۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

14 دلیل جرقه زدن و آتش گرفتن مایکروویو
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

14 دلیل جرقه زدن و آتش گرفتن مایکروویو

خواندن این مقاله 8 دقیقه طول میکشد
۱۵ فروردین ۱۴۰۲

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در طی حین استفاده از مایکروویو شاهد جرقه و صدای زیادی از داخل آن باشید که این پیشامد نتیجه ی عوامل گوناگونی می باشد.

فایل صوتی مقاله 14 دلیل جرقه زدن و آتش گرفتن مایکروویو

جرقه زدن مایکروویو با نور و صدای زیادی همراه است که در اکثر موارد به دلیل استفاده ناصحیح کاربران از مایکروویو می باشد. عدم جلوگیری و توجه به جرقه زدن دستگاه ممکن است باعث آتش گرفتن مایکروویو گردد.

چرا دستگاه جرقه می زند و باعث آتش گرفتن مایکروویو می شود؟

یکی از عواملی که تاثیر به سزایی در ایجاد جرقه های ممتد و خطرناک دارد قرار دادن ظروف فلزی ست. اینانلو سرویس توصیه می کند از گذاشتن هر نوع ظروف فلزی یا براق اجتناب کنید زیرا از نظر ایمنی بسیار خطرناک است و می تواند آسیب های جدی به اجزای مایکروویو بخصوص مگنترون وارد کنید و سبب آتش گرفتن مایکروویو گردد.

جرقه زدن مایکروویو نشان دهنده بروز یک عملکرد اشتباه می باشد که نیازمند بررسی دقیق برای جلوگیری از آسیب های جدی است. احتمال دارد هنگام گرم کردن مایعات بخشی از آن در دستگاه پخش شده باشد یا پس از گرم کردن غذاهای متعدد توجهی به تمیزی داخل محفظه مایکروویو نکرده باشید. در گذر زمان چربی های ناشی از بخار غذا یا پاشیدن آن داخل مایکروویو لایه بزرگی از چربی را روی سقف و دیواره ها انباشته می شود که علت جرقه زدن و حتی آتش گرفتن مایکروویو خواهد شد.

در صورتی که مایکروویو درگیر جرقه زدن شد باید دستگاه را خاموش را کنید زیرا احتمال وقوع جرقه زدن که به شکل معمول با صدا و نور زیاد همراه است می باشد. عدم توجه در برخی موارد خطر آتش گرفتن مایکروویو  نیز وجود دارد زیرا امواج به شکل انرژی بالا در قسمتی از ظرف یا بدنه مایکروویو متمرکز می گردد. عاملی مانند خرابی موتور فن و دیود سبب وقوع جرقه و در نتیجه آتش گرفتن مایکروویو گردد.

جرقه داخل دستگاه مایکروویو
جرقه داخل دستگاه مایکروویو

بررسی محل جرقه داخل دستگاه مایکروویو

  • فیلتر اشعه میکا
  • چرخ های ریل
  • المنت های سقف و کف
  • قسمت های نگهدارنده از قبیل جوجه گردان
  • دیوار ها، کف و سقف مایکروویو

حذف علت جرقه زدن و جلوگیری از آتش گرفتن مایکروویو با تمیزی !

کاملا هوشمندانه است که پس از استفاده از مایکروویو و سولاردام آن را تمیز کنید. چربی ها به صورت جرم رو سطوح مایکروویو می نشینند و یا مقداری از غذای ریخته شده درون دستگاه باقی میماند و سبب جرقه زدن و یا حتی آتش گرفتن مایکروویو گردد. غذا های ریخته شده بدون آن که تمیز شوند رو هم انباشته و در طی استفاده از ماکروویو بار ها گرم می شوند تا به شکل کامل بسوزند سوختگی ایجاد شده در پسماند غذا می تواند دلیل صدای جرقه های ماکروویو شما باشد.

نحوه تمیز کردن مایکروویو

بیشتر مایکروویو ها سینی گردان دارند که با خارج کردن سینی و ریل به راحتی می توان با محلول آب و سرکه آن ها را به خوبی عاری از چربی و جرم های انباشته شده کرد. داخل محفظه مایکروویو را نیز با دستمال نمناک پاک کنید، با انجام این کار دستگاه در حالت ایده آل خود قرار می گیرد. اینانلو سرویس پیشنهاد می دهد که برای گرم کردن یا طبخ غذا از محافظ مخصوص پلاستیکی روی ظرفی که داخل مایکروویو گذاشته اید استفاده کنید. این عمل سبب جلوگیری از پاشیدن چربی و جمع شدن بخار ناشی از طبخ غذا که علت جرقه زدن مایکروویو و سولاردام است خواهد شد.

در نتیجه مشخص شد که انباشته چربی یا کثیفی درون مایکروویو  عامل مهمی برای جرقه زدن و حتی احتمال آتش گرفتن مایکروویو شماست. دستگاه شما هر برندی که باشد مانند سامسونگ، ال جی، پاناسونیک، دلونگی، بوش، آاگ، اسنوا و… باید نظافت و نکات نگهداری از آن را جدی بگیرید.

آتش سوزی دستگاه مایکروویو
آتش سوزی دستگاه مایکروویو

علل جرقه زدن و حتی آتش گرفتن مایکروویو

1. استفاده از ظروف فلزی و براق

عدم توجه به دستورالعمل ها برای استفاده از مایکروویو و سولاردام همچنین استفاده از ظروف فلزی مثل قابلمه، فویل های کباب و ظروف براق علت جرقه زدن و حتی در مواردی آتش گرفتن مایکروویو می شود. اگر علی رغم توجه به این نکات از ظروفی که اشاره شد استفاده کردید فورا دستگاه را متوقف و از ظروف مخصوص مایکروویو استفاده نمایید. با واکنش سریع شما نسبت به این موضوع مشکل حل برطرف خواهد شد.

2. کثیف بودن دیواره ها و سقف مایکروویو

یکی از نکاتی که بسیار مشاهده شده و در قسمت های فوق توضیح کاملی بابت رعایت آن داده شده تمیز کردن تمامی سطوح دیواره ها، سقف و کف دستگاه می باشد. یکی از رایج ترین دلایل صدای جرقه و نور شدید از دستگاه و حتی در مواردی آتش گرفتن مایکروویو می باشد عدم توجه به تمیز کردن دستگاه است. در این مورد با تمیز کردن مایکروویو مشکل برطرف خواهد شد.

3. از بین رفتن لعاب رنگی داخل دستگاه و آتش گرفتن مایکروویو

حتی وجود قطعات ریزی از جنس فلز داخل دستگاه نیز می تواند علت جرقه زدن و در مواردی آتش گرفتن مایکروویو و سولاردام باشد. ممکن است به صورت اتفاقی قطعات ریز فلزی مانند سیم ظرفشویی بعد از تمیز کردن مایکروویو درون آن جا بماند. باید به طور دقیق درون دستگاه بررسی و قطعه فلزی خارج شود.

این مشکل می تواند به این شکل اتفاق بیفتد که پس از جرقه های متوالی توسط عواملی مانند کثیفی، وجود قطعه فلزی و … قسمتی از لعاب رنگی داخل محفظه مایکروویو را بسوزاند و با از بین رفتن لعاب، سوختگی و بلند شدن رنگ در آن محل خود دلیل جرقه زدن و حتی گاهی آتش گرفتن مایکروویو شود. فلز عریان، بدون داشتن لعاب مخصوص سبب سردرگمی الکترون ها حول میدانی خاص می گردند که دلیل جرقه زدن مایکروفر می باشد. به طور معمول نقاطی که بیشترین احتمال ریزش رنگ وجود دارد، زیر ریل، کنار کوپل، دیواره ها و سقف می باشد.

اگر عامل جرقه زدن مایکروویو با هر برندی از جمله الجی، سامسونگ، پاناسونیک و … ظروف فلزی باشد، اگر این فلز با سرعت خارج نشود می تواند دلیل خسارت های زیاد مانند سوختگی دیواره های دستگاه و حتی آتش گرفتن مایکروویو گردد. پس بهتر است بعد از مشاهده جرقه زدن مایکروویو با شماره های 02636191 و 02691300200 با اینانلو سرویس تماس بگیرید تا به شکل تخصصی عیب یابی و رفع ایراد شود.

4. خرابی مگنترون شایع ترین دلیل جرقه زدن و حتی گاهی آتش گرفتن مایکروویو

مگنترون قطعه ای است که وظیفه تولید امواج در دستگاه مایکروویو بر عهده می گیرد. امواج به شکل یکسان باید به تمام اجزای غذا نفوذ کند و سبب گرم شدن آن شود. خرابی مگنترون به دو روش می تواند سبب جرقه زدن مایکروویو شما باشد.

  • خرابی پوشش هادی امواج در مگنترون

در بخش خروجی امواج رادیویی در مگنترون پوشش خاصی وجود دارد. وظیفه آن هدایت اشعه به شکل متمرکز داخل مایکروویو است، این قسمت مهم در پشت فیلتر میکا قرار می گیرد. فیلتر میکا از ورود عوامل خارجی نظیر چربی و مواد غذایی به داخل مگنترون جلوگیری می کند. قطعا مشاهده کرده اید که هنگام طبخ و گرم کردن غذا بر اثر گرمای متمرکز بر روی چربی مقداری از آن پاشیده می شود و محتمل است که به هادی امواج چسبیده شود و باعث جرقه زدن مایکروویو شود. ادامه پیدا کردن روند جرقه زدن سبب خرابی این پوشش، مگنترون و حتی گاهی آتش گرفتن مایکروویو می گردد.

  • خرابی پایه و درزگیر مگنترون

در زیر مگنترون قسمت پایه قرار دارد و قسمتی طلایی دور پایه به اسم درزگیر وجود دارد که از نشت اشعه به بیرون و کابین جلوگیری می کند. با نشت اشعه به قسمت های بیرونی و کابین از درز گیر و پایه این قسمت ها جرقه می زند و دچار سوختگی و حتی گاهی آتش گرفتن مایکروویو خواهند شد.

علت جرقه زدن مایکروویو
علت جرقه زدن مایکروویو

5. سوختگی فیلتر اشعه یا فیلتر میکا

فیلتر اشعه یا فیلتر میکا از جنس سیلیکات آلومینیوم می باشد. ورق میکا نسوز است و نباید دچار سوختگی باشد. در اثر عدم استفاده صحیح از دستگاه، استفاده از ظروف فلزی یا خرابی مگنترون این ورق دچار سوختگی می شود و دلیل مضاعفی برای جرقه زدن و حتی گاهی آتش گرفتن مایکروویو می شود. به طور کلی این فیلتر در مایکروویو پس از باز کردن درب در قسمت سمت راست کابین و در سولاردام ها بر روی سقف قرار می گیرد.

6. تمیز نکردن چرخ های ریل و سینی مایکروویو و سولاردام

وقتی بحث تمیز کردن است باید به تمام اجزا درون دستگاه نظیر چرخ ها، ریل، سینی و کوپل هاتوجه شود. سیاهی چرخ ها، جای سوختگی روی کوپل، لب پر شدن سینی در مدل هایی که صفحه چرخان آن ها شیشه ای است و رنگ پریدگی در سینی های فلزی لعاب دار می تواند سبب جرقه زدن مایکروویو و سولاردام ها باشد.

7. اختلالات مربوط به المنت مایکروویو

همواره نقطه ای که نور و صدای جرقه از آن تولید شده است را بررسی کنید. اگر روی سقف است می تواند از کثیفی یا خرابی المنت های دستگاه شما باشد. در سولاردام ها المنتی در زیر سینی وجود دارد که احتمال دارد این قسمت دلیل جرقه های ماکروویو شما باشد. در مرحله اول المنت ها را تمیز کنید و در حالت گریل رو 5 دقیقه تنظیم کنید اگر خیلی کثیف باشد احتمال دود کردن نیز وجود خواهد داشت.

پس از آن دستگاه را تست کنید اگر هنوز مایکروویو جرقه میزد با نزدیک ترین نمایندگی تعمیرات مایکروویو تماس بگیرید. اینانلو سرویس با داشتن شعب فعال در سطح استان البرز تمامی مناطق شهر جدید هشتگرد، باغستان، نظرآباد، تهراندشت و…. آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد. عدم توجه به جرقه زدن دستگاه ممکن است سبب آتش گرفتن مایکروویو شما شود پس آن را جدی بگیرید و فورا برای تعمیر آن اقدام کنید.

8. نگهدارنده سینی و جوجه گردان

در مدل هایی از مایکروویو سامی سامسونگ و بعضی دیگر از سولاردام ها پایه هایی برای پخت در دیواره ها وجود دارد که نگهدارنده سینی های ثابت مایکروویو هستند.  احتمال دارد با گذر زمان وجود کثیفی یا بخاطر لبه های تیز این قسمت جرقه هایی در مایکروویو بوجود آید.

در برخی مایکروویو های ال جی، آدمیرال، کنوود و … نیز به جای نگهدارنده سینی از جوجه گردان استفاده می شود این قسمت نیز می تواند علت جرقه زدن مایکروویو و حتی گاهی آتش گرفتن مایکروویو شما باشد.

8. خرابی دیود دلیل جرقه زدن مایکروویو

دیودها با همکاری خازن و ترانس ولتاژ بالا، ولتاژ مورد نیاز مگنترون را تامین می کنند. گاهی خرابی یا اتصال کوتاه در دیود به وجود می آید که علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام خواهد بود.

10. نشانه های سوختگی بر روی دیواره ها، کف و سقف و آتش گرفتن مایکروویو

عملا تکه های سوختگی داخل محفظه به شکل آشکارا مشخص می کند که چرا مایکروویو جرقه می زند. چشم پوشی و نادیده گرفتن این لکه های سوخته حتی می تواند بروز خطرات جدی را در پی داشته باشد که میتوان به آتش گرفتن مایکروویو اشاره کرد. انتخاب مناسب در این شرایط  تماس با تعمیرکار متخصص است که جرقه زدن مایکروفر را عیب یابی کند. در صورت درخواست خدمات از اینانلو سرویس نگرانی از بابت تعمیرات و قطعات تعویض شده نخواهید داشت زیرا تمامی خدمات ارائه شده در این مرکز شامل 6 ماه گارانتی خواهد شد. در رابطه با قطعات نیز با توجه به اینکه اینانلو سرویس نماینده رسمی 130 برند مطرح لوازم خانگی از جمله سامسونگ، پاکشوما، ال جی، بوش و… می باشد، تمامی قطعات استفاده شده اصل و اورجینال خواهد بود.

11. خرابی فن پخش کننده اشعه

بعضی از مایکروویو ها حالت کانوکشن را دارند که قطعه ای به اسم همزن اشعه است. وظیفه آن به گردش درآوردن انرژی متمرکز به کمک پروانه ها می باشد. در صورتی که در انجام وظایف خود دچار اختلال شود انرژی در یک منطقه جمع شده و می تواند دلیل و علت جرقه زدن و حتی گاهی آتش گرفتن مایکروویو باشد. از علل خرابی فن همزن می توان به اختلال در تسمه، موتور فن و پروانه ها اشاره کرد.

12. مشکلات مربوط به 3 پایه گریل

به توصیه کارشناسان اینانلو سرویس از 3 پایه گریل در حالت ها ویو و اشعه استفاده کنید. کثیفی و  وجود سوختگی در پایه ی پلاستیکی می تواند سبب جرقه در مایکروویو شما شود.

13. خالی روشن کردن دستگاه

یکی از موارد که در دفترچه راهنمای شما به آن اشاره شده است خالی روشن نکردن دستگاه می باشد. در این حالت اشعه بر قسمتی از بدنه متمرکز و به حالت جرقه انرژی خود را تخلیه خواهد کرد.

14. نوسان برق و آتش گرفتن مایکروویو

نوسان ولتاژ برق شایع ترین دلیل آتش گرفتن مایکروویو می باشد. با توجه به ازدیاد نوسان برق در ایران پیشنهاد اینانلو سرویس برای جلوگیری از خرابی و آتش گرفتن مایکروویو استفاده از استابلایزر است. استابلایزر دستگاه پیشرفته در کنترل ولتاژ برق می باشد که ولتاژ بالا یا پایین برق را به ولتاژ استاندارد تبدیل کرده و سپس به دستگاه می رساند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید این دستگاه ارزشمند میتوانید با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields