۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

آشنایی با قطعات یخچال فریزر پاکشوما
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

آشنایی با قطعات یخچال فریزر پاکشوما

خواندن این مقاله 8 دقیقه طول میکشد
۲۱ خرداد ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

یخچال فریزر از جمله وسایل برقی پرکاربرد در هر خانه می باشد. در این مقاله به بررسی قطعات یخچال فریزر پاکشوما خواهیم پرداخت. در واقع می توان گفت فارغ از اینکه یخچال فریزر شما تولید دو دهه قبل باشد یا محصولی نو و جدید باشد، شامل اجزایی مانند کمپرسور، اواپراتور و کندانسور را که در اغلب سیستم های سرمایشی می توان یافت خواهد بود.

فایل صوتی مقاله آشنایی با قطعات یخچال فریزر پاکشوما

آشنایی کامل با قطعات یخچال فریزر پاکشوما

 • کمپرسور

کمپرسور یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال فریزر است که عموماً آن را به نام موتور یخچال فریزر می‌شناسیم. از لحاظ ظاهری کمپرسور قطعه‌ای مشکی رنگی است که اغلب در قسمت پشتی و پایین یخچال فریزر قرار می‌گیرد. قطعه کمپرسور وظیفه فشرده‌سازی گاز مبرد یخچال، که در یخچال‌ فریزر های قدیمی از نوع فریون و در مدل‌های جدید ایزوبوتان است، را بر عهده دارد.

طی این فرآیند گاز مبرد بعد از فشرده‌سازی داخل لوله‌های کندانسور و اواپراتور به جریان در می‌آید تا سیکل سرما سازی انجام شود. نکته‌ی قابل توجه در ارتباط با کمپرسور این است که برای شارژ گاز یخچال فریزر باید حتماً به گازی که برای قطعه کمپرسور استفاده‌ شده دقت کنید و گاز مطابق با آن را برای یخچال فریزر خود در نظر بگیرید. در رابطه با عیب‌یابی این قطعه باید گفت متاسفانه به صورت معمول کمپرسورها قابل تعمیر نیستند و اغلب باید بعد از خرابی توسط کارشناس تعویض شوند.

کمپرسور یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال فریزر پاکشوما
کمپرسور یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال فریزر پاکشوما
 • کندانسور

قطعه کندانسور یخچال فریزر با شکل خمیده و ویژه‌ای که لوله‌های آن دارد به‌راحتی در پشت دستگاه قابل مشاهده میباشد. این قطعه یخچال فریزر به نحوی طراحی شده که گاز مبرد بتواند داخل آن جریان پیدا کند. داخل قطعه کندانسور، گاز مبردی که به وسیله کمپرسور به آن انتقال پیدا کرده، تغییر حالت داده و به مایع تبدیل خواهد شد. عمل چگالش گاز مبرد توسط قطعه کندانسور در تمام وسایل سرمایشی مثل کولرهای گازی نیز اتفاق می‌افتد.

در واقع می توان گفت سرد شدن فضای داخلی یخچال فریزر بستگی به سرد شدن گاز مبرد دارد و سرد شدن گاز مبرد نیز خود وابسته به کارکرد صحیح کندانسور می باشد. عمده خرابی این قطعه کندانسور در یخچال‌ فریزر ها نیز به واسطه استفاده طولانی مدت از آن‌ها و قرار گرفتن گردوغبار، جرم و مواد دیگر می باشد که سطح لوله‌های کندانسور را پوشش می دهند و در فرایند خنک شدن گاز مبرد و انتقال دما اختلال ایجاد می‌کنند. برای رفع این اختلال بهتر است هر چند وقت یک‌بار نسبت به تمیز کردن کندانسور اقدام کنید. استفاده از جاروبرقی با مکش بالا یکی از راه‌های ساده و مؤثر در تمیز کردن قطعه کندانسور یخچال فریزر می باشد.

 • اواپراتور

اواپراتور اغلب از جنس فلز آلومینیوم یا دیگر فلزات با قدرت رسانندگی دمایی بالا می باشد. از این قطعه برای سرما سازی در یخچال‌ فریزر ها استفاده می‌شود. اغلب اواپراتور نیز مانند کندانسور به شکل لوله‌های پیچ‌درپیچ دید می‌شود که گاز مبرد در آن گرمای خود را ازدست‌داده و خنک شود و در نهایت این هوای خنک وارد کابین یخچال فریزر می‌شود. کثیف بودن یا یخ زدگی کویل‌های اواپراتور سبب اختلال در چرخه سرمایش یخچال فریزر خواهد شد.
عمده دلایل برفک زدن یخچال‌ فریزر شامل موارد زیر می شود.

 • قرارگیری یخچال فریزر در محل نامناسب، مثلاً در کنار اجاق‌گاز
 • باز و بسته شدن مداوم درب یخچال فریزر
 • خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر
 • کافی نبودن گاز مبرد یخچال فریزر
لوله مویی عامل منبسط کننده، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما
لوله مویی عامل منبسط کننده، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما
 • فیلتر خشک‌کن

فیلتر خشک‌کن وظیفه حذف رطوبت از اجزای درون یخچال فریزر را به منظور جلوگیری از زنگ‌زدگی، یخ‌زدگی و مسدود شدن مسیر جریان گاز مبرد بر عهده دارد. درون این قطعه ترکیبات رطوبت‌زدایی از قبیل سیلیکات یا سیلیکاژل قرار دارد. رطوبت بالا و ذرات زیاد معلق در هوا می‌توانند به کمپرسور آسیب وارد کنند در نتیجه فیلتر خشک‌کن با حذف رطوبت، مواد اسیدی، برفک زدگی و ذرات خارجی تشکیل شده در سیکل سرمایش از اجزا و قطعات یخچال فریزر پاکشوما محافظت می‌کند.

برای تشخیص سلامت و عمر مفید فیلتر خشک‌کن و هنگام تعویض آن باید دمای لوله‌ی ورودی به آن را با لوله خروجی مقایسه کنید، در صورتی که دمای لوله‌ی خروجی کمتر باشد به این معنی خواهد بود که فیلتر شما دچار انسداد شده است. بهتر است تعویض این قطعه را به کارشناسان مربوط به آن بسپارید.

 • لوله مویی، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

لوله مویی، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما می باشد که به‌عنوان عامل منبسط کننده و کنترل‌کننده جریان مبرد در این دستگاه شناخته می‌شود. قطر باریک این لوله باعث شده به این نام خوانده شود. طی این فرایند مبرد از کندانسور با فشار بسیار زیاد و در حالت مایع به سمت لوله مویی فرستاده می‌شود.

در نتیجه عبور از آن، با تبدیل مبرد به حالت گاز-مایع فشار آن تا یک‌پنجم کاهش یافته و بعد به دمای نزدیک صفر درجه می‌رسد و به سمت لوله‌های اواپراتور فرستاده می‌شود تا در ادامه پروسه سیکل سرمایش یخچال فریزر مورد استفاده قرار گیرد.
انسداد لوله مویی با کاهش گاز مبرد همراه خواهد بود که می‌تواند به موتور یخچال فریزر فشار زیادی وارد کند و یا قدرت سرمادهی اواپراتور را کاهش دهد. در این موارد می‌بایست گاز مبرد تخلیه و تعویض شود و علاوه بر آن فیلتر خشک‌کن و لوله مویی نیز عوض گردد.

 • ترموستات، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

از دیگر قطعات یخچال فریزر ترموستات می باشد. در دستگاه یخچال فریزر به منظور کاهش مصرف برق و بالا بردن عمر دستگاه از یک ترموستات برای ثابت نگه‌داشتن دما به‌وسیله کنترل وضعیت روشن یا خاموش بودن کمپرسور استفاده می‌شود. زمانی که شما دمای خاصی را از روی پنل تنظیمات یخچال فریزر انتخاب می‌کنید، دستگاه شروع به فعالیت می‌کند تا اتاقک‌های درونی یا به عبارتی کابین خود را خنک کند و زمانی که ترموستات هوای درون یخچال فریزر را برابر با دمای انتخابی شما تشخیص دهد، کمپرسور، دستگاه را غیرفعال می‌کند.

خرابی قطعه ترموستات می‌تواند اختلالات متفاوتی در یخچال فریزر به وجود آورد. امکان دارد یخچال فریزر به طور کامل کار نکند، احتمال دارد حالت خودکار یا اتومات یخچال فریزر به دلیل تنظیم نادرست یا اختلال در ترموستات عمل نکند. در موارد دیگر امکان دارد سرمای یخچال فریزر شما بالاتر از حد معمول باشد و سبب یخ‌زدگی مواد داخل آن شود که این مورد نیز می‌تواند به علت تنظیمات نادرست ترموستات، قرار دادن آن رو دمای خیلی پایین و یا سیم‌کشی اشتباه آن باشد.

 • رله استارت، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

ترموستات، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما وظیفه ثابت نگه داشتن دما را دارد.
ترموستات، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما وظیفه ثابت نگه داشتن دما را دارد.

رله استارت، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما می باشد که وظیفه ارسال انرژی الکتریکی به کمپرسور یخچال فریزر را بر عهده دارد و به کمپرسور فرمان می‌دهد تا چه زمانی روشن شود و شروع به کار کند و سرما را به سطح امن تعریف شده برساند. نحوه عملکرد رله استارت، با ترموستات در ارتباط است.
به این صورت که زمانی که دمای داخل یخچال فریزر از دمای تنظیم شده ترموستات بالاتر می‌رود یا به عبارتی میزان سرمایش یخچال کم شده باشد، قطعه ترموستات یک سیگنال الکتریکی به رله می‌فرستد تا کمپرسور را استارت بزند. انرژی مورد نیاز برای عملکرد قطعه کمپرسور از مسیر رله تأمین خواهد شد و به این ترتیب سیکل سرمایش یخچال فریزر دوباره به جریان می‌افتد.

از مهم‌ترین علائم خرابی رله استارت می توان به موارد زیر اشاره کرد.
گرم شدن یخچال فریزر و ایجاد صدایی شبیه کلیک در دستگاه است. در مورد اول قطعه کمپرسور کلاً استارت نمی‌خورد و روشن نمی‌شود ولی صدای وزوز به گوش می رسد. مورد دوم یعنی صدای کلیک مانند صدای استارت زدن کمپرسور توسط رله است که چون دستگاه راه نمی‌افتد، ادامه می‌یابد، در این حالت رله استارت سوخته است. در تمامی این موارد می توانید با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس حاصل فرمایید تا اینانلو سرویس به کمک شما بشتابد.

 • اورلود، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

اورلود، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما می باشد که در لغت به معنای محافظ بار اضافه است. در صنعت الکترونیک، به قطعاتی گفته می‌شود که در وسایل برقی برای پیشگیری از آسیب و سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کار اصلی اورلود یخچال فریزر قطع کردن جریان اصلی قطعه کمپرسور در مواردی است که سیم‌پیچ کمپرسور بیش‌ازحد داغ شده باشد و یا جریان ورودی به کمپرسور بیش‌ازحد بالا باشد. به عبارت دیگر اصطلاح آمپر کشیدن کمپرسور در اینجا به کار خواهد رفت، با این کار اورلود از کمپرسور در مقابل آسیب بیشتر محافظت می‌کند.

خرابی قطعه اورلود می‌تواند یک از علل های روشن نشدن یخچال فریزر شما باشد، زیرا در صورت معیوب بودن اورلود، ولتاژ لازم به کمپرسور نخواهد رسید و یخچال فریزر روشن نخواهد شد. برای چک و بررسی وضعیت اورلود از اهم متر استفاده کنید. توجه داشته باشید که در صورت تعویض این قطعه حتماً نوع مشابه با مقدار جریان درج شده روی قطعه را خریداری کنید زیرا جریان کمتر از حالت استاندارد نیز مدار الکتریکی منتهی به قطعه کمپرسور را قطع می‌کند.

 • هیتر المنت، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

هیتر المنت یکی از قطعات یخچال فریزر پاکشوما است که همان‌طور که از نام آن مشخص است وظیفه‌ای مشابه بخاری دارد. در واقع در طول استفاده از یخچال فریزر لوله‌های خمیده‌ی اواپراتور ممکن است دچار یخ‌زدگی و برفک زدگی شوند. به کمک قطعه هیتر المنت، یخچال فریزر پاکشوما می‌تواند این یخ‌ها را از سیستم حذف کند. یکی از خرابی‌های شایع در قطعات یخچال فریزرپاکشوما، خرابی هیتر المنت می باشد.

در مواردی که این قطعه دچار اختلال شده است، یخچال فریزر نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد و در بازه‌های زمانی مختلف سرمای داخل آن کم‌ و زیاد می‌شود، از طرفی همان‌طور که بیان شد خرابی این قطعه به یخ‌زدگی اواپراتور نیز می‌انجامد. در این شرایط لازم است که به کمک یک تعمیرکار ماهر، هیتر المنت یخچال را تعویض کنید.

اینانلو سرویس مرکز تهیه قطعات اصلی یخچال فریزر پاکشوما
اینانلو سرویس مرکز تهیه قطعات اصلی یخچال فریزر پاکشوما
 • ترمودیسک، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

ترمودیسک، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما می باشد که اغلب در انواع بدون برفک شاهد هستیم. این قطعه در واقع نوعی ترموستات حرارتی می باشد که همراه با هیتر المنت در مدار الکتریکی یخچال فریزر قرار می‌گیرد. قطعه ترمودیسک پاکشوما از یک دیسک فلزی و دو کنتاکت تشکیل شده است.

زمانی که دمای یخچال به ۵- درجه سانتی‌گراد برسد دیسک تغییر حالت میدهد. سپس دوتا کنتاکت به هم متصل می‌شود و به عبارت دیگر ترمودیسک اجازه می‌دهد که برق به هیتر برسد. از جهت دیگر در دمای ۵+ درجه سانتی‌گراد با تغییر حالت دیسک ارتباط کنتاکت ها قطع شده و جریان برق هیتر المنت نفراست توسط ترمودیسک قطع می‌شود تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود.
اگر ترمودیسک یخچال‌های بدون برفک دچار اختلال شود اغلب یخچال فریزر با افزایش برفک و در نتیجه کاهش کارایی عملکرد خود همراه خواهد شد.

 • ترموفیوز یا فیوز حرارتی، از جمله قطعات یخچال فریزر پاکشوما

ترموفیوز از جمله قطعات یخچال فریزر است که در همه نوع آن دیده نمی‌شود. در واقع این قطعه در یخچال‌هایی که نوفراست یا بدون برفک هستند، وجود دارد. در این نوع یخچال‌فریزرها، عمل یخ‌زدایی به صورت خودکار انجام می شود. نقش اصلی ترموفیوز در این پروسه کنترل دمای هیتر المنت یخچال فریزر است. در این صورت ترموفیوز در دمای معینی که اغلب بین ۷۲ تا ۸۲ درجه سانتی‌گراد است، می‌سوزد تا از اختلال یخچال فریزر به دلیل گرمای هیتر المنت جلوگیری کند و عمل برفک‌زدایی به درستی انجام شود.

هر یخچال فریزر بدون برفکی باید این قطعه را داشته باشد. خرابی این قطعه و یا نبودن آن در این مدل یخچال فریزر می‌تواند احتمال آتش‌سوزی یخچال فریزر را چندین برابر کند. این قطعه در دیگر وسایل خانگی اعم از سشوار، اتو، لباسشویی و… نیز وجود دارد. این قطعه زمانی که حرارت وسیله به مقدار معینی می‌رسد جریان مدار را قطع می‌کند.

سخن پایانی در رابطه با آشنایی با قطعات یخچال فریزر پاکشوما

در این مطلب ضمن معرفی قطعات یخچال فریزر پاکشوما به بررسی عیوب و اختلالات آن‌ها نیز پرداختیم. یخچال فریزر بخش‌های دیگری نیز دارد، برای مثال برد الکترونیکی یخچال فریزر وظیفه گزارش وضعیت سنسورهای مختلف درون یخچال را به کاربر بر عهده دارد. در مدل‌های جدیدتر یخچال فریزر در این بخش انواع کدهای مختلف نیز تعبیه شده است که هر کدام نمایانگر وضعیت بخش و قسمت خاصی از یخچال هستند.

اینانلو سرویس به عنوان نماینده رسمی و مجاز 130 برند مطرح لوازم خانگی در استان البرز تمامی مناطق مهرشهر، عظیمیه، جهانشهر، نظرآباد، گلسار، هشتگرد، چندار، شهرجدید هشتگرد و… آماده خدمات رسانی شبانه روزی در هفت روز هفته و بدون تعطیلی می باشد. این مجموعه تمامی برند های پاکشوما، امرسان، جنرال الکتریک، جنرال هاوس، سام، سامسونگ، ال جی و… را پشتیبانی می کند. در صورتی که مشترک اینانلو سرویس باشید، در صورت مشاهده هرگونه خرابی میتوانید با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس حاصل فرمایید.

همچنین از طریق وبسایت اینانلو سرویس ثبت درخواست کنید تا شامل 10% تخفیف شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

نحوه بستن درب جاروبرقی میله به چه صورته؟

هنگامی که کیسه به خوبی در جای خود تعبیه نشود، درب دستگاه به درستی بسته نخواهد شد.

آخرین سوال پرسیده شده

علت شنیدن صدای شکستگی از یخچال چیست؟

اگر یخچال یخساز داشته باشد ممکن است صدا از یخساز باشد. برخی از یخسازها صدای بلندی هنگام خروج یخ می دهند.

آخرین سوال پرسیده شده

علت تجمع زباله هم در بیرون کیسه و هم داخل کیسه جارو برقی بلومبرگ چیست؟

دلیل آن جا نزدن صحیح کیسه جاروبرقی ست. کیسه را خارج کرده و مجدد جا بزنید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور oe در ظرفشویی ال جی چیست و چرا آب را تخلیه نمی کند؟

علت ارور oe برای ماشین ظرفشویی ال جی مربوط به اختلال در تخلیه می باشد. برای رفع این ارور شیلنگ تخلیه، پمپ تخلیه و سوئیچ شناور بررسی شود. بهتر است این کار توسط کارشناسان با تجربه صورت گیرد.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ارور EC کولر گازی مدیا استار از چیست؟

دلیل ارور EC کولر گازی مدیا مربوط به نشتی گاز در دستگاه می باشد. ابتدا نشت یابی و سپس طبق استاندارد شارژ گاز می شود. لطفا با شماره 02636191 تماس بگیرید تا اینانلو سرویس برای تعمیر دستگاه شما اقدام کند.

آخرین سوال پرسیده شده

پس از تعویض موتور جاروبرقی پاناسونیک، دستگاه یکسره کار می کند دلیل آن چیست؟

احتمالا مشکل از تایمر و برد الکترونیکی است. برای رفع این مشکل با اینانلو سرویس تماس بگیرید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields