۳۰ خط شبانه روزی

اینانلو سرویس

نماینده تخصصی تعمیر لوازم خانگی در سطح استان البرز​

۰۲۶-۳۶۱۹۱

۰۲۶-۹۱۳۰۰۲۰۰

7 علت روشن نشدن یخچال و نحوه ی برطرف کردن آن
مجله تخصصی اینانلو سرویس

مقاله جدید

7 علت روشن نشدن یخچال و نحوه ی برطرف کردن آن

خواندن این مقاله 6 دقیقه طول میکشد
۱۰ بهمن ۱۴۰۱

نمایندگی ۱۳۰ برند

امنیت کارشناسان

۱۸۰ روز گارانتی

ارائه فاکتور رسمی

ضمانت اصالت کالا

اگر به دنبال دلیل روشن نشدن یخچال خود هستید، ابتدا باید بدانید که دستگاه شما الکترونیکی یا مکانیکی است. چرا که دلایل روشن نشدن یخچال در مدل های مکانیکی و الکترونیکی متفاوت است.

فایل صوتی مقاله 7 علت روشن نشدن یخچال و نحوه ی برطرف کردن آن

اگر یخچال شما روشن نشد، قبل از بررسی دلایل فنی، لازم است مواردی را چک کنیم.

 1. در ابتدا چک کنید که یخچال به برق متصل باشد.
 2. دوشاخه و پریز برق را بررسی کنید تا مشکل از برق نباشد. برای این کار کافی است دستگاه برقی دیگری را به آن پریز بزنید و چک کنید.
مشکل جریان برق ورودی به یخچال  کنتور برق، کابل، پریز برق و یا سیم برق یخچال را بررسی کنید.
خرابی برد الکترونیکی از ترانس خانگی برای اتصال یخچال به برق استفاده نمایید.

 

خرابی موتور یا کمپرسور یخچال ترموستات، سنسور محیطی، برد الکترونیکی، تایمر، رله اورلود، خازن و یا خرابی خود کمپرسور بررسی شود.
اشکال در ترموستات با قطع و وصل برق، یخچال روشن نمی شود.
خرابی خازن، رله استارت و اورلود هنگام استارت، یخچال صدای کلیک می دهد یا موقع داغ شدن موتور، یخچال خاموش می شود.
خرابی تایمر دیفراست تعیین زمان خاموش شدن موتور و روشن شدن هیتر برای ذوب برفک توسط این قطعه تعیین می گردد.
اشکال سیم کشی داخلی در صورت خرابی سیم کشی و اتصالات دستگاه به مشکل می خورد.

علت روشن نشدن یخچال های دیفراست یا مکانیکی یا قدیمی

در مدل های مکانیکی و قدیمی، ترموستات تعبیه شده است و این دستگاه ها برد الکترونیکی ندارند. با خرابی ترموستات، موتور راه اندازی نمی شود و در نتیجه یخچال روشن نخواهد شد. همچنین در کنار کمپرسور، رله اورلود هم تعبیه شده است که با خرابی آن کمپرسور از کار خواهد افتاد. اگر با روشن نشدن یخچال قدیمی مواجه شدید، پس از بررسی پریز برق و حل نشدن مشکل، حتما از تعمیرکاران متخصص اینانلو سرویس کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: نوفراست و دیفراست یخچال

علت روشن نشدن یخچال های نوفراست یا الکترونیکی

اگر یخچال الکترونیکی شما روشن نمیشود، در ابتدا دوشاخه و پریز برق را چک نمایید. اگر برد الکترونیکی یخچال نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد، یخچال روشن نمی شود.

سپس باید بررسی گردد که علت روشن نشدن یخچال شما، مربوط به خرابی سنسور محیطی نباشد. خرابی خازن یا رله اورلود موتور، منجر به عدم راه اندازی کمپرسور و یا کار نکردن یخچال میشود. اگر یخچال شما به جای برد، دارای تایمر است، برای مشکل روشن نشدن یخچال فریزر، باید به بررسی تایمر و ترموستات هم پرداخت.

توصیه‌های اینانلو سرویس جهت جلوگیری از خاموشی یخچال

در این بخش، به توصیه‌هایی برای استفاده بهتر توسط تعمیرکاران اینانلو سرویس می پردازیم.

 • شستشوی مرتب کندانسور یخچال
 • تمیز کردن فن کندانسور
 • چک کردن مرتب رله‌ های موتور و تعویض آنها در صورت خرابی

تمامی این موارد باید حداقل هر 6 ماه صورت گیرد تا شما دچار مشکل خاموشی یخچال نشوید. تعمیرکاران اینانلو سرویس، با سرویس دوره ای هر 6 ماه یکبار، تمامی این موارد را برای شما انجام میدهند.

دلیل اصلی روشن نشدن یخچال
دلیل اصلی روشن نشدن یخچال

7 دلیل اصلی روشن نشدن یخچال

خرابی خاموشی یخچال دلایل بسیار زیادی دارد. گاهی این دلایل پیش پا افتاده بوده و توسط کاربر دستگاه رفع می شوند. اما گاهی به دلیل پیچیده بودن مشکل، بهتر است که شخص غیر متخصص کاری انجام ندهد و کار را به یک فرد متخصص بسپارد. چرا که ممکن است خسارات جبران ناپذیری برای کاربر به همراه داشته باشد. به طور کلی روشن نشدن یخچال می تواند 7 عامل داشته باشد.

 • مشکل جریان برق ورودی به یخچال

یکی از ساده‌ترین دلایل روشن نشدن یخچال، مشکل در جریان برق ورودی به یخچال است. نرسیدن برق به یخچال می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این دلایل عبارتند از ایراد در کنتور برق یا پریدن فیوز، خرابی در کابل و یا سیم برق یخچال، مشکل پریز برق و…

برای بررسی کنتور برق یا وصل بودن فیوز، به سراغ جعبه فیوزها و کنتور برق بروید و آن را چک کنید. دلیل خرابی کابل یا سیم برق یخچال ممکن است به پوسیدگی سیم، قطعی در قسمتی از سیم و یا اتصال سیم به پریز مرتبط باشد. برای اطمینان از درست بودن پریز برق، می‌توانید یک وسیله برقی دیگر مثل سشوار را امتحان کنید و یا از یک فازمتر استفاده کنید.

 • خرابی برد الکترونیکی

خرابی برد یکی از دلایل روشن نشدن یخچال است. برد الکترونیکی وظیفه ی کنترل تمامی بخش‌ها و قطعات یخچال را برعهده دارد. در ساده‌ترین حالت، ممکن است که آی‌سی، خازن و یا فیوز روی برد سوخته باشد. اما دلایل دیگری مثل نفوذ آب و رطوبت به برد، افزایش حرارت و دما و فشار به برد یخچال فریزر در صورت ضربه نیز وجود دارد. برای جلوگیری از خرابی برد، بهتر است که از ترانس خانگی برای اتصال یخچال به برق استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: خرابی برد یخچال و تعمیر آن

 • خرابی موتور یا کمپرسور یخچال

رایج‌ترین دلیل روشن نشدن یخچال، خرابی موتور است. اگر با باز کردن درب یخچال، چراغ روشن شد اما یخچال صدایی نداشت، می‌ شود به خراب بودن موتور یخچال پی برد. بعضی مواقع ممکن است که یخچال ناگهانی خاموش شده و روشن نشود و یا در مدت کوتاهی روشن و دوباره خاموش شود. این موارد از نشانه خرابی کمپرسور یخچال هستند و باید توسط متخصصین لوازم خانگی پیگیری و تعمیر شوند.

برای روشن نشدن کمپرسور یخچال، احتمال سالم بودن کمپرسور و خرابی موارد زیر هم وجود دارد.

 • ترموستات یا سنسور محیطی در یخچال های قدیمی و جدید، وظیفه تنظیم دما را بر عهده دارند. اگر دما کم یا زیاد شود، ترموستات یا سنسور محیطی اطلاع رسانی کرده و کمپرسور یخچال روشن یا خاموش میشود.
 • در کنار کمپرسور، خازن یا رله اورلود برای راه اندازی آن تعبیه شده است. با خرابی این قطعه هم کمپرسور روشن نمی شود.

بیشتر بخوانید: خرابی کمپرسور یخچال و تعمیر آن در استان البرز

 • خرابی ترموستات و تاثیر آن بر روشن نشدن یخچال

وظیفه ی ترموستات، تنظیم دما است. ممکن است این قطعه به مشکل بخورد و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. در صورت خراب شدن ترموستات، موتور یخچال یکسره کار میکند و یا روشن نمیشود. حتما بارها برایتان پیش آمده که برق قطع و مجدد وصل شود. در صورتی که با وصل شدن برق یخچال روشن نشود می‌توان گفت که ترموستات به مشکل خورده است. در این صورت باید اقدام به تعمیر ترموستات یخچال یا تعویض آن توسط تکنسین ماهر شود.

 • معیوب بودن خازن، رله استارت یا اورلود

علت روشن نشدن یخچال یا استارت نزدن آن، می‌تواند مرتبط با خازن کمپرسور و رله استارت و یا اورلود یخچال باشد. اگر هنگام استارت موتور، صدای کلیکی به گوش خورد ولی یخچال روشن نشد، می‌توان علت را خرابی رله ی یخچال و یا خازن دانست. اما در صورتی که استارت زد ولی کمپرسور بلافاصله خاموش شد، به معنای خرابی موتور یخچال است.

اورلود قطعه‌ای برای ایمنی دستگاه در برابر جریان بیش از حد و گرمای زیاد کمپرسور و به معنی محافظ اضافه بار است. اگر موتور به هر دلیلی داغ شود، اورلود موجب خاموش شدن یخچال می‌ گردد. تا زمان سرد شدن موتور، دستگاه روشن نمی‌ شود. در صورت خرابی اورلود ممکن است موتور خاموش بماند و در نتیجه این موضوع می تواند یکی از دلایل روشن نشدن یخچال باشد.

 • خرابی تایمر دیفراست می تواند موجب روشن نشدن یخچال شود

یکی از اصلی ترین بخش های یخچال تایمر دیفراست است. به همین دلیل در این بخش قصد داریم به بررسی تاثیر خرابی تایمر دیفراست بر روشن نشدن یخچال بپردازیم.

تایمر دیفراست وظیفه ی تعیین زمان خاموش شدن موتور و روشن شدن هیتر برای ذوب برفک‌های روی کویل های اواپراتور را برعهده دارد. در صورتی که این قطعه خراب شود، موجب روشن نشدن کمپرسور و همچنین خاموش نشدن هیتر می گردد. از این رو یخچال با مشکل مواجه شده و روشن نمی شود. برای رفع این مشکل باید قطعه تایمر دیفراست تعویض شود.

 • ایراد سیم‌کشی داخلی از علل روشن نشدن یخچال

سیم‌کشی داخلی دستگاه، شل شدن و یا قطع شدن اتصالات قطعات می‌تواند دلیلی برای کار نکردن و روشن نشدن یخچال باشد. این مشکل در عین سادگی، پیچیده است و توسط کاربر قابل حل شدن نیست. برای درست کردن سیم‌کشی داخلی یخچال باید از تعمیرکاران حرفه ای اینانلو سرویس کمک بخواهید.

روشن نشدن یخچال بعد از شست و شو
روشن نشدن یخچال بعد از شست و شو

دلیل روشن نشدن یخچال بعد از شستن و راه حل برطرف کردن آن

امکان دارد بعد از شستن یا تمیز کردن یخچال، با مشکل روشن نشدن یخچال مواجه شوید. دلیل اصلی آن مربوط به نم دار شدن برد الکترونیکی یا خرابی رله اورلود کمپرسور می باشد. همچنین احتمال دارد که صفحه نمایش بعد از تمیز کردن یخچال به خوبی کار نکند. برای رفع مشکل خاموشی یخچال بعد از شستن، در ابتدا دستگاه را از برق بکشید. قسمت هایی از یخچال که هنوز نم دارد را با باد سرد سشوار خشک کنید. بعد از اطمینان از خشک شدن، یخچال را به برق بزنید.

یک نکته ی مهم در هنگام تمیز کردن نمایشگر را همیشه به یاد داشته باشید. هنگام تمیز کردن صفحه نمایش یخچال فریزر از الکل یا آب زیاد استفاده نکنید.

برطرف کردن مشکل خاموشی یخچال توسط اینانلو سرویس

یخچال وسیله‌ای پیچیده است و برای نگهداری از مواد غذایی دائما باید در حال کار باشد. این دستگاه مانند هر وسیله برقی دیگری با مشکل رو‌به‌رو می شود. در صورت بروز هرگونه مشکل در یخچال، مشکلات آن را نباید نادیده گرفت و سریعا باید برای رفع آن راه حلی پیدا کرد. در غیر این صورت موجب خسارات مالی جبران ناپذیری می شود. اینانلو سرویس نماینده رسمی بیش از 130 برند لوازم خانگی جهت نصب و تعمیر می باشد. شما در هر کجای کرج از جمله فردیس، مهرشهر، عظیمیه، هشتگرد، نظرآباد و… که باشید تنها کافیست با شماره 02636191 تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان ممکن تکنسین های اینانلو سرویس ایراد دستگاه شما را برطرف کنند. همچنین با ثبت سفارش در سایت اینانلو سرویس می توانید از 10 درصد تخفیف ویژه بهره مند شوید.

سامانه تعمیر آنلاین

نیاز به تعمیر لوازم خانگی دارید…؟

می توانید درخواست خود را به صورت انلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیردند

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟

شما می توانید نظر خود را ارسال کنید همچنین اگر سوالی دارید می توانید از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم

2 پاسخ

  1. همراه عزیز اینانلو سرویس سلام
   این ایراد دلایل مختلفی می تونه داشته باشه که نیاز به بررسی دقیق و چک کردن قطعات داره
   در اسرع وقت برای ثبت درخواست تعمیر اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینانلو سرویس

نماینده تعمیر و تامین تجهیزات ۱۳۰ برند داخلی و خارجی

آخرین پرسش ها

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور dc در ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E3 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که درب دستگاه به درستی بسته نشده است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، خرابی برد الکترونیکی، یا خرابی لولای درب ایجاد شود. جهت بررسی دستگاه از نظر فنی با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت ارور e2 لباسشویی سامسونگ چیست؟

کد خطا E2 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به تخلیه آب نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن دریچه تخلیه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی فیلتر پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. در صورتی که با بررسی و تمیز کردن فیلتر تخلیه مشکل حل نشد با شماره 02636191 تماس بگیرید. تکنسین در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه مراجعه می کند.

آخرین سوال پرسیده شده

دلیل ایجاد کد خطای E1 ماشین لباسشویی سامسونگ چیست ؟

کد خطا E1 ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای این است که دستگاه قادر به آبگیری نیست. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی شیر آب ورودی، خرابی فیلتر شیر آب ورودی، خرابی پمپ تخلیه، خرابی سوئیچ فشار، یا خرابی برد الکترونیکی ایجاد شود. برای بررسی دستگاه با شماره 02636191 تماس بگیرید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت افتادگی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

خراب بودن درب ماشین ظرفشویی سامسونگ با این تفاسیر که وسط نمی ماند، مربوط به اختلال در لولای درب میباشد، بررسی نمایید که پیچ و مهره های لولای درب مشکلی نداشته باشند و اگر لولا شکسته تعویض نمایید. برای انجام این کار میتوانید با شماره گیری 02636191 و 02691300200 از خدمات اینانلو سرویس بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

علت صدای سوت قطار از ظرفشویی بوش چیست؟

صداي سوت از ماشين ظرفشويي می تواند دو علت داشته باشد. ممکن است آب پاش های پایین و بالا مشکل داشته باشد و یا ایراد از پمپ تخلیه دستگاه باشد. همچنین پمپ آب پاش نیز باید چک شود. همچنین می توانید از خدمات اینانلو سرویس نیز بهره مند شوید.

آخرین سوال پرسیده شده

برای رفع سوراخ کف ماشین ظرفشویی سامسونگ چه باید کرد؟

بدنه ماشین های ظرفشویی شما از نوع استیل می باشد. شما می توانید به صورت مقطعی بدنه را جوش داده و آب بندی کنید، اما توصیه نمی شود. چرا که حرارت آب گرم ماشین ظرفشویی بسیار بالاست و سبب از بین رفتن آن قسمت خواهد شد. نهایتا پیشنهاد می کنیم بدنه را تعویض کنید. می توانید از خدمات اینانلو سرویس در این زمینه بهره مند شوید.

در این مقاله می خوانید

"*" indicates required fields