۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

آشنایی با قطعات یخچال فریزر پاکشوما
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

آشنایی با قطعات یخچال فریزر پاکشوما

خواندن این مقاله 9 دقیقه طول میکشد
۱۳ اسفند ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

یخچال فریزر از جمله وسایل برقی پرکاربرد در هر خانه می باشد. در این مقاله به بررسی قطعات یخچال فریزر پاکشوما خواهیم پرداخت. در واقع می توان گفت فارغ از اینکه یخچال فریزر شما تولید دو دهه قبل باشد یا محصولی نو و جدید باشد، شامل اجزایی مانند کمپرسور، اواپراتور و کندانسور را که در اغلب سیستم های سرمایشی می توان یافت خواهد بود.

فایل صوتی مقاله آشنایی با قطعات یخچال فریزر پاکشوما

آشنایی کامل با قطعات یخچال فریزر پاکشوما

 • کمپرسور

کمپرسور یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال فریزر است که عموماً آن را به نام موتور یخچال فریزر می‌شناسیم. از لحاظ ظاهری کمپرسور قطعه‌ای مشکی رنگی است که اغلب در قسمت پشتی و پایین یخچال فریزر قرار می‌گیرد. قطعه کمپرسور وظیفه فشرده‌سازی گاز مبرد یخچال، که در یخچال‌ فریزر های قدیمی از نوع فریون و در مدل‌های جدید ایزوبوتان است، را بر عهده دارد.

طی این فرآیند گاز مبرد بعد از فشرده‌سازی داخل لوله‌های کندانسور و اواپراتور به جریان در می‌آید تا سیکل سرما سازی انجام شود. برای شارژ گاز یخچال فریزر باید حتماً به گازی مصرفی قطعه کمپرسور دقت کنید.  گاز مطابق با آن را برای یخچال فریزر خود در نظر بگیرید. در رابطه با عیب‌یابی این قطعه باید گفت متاسفانه به صورت معمول کمپرسورها قابل تعمیر نیستند و اغلب باید بعد از خرابی توسط کارشناس تعویض شوند.

کمپرسور یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال فریزر پاکشوما
کمپرسور یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال فریزر پاکشوما
 • کندانسور

قطعه کندانسور یخچال فریزر با شکل خمیده و ویژه‌ای که لوله‌های آن دارد به‌راحتی در پشت دستگاه قابل مشاهده میباشد. این قطعه یخچال فریزر به نحوی طراحی شده که گاز مبرد داخل آن جریان پیدا کند. داخل قطعه کندانسور، گاز مبردی که به وسیله کمپرسور به آن انتقال پیدا کرده، تغییر حالت می دهد. سپس به مایع تبدیل خواهد شد. عمل چگالش گاز مبرد توسط قطعه کندانسور در تمام وسایل سرمایشی مثل کولرهای گازی نیز اتفاق می‌افتد.

در واقع  سرمای  فضای داخلی یخچال فریزر بستگی به سرمای گاز مبرد دارد. سرمای گاز مبرد نیز خود وابستگی به کارکرد صحیح کندانسور دارد. عمده خرابی این قطعه کندانسور در یخچال‌ فریزر ها نیز به واسطه استفاده طولانی مدت از آن‌ها و قرار گرفتن گردوغبار، جرم و مواد دیگر می باشد که سطح لوله‌های کندانسور را پوشش می دهند و در فرایند خنک شدن گاز مبرد و انتقال دما اختلال ایجاد می‌کنند. برای رفع این اختلال بهتر است هر چند وقت یک‌بار نسبت به تمیز کردن کندانسور اقدام کنید. استفاده از جاروبرقی با مکش بالا یکی از راه‌های ساده و مؤثر در تمیز کردن قطعه کندانسور یخچال فریزر می باشد.

 • اواپراتور

اواپراتور اغلب از جنس فلز آلومینیوم یا دیگر فلزات با قدرت رسانندگی دمایی بالا می باشد. از این قطعه برای سرما سازی در یخچال‌ فریزر ها استفاده می‌شود. اغلب اواپراتور نیز مانند کندانسور به شکل لوله‌های پیچ‌درپیچ دید می‌شود که گاز مبرد در آن گرمای خود را ازدست‌داده و خنک شود و در نهایت این هوای خنک وارد کابین یخچال فریزر می‌شود. کثیف بودن یا یخ زدگی کویل‌های اواپراتور سبب اختلال در چرخه سرمایش یخچال فریزر خواهد شد.
عمده دلایل برفک زدگی یخچال‌ فریزر شامل موارد زیر می شود.

 • قرارگیری یخچال فریزر در محل نامناسب، مثلاً در کنار اجاق‌گاز
 • باز و بسته شدن مداوم درب یخچال فریزر
 • خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر
 • کافی نبودن گاز مبرد یخچال فریزر
لوله مویی عامل منبسط کننده، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما
لوله مویی عامل منبسط کننده، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما
 • فیلتر خشک‌کن

فیلتر خشک‌کن وظیفه حذف رطوبت از اجزای درون یخچال فریزر را به منظور جلوگیری از زنگ‌زدگی، یخ‌زدگی و مسدود شدن مسیر جریان گاز مبرد بر عهده دارد. درون این قطعه ترکیبات رطوبت‌زدایی از قبیل سیلیکات یا سیلیکاژل قرار دارد. رطوبت بالا و ذرات زیاد معلق در هوا به کمپرسور آسیب وارد کنند. در نتیجه فیلتر خشک‌کن با حذف رطوبت، مواد اسیدی، برفک زدگی و ذرات خارجی تشکیل شده در سیکل سرمایش از اجزا و قطعات یخچال فریزر پاکشوما محافظت می‌کند.

برای تشخیص سلامت و عمر مفید فیلتر خشک‌کن و هنگام تعویض آن باید دمای لوله‌ی ورودی به آن را با لوله خروجی مقایسه کنید، در صورتی که دمای لوله‌ی خروجی کمتر باشد به این معنی خواهد بود که فیلتر شما دچار انسداد شده است. بهتر است تعویض این قطعه را به کارشناسان مربوط به آن بسپارید.

 • لوله مویی، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

لوله مویی، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما می باشد که به‌عنوان عامل منبسط کننده و کنترل‌کننده جریان مبرد در این دستگاه شناخته می‌شود. قطر باریک این لوله سبب نام گذاری ان می باشد. طی این فرایند مبرد از کندانسور با فشار بسیار زیاد و در حالت مایع به سمت لوله مویی فرستاده می‌شود.

در نتیجه عبور از آن، با تبدیل مبرد به حالت گاز-مایع فشار آن تا یک‌پنجم کاهش یافته و بعد به دمای نزدیک صفر درجه می‌رسد و به سمت لوله‌های اواپراتور فرستاده می‌شود تا در ادامه پروسه سیکل سرمایش یخچال فریزر مورد استفاده قرار گیرد.
انسداد لوله مویی با کاهش گاز مبرد همراه خواهد بود که می‌تواند به موتور یخچال فریزر فشار زیادی وارد کند و یا قدرت سرمادهی اواپراتور را کاهش دهد. در این موارد می‌بایست گاز مبرد تخلیه و تعویض شود و علاوه بر آن فیلتر خشک‌کن و لوله مویی نیز عوض گردد.

 • ترموستات، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

از دیگر قطعات یخچال فریزر ترموستات می باشد. در دستگاه یخچال فریزر به منظور کاهش مصرف برق و بالا بردن عمر دستگاه از یک ترموستات برای ثابت نگه‌داشتن دما به‌وسیله کنترل وضعیت روشن یا خاموش بودن کمپرسور استفاده می‌شود. زمانی که شما دمای خاصی را از روی پنل تنظیمات یخچال فریزر انتخاب می‌کنید، دستگاه شروع به فعالیت می‌کند تا اتاقک‌های درونی یا به عبارتی کابین خود را خنک کند و زمانی که ترموستات هوای درون یخچال فریزر را برابر با دمای انتخابی شما تشخیص دهد، کمپرسور، دستگاه را غیرفعال می‌کند.

خرابی قطعه ترموستات می‌تواند اختلالات متفاوتی در یخچال فریزر به وجود آورد. امکان دارد یخچال فریزر به طور کامل کار نکند، احتمال دارد حالت خودکار یا اتومات یخچال فریزر به دلیل تنظیم نادرست یا اختلال در ترموستات عمل نکند. در موارد دیگر احتمالا  سرمای یخچال فریزر شما بالاتر از حد معمول باشد. این مورد سبب یخ‌زدگی مواد داخل آن می شود.  این مورد نیز به علت تنظیمات نادرست ترموستات، قرار دهی آن رو دمای خیلی پایین و یا سیم‌کشی اشتباه آن باشد.

 • رله استارت، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

ترموستات، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما وظیفه ثابت نگه داشتن دما را دارد.
ترموستات، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما وظیفه ثابت نگه داشتن دما را دارد.

رله استارت، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما می باشد. که وظیفه ارسال انرژی الکتریکی به کمپرسور یخچال فریزر را بر عهده دارد. این قطعه به کمپرسور فرمان می‌دهد تا چه زمانی روشن شود.  شروع به کار کند. سپس سرما را به سطح امن تعریفی برساند. نحوه عملکرد رله استارت، با ترموستات در ارتباط است.
به این صورت که زمانی که دمای داخل یخچال فریزر از دمای تنظیمی ترموستات بالاتر می‌رود یا به عبارتی میزان سرمایش یخچال کم شده باشد. در این حالت قطعه ترموستات یک سیگنال الکتریکی به رله می‌فرستد تا کمپرسور را استارت بزند. انرژی مورد نیاز برای عملکرد قطعه کمپرسور از مسیر رله تأمین خواهد شد و به این ترتیب سیکل سرمایش یخچال فریزر دوباره به جریان می‌افتد.

از مهم‌ترین علائم خرابی رله استارت می توان به موارد زیر اشاره کرد.
گرم شدن یخچال فریزر و ایجاد صدایی شبیه کلیک در دستگاه است. در مورد اول قطعه کمپرسور کلاً استارت نمی‌خورد و روشن نمی‌شود ولی صدای وزوز به گوش می رسد. مورد دوم یعنی صدای کلیک مانند صدای استارت کمپرسور توسط رله است. که چون دستگاه راه نمی‌افتد، ادامه می‌یابد، در این حالت رله استارت سوخته است. در تمامی این موارد می توانید با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس حاصل فرمایید تا اینانلو سرویس به کمک شما بشتابد.

 • اورلود، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

اورلود، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما می باشد که در لغت به معنای محافظ بار اضافه است. در صنعت الکترونیک، به قطعاتی که در وسایل برقی برای پیشگیری از آسیب و سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرند گفته می شود. کار اصلی اورلود یخچال فریزر قطع جریان اصلی قطعه کمپرسور هنگام داغی بیش از حد سیم‌پیچ کمپرسور و یا جریان بیش از حد بالای ورودی به می باشد. به عبارت دیگر اصطلاح آمپر کشیدگی کمپرسور در اینجا به کار خواهد رفت. با این کار اورلود از کمپرسور در مقابل آسیب بیشتر محافظت می‌کند.

خرابی قطعه اورلود می‌تواند یک از علل های روشن نشدن یخچال فریزر شما باشد، زیرا در صورت معیوب بودن اورلود، ولتاژ لازم به کمپرسور نخواهد رسید و یخچال فریزر روشن نخواهد شد. برای چک و بررسی وضعیت اورلود از اهم متر استفاده کنید. در صورت تعویض این قطعه حتماً نوع مشابه با مقدار جریان مدرج روی قطعه را خریداری کنید. زیرا جریان کمتر از حالت استاندارد نیز مدار الکتریکی منتهی به قطعه کمپرسور را قطع می‌کند.

 • هیتر المنت، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

هیتر المنت یکی از قطعات یخچال فریزر پاکشوما است. این قطعه وظیفه‌ای مشابه بخاری دارد. در واقع در طول استفاده از یخچال فریزر لوله‌های خمیده‌ی اواپراتور ممکن است دچار یخ‌زدگی و برفک زدگی شوند. به کمک قطعه هیتر المنت، یخچال فریزر پاکشوما می‌تواند این یخ‌ها را از سیستم حذف کند. یکی از خرابی‌های شایع در قطعات یخچال فریزرپاکشوما، خرابی هیتر المنت می باشد.

گاهی با ایجاد اختلال در قطعه، یخچال قادر به انجام عملکرد صحیح نخواهد بود.  در بازه‌های زمانی مختلف سرمای داخل آن کم‌ و زیاد می‌شود، از طرفی همان‌طور که بیان شد خرابی این قطعه به یخ‌زدگی اواپراتور نیز می‌انجامد. در این شرایط لازم است که به کمک یک تعمیرکار ماهر، هیتر المنت یخچال را تعویض کنید.

اینانلو سرویس مرکز تهیه قطعات اصلی یخچال فریزر پاکشوما
اینانلو سرویس مرکز تهیه قطعات اصلی یخچال فریزر پاکشوما
 • ترمودیسک، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

ترمودیسک، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما می باشد که اغلب در انواع بدون برفک شاهد هستیم. این قطعه در واقع نوعی ترموستات حرارتی می باشد که همراه با هیتر المنت در مدار الکتریکی یخچال فریزر قرار می‌گیرد. قطعه ترمودیسک پاکشوما از یک دیسک فلزی و دو کنتاکت تشکیل می شود.

زمانی که دمای یخچال به ۵- درجه سانتی‌گراد برسد دیسک تغییر حالت میدهد. سپس دوتا کنتاکت به هم متصل می‌شود و به عبارت دیگر ترمودیسک اجازه می‌دهد که برق به هیتر برسد. از جهت دیگر در دمای ۵+ درجه سانتی‌گراد با تغییر حالت دیسک ارتباط کنتاکت ها قطع می شود. در مرحله بعد جریان برق هیتر المنت نفراست توسط ترمودیسک قطع می‌گردد. تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود.
اگر ترمودیسک یخچال‌های بدون برفک دچار اختلال شود اغلب یخچال فریزر با افزایش برفک و در نتیجه کاهش کارایی عملکرد خود همراه خواهد شد.

 • ترموفیوز یا فیوز حرارتی، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

ترموفیوز از جمله قطعات یخچال فریزر است. این قطعه در همه نوع یخچال مشاهده نمی‌شود. در واقع این قطعه در یخچال‌هایی که نوفراست یا بدون برفک هستند، وجود دارد. در این نوع یخچال‌فریزرها، عمل یخ‌زدایی به صورت خودکار انجام می شود. نقش اصلی ترموفیوز در این پروسه کنترل دمای هیتر المنت یخچال فریزر است. در این صورت ترموفیوز در دمای معینی که اغلب بین ۷۲ تا ۸۲ درجه سانتی‌گراد است، می‌سوزد تا از اختلال یخچال فریزر به دلیل گرمای هیتر المنت جلوگیری کند و عمل برفک‌زدایی به درستی انجام شود.

هر یخچال فریزر بدون برفکی باید این قطعه را داشته باشد. خرابی این قطعه و یا نبودن آن در این مدل یخچال فریزر می‌تواند احتمال آتش‌سوزی یخچال فریزر را چندین برابر کند. این قطعه در دیگر وسایل خانگی اعم از سشوار، اتو، لباسشویی و… نیز وجود دارد. این قطعه زمانی که حرارت وسیله به مقدار معینی می‌رسد جریان مدار را قطع می‌کند.

سخن پایانی در رابطه با آشنایی با قطعات یخچال فریزر پاکشوما

در این مطلب ضمن معرفی قطعات یخچال فریزر پاکشوما به بررسی عیوب و اختلالات آن‌ها نیز پرداختیم. یخچال فریزر بخش‌های دیگری نیز دارد، برای مثال برد الکترونیکی یخچال فریزر وظیفه گزارش وضعیت سنسورهای مختلف درون یخچال را به کاربر بر عهده دارد. در مدل‌های جدیدتر یخچال فریزر در این بخش انواع کدهای مختلف نیز تعبیه می شود.  هر کدام از این کد ها نمایانگر وضعیت بخش و قسمت خاصی از یخچال هستند.

شعب اینانلو سرویس

اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی و مجاز 130 برند مطرح لوازم خانگی در استان البرز تمامی مناطق فردیس،مارلیک ملارد، محمدشهر، مشکین دشت، شهرک ناز، شهرک بعثت، واریان شهر، رزکان نو، شیخ ، حسین آباد، شهرک بنفشه، عظیمیه، مصباح ،هفت تیر، آزادگان، طالقانی، شاهین ویلا، گوهردشت، دهقان ویلا، حصارک، کمالشهر، مهرشهر، گلشهر، کوی کارمندان، باغستان، شهر جدید هشتگرد، هشتگرد قدیم، نظرآباد، هیو، گلسار، کردان، کوهسار، آبیک، طالقان، مهرویلا، جهانشهر، کیانمهر، کوی مهر تهران دشت، کمالشهر،صفادشت، رجائی شهر، تنکمان، مهدی آباد، چهارباغ، پیشاهنگی، لشکرآباد، شهرک رضوانیه و… آماده خدمات رسانی شبانه روزی در هفت روز هفته و بدون تعطیلی می باشد.

نمایندگی های اینانلو سرویس

این مجموعه تمامی برند هایسامسونگ، ال جی، اسنوا، دوو، فرسان، پاکشوما، کرال، کندی، کروپ، مدیدیا، جنرال آدمیرال، آکس، زیرووات، دکستر، مابه، آیگه، جنرال الکتریک، وایت هاوس، فروزان، سامیا، یوش، پارس، هیوندای، مولتی مکس، تکنولایو، هاردستون، مجیک چف، دنیس، دیپوینت، فایر، تجا، بنس، الیو، بلومبرگ، مدیا، امرسان، گوردیک، گوفر، یخساران، یوشیتا، گلدن برگ، برتینو، اکسنت، یواستار، یور پلاس، هیمالیا، دیامونته، نیکسان، التتو، اسکای ورد، رنزو، اکولوکس، جی سان، سوزوکی، کنوود، گرنیه، برتا، ایران شرق، گراند صنعت، بلوتینی، آزمایش، سینور، سیلور آیس، لایف، تسلا، تی سی ال، ایکس ویژن، سیلوان، سونیل، نسکو، هاویلوکس، ویرپول، اورست، انیس، سایلون، جنرال بریجن، فیلور، تکسان خزر، دونار، ناب استیل، وستل و…. را پشتیبانی می کند. در صورتی که مشترک اینانلو سرویس باشید، در صورت مشاهده هرگونه خرابی میتوانید با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس حاصل فرمایید. همچنین از طریق وبسایت اینانلو سرویس ثبت درخواست کنید تا شامل 10% تخفیف شوید.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields