۰۲۶-۳۶۱۹۱

۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

همه چیز درباره ی رله ی اورلود یا رله استارت یخچال و عملکرد آن 

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

همه چیز درباره ی رله ی اورلود یا رله استارت یخچال و عملکرد آن 

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
4 اردیبهشت 1402

فایل صوتی همه چیز درباره ی رله ی اورلود یا رله استارت یخچال و عملکرد آن

رله استارت یخچال چیست؟

یخچال عضو مهم و همیشگی هر خانه است. وسیله ای که به هیچ وجه جنبه تجملاتی ندارد و نمی توان از نقش مهم آن در منزل چشم پوشی کرد. یخچال به دلیل استفاده مدام در معرض آسیب و خرابی می باشد. یکی از ایرادهای رایج در یخچال خرابی اورلود یا رله استارت یخچال است. رله استارت یا رله اورلود یخچال قطعه‌ای الکترومکانیکی می باشد که مسئولیت راه اندازی یخچال را به عهده دارد. رله اورلود جریان برق را در مدار الکتریکی یخچال عبور می‌دهد. درست شبیه یک کلید که با باز و بسته شدن جریان الکتریکی را در مدار انتقال می‌دهد. قابل توجه است که در کلید با عمل مکانیکی فشردن دست این باز و بسته شدن انجام می شود، اما در رله استارت  این عمل با نیروی برق صورت می گیرد.

اورلود یا OLP از ابتدای کلمات Over load Protector که به معنای اضافه بار می باشد، گرفته شده است. اورلود در لوازم برقی برای جلوگیری از اضافه بار تعبیه شده است. در تعمیر لوازم خانگی برقی این قطعه بسیار مهم می باشد. به این قطعه در اصل محافظ اضافه بار نیز می گویند که از بروز خطرات احتمالی  جلوگیری می کند.

وظیفه رله استارت یخچال چیست؟

رله استارت یخچال یکی از قطعات کمپرسور یخچال و فریزر می باشد که وظیفه ی راه اندازی  و استارت کمپرسور یخچال را بر عهده دارد. محل قرار گیری کمپرسور در پشت یخچال می باشد و نقش آن خنک کردن فضای داخلی یخچال است. اگر رله استارت خراب شود، کمپرسور از کار می افتد. نتیجه کار نکردن کمپرسور این می باشد که سرمایش در یخچال باقی نمی ماند و دستگاه گرم می شود.

در صورت بروز هر نوع مشکلی در یخچال باید از یک تکنسین حرفه ای کمک بگیرید. وبسایت اینانلو سرویس به شما کمک می کند که بهترین تعمیرکار یخچال در سریع ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر یخچال شما اقدام کند. اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی بیش از 130 برند همچون الجی، سامسونگ، دوو، پاکشوما، ارج، دیپوینت، هیوندا، امرسان، سینور، برتا، جنرال الکتریک، مابه و …در کلیه مناطق البرز خدمات رسانی می کند. شما در هر منطقه ای از البرز که باشید، می توانید با شماره ی 36191-026 تماس بگیرید. کارشناسان ما در اینانلو سرویس در اسرع وقت و با قیمت مصوب اتحادیه دستگاه شما را تعمیر می کنند.

رله استارت یخچال
رله استارت یخچال

انواع رله اورلود و نحوه عملکرد آن

رله استارت یا اورلود (overload) به دو شکل حرارتی و مغناطیسی وجود دارد. با توجه به نوع وسیله یا دستگاه موردنظر و بسته به شرایط ، از یک نوع اورلود استفاده می شود.

 • اورلود حرارتی

اورلود حرارتی اجزایی شبیه به ساختار یک بی متال دارد که به‌صورت سری یا متوالی در مدار بسته می‌شود. در صورت بالا رفتن حرارت به هر دلیل، رله استارت جریان را قطع می‌کند تا شرایط به حالت عادی برگشته و دوباره اجازه عبور جریان را صادر ‌کند.

 • اورلود مغناطیسی

شکل مغناطیسی اورلود بوبینی است که در اثر عبور جریان زیاد و بیشتر از حد تنظیم‌ شده، مدار را قطع می‌کند. از اورلود مغناطیسی در کلیدهای خودکار نیز جهت محافظت در برابر خطای اتصال کوتاه نیز استفاده می‌شود.

رله مغناطیسی  از یک هسته مغناطیسی که اطراف آن چند دور سیم پیچیده شده، تشکیل شده است. عبور جریان اتصال کوتاه باعث مغناطیسی شدن و جذب اهرم قطع می‌شود. این رله را به صورت مجزا کمتر مورد استفاده قرار می‌دهند و در کلیدهای خودکار از آن‌ها همراه با رله‌های حرارتی بهره می‌گیرند.

نحوه ی کار رله استارت یخچال

رله استارت یخچال از دو قسمت بوئین ها و کنتاکت ها تشکیل شده است. وظیفه بوبین ها تولید نیروی مغناطیسی لازم برای کنتاکت ها می باشد. وقتی که رله تست می شود از سالم بودن این دو بخش نیز باید اطمینان حاصل شود. کنتاکت ها به وسیله نیروی مغناطیسی باز و بسته می شوند که جریان برق از آنها عبور می کند. برای کارکرد بهتر کنتاکت ها بویین باید نیروی مغناطیسی لازم را تامین کند. در این مواقع جریان برق به صورت مداوم است و در قسمت بوئین ها گرمای زیادی وجود دارد. این گرما باعث ذوب شدن روکش سیم ها می شود و ممکن است اتصالی ایجاد شود. نتیجه این اتصالی، خراب شدن بویین و سوختن آن می باشد که این یکی از دلایل کار نکردن رله می باشد.

اما در قسمت کنتاکت ها چنانچه جریان الکتریکی زیاد باشد اجزا تبخیر می شوند و کنتاکت عمل نمی کند و به یکدیگر جوش می خورند. در تمام این مدت کنتاکت ها موقعیت ثابتی دارند اما در عوض بویین همچنان کار می کند.

در اصل تامین انرژی یخچال از مسیر رله استارت که بیرون از کمپرسور یخچال می باشد، تامین می شود. به طور کلی تمامی قدرت کمپرسور یخچال و فریزر به رله استارت بستگی دارد. در صورتی که در این قسمت مشکلی به وجود بیاید عملکرد یخچال با مشکل مواجه می شود. ضمن اینکه کارکرد و توان کمپرسور در یخچال های متفاوت فرق می کند و به قدرت رله استارت بستگی دارد.

رله استارت
رله استارت

اورلود برای مراقبت از یخچال چه کاری را انجام می‌دهد؟

عبور جریان اضافی از اورلود و حرارت زیاد تولید شده توسط فنر کرم-نیکل باعث می شود تیغه حساس آن تحریک شده و طول تیغه زیاد شود. در چنین شرایطی ارتباط کنتاکت‌ها با همدیگر قطع می‌شود. در نتیجه جریان نول هم قطع خواهد شد و باعث خاموش شدن کمپرسور یخچال فریزر می‌ شود.

بعد از پایین آمدن دما در اورلود دوباره تیغه حساس به حالت اولیه خود برمی‌گردد. به این طریق کنتاکت‌ها با هم دوباره ارتباط برقرار می‌کند و کمپرسور کار خود را شروع می‌کند. چنانچه جریان اضافی و دمای بالا به وجود آید برای محافظت از کمپرسور، رله اورلود مجددا اقدامات فوق را انجام می‌دهد.

مدت زمانی که اورلورد برای محافظت از کمپرسور نیاز دارد حدوداً یک تا دو دقیقه طول می‌کشد. سپس کمپرسور مجدد شروع به کار می‌کند.

نشانه های خرابی رله استارت

ممکن است به علت های مختلفی رله استارت یخچال شما خراب شود که مهمترین علائم خرابی رله استارت عبارتند از:

 • عدم انجماد مواد غذایی در یخچال
 • عدم سرمایش یخچال
 • صدای تیک تیک از پشت یخچال
 • روشن نشدن کمپرسور

رله اورلود کمپرسور یخچال در یک نگاه

رله استارت یخچال چیست و کاربرد آن چه می باشد ؟
 • رله عامل شروع به کار کمپرسور میباشد.
 • اور لود وظیفه جلوگیری از ایجاد بار اضافه در کمپرسور را بر عهده دارد.
 • رله اورلود یک فیوز حرارتی است.
 •  با خرابی رله اورلود، کمپرسور روشن نمی شود
چند نوع رله اورلود در یخچال ها وجود دارد؟
 •  حرارتی و مغناطیسی
دلایل  خرابی رله اورلود
 • گرمای زیاد
 • ایراد در سیم پیچی رله اورلود
 •  یکسره کار کردن کمپرسور
آیا رله اورلود یخچال قابل تعمیر است؟
 •  خیر. موقع  خراب شدن  رله اورلود باید  آن را تعویض کنید
نشانه های خرابی رله اورلود در یخچال
 •  روشن نشدن کمپرسور
 • صدای تیک تیک در حین راه اندازی کمپرسور

تست رله استارت یخچال

ایراد رله استارت را چگونه تشخیص دهیم؟

معمولا زمانی که یخچال بدون دلیل از کار می‌افتد، ایراد مربوط به رله اورلود می باشد. باید رله اورلود یخچال را تست کرد و بسته به شرایط اقدامات لازم را انجام داد.

در نظر بگیرید که باید مطمئن شویم کمپرسور یخچال سالم بوده و جریان برق برقرار است. در این شرایط مشکل از رله اورلود است؛ و قبل از هر کاری باید تست رله اورلود یخچال را انجام داد.

رله اورلود می‌تواند به دلایلی مثل خراب شدن ترموستات ، نشتی گاز از دستگاه، کاهش یا افزایش ولتاژ برق، گرمای بیش از حد محیط و عدم سرمایش یخچال به دلیل ایراد لاستیک دور درب یخچال یا ایراد در سیم کشی دستگاه دچار اختلال شود.

تست رله استارت یخچال
تست رله استارت یخچال

نحوه تست رله اورلود یخچال

برای اطمینان از سالم بودن رله اورلود یخچال به 2 روش می‌توان تست رله اوردلود یخچال را انجام داد.

1) بررسی رله استارت از نظر ظاهری

گاهی تست رله اورلود یخچال را با یک نگاه دقیق می‌توان انجام داد. از آنجا که رله اورلود قطعه ای حساس است و مثل سایر قطعات قابل تعمیر نیست، اگر قسمت هایی از آن زنگ زده باشد باید تعویض شود.

روش دیگر برای تست رله اورلود یخچال از نظر ظاهری، تکان دادن آن با دست است. حتی اگر بر اثر تکان دادن صدای خیلی ضعیفی هم ایجاد شود، رله ایراد دارد.

2) سنجش مقاومت رله استارت

برای تست رله اورلود یخچال به روش اندازه‌گیری مقاومت، به وسیله ی یک اهم متر مقاومت پایه‌های رله را دو به دو اندازه گیری کنید. باید یک جفت از پایه‌ها مقدار 10 تا 100 اهم داشته باشد. طبق معمول رله اورلود 3 پایه دارد که با حروف M،L و S مشخص شده‌اند.

نحوه تست رله اورلود یخچال
نحوه تست رله اورلود یخچال

اهمیت تست رله اورلود یخچال

تست رله اورلود یخچال از این جهت مهم است که اگر شما مطمئن شوید که کمپرسور یخچال ایرادی ندارد و مشکل از رله است، می‌توان با هزینه‌ای کم رله اورلود یخچال را تعویض کرد. همچنین این تست از نظر بررسی ولتاژ برق بسیار مهم است. اگر رله یخچال زیاد خراب می شود مدار برق مشکل دارد. در این هنگام  نیاز است از یک برقکار با تجربه کمک بگیرید.

رله اورلود در محافظت از کمپرسور یخچال نقش اصلی دارد و آسیب به آن ممکن است باعث آسیب به کمپرسور یخچال شود. بنابراین بعد از انجام تست رله اورلود یخچال، برای تعویض رله اورلود یخچال فریزر و رله یخچال قدیمی و هر نوع خرابی دیگر از یک تکنسین حرفه ای کمک بگیرید.با توجه به اینکه تست رله به مهارت و دانش فنی نیاز دارد، پیشنهاد می‌کنیم کار تست رله اورلود یخچال فریزر تان را هم به یک فرد متخصص بسپارید.

بهترین مرکز مجاز تعمیرات لوازم خانگی در البرز

اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی و مجاز بیش از 130 برند تعمیرات انواع لوازم خانگی مثل یخچال فریزر، ساید بای ساید، لباسشویی، ظرفشویی، ماکروفر، جاروبرقی و … را انجام می دهد. تمامی خدمات انجام شده توسط تکنسین های اینانلو سرویس طبق قیمت مصوب اتحادیه لحاظ شده و فاکتور رسمی به مشتریان عزیز ارائه می شود.

لازم به ذکر است کلیه قطعات مصرفی اورجینال و فابریک می باشد. شما می توانید برای ثبت درخواست تعمیر دستگاهتان با شماره ی 36191-026 تماس بگیرید. همچنین با ثبت درخواست از طریق وبسایت اینانلو سرویس از 10% تخفیف ویژه بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *