۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

چیدمان ماشین ظرفشویی و اصول آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

چیدمان ماشین ظرفشویی و اصول آن

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۲۱ تیر ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

چیدمان ماشین ظرفشویی کار سختی نیست. کافی است بدانید کدام سبد برای چه ظروفی در نظر گرفته شده است.

نحوه ی چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی دارای اصول و قواعدی است. در صورت عدم رعایت آن ها، علاوه بر تمیز نشدن ظروف، صدماتی به ماشین ظرفشویی وارد می شود. پر کردن بیش از اندازه ماشین ظرفشویی و چینش نادرست ظرف ها، در طولانی مدت باعث خراب شدن ماشین ظرفشویی می شود. در صورت پر بودن دستگاه، گردش آب به خوبی انجام نمی شود و ظروف تمیز نمی شوند. همچنین دستگاه به خاطر سنگینی و فشاری که به آن وارد می شود دچار اختلال می شود.

شناخت پیش از چیدمان ماشین ظرفشویی

شما پیش از هر چیز به شناخت ماشین ظرفشویی و قسمت های مختلف آن نیاز خواهید داشت. اکثر ماشین های ظرفشویی دارای سه سبد هستند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. شما باید ظروف را در این سه سبد دسته بندی کنید، به طوری که آبپاش قابلیت چرخش و آبپاشی را داشته باشد.

مخزن قرص ماشین ظرفشویی یکی از قسمت های مهم ماشین ظرفشویی است. اگر چیدمان ظروف جوری باشد که هنگام شست و شو مخزن قرص باز نشود، قرص به داخل دستگاه پرتاب نخواهد شد. به این ترتیب چربی زدایی و شستشوی ظروف با آب بدون شوینده انجام خواهد شد.

چیدمان ماشین ظرفشویی
چیدمان ماشین ظرفشویی

نکات مهمی در چیدمان ماشین ظرفشویی وجود دارد که بسیاری از افراد به آنها توجه نمی کنند. در اینانلو سرویس قصد داریم چیدمان ماشین ظرفشویی را به کمک یکی از تکنسین ها به شما آموزش دهیم.

چیدمان ماشین ظرفشویی

هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی، اولین کار قبل از قرار دادن ظروف در داخل دستگاه، پاک کردن باقی مانده غذا از روی ظرف ها است. اگر مقداری مواد غذایی به یک ظرف چسبیده است ابتدا باید آن ها را پاک کنید، سپس آن را داخل ظرفشویی قرار دهید.

تفاوت برندهای ماشین ظرفشویی در نحوه چیدمان ظروف در آن نقشی ندارد. یعنی نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی با سامسونگ تقریبا یکسان است.

نحوه چیدمان ماشین ظرفشویی
نحوه چیدمان ماشین ظرفشویی

شما در ماشین ظرفشویی باید ابتدا سبد پایین، سپس سبد وسط و در نهایت سبد قاشق و چنگال ها را بچینید. در کدام سبدها چه ظرف هایی را قرار دهیم؟

سبد قاشق و چنگال:

این سبد در بالاترین نقطه یا سقف ماشین ظرفشویی قرار دارد. دقت کنید قاشق و چنگال ها باید در موقعیت خود قرار گیرند. نکته مهمی که بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند پراکنده قرار دادن قاشق ها است. این پراکندگی باعث می شود لک چربی و آب روی قاشق ها باقی بماند.

زمانی که شما قاشق ها را به صورت مایل در جایگاه خود قرار میدهید، آب به راحتی روی آن حرکت می کند.قاشق‌ و چنگال‌ها را طوری درون دستگاه قرار دهید که دسته آن‌ها رو به پایین باشد.

اما دسته چاقوها را رو به بالا بگذارید تا در هنگام بیرون آوردن به دستتان آسیب نرسد. قاشق‌ و چنگال‌ها را بصورت دو به دو، رو به بالا و پایین بگذارید تا خیالتان از جهت چرخش آب و تمیز شدن هرکدام راحت باشد.

تعمیر ماشین ظرفشویی
تعمیر ماشین ظرفشویی

سبد دوم یا میانی:

دومین سبد، سبد میانی است که در آن پیش دستی ها و ظروف کوچکتر قرار می گیرند. شما می توانید پیاله ها را نیز در این سبد قرار دهید. علاوه بر این می توانید برای شستشوی قاشق چنگال های بیشتر از گیره های نگهدارنده کنار سبد استفاده کنید. کافی است آنها را باز کنید و قاشق یا چنگال را در آن ها قرار دهید. دقت کنید که ظروف را به هم نچسبانید و بین آن‌ها فاصله بیاندازید. چون ممکن است آب نتواند از بین ظروف چسبیده به هم نفوذ کند.

تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
تعمیر انواع ماشین ظرفشویی

این سبد این قابلیت را دارد که در سطح بالاتری قرار گیرد تا بتوان فضای بیشتری را برای شستشوی ظروف بیشتر در سبد پایین مهیا کرد. کافی است اهرم های کنار سبد را فشار دهید و سبد را به سمت بالا بکشید. سبد چیزی حدود 5 سانتی متر بالاتر خواهد آمد.

سبد سوم یا آخر:

در این سبد ظروف بزرگتر، قابلمه ها و بشقاب های بزرگ قرار می گیرند. دقت کنید حتماً به صورت اریب یا کج در ماشین ظرفشویی مرتب شوند تا آب به راحتی روی آنها پخش شود. این سبد نیز مشابه سبد میانی قابلیت تغییر اندازه جایگاه ظروف را دارد. به عنوان مثال می توانید دیواره های سبد را صاف کنید و در نهایت قابلمه ها یا ظروف بیشتری را روی آن قرار دهید.

 باید روی بشقاب‌ها به سمت وسط محفظه‌ ی ماشین باشد. به دلیل این که آب‌ پاش و قطعات چرخشی، به طور کامل بتوانند به تمامی قسمت‌های ظرف نفوذ کنند.

تعویض سبد انواع ماشین ظرفشویی
تعویض سبد انواع ماشین ظرفشویی

مناسب ترین سبک چیدمان ظروف چیست؟

بشقاب ها را به صورت مایل در ماشین ظرفشویی قرار دهید. اصطلاحاً برخی افراد می گویند ظروف را به صورت خوابیده قرار دهید.

در چیدمان ماشین ظرفشویی باید ظروف را به صورت آزادانه در سبد بچینید تا آب به خوبی میان آنها به چرخش در آید. منظور از آزادانه این است که فضای اطراف ظرف ها باید به گونه ای باشد که آب به خوبی میان آنها حرکت کند.

اجزای ماشین ظرفشویی
اجزای ماشین ظرفشویی

اجزای مهم در چیدمان ماشین ظرفشویی

اگر به چیدمان ماشین ظرفشویی دقت نکنید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید که شاید از نظر شما بی اهمیت باشند. در صورتی که رعایت این نکات میتواند عمر مفید ماشین ظرفشویی شما را افزایش دهد. پس از چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی آبپاش ها را تست کنید. آنها بچرخانید و از و حرکت روان آنها مطمئن شوید.

چیدمان ماشین ظرفشویی باید اصولی و درست انجام شود. چرا که یکی از دلایل کثیف شسته شدن ظروف چیدمان آنها است. آب باید به راحتی میان ظروف حرکت کند تا ظروف تمیز شسته شوند. به دیگر قسمت های ماشین ظرفشویی می پردازیم که در چیدمان ظروف اهمیت بسیار زیادی دارند.

اسپری آبپاش:

اسپری ها دارای سوراخ هایی با جهت های متفاوت هستند تا بتوانند آب را به دو جهت مختلف آبپاشی کنند. این آبپاشی را همزمان با چرخش دوش انجام می دهند تا آب به خوبی در قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی به چرخش در آید. یک درصد احتمال دهید سوراخ های آبپاش بسته شده باشند. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آب به میزان کمتری آبپاشی خواهد شد. چرخه شستشو ضعیف تر عمل خواهد کرد.

تعمیر قطعات ماشین ظرفشویی
تعمیر قطعات ماشین ظرفشویی

مخزن قرص:

مخزن قرص در قسمت درب ماشین ظرفشویی قرار دارد. درب مخزن قرص به محض رسیدن به مرحله شستشو باز می شود. در ادامه قرص به داخل ماشین ظرفشویی پرتاب می شود. پس ظروف نباید جلوی درب مخزن قرص قرار گیرند.

تعویض قطعات ماشین ظرفشویی
تعویض قطعات ماشین ظرفشویی

مخزن نمک:

نمک در ماشین ظرفشویی چه کاربردی دارد و آیا این نمک همان نمک غذایی است؟ دو سوال اینجا مطرح شد که دانستن آنها اهمیت بسیار زیادی دارد.

سوال اول به کاربرد نمک در ماشین ظرفشویی اشاره دارد. نمک موجب نرم شدن می شود. همانطور که میدانید آب نرم، کف شوینده را کاهش نمی دهد. سوال دوم نوع نمک مورد استفاده در ماشین ظرفشویی را مطرح می کند. این نمک، مخصوص ماشین ظرفشویی است و به هیچ عنوان شما نمی توانید از نمک آشپزخانه استفاده کنید.

نحوه ی چیدمان در سبدهای ماشین ظرفشویی اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که چیدمان غلط باعث خارج شدن آنها از دور می شود. در صورتی که آبپاش خیلی سریع حرکت کند و به سبد برخورد کند، می تواند موجب آسیب به خود و سبد شود. اگر قرص از مخزن خارج نشود، شوینده از دور خارج خواهد شد. بنابراین عملاً چربی زدایی انجام نخواهد شد.

نمک ماشین ظرفشویی
نمک ماشین ظرفشویی

نکات مهم چیدمان ماشین ظرفشویی

  • ظروف را تپه ای نچینید

چیدمان تپه ای در ماشین ظرفشویی بدترین چیدمان است. در نتیجه آب میان آنها نخواهد چرخید و این کاهش چرخش آب میان ظروف موجب کاهش درصد تمیزی ظروف می شود. حتی گاهاً ممکن است بعضی از ظروف اصلاً فرقی با پیش از شستشو نکنند.

تعمیر لوازم منزل
تعمیر لوازم منزل
  • اندازه ظروفی که در ماشین ظرفشویی می چینید

با بیش از اندازه چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی، به دستگاه فشار زیادی وارد می کنید. در نتیجه شستشو ضعیف تر خواهد شد. خشک نشدن ظروف و باقی ماندن آب در بعضی از قسمت ها نیز یکی از اتفاقاتی است که در پی این مسئله رخ می دهد.

نحوه ی چیدن ظروف پلاستیکی در ماشین ظرفشویی

اول مطمئن شوید که ظروف پلاستیکی مورد نظر شما قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی هستند. روی این ظروف، آرمی با تصویر ماشین ظرفشویی حک شده است. باید این ظروف را در طبقه بالای ماشین ظرفشویی و به دور از المنت حرارتی قرار دهید. توجه داشته باشید که حرارت موجب تغییر شکل ظروف پلاستیکی می شود.

نحوه ی چیدن ظروف بزرگ در ماشین ظرفشویی

ظروف بزرگ مثل انواع دیس‌ها و یا تخته‌های آشپزی، باید در قسمت کناره‌ ها و یا قسمت انتهایی ماشین در طبقه‌ی پایین قرار بگیرند. در غیر این صورت مانع رسیدن آب به سایر ظروف می شوند.

مهم‌ترین اصل برای اینکه به عمر مفید ماشین ظرفشویی بیشتر شود استفاده از سرویس دوره ای است. هر 6 ماه یکبار سرویس دوره‌ای لوازم خانگی مثل یخچال ساید بای ساید، لباسشویی، ماشین ظرفشویی و… باید انجام گیرد. این سرویس برای مشترکین اینانلو سرویس و برای تمامی برندها از جمله سامسونگ، دوو، اسنوا، جنرال الکتریک، مابه و… می باشد.

اینانلو سرویس نماینده رسمی تعمیر لوازم خانگی در استان البرز است که قصد دارد چیدمان ماشین ظرفشویی را به شما آموزش دهد. اینانلو سرویس در تلاش است تا بهترین ها را به شما آموزش دهد. شما می بایست مهارت کافی برای کار با لوازم خانگی خود را داشته باشید تا بتوانید از آنها به درستی استفاده کنید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields