتقال نیرو،  ممکن است دیگ لق شود و یا حتی کار نکند.

 • خرابی موتور ماشین لباسشویی

در صورتی که دیگ ماشین لباسشویی شما نمی چرخد تمامی علت هایی که ذکر کردیم را چک کنید و از تکنسین های مجرب برای رفع این اختلال کمک بگیرید. در شرایطی که هیچ کدام از موارد ذکر شده دلیل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی تان نبود احتمال دارد موتور ماشین لباسشویی تان خراب شده باشد و یا حتی سوخته باشد. اختلال در عملکرد و کارکرد موتور یا قطعات درونی آن از دلایل اصلی عدم چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی شما هستند. ساییده شدن چرخ دنده های متصل به موتور انرژی لازم برای چرخش درام را دریافت نخواهند کرد، در نتیجه دیگ نمی چرخد.

 • شل شدن دیگ ماشین لباسشویی و یا خرابی مخزن شستشو لباسشویی

لق زدن و شل شدن دیگ ماشین لباسشویی سبب ایجاد سر و صدای زیاد و همچنین ورود آسیب‌های بیشتر به ماشین لباسشویی خواهد شد. خرابی مخزن شستشو لباسشویی از جمله موارد تخصصی ست که حتما باید توسط کارشناس کاربلد بررسی گردد. شل شدن و لق زدن دیگ ماشین لباسشویی علل فراوانی دارد. ۳ دلیل بسیار رایج خرابی مخزن شستشو لباسشویی  عبارت است از

 • شل شدن مهره و پیچ ها
 • تراز نبودن سطح قرارگیری دستگاه ماشین لباسشویی
 • پر کردن بیش از حد دیگ یا قرار دادن آیتم‌های سنگین و نامناسب در ماشین لباسشویی
 • فرسودگی یاتاقان از دلایل دیگری است که باعث شل شدن دیگ و ایجاد سروصدا در آن می‌شود.

 

جمع شدن البسه در یک سمت دیگ علت خرابی مخزن شستشو لباسشویی
جمع شدن البسه در یک سمت دیگ علت خرابی مخزن شستشو لباسشویی

دیگر علت های بد چرخیدن دیگ و خرابی مخزن شستشو لباسشویی

 • خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی
 • پاره شدن یا خرابی تسمه ماشین لباسشویی
 • آسیب دیدن موتور ماشین لباسشویی

نحوه رفع عیب

گاهی ممکن است دیگ ماشین لباسشویی به سختی بچرخد و یا متوازن نچرخد. همان‌طور که بیان شد ۳ دلیل اصلی این اختلال، خرابی بلبرینگ، پاره شدن تسمه و آسیب دیدن موتور دستگاه می باشد. در شرایطی که بلبرینگ خراب شده باشد باید توسط فرد متخصص تعویض گردد و امکان تعمیر آن وجود نخواهد داشت.

تسمه پاره شده نیز باید تعویض گردد و بهتر است خودتان به هیچ وجه اقدام به تعمیر در منزل نکنید زیرا خطرات جبران ناپذیری برای شما خواهد داشت. قرار دادن حجم لباس بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی نیز یکی دیگر از دلایلی است که سبب می‌شود دیگ ماشین لباسشویی به سختی بچرخد. دقت داشته باشید که همیشه حجم لباس‌های داخل دیگ کمتر از ظرفیت (کیلوگرم) ماشین لباسشویی‌تان باشد. رعایت نکردن این نکته سبب خرابی مخزن شستشو لباسشویی خواهد شد.

تاب برداشتن دیگ یا خرابی مخزن شستشو لباسشویی

 • خراب شدن کوپلینگ
 • پاره شدن یا خرابی تسمه لباسشویی
 • بسته نشدن درب ماشین لباسشویی
 • خرابی بلبرینگ
 • آسیب دیدن موتور ماشین لباسشویی

نحوه رفع عیب

اغلب دلایل مشترکی سبب شل شدن، بد یا سفت چرخیدن و تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی می‌شود. موارد اعلام شده بهتر است توسط فرد متخصص بررسی و رفع گردد. چرا که در غیر این صورت تعمیر اشتباه و نادرست قطعات می‌تواند به دستگاه شما آسیب بیشتری وارد کند.

سوراخ شدن دیگ یا خرابی مخزن لباسشویی

دلایل سوراخ شدن دیگ یا خرابی مخزن شستشو لباسشویی به شرح زیر است.

 • برخورد اشیا تیز با دیگ ماشین لباسشویی
 • پوسیدگی دیگ ماشین لباسشویی تحت تاثیر املاح آب
 • استفاده از شوینده نامناسب
 علت های بد چرخیدن دیگ و خرابی مخزن شستشو لباسشویی
علت های بد چرخیدن دیگ و خرابی مخزن شستشو لباسشویی

نحوه رفع عیب

سوراخ شدن دیگ ماشین لباسشویی می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. یکی از شایع‌ترین دلایل، جمع شدن رسوبات و املاح آب است که در طولانی‌ مدت سبب پوسیدگی دیگ و در نهایت سوراخ شدن آن خواهد شد. در نتیجه در زمان شستشوی البسه شاهد چکه کردن آب از ماشین خواهید شد.

در شرایطی که دیگ ماشین لباسشویی تحت‌تاثیر هر کدام از عوامل اشاره شده سوراخ شود، نیاز به تعمیر یا تعویض دیگ ماشین لباسشویی می باشد. بسته به مدل ماشین لباسشویی ممکن است اغلب در مدل‌های قدیمی‌تر امکان تعمیر دیگ وجود نداشته و باید آن را به طور کامل تعویض کرد که در این صورت باید با تعمیرکاران مجاز تماس بگیرید. آسیب دیدن و خرابی مخزن شستشو از مشکلات تخصصی است که نیاز به تعمیر توسط فرد متخصص دارد.

در صورتی که خرابی مخزن شستشو به موقع و به درستی تعمیر نشود می‌تواند منجر به آسیب دیدن اجزای دیگر ماشین لباسشویی گردد. لازم به ذکر است در بعضی از موارد خرابی مخزن شستشو، مربوط به خرابی و یا وجود اختلال در اجزای مهمی مانند موتور دستگاه است. به همین خاطر بررسی و تعمیر اصولی و به موقع آن اهمیت زیادی دارد. در این شرایط می‌توانید از کمک کارشناسان حرفه‌ای اینانلو سرویس استفاده کنید. برای دریافت خدمات از اینانلو سرویس میتوانید با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس بگیرید یا از طریق وبسایت اینانلو سرویس ثبت درخواست کنید تا شامل 10% تخفیف ویژه شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت شنیدن صدای شکستگی از یخچال چیست؟

اگر یخچال یخساز داشته باشد ممکن است صدا از یخساز باشد. برخی از یخسازها صدای بلندی هنگام خروج یخ می دهند.

آخرین سوال پرسیده شده

علت تجمع زباله هم در بیرون کیسه و هم داخل کیسه جارو برقی بلومبرگ چیست؟

دلیل آن جا نزدن صحیح کیسه جاروبرقی ست. کیسه را خارج کرده و مجدد جا بزنید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور oe در ظرفشویی ال جی چیست و چرا آب را تخلیه نمی کند؟

علت ارور oe برای ماشین ظرفشویی ال جی مربوط به اختلال در تخلیه می باشد. برای رفع این ارور شیلنگ تخلیه، پمپ تخلیه و سوئیچ شناور بررسی شود. بهتر است این کار توسط کارشناسان با تجربه صورت گیرد.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ارور EC کولر گازی مدیا استار از چیست؟

دلیل ارور EC کولر گازی مدیا مربوط به نشتی گاز در دستگاه می باشد. ابتدا نشت یابی و سپس طبق استاندارد شارژ گاز می شود. لطفا با شماره 02636191 تماس بگیرید تا اینانلو سرویس برای تعمیر دستگاه شما اقدام کند.

آخرین سوال پرسیده شده

پس از تعویض موتور جاروبرقی پاناسونیک، دستگاه یکسره کار می کند دلیل آن چیست؟

احتمالا مشکل از تایمر و برد الکترونیکی است. برای رفع این مشکل با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل جرقه از کنار زغال موتور جاروبرقی چیه؟

داخل موتور جاروبرقی شما یک آرمیچر وجود دارد که به آن کلکتور می گویند. مشکل جاروبرقی شما از زغال نیست از کلکتور است. در این مواقع باید موتور جاروبرقی را تعویض نمایید. برای رفع این مشکل اینانلو سرویس همواره پشتیبان شماست.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields