۰۲۶-۳۶۱۹۱

۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

آشنایی با قطعات مایکروویو پاکشوما

مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

آشنایی با قطعات مایکروویو پاکشوما

خواندن این مقاله 5 دقیقه طول میکشد
26 فروردین 1402

دستگاه مایکروویو، یکی از وسیله‌های قدرتمند در زمینه‌ی طبخ یکنواخت غذا و همچنین گرم کردن بهینه‌ی مواد غذایی می‌باشد. طراحی برنامه های متنوع در مایکروویو پاکشوما سبب شده است که درست کردن انواع غذا به راحتی و در کمترین زمان، امکان پذیر باشد.

فایل صوتی مقاله آشنایی با قطعات مایکروویو پاکشوما

قطعات مایکروویو پاکشوما

در صورتی که اختلالی در عملکرد قطعات مایکروویو پاکشوما به وجود آمده باشد می‌توانید حدس بزنیم که امکان دارد اختلال از کدام قطعه باشد. در ادامه به شناخت قطعات مهم مایکروویو پاکشوما، که شناخت آن‌ها در بهبود شیوه‌ی استفاده‌ی ما از آن نقش دارد، خواهیم پرداخت.

  • سنسور رطوبت، از جمله قطعات مایکروفر پاکشوما

سنسور رطوبت وظیفه اش نشان دادن بخار حاصل از غذا در زمان پخت و پز غذا در مایکروویو می باشد. محل قرار گیری این سنسور در برند های مختلف متفاوت است. مثلا در مایکروویو پاناسونیک سنسور در نزدیک هواکش خروجی تعبیه و طراحی شده است. جایی که بخار های تولید شده بوسیله چرخش هوا خارج می شوند.

  • سوئیچ روشنایی، از جمله قطعات ماکروویو پاکشوما

سوئیچ روشنایی، لامپ داخل مایکروویو پاکشوما را روشن می کند تا کسی که با مایکروویو کار می کند، بتواند مواد داخل محفظه مایکروویو را ببیند. این قطعه توانایی روشن نگه داشتن لامپ را چه در مواقعی که درب مایکروویو بسته است و چه در هنگامی که درب آن باز است را دارد. ممکن است در برخی از مایکروویو ھا بیش از یک لامپ را بیابید.

شناخت قطعات مهم مایکروویو پاکشوما با اینانلو سرویس
شناخت قطعات مهم مایکروویو پاکشوما با اینانلو سرویس
  • لامپ مگنترون، از جمله قطعات مایکروفر

مگنترون از جمله قطعات مهم مایکروویو پاکشوما می باشد که یک لوله تخلیه بزرگ است که الکترون ها داخل آن جریان دارند و حرکت می کنند. جریان آن ها از کاتد داغ شده به طرف محفظه است که بوسیله میدان مغناطیسی محاصره می شود. این الکترون ها به آند مثبت جذب میشوند که دارای ولتاژ زیاد برق مستقیم خواهد بود. لوله نوسان ساز مگنترون دارای فرکانس بسیار بالایی است. 2450 مگاهرتز انرژی فرکانس رادیویی، اشعه فرکانس رادیویی سبب پخته شدن غذا در محفظه مایکروویو می گردد.

  • سوئیچ مانیتور یا سوئیچ ایمنی

سوئیچ مانیتور برای جلوگیری از ترکیدن فیوز مایکروویو کاربرد دارد و در زمانی که سوئیچ دیگر قفل درب دچار خرابی شده باشد و مدار آن باز است و زمانی که درب را باز میکنید طراحی و تعبیه شده است. عملکرد سوئیچ ایمنی به شکلی است که هنگامی که درب مایکروویو باز است معمولا مدار و کنتاکت ها بسته می باشد. هنگامی که سوئیچ ھای دیگر قفل درب خراب باشند برق متناوب در عرض سوئیچ ایمنی یا سوئیچ مانیتور قرار می گیرد. این مسئله سبب ترکیدن فیوز 15 آمپر می شود و مانع رسیدن اشعه به کاربر خواهد شد.

  • لامپ مایکروویو پاکشوما

در اکثر مایکروویو ها، چراغ مایکروویو در زمانی که درب آن باز است و یا در زمانی که شروع به پخت می کند روشن می شود. لامپ، از جمله قطعات مایکروویو پاکشوما می باشد که در مدار بعد از ترایاک یا رله کنترل قرار می گیرد. لامپ مایکروویو، در خارج از دستگاه قرار گرفته است و نور آن از میان سوراخ و حفره وارد مایکروویو می گردد.
سنسور، از جمله قطعات مایکروویو پاکشوما

سنسور مایکروویو یک ترمیستور با ضریب منفی است که وقتی درجه حرارت بالا می رود مقاومت آن پایین می آید.

  • رله قدرت مایکروویو پاکشوما

وقتی غذا داخل مایکروویو است و درب آن بسته می شود سوئیچ کلید لای درب اولیه و ثانویه بسته خواهند بود. لازم به ذکر است وقتی که دکمه ها لمس شود، رله اصلی و رله کنترل قدرت انرژی را از مدار کنترل صفحه دکمه های لمسی دریافت می نماید.

نحوه‌ی استفاده صحیح از مایکروویو با شناخت قطعات آن
نحوه‌ی استفاده صحیح از مایکروویو با شناخت قطعات آن
  • یکسو کننده مایکروفر پاکشوما

یک دیود سیلیکونی مخصوص وسیله ای جامد است که اجازه می دهد جریان از یک طرف حرکت کند. اما از طرف دیگر جلوی حرکت جریان برق را می گیرد. یکسو کننده و خازن ولتاژ بالا را برای مدار به صورت دوبله فراهم می کند. دیود یکسو کننده برق متناوب را به برق مستقیم پله ای تبدیل می کند.

  • رله ها، از جمله قطعات مایکروفر

رله پخت و پز یا رله قدرت، برق متناوب را برای مدار ترانسفورماتور فراهم می کند. ازدیاد ناگهانی جریان برق رله، بوسیله یک مقاومت با اندازه پایین کنترل خواهد شد. کنتاکت های رله مانند یک قطعه اندازه گیر جریان برق، برق را به موتور فن و لامپ مایکروویو پاکشوما میرساند.

  • مقاومت ها، از جمله قطعات مایکروفر

مقاومت یکی از  قطعات الکترونیکی مایکروویو پاکشوما می باشد که جریان برق را کنترل می کند و یا باعث افت ولتاژ خواهد شد. قطعه مقاومت که در عرض خازن ولتاژ بالا بکار رفته اجازه نمی دهد که ولتاژ به بدنه مایکروویو از طریق دیود ولتاژ بالا نشست کند. یک مقاومت فیوزی در برخی از مایکروویوها مانند یک حسگر یا به عبارتی سنسور در افزایش جریان ثانویه ترانسفورماتور و باز کردن مدار اولیه ترانسفورماتور عمل می کنند. امکان دارد شما یک مقاومت جهت ازدیاد ناگهانی جریان را در ورودی برق متناوب برخی از مایکروویو ها پیدا نماید. که از خسارتهای احتمالی که در اثر قطع ناگهانی برق یا آتش سوزی رخ می دهند پیشگیری می کنند. یک مقاومت جهت تست، برای اندازه گیری جریان لامپ مگنترون استفاده می شود.

"تعمیرات

  • آنتن چرخنده ماکروویو

اغلب آنتن چرخنده در یک محفظه پلاستیکی در مرکز چھار چوب مایکروویو قرار می گیرد. آنتن دارای چند تیغه است که با چرخیدن RF، انرژی را روی مواد غذایی داخل مایکروویو به حرکت در می آورد. آنتن چرخنده امکان دارد با یک موتور جدا یا با فولی موتور فن دمنده به حرکت درآید. در مایکروویو ھای اولیه آنتن های متحرک را در قسمت بالای محفظه می توانید پیدا کنید یا حتی ممکن است زیر کف مایکروویو باشند.

تعمیرات و بررسی مایکروویو

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات و بررسی قطعات مایکروویو پاکشوما خود با اینانلو سرویس به عنوان نمایندگی رسمی و مجاز 130 برند مطرح لوازم خانگی مانند سامسونگ، ال جی، بوش، پاکشوما، جنرال الکتریک، سام، دوو، مابه، جنرال هاوس، مادیران، جی پلاس، اسنوا، هاردستون، بکو، برتا، سینور، تی سی ال، ایکس ویژن و… تماس حاصل فرمایید. مجموعه اینانلو سرویس با بهره گیری از بهترین کارشناسان فنی که در حوزه ی تعمیرات و نصب و سرویس لوازم خانگی تخصص لازم را دارند، سعی دارد تا خدماتی رضایت بخش را به مشترکین خود ارائه دهد. مجموعه اینانلو سرویس با داشتن شعب فعال در سطح استان البرز در تمامی مناطق مهرشهر، عظیمیه، گلشهر، فردیس، کمالشهر، آزادگان، جهانشهر، نظرآباد، گلسار، چندار، شهرجدید هشتگرد و… آماده خدمات رسانی شبانه روزی در هفت روز هفته، حتی در ایام تعطیل نیز می باشد.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *