۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

خرابی کمپرسور کولرگازی و تعمیر آن

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

خرابی کمپرسور کولرگازی و تعمیر آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۱۴ آذر ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

کمپرسور کولرگازی به عنوان قلب یک سیستم خنک کننده مکانیکی مبتنی بر مبرد عمل می کند.

خرابی کمپرسور کولرگازی به کل روند کارکرد دستگاه را مختل می کند. کمپرسور کولر گازی نقش مهم و اساسی در فشردن مبرد در زمان ورود به دستگاه به منظور افزایش درجه حرارت آن دارد. به محض گرم شدن، گاز از کمپرسور خارج می شود. در مرحله بعد وارد کندانسور شده تا روند خنک سازی آغاز گردد.

فایل صوتی مقاله خرابی کمپرسور کولرگازی

 

سه مدل از رایج ترین کمپرسورهای قابل استفاده در کولر گازی

کمپرسور روتاری
Rotary Air Conditioning Compressor
کمپرسور پیستونی
Reciprocating
کمپرسور اسکرال

Scroll AC Compressor

کمپرسور یا موتور کولرگازی، از جمله قطعاتی است که در خنک سازی و جریان هوای خنک در محیط، نقش اساسی دارد. به همین خاطر آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی و تاثیر آن بر عملکرد دستگاه، از پر اهمیت ترین موارد در سرویس و تعمیر این وسیله سرمایشی می باشد. در نتیجه خرابی کمپرسور کولرگازی را جدی بگیرید و فورا برای رفع آن اقدام نمایید.

موتور یا کمپرسور کولرگازی
موتور یا کمپرسور کولرگازی

کمپرسور یا موتور کولر گازی چیست؟

کمپرسور کولر گازی، همان موتور کولر گازی است که به قلب این دستگاه معروف است. وظیفه این دستگاه، دریافت گاز مبرد از اواپراتور و انتقال آن به کندانسور و گردش گاز در مدار تبرید کولر گازی می‌باشد.  کمپرسور های کولر گازی، بر اساس نوع گاز، عملکرد و قدرت انواع مختلفی دارند.

قدرت و نوع کمپرسور کولر گازی، یکی از مهمترین پارامترهایی است که باید در هنگام خرید این دستگاه مورد توجه مصرف کنندگان قرار گیرد.

نوع کمپرسور، در قیمت آن تاثیرگذار است. همچنین هنگامی که نیاز به تعمیر و بررسی خرابی کمپرسور کولرگازی پیدا کنید، در نوع خدماتی که ارائه می‌شود، نقش به سزایی خواهد داشت. به همین خاطر آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی در انتخاب این وسیله سرمایشی کمک بزرگی به شمار می آید.

انواع کمپرسور کولرگازی و خرابی آن
انواع کمپرسور کولرگازی و خرابی های آن

انواع کمپرسور کولرگازی و خرابی های آن

به طور کلی موتور کولر گازی به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود. هر کدام از این کمپرسورها ویژگی‌های خاص خود را داشته و قیمت و نحوه تعمیر آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. اکثر برندهای مطرح تنها از یک نوع کمپرسور برای ساخت کولر گازی استفاده می‌کنند. بعضی از برندها نیز، انواع مختلف کمپرسور کولر گازی را مورد استفاده قرار می‌دهند و قیمت‌های مختلفی روی آن ها می‌گذارند. خرابی کمپرسور کولرگازی را جدی بگیرید و تعمیر آن را پشت گوش نیندازید.

نحوه عملکرد هر کدام از این کمپرسورها باعث شده بعضی از آن ها در مناطق گرمسیر و برخی دیگر در مناطق سردسیر مورد توجه قرار گیرند.

کمپرسور کولر گازی پیستونی

همانطور که از نام این موتور مشخص است، عملیات لازم جهت کمپرس کردن گاز در کولر گازی توسط یک سیلندر و پیستون و انجام می‌گیرد. نحوه ی عملکرد این نوع موتور کولر گازی مشابه عملیات سیستم احتراق خودرو می باشد. البته در اینجا احتراقی صورت نمی گیرد. عملیات انتقال و تراکم گاز مبرد به گونه است که با حرکت رفت و برگشت پیستون، مقداری از گاز مبرد به داخل سیلندر هدایت می‌شود. سپس پیستون به پایین حرکت کرده، مبرد را متراکم می‌کند و با فشار زیاد به داخل سیستم کولر گازی هدایت می کند. خرابی کمپرسور کولر گازی مسئله ایست که باید به صورت اساسی آن را بررسی کرد و مورد توجه قرار داد.

این نوع موتور، از قدیمی ترین انواع کمپرسور کولر گازی است که مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز نیز کاربردهای خاص خود را دارد.

قدرت بالا و عمر زیاد این نوع موتور کولر گازی باعث شده است که، آنها در مناطق گرمسیر، مثل جنوب یا قسمت‌های مرکزی ایران بیشتر مورد استفاده قرار گیرند. موتور پیستونی کولر گازی ، موتور سنگین نیز نامیده می شود. اینانلو سرویس خرابی کمپرسور کولرگازی را به صورت تخصصی بررسی و تعمیر می کند.

تعمیر کمپرسور کولرگازی
تعمیر کمپرسور کولرگازی

مزایای موتور پیستونی کولر گازی

 • قیمت مناسب آن نسبت به سایر کمپرسور های کولر گازی
 • توانایی تحمل دمای بالا را دارد، به همین خاطر از این نوع موتور در مناطق گرم استفاده می‌شود.
 • کاربرد وسیع آن در انواع صنایع
 • این نوع موتور کولر گازی، با انواع گازهای مبرد سازگاری دارد.
 • بررسی خرابی کمپرسور کولرگازی، از نوع پیستونی ساده تر از باقی موتور ها می باشد.

معایب و خرابی کمپرسور پیستونی کولرگازی

این نوع کمپرسور کولر گازی، در کنار مزایایی که دارد، دارای عیب هایی نیز می باشد. عیب خاصی که می‌توان برای این نوع کمپرسور کولر گازی نام برد، صدای آن است که گاهی ممکن است این صدا برای مصرف کنندگان آزاردهنده باشد. در صورت مشاهده ی خرابی کمپرسور کولر گازی یا صدای زیاد آن با اینانلو سرویس تماس بگیرید تا کارشناسان اینانلو سرویس برای عیب یابی دستگاه مراجعه کنند.

 • صدای زیاد کمپرسور، به طور کلی، کولر گازی که کمپرسور پیستونی داشته باشد صدای زیادی تولید می‌کند، البته که انجام سرویس دوره ای منظم، از صدای آن می‌کاهد.
 • مصرف بالای انرژی آن نیز از دیگر معایب موتور پیستونی کولر گازی می باشد.
 • راندمان پایین تری نسبت به سایر کمپرسورها دارد.

کمپرسور کولر گازی مدل روتاری

کمپرسورهای روتاری، دستگاه‌هایی هستند که تمامی عملیات فشرده سازی و مکش مبرد را با استفاده از تیغه‌هایی انجام می‌دهند که به صورت دایره وار، در شیارهای خاص خود می چرخند. نحوه کار این نوع موتور کولر گازی به صورتی است که گاز مبرد از طریق یک دریچه به داخل موتور کولر گازی کشیده می‌شود. در صورت خرابی کمپرسور کولرگازی کل کارکرد دستگاه مختل می شود.

وقتی که مبرد وارد فضای کمپرسور روتاری می‌شود، توسط تیغه‌هایی که با سرعت در حال چرخش هستند به سمت قسمت خروجی فرستاده شده و کمپرس می‌شوند. فشار ایجاد شده توسط هدایت تیغه‌ها، سبب فشرده شدن مبرد و انتقال با فشار بالا به سیستم خواهد شد. البته که اختلال در هر یک از این قسمت ها باعث خرابی کمپرسور کولرگازی می شود.

با توجه به ساختار کمپرسور روتاری کولر گازی، عملکرد آن در مناطق مرطوب و سردسیر بهتر است. در نتیجه این نوع کولر گازی در غرب و شمال ایران طرفداران بیشتری دارد. این موتور با نام های موتور خوشه ای، موتور موشکی و موتور دراز نیز یاد می‌شود.

مزایای موتور کولر گازی روتاری

 • صدای کمتری نسبت به کمپرسور پیستونی دارد.
 • مصرف بهینه تری نسبت به موتور پیستونی دارد.
 • راندمان بالاتری نسبت به موتور کولر گازی پیستونی دارد.

معایب و خرابی کمپرسور کولرگازی روتاری

 • هزینه تعمیر و بررسی خرابی کمپرسور کولر گازی روتاری ، نسبت به کمپرسور پیستونی بیشتر است.
 • ظرفيت آن نسبت به باقی موتورها، پایین تر می باشد.

کمپرسور های کولر گازی مدل اسکرال

یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین انواع کمپرسور کولر گازی، نوع اسکرال است که کمپرسور مارپیچی نیز نامیده می شود. دو مارپیچ درون این نوع کمپرسور وجود دارد که جهت مخالف یکدیگر حرکت می‌کنند و همین حرکت باعث فشرده شدن گاز کولر گازی می‌شود.

در واقع یکی از آن ها ثابت می ماند و دیگری حرکت می‌کند، اما نحوه قرارگیری به گونه ای است که یکی برخلاف دیگری می چرخد. این حرکت به گونه ای طراحی  شده است که هم مبرد را فشرده کرده و هم آن را به سمت خروجی هدایت می‌نماید. اختلال در کارکرد این مارپیچ ها سبب خرابی کمپرسور کولر گازی خواهد شد. خرابی کمپرسور کولر گازی مدل اسکرال باید توسط متخصص آن بررسی گردد. خرابی کمپرسور کولرگازی را جدی بگیرید و برای تعمیر آن اقدام کنید.

مزایا کمپرسور اسکرال کولر گازی

 • عمر بیشتر و بالاتری نسبت به باقی کمپرسور ها دارد.
 • دارای صدا و لرزش کمتری نسبت به سایر موتورها مخصوصا نوع پیستونی می باشد.
 • مصرف انرژی آن حدود 25 تا 30 درصد کمتر از کمپرسور پیستونی می باشد.
 • دارای ابعاد کوچکتری است و فضای کمتری را اشغال می‌کند.

معایب و خرابی کمپرسور کولرگازی اسکرال

 • قیمت بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارد.
 • فقط در کولر گازی های ظرفیت بالا کاربرد دارد.
 • آسیب پذیری آن در صورت عدم توجه به سرویس دوره ای زیاد است.
قدرت کمپرسور کولرگازی
قدرت کمپرسور کولرگازی

تشخیص قدرت موتور کولر گازی

برای تشخیص مناسب ترین قدرت موتور کولر گازی، از معیاری به نام BTU  استفاده می شود. در واقع این معیار نشان می دهد که با توجه به مساحت و فضایی که دارید، نیازمند کولر گازی با چه قدرت و ظرفیتی هستید. هرچه عدد BTU بالاتر باشد، نشان دهنده ظرفیت بیشتر دستگاه برای خنک کنندگی است. این دستگاه با هر قدرتی که باشد خرابی کمپرسور کولر گازی باید به طور تخصصی بررسی شود.

انواع کمپرسور کولر گازی، از نظر قدرت

 • کمپرسور کولر گازی T1
  این نوع موتور کولر برای مناطق نیمه معتدل و معتدل، مانند شمال کشور استفاده می کنند و آن ها دارای قدرت خنک کنندگی کمتری هستند. این نوع موتورها در بازار به کمپرسور سبک نیز معروف اند.
 • کمپرسور کولر گازی T2
  از موتور T2 برای مناطق آب و هوایی سردسیر و خنک استفاده می‌شود. در این مناطق بیشتر از حالت گرمایشی کولر گازی استفاده می‌گردد.
 • کمپرسور کولر گازی T3
  این نوع کمپرسور، قدرت خنک کنندگی بسیار زیادی دارد و برای مناطق گرمسیری مثل جنوب کشور مورد استفاده قرار می گیرد و به موتور سنگین نیز معروف هستند.

تعمیر خرابی کمپرسور کولرگازی

اینانلو سرویس پس از 20 سال فعالیت در حوزه نصب، تعمیر و بررسی خرابی کمپرسور کولرگازی، در تمام نقاط استان البرز از جمله گوهردشت، کردان، هیو، کمالشهر، فردیس، ملارد، مهرشهر، گلشهر، گوهردشت، باغستان  و… خدمات رسانی دارد.
این مجموعه نماینده رسمی بیش از  130 برند لوازم خانگی مانند پاکشوما، ال جی، ایکس ویژن، بوش، سامسونگ و… می باشد.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

 دلیل اینکه جارو برقی با لرزش کار میکنه چیه؟

در هنگام بروز این ایراد احتمالاً نگهدارنده های لاستیک موتور شل و یا خراب شده است. تکنسین  باید دستگاه را چک کند اگر نگهدارنده ها شل شده است آن را محکم میکند، اگر مشکل خراب شدن نگهدارنده های پلاستیکی باشد باید آن را تعویض کرد. در هر کجای استان البرز که باشید برای بررسی خرابی جاروبرقی می توانید به دفاتر شرق و غرب اینانلو سرویس مراجعه کنید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت گیر کردن دکمه و قفل شدن مایکروفر مجیک چیست؟

بهتره که ماکروفرتون رو تکنسین های مجموعه اینانلو سرویس بررسی کنند، ممکنه نیاز باشه که بعضی قطعات رو کاملا عوض کنید. برای اطلاع از قیمت لطفا با شماره های موجود در وبسایت اینانلو سرویس تماس بگیرید، واحد فنی در این خصوص پاسخگو هستند.

آخرین سوال پرسیده شده

چرا داخل جا میوه ای آب جمع میشه ؟

تجمع آب در جا میوه ای یخچال دلایلی بسیاری میتواند داشته باشد که بهتر است در چنین مواقعی با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت نشت آب ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

برای رفع اختلال آبریزی، اتصالات ورودی شیر آب و شیلنگ را بررسی نمایید. 

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل خراب شدن کلید پاور جاروبرقی سامسونگ چیست؟

مشکل خراب شدن کلید پاور جاروبرقی سامسونگ، مربوط به مشکل در کلید خاموش و روشن یا همان دکمه پاور میباشد.  برای حل این مشکل، یک پیچ گوشتی دوسو را زیر پدال بندازید و خیلی آرام  پدال را به سمت بالا بکشید تا از خار جدا شود.

آخرین سوال پرسیده شده

برای تعمیر افتادگی درب یخچال فریزر سینور چه باید کرد؟

لطفا با شماره 36191 تماس بگیرید تا تعمیرکاران اینانلو سرویس در محل حاضر شوند.

"*" indicates required fields