۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

خرابی هیتر المنت یخچال فریزر، بررسی و تعمیر آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

خرابی هیتر المنت یخچال فریزر، بررسی و تعمیر آن

خواندن این مقاله 7 دقیقه طول میکشد
۲ بهمن ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

هیتر المنت یکی از قطعات مهم یخچال فریزر های نوفراست می باشد. وظیفه هیتر المنت یخچال فریزر آب کردن برفک ها است.

یکی از مشکلاتی که یخچال فریزرهای قدیمی داشتند این بود که می بایست به صورت دستی برفک‌زدایی می‌ شدند که در دستگاه های جدید این مشکل برطرف شده است. اما نوفراست بودن به این معنا نیست که این یخچال فریزرها برفک نمی‌زنند. یخچال فریزر بدون برفک نیز در طول زمان برفک خواهد زد که توسط هیتر المنت بخار شده و از بین می‌رود. به همین خاطر شما نیازی به تمیز کردن برفک آن نخواهید داشت. در نتیجه در صورت خرابی المنت یخچال فریزر، دستگاه برفک زده و با اختلال مواجه می شود.

فایل صوتی مقاله خرابی هیتر المنت یخچال فریزر، بررسی و تعمیر آن


علائم سوختن و خرابی هیتر المنت یخچال فری

سرد شدن بیش از حد یخچال فریزر
گرم بودن داخل کابین یخچال فریزر
یخ زدن اواپراتور یخچال فریزر
گرم نبودن پشت یخچال فریزر

هیتر المنت در کجای یخچال قرار دارد؟

هر جایی که اواپراتور باشد، المنت نیز تعبیه خواهد شد. المنت یخچال فریزر اغلب از جنس گچی و با روکش آلومینیومی می باشد. همچنین در برخی مدل ها از جنس شیشه خواهد بود.

 • در برخی مدل ها به شکل مارپیچ، دور لوله های اواپراتور می باشد. مانند یخچال های آسیایی
 • برخی مدل ها، مانند u در زیر اواپراتور یک المنت مشکی رنگ تعبیه می شود. مانند یخچال های آمریکایی
 • بعضی از مدل ها نیز، المنت شیشه ای در زیر اواپراتور قرار می گیرد.
 • برخی از مدل ها نیز، کف فریزر برای جلوگیری از یخ زدن آب های جمع شده، المنت تعبیه شده است.

وظیف هیتر المنت در یخچال فریزر چیست؟

وظیفه هیتر المنت آب کردن یخ ها و برفک ها را در هنگام دیفراست به عهده دارد. هیتر المنت با دستور گرفتن از برد الکترونیکی طبق تشخیص سنسور یا ترمودیسک وارد عمل می شود. هیتر المنت اغلب در طول روز 2 بار کار می کند.

در صورت خرابی المنت یخچال فریزر، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در صورت خرابی المنت یخچال فریزر برفک ها آب نخواهند شد و یخچال فریزر با حجم زیادی از یخ و برفک روبرو خواهد شد. فرایند دیفراست اختلال ایجاد می شود در نهایت برودت یخچال و فریزر از بین می رود. برخی از مدل ها با خرابی المنت و عدم برفک زدایی، یخچال فریزر خاموش می شود.

دلیل سوختن و خرابی المنت یخچال فریزر چیست؟

 • خرابی واشرهای دور درب
 • کم شدن گاز یخچال فریزر
 • ولتاژ بالای برق به دلیل نوسانات
 • نرسیدن آب به المنت ها
 • باز بودن مداوم و یکسره درب ها

المنت یخچال فریزر را چگونه تست کنیم؟

هیتر المنت یخچال فریزر را با اهم متر یا برق مستقیم تست نمایید. توجه داشته باشید که روشن شدن المنت نشان از سالم بودن آن نخواهد بود. هیتر المنت باید به اندازه ای داغ شود تا گرمای کافی برای آب کردن برفک ها وجود داشته باشد. به کمک اهم متر به راحتی خرابی المنت یخچال فریزر قابل تشخیص خواهد بود. برای تست این قطعه، دو سر اهم متر را به المنت وصل نمایید، اگر صدای بوق به گوش رسید یا درجه تغییر کرد، یعنی المنت سالم است.

قطعه را به برق مستقیم وصل کنید، اگر المنت روشن شد، سالم است. توجه داشته باشید که گاهی اوقات المنت روشن می شود، اما گرمای لازم را ندارد و به همین دلیل در زمان برفک زدایی، توان لازم برای آب کردن یخ را نخواهد داشت.

تست خرابی المنت یخچال فریزر
تست خرابی المنت یخچال فریزر

انواع المنت یخچال یخچال فریزر

 • المنت میله ای سیاه رنگ ، المنت 1500 وات
 • المنت میله ای آلومینیومی گچی ، طول بیشتری دارد و دور لوله های اواپراتور پیچیده می شود.
 • المنت شیشه ای ، مانند لامپ می باشد که فنر از داخل آن رد شده و به وسیله فنر لامپ روشن می شود و تولید گرما می کند. خرابی المنت یخچال فریزر در این مدل شایع تر است و اغلب می شکند.

هیتر المنت‌ها در یکی از سه نوع میله فلزی، هیتر المنت ناودانی و هیتر المنت شیشه‌ای در بازار موجود می باشد. این هیتر المنت‌ها بر حسب نوع یخچال فریزر ضخامت و طول متفاوتی خواهند داشت. هیتر المنت‌ یخچال‌های بزرگ‌تر با قدرت کمپرسور بیشتر، باید پر توان‌تر و بزرگ‌تر باشند. محل نصب این المنت‌ها‌ تقریبا مشابه می باشد.

معمولا المنت ها در پشت یخچال نصب شده و از طریق پیچ‌های مخصوص به خود محکم می‌شوند. لازم به ذکر است در مدل‌های قدیمی‌تر، این قطعه در زیر فریزر نصب می‌شود. با توجه به تخصصی بودن این قطعه، خرابی المنت یخچال فریزر باید به صورت تخصصی توسط افراد کارشناس بررسی گردد. در صورت خرابی المنت یخچال فریزر خود، می توانید با شماره های اینانلو سرویس 02636191 و 02691300200 تماس حاصل فرمایید.

المنت ناودانی یخچال

ناودان یخچال فریزر مانند یک فاضلاب در یخچال عمل می‌کند. گاهی ممکن است لوله‌های این قسمت دچار یخ زدگی شده و مسیر عبور آب مسدود شود. در یخچال‌ فریزر ها از المنت ناودانی برای یخ‌زدایی این قسمت استفاده می‌شود.

المنت شیشه ای یخچال

المنت شیشه‌ای یا تابشی نیز نوع دیگری از المنت ها می باشند که نوار آلومینیومی و یا سیم پیچ درون یک لوله شیشه‌ای قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که المنت‌های شیشه‌ای بسیار نسبت به لمس حساس می باشند. با لمس این قطعه ممکن است چربی دست شما به آن منتقل شده و المنت بسوزد. پس از لمس المنت حتما آن را با یک پارچه الکلی تمیز کنید. خرابی المنت یخچال فریزر را جدی بگیرید و فورا برای تعمیر آن اقدام کنید.

هیتر سینی فریزر چیست؟

داخل یخچال‌ فریزر ها، یک سینی برای جمع شدن آب حاصل از یخ زدایی تعبیه می شود. هیتر المنت از آنجایی که باید در مجاورت آب قرار گیرد، داخل این سینی قرار می گیرد.

وظیفه هیتر المنت یخچال یخچال فریزر

یخچال فریزرها جایگاه نگهداری مواد غذایی و خوراکی ها می باشند. بنابراین به صورت مداوم و مکرر در طول روز درب یخچال باز و بسته می شود. این موضوع یکی از دلایل خرابی المنت یخچال فریزر و ایجاد برفک زیاد می باشد. دلیل دیگر تولید برفک، ذات طبیعی تولید برودت در قسمت فریزر می باشد که برفک در قسمت اواپراتور تولید می شود. اگر این برفک ها آب نشوند، به مرور زمان یخچال فریزر شما برودت خود را از دست خواهد داد. در یخچال فریزرهای نوفراست عملیات برفک زدایی به صورت اتومات انجام می شود.

چه زمانی هیتر المنت در یخچال فریزر شروع به کار می کند؟

کمپرسور یخچال فریزر گاز مبرد را با فشار به سمت اواپراتور هدایت می کند. اواپراتور سرما را جذب و با استفاده از فن، برودت را به یخچال انتقال می دهد. در روند این فرایند، اواپراتور مکرر برفک می زند و اگر این برفک ها آب نشوند، برودت از بین می رود. ترمودیسک مانند سنسور عمل می کند و به برد الکترونیکی هشدار می دهد که برفک روی اواپراتور زیاد شده است. در نهایت برد یخچال فریزر به المنت فرمان شروع به کار را خواهد داد. در این مرحله المنت روشن می شود و شروع به برفک زدایی می کند. این چرخه در 24 ساعت دوبار تکرار می شود. در شرایط خرابی المنت یخچال فریزر به هیچ وجه تعلل نکنید. در هر نقطه از استان البرز که باشید مانند مهرشهر، گلشهر، عظیمیه، جهانشهر، تهراندشت، گلسار، نظرآباد و… اینانلو سرویس آماده خدمات رسانی به شما عزیزان خواهد بود.

خرابی المنت یخچال فریزر
خرابی المنت یخچال فریزر

خرابی المنت یخچال فریزر ، چه مشکلاتی برای دستگاه به وجود می آورد؟

در صورت خرابی المنت یخچال فریزر، برفک ها آب نمی شوند و در نهایت با کاهش برودت همراه است. تمامی یخچال های نوفراست، قطعات دیفراست را دارند. اگر یخچال روشن است ولی ایجاد برودت نمی کند، ممکن است مشکل یخ زدگی داشته باشید، که تشخیص آن آسان است. در مرحله اول نگاهی به پوشش اواپراتور بیندازید.

پوشش اواپراتور اغلب روی دیوار عقب فریزر قرار گرفته است. در صورتی که مشکل یخ زدگی وجود دارد، یخ ضخیم در پوشش اواپراتور را بردارید. در اینجا دریافتید که یخ زدگی در قسمت اواپراتور به علت اختلال در قطعات دیفراست می باشد. یکی از این قطعات، المنت است که با گرمای زیاد، برفک ها را آب می کند. خرابی المنت یخچال فریزر، باعث عدم آب شدن برفک ها و در نهایت از بین رفتن برودت خواهد شد. توجه داشته باشید که با خرابی المنت یخچال فریزر، برفک زدایی انجام نمی شود و در بعضی مدل ها، یخچال خاموش می شود.

از هیتر المنت یخچال فریزر بیشتر بدانیم….

بررسی و تعمیر خرابی هیتر المنت یخچال فریزر
بررسی و تعمیر خرابی هیتر المنت یخچال فریزر

در سیستم یخچال فریزرهای نوفراست بعد از اینکه سرمایش به میزان مطلوب دستگاه میرسد، با استفاده از فن داخل فریزر، سرما به یخچال منتقل می شود. اگر سرمایش به یخچال نرسد و مواد داخل فریزر انجماد خود را از دست دهد، اواپراتور دچار مشکل شده است. این مشکل به علت برفک است. اگر برفک ها آب نشود، برودت یخچال فریزر افت می کند.

در این زمان هیتر المنت با فرمان گرفتن از برد الکترونیکی شروع به برفک زدایی یا دیفراست میکند. در دستگاه هایی که به جای برد، تایمر دارند؛ ترمودیسک زمان روشن شدن المنت را به تایمر اطلاع میدهد. اگر یخچال شما مشکل برفک یا عدم سرمایش دارد، باید برد الکترونیکی یا تایمر، ترمودیسک و هیتر المنت یخچال فریزر بررسی شود. سیستم دیفراست 2 بار در طول روز برفک زدایی را انجام می دهد.

در بعضی از مدل ها با انجام نشدن برفک زدایی، یخچال خاموش میشود. در این زمان باید دستگاه را از برق بکشید تا مجدد شروع به کار کند، اما مشکل حل نمیشود و باید قطعات دیفراست چک شود. المنت قابل تعمیر نیست و حتما باید تعویض شود. اگر برق نوسان داشته باشد و یا به علت ایراد در سیستم دیفراست یا برد الکترونیکی، المنت بیش از حد مجاز در مدار قرار بگیرد، میسوزد. در بعضی از دستگاه ها با سوختن المنت، ترموفیوز هم می سوزد.
اینانلو سرویس به عنوان نماینده ی مجاز و رسمی بیش از 130 برند همچون سامسونگ، امرسان، هیمالیا، دوو، جنرال الکتریک، مابه، وایت هاوس، سینور، اسنوا، پاکشوما، سام، تی سی ال ، هیوندا و … هرگونه خرابی مربوط به یخچال فریزر را برطرف میکند. در صورت نیاز می توانید با شماره های 02636191 و 02691300200 تماس بگیرید. همکاران ما در اسرع وقت برای رفع ایراد دستگاه مراجعه می کنند.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields