۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

خرابی کمپرسور کولرگازی و تعمیر آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

خرابی کمپرسور کولرگازی و تعمیر آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۱۴ آذر ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

کمپرسور کولرگازی به عنوان قلب یک سیستم خنک کننده مکانیکی مبتنی بر مبرد عمل می کند.

خرابی کمپرسور کولرگازی به کل روند کارکرد دستگاه را مختل می کند. کمپرسور کولر گازی نقش مهم و اساسی در فشردن مبرد در زمان ورود به دستگاه به منظور افزایش درجه حرارت آن دارد. به محض گرم شدن، گاز از کمپرسور خارج می شود. در مرحله بعد وارد کندانسور شده تا روند خنک سازی آغاز گردد.

فایل صوتی مقاله خرابی کمپرسور کولرگازی

 

سه مدل از رایج ترین کمپرسورهای قابل استفاده در کولر گازی

کمپرسور روتاری
Rotary Air Conditioning Compressor
کمپرسور پیستونی
Reciprocating
کمپرسور اسکرال

Scroll AC Compressor

کمپرسور یا موتور کولرگازی، از جمله قطعاتی است که در خنک سازی و جریان هوای خنک در محیط، نقش اساسی دارد. به همین خاطر آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی و تاثیر آن بر عملکرد دستگاه، از پر اهمیت ترین موارد در سرویس و تعمیر این وسیله سرمایشی می باشد. در نتیجه خرابی کمپرسور کولرگازی را جدی بگیرید و فورا برای رفع آن اقدام نمایید.

موتور یا کمپرسور کولرگازی
موتور یا کمپرسور کولرگازی

کمپرسور یا موتور کولر گازی چیست؟

کمپرسور کولر گازی، همان موتور کولر گازی است که به قلب این دستگاه معروف است. وظیفه این دستگاه، دریافت گاز مبرد از اواپراتور و انتقال آن به کندانسور و گردش گاز در مدار تبرید کولر گازی می‌باشد.  کمپرسور های کولر گازی، بر اساس نوع گاز، عملکرد و قدرت انواع مختلفی دارند.

قدرت و نوع کمپرسور کولر گازی، یکی از مهمترین پارامترهایی است که باید در هنگام خرید این دستگاه مورد توجه مصرف کنندگان قرار گیرد.

نوع کمپرسور، در قیمت آن تاثیرگذار است. همچنین هنگامی که نیاز به تعمیر و بررسی خرابی کمپرسور کولرگازی پیدا کنید، در نوع خدماتی که ارائه می‌شود، نقش به سزایی خواهد داشت. به همین خاطر آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی در انتخاب این وسیله سرمایشی کمک بزرگی به شمار می آید.

انواع کمپرسور کولرگازی و خرابی آن
انواع کمپرسور کولرگازی و خرابی های آن

انواع کمپرسور کولرگازی و خرابی های آن

به طور کلی موتور کولر گازی به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود. هر کدام از این کمپرسورها ویژگی‌های خاص خود را داشته و قیمت و نحوه تعمیر آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. اکثر برندهای مطرح تنها از یک نوع کمپرسور برای ساخت کولر گازی استفاده می‌کنند. بعضی از برندها نیز، انواع مختلف کمپرسور کولر گازی را مورد استفاده قرار می‌دهند و قیمت‌های مختلفی روی آن ها می‌گذارند. خرابی کمپرسور کولرگازی را جدی بگیرید و تعمیر آن را پشت گوش نیندازید.

نحوه عملکرد هر کدام از این کمپرسورها باعث شده بعضی از آن ها در مناطق گرمسیر و برخی دیگر در مناطق سردسیر مورد توجه قرار گیرند.

کمپرسور کولر گازی پیستونی

همانطور که از نام این موتور مشخص است، عملیات لازم جهت کمپرس کردن گاز در کولر گازی توسط یک سیلندر و پیستون و انجام می‌گیرد. نحوه ی عملکرد این نوع موتور کولر گازی مشابه عملیات سیستم احتراق خودرو می باشد. البته در اینجا احتراقی صورت نمی گیرد. عملیات انتقال و تراکم گاز مبرد به گونه است که با حرکت رفت و برگشت پیستون، مقداری از گاز مبرد به داخل سیلندر هدایت می‌شود. سپس پیستون به پایین حرکت کرده، مبرد را متراکم می‌کند و با فشار زیاد به داخل سیستم کولر گازی هدایت می کند. خرابی کمپرسور کولر گازی مسئله ایست که باید به صورت اساسی آن را بررسی کرد و مورد توجه قرار داد.

این نوع موتور، از قدیمی ترین انواع کمپرسور کولر گازی است که مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز نیز کاربردهای خاص خود را دارد.

قدرت بالا و عمر زیاد این نوع موتور کولر گازی باعث شده است که، آنها در مناطق گرمسیر، مثل جنوب یا قسمت‌های مرکزی ایران بیشتر مورد استفاده قرار گیرند. موتور پیستونی کولر گازی ، موتور سنگین نیز نامیده می شود. اینانلو سرویس خرابی کمپرسور کولرگازی را به صورت تخصصی بررسی و تعمیر می کند.

تعمیر کمپرسور کولرگازی
تعمیر کمپرسور کولرگازی

مزایای موتور پیستونی کولر گازی

 • قیمت مناسب آن نسبت به سایر کمپرسور های کولر گازی
 • توانایی تحمل دمای بالا را دارد، به همین خاطر از این نوع موتور در مناطق گرم استفاده می‌شود.
 • کاربرد وسیع آن در انواع صنایع
 • این نوع موتور کولر گازی، با انواع گازهای مبرد سازگاری دارد.
 • بررسی خرابی کمپرسور کولرگازی، از نوع پیستونی ساده تر از باقی موتور ها می باشد.

معایب و خرابی کمپرسور پیستونی کولرگازی

این نوع کمپرسور کولر گازی، در کنار مزایایی که دارد، دارای عیب هایی نیز می باشد. عیب خاصی که می‌توان برای این نوع کمپرسور کولر گازی نام برد، صدای آن است که گاهی ممکن است این صدا برای مصرف کنندگان آزاردهنده باشد. در صورت مشاهده ی خرابی کمپرسور کولر گازی یا صدای زیاد آن با اینانلو سرویس تماس بگیرید تا کارشناسان اینانلو سرویس برای عیب یابی دستگاه مراجعه کنند.

 • صدای زیاد کمپرسور، به طور کلی، کولر گازی که کمپرسور پیستونی داشته باشد صدای زیادی تولید می‌کند، البته که انجام سرویس دوره ای منظم، از صدای آن می‌کاهد.
 • مصرف بالای انرژی آن نیز از دیگر معایب موتور پیستونی کولر گازی می باشد.
 • راندمان پایین تری نسبت به سایر کمپرسورها دارد.

کمپرسور کولر گازی مدل روتاری

کمپرسورهای روتاری، دستگاه‌هایی هستند که تمامی عملیات فشرده سازی و مکش مبرد را با استفاده از تیغه‌هایی انجام می‌دهند که به صورت دایره وار، در شیارهای خاص خود می چرخند. نحوه کار این نوع موتور کولر گازی به صورتی است که گاز مبرد از طریق یک دریچه به داخل موتور کولر گازی کشیده می‌شود. در صورت خرابی کمپرسور کولرگازی کل کارکرد دستگاه مختل می شود.

وقتی که مبرد وارد فضای کمپرسور روتاری می‌شود، توسط تیغه‌هایی که با سرعت در حال چرخش هستند به سمت قسمت خروجی فرستاده شده و کمپرس می‌شوند. فشار ایجاد شده توسط هدایت تیغه‌ها، سبب فشرده شدن مبرد و انتقال با فشار بالا به سیستم خواهد شد. البته که اختلال در هر یک از این قسمت ها باعث خرابی کمپرسور کولرگازی می شود.

با توجه به ساختار کمپرسور روتاری کولر گازی، عملکرد آن در مناطق مرطوب و سردسیر بهتر است. در نتیجه این نوع کولر گازی در غرب و شمال ایران طرفداران بیشتری دارد. این موتور با نام های موتور خوشه ای، موتور موشکی و موتور دراز نیز یاد می‌شود.

مزایای موتور کولر گازی روتاری

 • صدای کمتری نسبت به کمپرسور پیستونی دارد.
 • مصرف بهینه تری نسبت به موتور پیستونی دارد.
 • راندمان بالاتری نسبت به موتور کولر گازی پیستونی دارد.

معایب و خرابی کمپرسور کولرگازی روتاری

 • هزینه تعمیر و بررسی خرابی کمپرسور کولر گازی روتاری ، نسبت به کمپرسور پیستونی بیشتر است.
 • ظرفيت آن نسبت به باقی موتورها، پایین تر می باشد.

کمپرسور های کولر گازی مدل اسکرال

یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین انواع کمپرسور کولر گازی، نوع اسکرال است که کمپرسور مارپیچی نیز نامیده می شود. دو مارپیچ درون این نوع کمپرسور وجود دارد که جهت مخالف یکدیگر حرکت می‌کنند و همین حرکت باعث فشرده شدن گاز کولر گازی می‌شود.

در واقع یکی از آن ها ثابت می ماند و دیگری حرکت می‌کند، اما نحوه قرارگیری به گونه ای است که یکی برخلاف دیگری می چرخد. این حرکت به گونه ای طراحی  شده است که هم مبرد را فشرده کرده و هم آن را به سمت خروجی هدایت می‌نماید. اختلال در کارکرد این مارپیچ ها سبب خرابی کمپرسور کولر گازی خواهد شد. خرابی کمپرسور کولر گازی مدل اسکرال باید توسط متخصص آن بررسی گردد. خرابی کمپرسور کولرگازی را جدی بگیرید و برای تعمیر آن اقدام کنید.

مزایا کمپرسور اسکرال کولر گازی

 • عمر بیشتر و بالاتری نسبت به باقی کمپرسور ها دارد.
 • دارای صدا و لرزش کمتری نسبت به سایر موتورها مخصوصا نوع پیستونی می باشد.
 • مصرف انرژی آن حدود 25 تا 30 درصد کمتر از کمپرسور پیستونی می باشد.
 • دارای ابعاد کوچکتری است و فضای کمتری را اشغال می‌کند.

معایب و خرابی کمپرسور کولرگازی اسکرال

 • قیمت بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارد.
 • فقط در کولر گازی های ظرفیت بالا کاربرد دارد.
 • آسیب پذیری آن در صورت عدم توجه به سرویس دوره ای زیاد است.
قدرت کمپرسور کولرگازی
قدرت کمپرسور کولرگازی

تشخیص قدرت موتور کولر گازی

برای تشخیص مناسب ترین قدرت موتور کولر گازی، از معیاری به نام BTU  استفاده می شود. در واقع این معیار نشان می دهد که با توجه به مساحت و فضایی که دارید، نیازمند کولر گازی با چه قدرت و ظرفیتی هستید. هرچه عدد BTU بالاتر باشد، نشان دهنده ظرفیت بیشتر دستگاه برای خنک کنندگی است. این دستگاه با هر قدرتی که باشد خرابی کمپرسور کولر گازی باید به طور تخصصی بررسی شود.

انواع کمپرسور کولر گازی، از نظر قدرت

 • کمپرسور کولر گازی T1
  این نوع موتور کولر برای مناطق نیمه معتدل و معتدل، مانند شمال کشور استفاده می کنند و آن ها دارای قدرت خنک کنندگی کمتری هستند. این نوع موتورها در بازار به کمپرسور سبک نیز معروف اند.
 • کمپرسور کولر گازی T2
  از موتور T2 برای مناطق آب و هوایی سردسیر و خنک استفاده می‌شود. در این مناطق بیشتر از حالت گرمایشی کولر گازی استفاده می‌گردد.
 • کمپرسور کولر گازی T3
  این نوع کمپرسور، قدرت خنک کنندگی بسیار زیادی دارد و برای مناطق گرمسیری مثل جنوب کشور مورد استفاده قرار می گیرد و به موتور سنگین نیز معروف هستند.

تعمیر خرابی کمپرسور کولرگازی

اینانلو سرویس پس از 20 سال فعالیت در حوزه نصب، تعمیر و بررسی خرابی کمپرسور کولرگازی، در تمام نقاط استان البرز از جمله گوهردشت، کردان، هیو، کمالشهر، فردیس، ملارد، مهرشهر، گلشهر، گوهردشت، باغستان  و… خدمات رسانی دارد.
این مجموعه نماینده رسمی بیش از  130 برند لوازم خانگی مانند پاکشوما، ال جی، ایکس ویژن، بوش، سامسونگ و… می باشد.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields